Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
ναι ρε παιδια συγνωμη δλδ εσεις πιστευετε οτι οι ανθρωποι ειναι τα ανωτερα οντα και δεν υπαρχει τπτ πανω απο εμας ; οπως ειπε και ο miv ειναι πλ εγωιστικο αυτο..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Ποια αλληγορία ρε παιδιά? Στη γέννηση αναφέρει ότι ο θεός έφτιαξε τη τη γη,τη θάλασσα, τα φυτά, τα ζώα κτλ.... Πείτε μου πώς μπορεί να ταυτιστεί αυτό με την σύγχρονη φυσική.

Η θρησκεία απαντάει στο Ποιος και η επιστήμη στο πως?
Από εκεί και πέρα μην περιμένεις να μπορούν να τα ανακαλύψουν όλα οι άνθρωποι γιατί όπως είπαν και οι μεγαλύτεροι φυσικοί,<<το ανθρωπινό μυαλό και οι ανθρώπινες δυνατότητες είναι πολύ περιορισμένες>>.
Αυτό που γίνεται τώρα στο cern εμάς μας φένεται μεγάλο γιατί συγκριτικά με τα κοινά ανθρώπινα μυαλά είναι μεγάλο...
Αν όμως ο άνθρωπος δεν χρησιμοποιούσε το 10% των δυνατοτήτων του εγκεφάλου του και χρησιμοποιούσε το 50% τώρα αυτό το πείραμα στον ποιο συγκριτικά ηλίθιο του σύμπαντος θα φενόταν παιχνιδάκι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Εχεις αρχίσει και ξεφεύγεις νομίζω.

Παιδάκι μου ποιος πήγε και σου είπε ότι όλες οι άλλες θρησκείες δημιουργήθηκαν μετά την ανακάλυψη της Αμερικής το 1492 μ.Χ?
Καθόλου. Δεν είπα ότι επηρεάστηκαν καθώς ιδρύονταν αλλά μετά την υπεροχή των ΗΠΑ. Πάρτο απόφαση άλλοι κινούν τα νήματα και όχι αυτοί που βλέπουμε στην τηλεόραση(και η τιβι στο κόλπο είναι).
Για αυτό το θέμα μπορώ να γράψω βιβλίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Η θρησκεία απαντάει στο Ποιος και η επιστήμη στο πως?
Από εκεί και πέρα μην περιμένεις να μπορούν να τα ανακαλύψουν όλα οι άνθρωποι γιατί όπως είπαν και οι μεγαλύτεροι φυσικοί,<<το ανθρωπινό μυαλό και οι ανθρώπινες δυνατότητες είναι πολύ περιορισμένες>>.
Αυτό που γίνεται τώρα στο cern εμάς μας φένεται μεγάλο γιατί συγκριτικά με τα κοινά ανθρώπινα μυαλά είναι μεγάλο...
Αν όμως ο άνθρωπος δεν χρησιμοποιούσε το 10% των δυνατοτήτων του εγκεφάλου του και χρησιμοποιούσε το 50% τώρα αυτό το πείραμα στον ποιο συγκριτικά ηλίθιο του σύμπαντος θα φενόταν παιχνιδάκι...

Ειχα διαβασει μια συνεντευξη ενος επιστημονα που ελεγε οτι αυτο με το 10% ειναι μυθος, αλλα δε θυμαμαι που γαμωτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
και να σας πω και κατι αλλο; οι προφητειες των προφητων πχ του Ησαϊα πώς εξηγειτε οτι στη συνεχεια πραγματοποιηθηκαν και οντως ηρθε ο Χριστος κτλ ; μεντιουμ ηταν ;!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,026 μηνύματα.
Ποιος είσαι εσύ που θα ξεχωρίσει τον πιστό από τον άπιστο,τον χριστιανό από τον ψευτο-χριστιανό,που θα βγάλει και ποσοστά ότι οι μεν είναι περισσότεροι από τους δε!Αν τα έχεις πρόχειρα παρουσίασε μου σε διάγραμα πως έχουν τα πράγματα για να ξέρω!
Εγώ που θα πάω ρε πέτρο,στον παράδεισο η στην κόλαση???
Μην κρίνεις,για να μην κριθείς!!
Να πω στον γάτο μου να τους ξεχωρίσει; :D

Και ποιος είσαι εσύ λοιπόν που θα πεις ότι οι παπάδες κάνουν λάθη;
Και ποιος είσαι εσύ που θα κριτικάρεις τους άθεους ότι είναι μόδα;


Τα αυτονόητα θα εξηγούμε τώρα;

Βλέπω και (κατά- )κρίνω τους ανθρώπους που τείνουν να επηρεάζουν και τη δική μου καθημερινότητα αλλά και την κοσμοαντίληψη. :)
Για να διακρίνεις την πλειοψηφία δε χρειάζεσαι έρευνες.


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Η θρησκεία απαντάει στο Ποιος και η επιστήμη στο πως?
Από εκεί και πέρα μην περιμένεις να μπορούν να τα ανακαλύψουν όλα οι άνθρωποι γιατί όπως είπαν και οι μεγαλύτεροι φυσικοί,<<το ανθρωπινό μυαλό και οι ανθρώπινες δυνατότητες είναι πολύ περιορισμένες>>.
Αυτό που γίνεται τώρα στο cern εμάς μας φένεται μεγάλο γιατί συγκριτικά με τα κοινά ανθρώπινα μυαλά είναι μεγάλο...
Αν όμως ο άνθρωπος δεν χρησιμοποιούσε το 10% των δυνατοτήτων του εγκεφάλου του και χρησιμοποιούσε το 50% τώρα αυτό το πείραμα στον ποιο συγκριτικά ηλίθιο του σύμπαντος θα φενόταν παιχνιδάκι...

Συμφωνώ στο ότι έχουμε περιορισμένες δυνατοτητες, ΟΜΩΣ με τα χρόνια κάνουμε άλματα στις επιστήμες και ναι αυτό που γίνεται στο cern είναι όντως το πιο μεγάλο βήμα στην φιλοσοφία μετά τον Σωκράτη και τον Πλάτωνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
καλα αν θελετε απαντατε στις ερωτησεις μου μη με γραφετε... =] :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
και να σας πω και κατι αλλο; οι προφητειες των προφητων πχ του Ησαϊα πώς εξηγειτε οτι στη συνεχεια πραγματοποιηθηκαν και οντως ηρθε ο Χριστος κτλ ; μεντιουμ ηταν ;!
και που το ξέρεις ότι ήρθε?...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
(σου απάντησα μόλις τώρα:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
ο Χριστος ειναι ιστορικο προσωπο ! υπηρχε ! αυτο δεν το αμφισβητει κανεις ! κανενας ιστορικος....αν εννοεις αυτο !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αυτό εννοώ...Δεν ξέρω...Μπορεί να ήρθε αλλά τα πράγματα να μην έγιναν όπως ακριβώς τα λένε...Θαύματα, αναστάσεις κλπ κλπ,....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Να πω στον γάτο μου να τους ξεχωρίσει; :D

Και ποιος είσαι εσύ λοιπόν που θα πεις ότι οι παπάδες κάνουν λάθη;
Και ποιος είσαι εσύ που θα κριτικάρεις τους άθεους ότι είναι μόδα;

Τα αυτονόητα θα εξηγούμε τώρα;

Βλέπω και (κατά- )κρίνω τους ανθρώπους που τείνουν να επηρεάζουν και τη δική μου καθημερινότητα αλλά και την κοσμοαντίληψη. :)
Για να διακρίνεις την πλειοψηφία δε χρειάζεσαι έρευνες.


-petros

Άλλος να κρίνεις σε προσωπικό επίπεδο ώστε να πέρνεις προσωπικές αποφάσεις όπως την θρησκεία,τι ομάδα θα είσαι,τι φαγητά θα σου αρέσουν.Ότι αφορά εσένα και άλλο να βγαίνεις και να λες ότι οι περισσότεροι είναι ψευτο-χριστιανοί!!!
Εγώ αυτό που είπα για τους παπάδες το είπα γαιτί έχει αποδειχθεί με ντοκουμέντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Καθόλου. Δεν είπα ότι επηρεάστηκαν καθώς ιδρύονταν αλλά μετά την υπεροχή των ΗΠΑ. Πάρτο απόφαση άλλοι κινούν τα νήματα και όχι αυτοί που βλέπουμε στην τηλεόραση(και η τιβι στο κόλπο είναι).
Για αυτό το θέμα μπορώ να γράψω βιβλίο.

Μηπως είναι εξωγήινοι από τον αστερισμό του Ωρίωνα αυτοί που κινούν τα νήματα? Έχεις ξαδερφο τον Λιακόπουλο ?

Θέλω να μου αναφέρεις με στοιχεία το τί άλλαξε στον χριστιανισμό, στον ισλαμισμό και τον βουδισμό μετά το 1500 μΧ, αν θες να μιλαμε σοβαρά, αλλιώς θα αρχίσω να λέω και εγω για εξωγήινους και βαμπίρ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Όλοι παραδέχονται ότι υπήρξε. Αν και κάποιοι δεν θέλουν να πιστεύουν ότι πράγματι ήταν θεάνθρωπος.
Πειτε μου πως κάνω συννημένα για να σου δείξω ολόκληρη ανφορά που έχω γράψει στο χέρι σχετιοκά με αυτά. Ακόμη να δεις κάτι ντοκιμαντέρ που είχε βγάλει το GEO, για όλα αυτα που σου έγραψα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
οπως ειπα και πριν η υπαρξη του ειναι σιγουρη...το αν πιστευεις οτι ειναι υιος του Θεου ειναι αλλο....αλλα και για τα θαυματα υπηρχαν μαρτυρες εννοειται...
και κατι αλλο βρε παιδια...ποιος αλλος "απλος ανθρωπος" εχει πει στην ιστορια της ανθρωποτητας : ειμαι υιος του Θεου ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
και να σας πω και κατι αλλο; οι προφητειες των προφητων πχ του Ησαϊα πώς εξηγειτε οτι στη συνεχεια πραγματοποιηθηκαν και οντως ηρθε ο Χριστος κτλ ; μεντιουμ ηταν ;!

Με τον ίδιο τρόπο που στον Νοστράδαμο προβλέφθηκε η 11η Σεπτεμβρίου :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Συμφωνώ στο ότι έχουμε περιορισμένες δυνατοτητες, ΟΜΩΣ με τα χρόνια κάνουμε άλματα στις επιστήμες και ναι αυτό που γίνεται στο cern είναι όντως το πιο μεγάλο βήμα στην φιλοσοφία μετά τον Σωκράτη και τον Πλάτωνα.

Άλματα όμως μέχρι ένα σημείο,μέχρι εκεί που μπορούμε!!!

H annoula είπε σωστά αυτό που σχολίασα στο πρώτο μου post στο θέμα αυτό.Και δεν είναι μόνο αυτή η προφητεία...
Επίσης κανείς δεν σχολίασε για τον Α.Παίσιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
οπως ειπα και πριν η υπαρξη του ειναι σιγουρη...το αν πιστευεις οτι ειναι υιος του Θεου ειναι αλλο....αλλα και για τα θαυματα υπηρχαν μαρτυρες εννοειται...
και κατι αλλο βρε παιδια...ποιος αλλος "απλος ανθρωπος" εχει πει στην ιστορια της ανθρωποτητας : ειμαι υιος του Θεου ;

εκεί στην Αθήνα είναι ένας που λέει ότι είναι ο Άγιος Πέτρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
ουτε σχολιασαν τι το παραλογο διδασκει η θρησκεια, ουτε ποιος αλλος εχει πει αυτα που ειπε ο Χριστος και κυριοτερα το : ειμαι υιος του Θεου...
απαντηστε αν θελετε...για να καταλαβω κι εγω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top