Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Σορυ αλλα τα "θαυματα" για μενα δεν αποτελουν αποδειξη υπαρξης του Θεου, οσο και να προσπαθειτε. Αν δεν νιωσω την αναγκη η ιδια να πιστεψω κανενα λεγομενο θαυμα δε μπορει να με πεισει.
Τον Αγιασμό που δεν χαλάει όσα χρόνια κιαν περάσουν τον αμφισβητείς/
το Άγιο Φως που στην αρχή δεν καίει και τα κεριά κατά την εμφάνισή του τα αμφισβητείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Για πές μου ένα. Αλλά δεν θέλω να ακούσω για άλλη μια φορά τι γινόταν παλιά αλλά τι γίνεται τώρα.

τετοιες περιπτωσεις ειναι παρα πολλες ! αυτος ο γνωστος μας που ελεγα πριν,εχει 2 παιδια...το ενα του παιδι οταν ηταν μωρο η τελος παντων πολυ μικρο ειχε μια σοβαρη ασθενεια (δε θυμαμαι τωρα τι ακριβως) και επροκειτο να κανει εγχειριση...μονο ετσι θα γινοταν καλα...2 μερες λοιπον πριν την εγχειρηση το πηρε ο πατερας του στον αγιο Ραφαηλ αν θυμαμαι καλα...τελος παντων σε μια εκκλησια...εκανε προσευχες,ταματα κτλ...ε την επομενη μερα οταν εγιναν οι απαραιτητες εξετασεις πριν την εγχειρηση δεν του βρηκαν ΤΠΤ απολυτως !!! και φυσικα δεν εκανε την εγχειρηση...οι γιατροι εννοειται οτι ειχαν μεινει....

και ξερω κι αλλες πολλες τετοιες περιπτωσεις τις οποιες βεβαια δεν θυμαμαι αναλυτικα....
α! μια κοπελα ειχε καρκινο στον εγκεφαλο και επροκειτο μετα απο καποιους μηνες να πεθανει...πηγε κι εκεινη να προσευχηθει ομως ειπε: Θεε μου αφου ειναι να πεθανω,κανε να πεθανω νωρις για να μην ταλαιπωρουμαι...(καλα δεν το ειπε ετσι αλλα σας λεω το νοημα)..μετα ειχαν περασει αυτοι οι μηνες και η κοπελα δεν ειχε πεθανει...της ειπε λοιπον ο γιατρος της να παει για εξετασεις...ο καρκινος ειχε φυγει και στην ακτινογραφια που της εκαναν στον εγκεφαλο υπηρχε η μορφη ενος αγιου (παλι δε θυμαμαι ποιανου)...αυτο μαλιστα το ειχε δειξει και στο Χαρδαβελα...

μπορει αυτα να σας φαινονται παραμυθακια για παιδακια και κουδουνιστρες οπως λετε Νικο, ομως ειναι πραγματικα γεγονοτα και καταστασεις...αν δεν εχεις τη διαθεση να πιστεψεις,τοτε πραγματικα δεν προκειται να πιστεψεις !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
α ναι Ηλια σωστο κι αυτο με τον αγιασμο ! οσα χρονια και να τον εχεις δεν προκειται να φθαρει,να μουχλιασει η οτιδηποτε αλλο....και ο θεολογος μας ειχε παει σε ενα μοναστηρι που ειχαν εναν αγιο (δεν θυμαμαι ποιον) που λεγοταν και μυροβλιτης γιατι τα λειψανα του ανεβλιζαν μυρο...και μαλιστα οταν γινοταν η περιφορα τους ειχαν πανω κατι σαν ιδρωτα κ αυτο ηταν η ευωδια...και οι πιστοι με βαμβακι μπορουσαν να παρουν για να εχουν...δεν ξερω κι εγω ποσα χρονια εχει το βαμβακι κι ακομα μυριζει ! για δοκιμαστε το με μια κωλονια να δουμε ποσο θα αντεξει !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Πολλά θαύματα έχει κάνει ο Όσιος Λουκάς καθώς και ο (Άγιος) ή (Όσιος) Εφραίμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
α ναι Ηλια σωστο κι αυτο με τον αγιασμο ! οσα χρονια και να τον εχεις δεν προκειται να φθαρει,να μουχλιασει η οτιδηποτε αλλο....και ο θεολογος μας ειχε παει σε ενα μοναστηρι που ειχαν εναν αγιο (δεν θυμαμαι ποιον) που λεγοταν και μυροβλιτης γιατι τα λειψανα του ανεβλιζαν μυρο...και μαλιστα οταν γινοταν η περιφορα τους ειχαν πανω κατι σαν ιδρωτα κ αυτο ηταν η ευωδια...και οι πιστοι με βαμβακι μπορουσαν να παρουν για να εχουν...δεν ξερω κι εγω ποσα χρονια εχει το βαμβακι κι ακομα μυριζει ! για δοκιμαστε το με μια κωλονια να δουμε ποσο θα αντεξει !
Εγώ ξέρω ότι όλα τα λείψανα των Αγίων έχουν μία ευωδία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Εγώ ξέρω ότι όλα τα λείψανα των Αγίων έχουν μία ευωδία.

Εγώ ξέρω για ενα μωρό μουσουλμάνων που το βρήκαν στον καναδά μετά από 2 μερες κατω από παγωμένη λίμνη και είχε γίνει πριν κανα 3αρι χρόνια θέμα. Και όμως ΑΝΕΝΗΨΕ!!

ΘΑΥΜΑ ΘΑΥΜΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αφού ρε παιδάκι μου δεν έχεις τη διάθεση και την προαίρεση να πιστεψεις, τι προσπαθείς να αποδείξεις; ΟΚ, δεν το πιστεύεις (δικαίωμά σου), εμείς το πιστεύουμε. Απο κει και πέρα κάθε προσπάθεια, με διάφορα επιχειρήματα, να αποδείξεις οτι η στάση σου είναι σωστή και η δική μας λάθος είναι εντελώς άστοχη, διότι αυτό δεν θα καταφέρεις να το αποδείξεις ποτέ λόγω υποκειμενικότητας. Ευτυχώς δεν είναι τα πάντα επιστήμη σ'αυτόν τον κόσμο, άρα το κριτήριο της υποκειμενικότητας ακυρώνει αυτόματα κάθε προσπάθεια να αποδείξεις οτι εσύ έχεις ορθότερη στάση.
Απο κει και πέρα, με ό,τι κι αν λες απλά αποδεικνύεις οτι δεν πιστεύεις, πράγμα που το γνωρίζουμε ήδη, το καταλάβαμε και δεν χρειάζεται να το επαναλαμβανεις 800 φορές γεμίζοντας με τα ίδια και τα ίδια τη μνήμη του server.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Ναι, γιατί πιος είπε ότι ο Θεός δεν είναι οικουμενικός? Αλλά μην αρχίσεις πάλι τα παιδιά της Αφρικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
τετοιες περιπτωσεις ειναι παρα πολλες ! αυτος ο γνωστος μας που ελεγα πριν,εχει 2 παιδια...το ενα του παιδι οταν ηταν μωρο η τελος παντων πολυ μικρο ειχε μια σοβαρη ασθενεια (δε θυμαμαι τωρα τι ακριβως) και επροκειτο να κανει εγχειριση...μονο ετσι θα γινοταν καλα...2 μερες λοιπον πριν την εγχειρηση το πηρε ο πατερας του στον αγιο Ραφαηλ αν θυμαμαι καλα...τελος παντων σε μια εκκλησια...εκανε προσευχες,ταματα κτλ...ε την επομενη μερα οταν εγιναν οι απαραιτητες εξετασεις πριν την εγχειρηση δεν του βρηκαν ΤΠΤ απολυτως !!! και φυσικα δεν εκανε την εγχειρηση...οι γιατροι εννοειται οτι ειχαν μεινει....

και ξερω κι αλλες πολλες τετοιες περιπτωσεις τις οποιες βεβαια δεν θυμαμαι αναλυτικα....
α! μια κοπελα ειχε καρκινο στον εγκεφαλο και επροκειτο μετα απο καποιους μηνες να πεθανει...πηγε κι εκεινη να προσευχηθει ομως ειπε: Θεε μου αφου ειναι να πεθανω,κανε να πεθανω νωρις για να μην ταλαιπωρουμαι...(καλα δεν το ειπε ετσι αλλα σας λεω το νοημα)..μετα ειχαν περασει αυτοι οι μηνες και η κοπελα δεν ειχε πεθανει...της ειπε λοιπον ο γιατρος της να παει για εξετασεις...ο καρκινος ειχε φυγει και στην ακτινογραφια που της εκαναν στον εγκεφαλο υπηρχε η μορφη ενος αγιου (παλι δε θυμαμαι ποιανου)...αυτο μαλιστα το ειχε δειξει και στο Χαρδαβελα...

μπορει αυτα να σας φαινονται παραμυθακια για παιδακια και κουδουνιστρες οπως λετε Νικο, ομως ειναι πραγματικα γεγονοτα και καταστασεις...αν δεν εχεις τη διαθεση να πιστεψεις,τοτε πραγματικα δεν προκειται να πιστεψεις !
Kοίταξε δεν είναι ότι δεν θέλω να τα πιστέψω...Είμαι ανοιχτή σε όλα και μου αρέσει να ακούω διάφορες απόψεις. Παρόλαυτα η λογική μου δεν με αφήνει να τα πιστέψω, σε τέτοιο βαθμό τουλάχιστον. Αυτό με την μορφή του Αγίου μου φένεται υπερβολή (και είναι γνωστό ότι δεν θα εμπιστευτώ τον Χαρδαβέλα που δείχνει εικόνες με φαντάσματα και ζόμπι.
ίσως κάποια από αυτά να αποδεικνύουν ότι υπάρχει μια ανώτερη δύναμη (δεν με ενδιαφέρει εάν λέγεται Θεός, Βούδας, Αλάχ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Αφού ρε παιδάκι μου δεν έχεις τη διάθεση και την προαίρεση να πιστεψεις, τι προσπαθείς να αποδείξεις; ΟΚ, δεν το πιστεύεις (δικαίωμά σου), εμείς το πιστεύουμε. Απο κει και πέρα κάθε προσπάθεια, με διάφορα επιχειρήματα, να αποδείξεις οτι η στάση σου είναι σωστή και η δική μας λάθος είναι εντελώς άστοχη, διότι αυτό δεν θα καταφέρεις να το αποδείξεις ποτέ λόγω υποκειμενικότητας. Ευτυχώς δεν είναι τα πάντα επιστήμη σ'αυτόν τον κόσμο, άρα το κριτήριο της υποκειμενικότητας ακυρώνει αυτόματα κάθε προσπάθεια να αποδείξεις οτι εσύ έχει ορθότερη στάση.

καλυφθηκα :cool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Kοίταξε δεν είναι ότι δεν θέλω να τα πιστέψω...Είμαι ανοιχτή σε όλα και μου αρέσει να ακούω διάφορες απόψεις. Παρόλαυτα η λογική μου δεν με αφήνει να τα πιστέψω, σε τέτοιο βαθμό τουλάχιστον. Αυτό με την μορφή του Αγίου μου φένεται υπερβολή (και είναι γνωστό ότι δεν θα εμπιστευτώ τον Χαρδαβέλα που δείχνει εικόνες με φαντάσματα και ζόμπι.
ίσως κάποια από αυτά να αποδεικνύουν ότι υπάρχει μια ανώτερη δύναμη (δεν με ενδιαφέρει εάν λέγεται Θεός, Βούδας, Αλάχ)

Δεν σου ζήτησε κανένας να πιστέψεις με λογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Πίστευε και ερεύνα. Ο Θεός σου δίνει το ελεύθερο της επιλογής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Άλλο το να πιστεύεις και να ερευνάς κι άλλο με ανυπόστατα επιχειρήματα να χλευάζεις σημεία της Χριστιανικής πίστης. Έχεις δικαίωμα και υποχρέωση να έχεις αμφιβολίες και προβληματισμούς, αλλά όχι να χλευάζεις ιδέες και ανθρώπους που τις πιστεύουν. Η αμφιβολία μετά σεβασμού στους πάντες και στα πάντα είναι, εκτός από δείγμα πολιτισμού, και προυπόθεση για να θεωρείσαι πιστός του Χριστού. Διαφορετικά δεν πιστεύεις στον Χριστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Δεν σου ζήτησε κανένας να πιστέψεις με λογική.
αλλα? με τι ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Απλά πίστευε. Αν προσπαθήσεις να εξηγήσεις την πίστη με τη λογική, τότε θα καταλήξεις στην τρέλα και ούτε πρόκειται να πιστέψεις. Η επιλογή είναι δική σου. Η πιστεύεις, ή δεν πιστεύεις. Ευτυχώς δεν είναι τα πάντα επιστήμη, συνεπώς δε χωράει παντού η λογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Σταματηστε κι εσεις λοιπον να προσπαθειτε να μας πεισετε με τα θαυματα. Οπως ειπα, για να πιστεψεις πρεπει να το νιωσεις και να το θελεις, διαφορες αναφορες σε "θαυματα" μου ειναι αδιαφορες, ειτε εξηγουνται ειτε οχι επιστημονικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Σε παραπέμπω σε προηγούμενη απάντησή μου σε ένα δικό ποστ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν προσπαθούμε να πείσουμε κανέναν, αλλά απλώς να απαντήσουμε στο χλευασμό ορισμένων που πραγματικά μιλάνε από θέση άγνοιας που δεν αμφισβητούν απλώς μια θεωρία, αλλά περνάνε και στην ύβρη να λένε οτι, αν και πιστοί, στην ουσία είμαστε παράλογοι που τα πιστεύουμε, ότι δεν ισχύουν κλπ. τη στιγμή που ξεκάθαρα εγώ είπα οτι έχω ζήσει θαύμα. Δεν επιτρέπω σε κανέναν να αμφισβητεί αν στέκω ή όχι. Αυτό περνάει κατά πολύ τα όρια του απλού δικαιώματος της μη πίστης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Απλά πίστευε. Αν προσπαθήσεις να εξηγήσεις την πίστη με τη λογική, τότε θα καταλήξεις στην τρέλα και ούτε πρόκειται να πιστέψεις. Η επιλογή είναι δική σου. Η πιστεύεις, ή δεν πιστεύεις. Ευτυχώς δεν είναι τα πάντα επιστήμη, συνεπώς δε χωράει παντού η λογική.
δηλαδή ισχύει το πίστευε και μη ερεύνα...εγώ ούτε πιστεύω ούτε δεν πιστεύω, ψάχνομαι...πάντως όλα αυτά τα θαύματα δεν με πείθουν για κάτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Τον Αγιασμό που δεν χαλάει όσα χρόνια κιαν περάσουν τδεν σε πείθει?
το Άγιο Φως που στην αρχή δεν καίει και τα κεριά κατά την εμφάνισή του δεν σε πείθει/?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top