Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,854 μηνύματα.
Άκουσα ότι πιστεύουμε γιατί φοβόμαστε τον θάνατο.Όλα για να μην πεθάνουμε...Με ιστορικά στοιχεία(αφού αυτά ψάχνετε) χριστιανοί που στην συνέχεια γίνανε Άγιοι ριχτήκαν στα λιοντάρια για την πίστη τους ενώ μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο τους είχε δωθεί η δυνατότητα να απαρνηθούν τον Χριστιανικό Θεό και να τους αφήσουν ελεύθερους...αυτοί όμως με μία δύναμη που ξεπερνάει την ανθρώπινη συνέχισαν να ψέλνουν την ώρα τους τρώγαν τα λιοντάρια.....κάποιος να το αμφισβητήση?(ρωτήστε τον φυσικό σας πως έγινε)
Που αναφέρθηκε στο topic ότι πιστεύουμε γιατί φοβόμαστε το θάνατο;
Αρχική Δημοσίευση από isnogood:
Δεν αναγκασμένος κανείς να πιστέψει αλλά κανείς δεν μπορεί να προσβάλει τον Θεό μου επειδή της μόδας είναι οι άθεοι.
Ε όχι δα και της μόδας οι άθεοι. Καραμέλα έχει καταντήσει από τους θειστές ότι το να είσαι άθεος είναι "μόδα".
Πιο πολύ μόδα πιστεύω ότι έχει γίνει το να δηλώνει κανείς χριστιανός (να το πούμε ψευτο-χριστιανός; ) χωρίς να είναι μόνο και μόνο για να ταιριάζει με το πλήθος (και σε πολλές περιπτώσεις να αυθυποβάλλει την εν λόγω θρησκεία επειδή δε θέλει να έλθει αντιμέτωπος με όποιες καταστάσεις ) και για να μην υποστεί την όποια διάκριση.
Αυτή η "μόδα" φαίνεται πιο επικίνδυνη για τον "πραγματικό" χριστιανισμό που όπως δηλώνεται μερικοί πιστεύετε, όμως πουθενά δε τους αναφέρεις (και αποτελούν και πλειοψηφία απ ότι παρατηρώ, γιατί αν δεν αποτελούσαν ο περισσότερος κόσμος θα ακολουθούσε αυτές τις -πραγματικές- όπως δηλώνετε αρχές και αξίες του χριστιανισμού).

Φαίνεται σε ενοχλεί περισσότερο να δηλώνει κανείς άθεος παρά ψευτο-χριστιανός. (που κατά τη γνώμη μου αποτελούν την πλειοψηφία)

Αρχική Δημοσίευση από isnogood:
Για κάθε πόλεμο υπάρχει πάντα η πραγματική αιτία και η αφορμή...Ο Χριστιανισμός έχει πολλές φορές υπάρξει η αφορμή,ποτέ όμως η αιτία!!!
Και πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι δεν έχει αποτελέσει αιτία ΚΑΙ ο Χριστιανισμός;
Κυκλοφορεί από δω κι από κει η "βρομιά" περί ΕΠΙΒΟΛΗΣ του και περί εναντίωσή του στον "παγανισμό" και το 12α Θεο.
Δε λέω ότι αυτές οι "βρομιές" ισχύουν, όμως δε λέω κιόλας μετά βεβαιότητας ότι δεν ισχύουν!
Ποιος ξέρει από πόσα φίλτρα έχει περάσει η ιστορία όλους αυτούς τους αιώνες/χιλιετίες.
Αρχική Δημοσίευση από isnogood:
Άκουσα ότι η Θρησκεία δημιούργησε πολλά προβλήματα,μέχρι και πολέμους.Οι άνθρωποι είναι αυτοί που τα δημιούργησαν.
Και τις αφορμές οι άνθρωποι τις δημιουργούν. :D

Αρχική Δημοσίευση από isnogood:
Μην ξεχνάτε ότι η Εκκλησία αποτελείτε από ανθρώπους και είναι αδύνατο να μην κάνει λάθοι!!!
Αλλά το καινούργιο επιχείρημα δεν πιστεύω στον χριστιανικό Θεό γιατί οι παπάδες αυτό,αυτό και αυτό(που δέχομαι και ξέρω ότι είναι αληθινά) είναι τουλάχιστον γελοίο!!!!!!!!
Οι παπάδες; Μήπως εννοείς την πλειοψηφία αυτών που δηλώνουν πιστοί στο Χριστιανισμό;

Και πιστεύεις πραγματικά ότι θα αποτελούσε επικρατούσα θρησκεία αν οι γονείς δεν ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΖΑΝ υπέρ του στα παιδιά τους επι αιώνες;
Γιατί περί αθέμιτης προπαγάνδας πρόκειται αυτό που γίνεται τουλάχιστον στην εποχή που ζω, εκτός κι αν ζω σε άλλη κοινωνία/πλανήτη και δε το ξέρω!


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Πριν αναφερθηκε οτι οι αληθινοι χριστιανοι ειναι πολυ λιγοι σε σχεση με το ποσοστο που χαρακτηριζονται χριστιανοι και το πιστευω αληθεια αυτο. Ας γελασουμε λοιπον και με το χριστιανισμο!

Τόση ώρα μας ρωτάς και σου απαντάμε!!Ας κάνουμε λίγο το αντίθετο!!!
Πες εσύ αφού αυτοί είναι τόσο θρήσκοι,γιατί δεν αυτοκτονούν 1,8 δισ όπως λες???????????????????????????????????
Εγώ που δεν θα αυτοκτονήσω δεν θα πάω ρε γαμότο στο παράδεισο τους που παντού έχει φαγητά,μέλι,φαντάζομαι για τους Έλληνες θα βγάζουνε και λίγο τζατζίκι????????????????????
Μόνο και μόνο ο τρόπος παρουσίασης του παραδείσου τους από τον Μωάμεθ που προανέφερες είναι πολύ δελεαστικός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Που αναφέρθηκε στο topic ότι πιστεύουμε γιατί φοβόμαστε το θάνατο;

Ε όχι δα και της μόδας οι άθεοι. Καραμέλα έχει καταντήσει από τους θειστές ότι το να είσαι άθεος είναι "μόδα".
Πιο πολύ μόδα πιστεύω ότι έχει γίνει το να δηλώνει κανείς χριστιανός (να το πούμε ψευτο-χριστιανός; ) χωρίς να είναι μόνο και μόνο για να ταιριάζει με το πλήθος (και σε πολλές περιπτώσεις να αυθυποβάλλει την εν λόγω θρησκεία επειδή δε θέλει να έλθει αντιμέτωπος με όποιες καταστάσεις ) και για να μην υποστεί την όποια διάκριση.
Αυτή η "μόδα" φαίνεται πιο επικίνδυνη για τον "πραγματικό" χριστιανισμό που όπως δηλώνεται μερικοί πιστεύετε, όμως πουθενά δε τους αναφέρεις (και αποτελούν και πλειοψηφία απ ότι παρατηρώ, γιατί αν δεν αποτελούσαν ο περισσότερος κόσμος θα ακολουθούσε αυτές τις -πραγματικές- όπως δηλώνετε αρχές και αξίες του χριστιανισμού).

Φαίνεται σε ενοχλεί περισσότερο να δηλώνει κανείς άθεος παρά ψευτο-χριστιανός. (που κατά τη γνώμη μου αποτελούν την πλειοψηφία)


Και πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι δεν έχει αποτελέσει αιτία ΚΑΙ ο Χριστιανισμός;
Κυκλοφορεί από δω κι από κει η "βρομιά" περί ΕΠΙΒΟΛΗΣ του και περί εναντίωσή του στον "παγανισμό" και το 12α Θεο.
Δε λέω ότι αυτές οι "βρομιές" ισχύουν, όμως δε λέω κιόλας μετά βεβαιότητας ότι δεν ισχύουν!
Ποιος ξέρει από πόσα φίλτρα έχει περάσει η ιστορία όλους αυτούς τους αιώνες/χιλιετίες.

Και τις αφορμές οι άνθρωποι τις δημιουργούν. :D


Οι παπάδες; Μήπως εννοείς την πλειοψηφία αυτών που δηλώνουν πιστοί στο Χριστιανισμό;

Και πιστεύεις πραγματικά ότι θα αποτελούσε επικρατούσα θρησκεία αν οι γονείς δεν ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΖΑΝ υπέρ του στα παιδιά τους επι αιώνες;
Γιατί περί αθέμιτης προπαγάνδας πρόκειται αυτό που γίνεται τουλάχιστον στην εποχή που ζω, εκτός κι αν ζω σε άλλη κοινωνία/πλανήτη και δε το ξέρω!


-petros


Ποιος είσαι εσύ που θα ξεχωρίσει τον πιστό από τον άπιστο,τον χριστιανό από τον ψευτο-χριστιανό,που θα βγάλει και ποσοστά ότι οι μεν είναι περισσότεροι από τους δε!Αν τα έχεις πρόχειρα παρουσίασε μου σε διάγραμα πως έχουν τα πράγματα για να ξέρω!
Εγώ που θα πάω ρε πέτρο,στον παράδεισο η στην κόλαση???
Μην κρίνεις,για να μην κριθείς!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τον τρόπο με τον οποίο μεταδίδονται οι ιδέες τον ανέλυσα αρκετά νομίζω. Οι γονείς έχουν δικαίωμα να μεταλαμπαδεύσουν στα παιδιά τους ό,τι γουστάρουν,από τη στιγμή που στη νηπιακή ηλικία δεν είναι σε θέση να ελέγξουν ούτε τις βιοτικές τους ανάγκες.
Εκτός κι αν πραγματικά θεωρείτε οτι η ιδεολογική αποστείρωση των παιδιών, μέχρι ξαφνικά να...ξυπνήσουν και να ανακαλύψουν μόνοι τους τον κόσμο θα έχει έστω και μία μέρα επιτυχίας σαν σχέδιο.
Και τέλος πάντων, δε νομίζω οτι ένας άνθρωπος που επιθυμεί εναν καλύτερο κόσμο να θεωρούσε ποτέ οτι η ιδέα "αγαπάτε αλλήλους", που πρώτος ο Χριστιανισμός διατύπωσε, δεν θα γινόταν κυρίαρχη φιλοσοφία. Όσο κι αν δεν το αποδέχεστε ορισμένοι, οι δύο αυτές λέξεις είναι η τελειότερη και πλέον σοφή φιλοσοφία που διατυπώθηκε ποτέ ως τις μέρες μας.
Όσο για τους αθεους, φυσικά και είναι μόδα, αφού αν ρωτήσεις 100 άσχετα 12χρονα μεγαλωμένα από μια TV, θα σου απαντήσουν οτι είναι άθεοι, τη στιγμή που δεν γνωρίζουν καν τι σημαίνει η λέξη και την παπαγαλίζουν επειδή άκουσαν να τη λένε στην τηλεόραση, σε κάποιο μεσημεριανό ορισμένοι "κουλ" τύποι, όπως τελειωμένοι γκέι, μοδιστροι, ψευτοπολιτευτές, ψευτοφιλόσοφοι και παράφωνοι τραγουδιάρηδες. Αυτό που συνήθως δηλώνουν οι τηλεοπτικοί μασκαράδες είναι η αθεία. Νομίζω δεν θέλει και πολύ για να γίνει μόδα στην τηλεοπτική μας εποχή.

Οσο για τον παράδεισο, νομίζω οτι "ο τόπος με το μέλι και τις γκόμενες" απέχει πολύ από "τον τόπο οπου η ψυχή θα αγαλλιάζει" από πνευματικής πλευράς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Τόση ώρα μας ρωτάς και σου απαντάμε!!Ας κάνουμε λίγο το αντίθετο!!!
Πες εσύ αφού αυτοί είναι τόσο θρήσκοι,γιατί δεν αυτοκτονούν 1,8 δισ όπως λες???????????????????????????????????
Εγώ που δεν θα αυτοκτονήσω δεν θα πάω ρε γαμότο στο παράδεισο τους που παντού έχει φαγητά,μέλι,φαντάζομαι για τους Έλληνες θα βγάζουνε και λίγο τζατζίκι????????????????????
Μόνο και μόνο ο τρόπος παρουσίασης του παραδείσου τους από τον Μωάμεθ που προανέφερες είναι πολύ δελεαστικός...

Ε; με μπερδευεις με καποιον αλλο μηπως;:P δεν ειπα τετοια πραγματα εγω
Ειρωνευτηκα το γεγονος οτι λες πως αν ενα μικρο ποσοστο τηρει το κορανι γινεται αστεια η θρησκεια, ενω δε συμβαινει κατι πολυ διαφορετικο με τους χριστιανους, οπου οι περισσοτεροι κοιτουν την παρτη τους ετσι κι αλλιως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Ούτως ή άλλως το οτι επικράτησε σε τριτοκοσμικές περιοχές το Ισλάμ δεν οφείλεται στην τύχη, αλλά αντίθετα, αποδεικνύει πολλά για το πνευματικό επίπεδο των πιστών του. Όσο ρατσιστικό κι αν ακούγεται, το πνευματικό επίπεδο των Δυτικών (Χριστιανών) δεν έχει καμία σχέση με το αντίστοιχο των Ανατολικών (Ισλαμιστές).
χ ή υ χιλιάδες εγκληματίες δεν μπορούν σε καμία περίπτωση να αντιπροσωπεύσουν τα δισεκατομμύρια των πιστών του Ισλάμ πάντως. Κι αν πραγματικά το Ισλάμ, έτσι όπως κατήντησε, δεν κορόιδευε ουσιαστικά τους πιστούς του, τότε σχεδόν όλοι θα διέπρατταν το έγκλημα της Τζιχάντ. Δεν το διαπράττει όμως σχεδόν κανένας....

Ενα μόνο κράτος θα σου πώ. ΗΝΩΜΕΝΑ ΑΡΑΒΙΚΑ ΕΜΙΡΑΤΑ

Κάτι για πνευματικό επίπεδο νομίζω ελεγες έτσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Εδώ θα πρέπει να συμφωνήσω με τον Πέτρο στο ότι κάποιοι την αθεία την έχουν κάνει καραμέλα και αυτός είναι ο λόγος που κάποια παιδιά χωρίς να ξέρουν εάν τους ατιπρωσοπεύει αυτή η μειονότητα το ασπάζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Τόση ώρα μας ρωτάς και σου απαντάμε!!Ας κάνουμε λίγο το αντίθετο!!!
Πες εσύ αφού αυτοί είναι τόσο θρήσκοι,γιατί δεν αυτοκτονούν 1,8 δισ όπως λες???????????????????????????????????

Και εγώ το ίδιο αναρωτιέμαι, αλλα προφανώς για τον ίδιο λόγο που είναι τοσοι Χριστιανοί στις φυλακές λόγο φόνων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Δίκιο έχεις krou για τον nikosl σε πέρασα!:P
Εγώ ειρωνεύτικα το κοράνι στο συγκεκριμένο του σημείο,και για να απαντίσω και στον Νίκο αν 1,8 δισ δεν τειρούν το συγκεκριμένο σημείο από το κοράνι μάλλον έξυπνοι θα είναι και όχι κατώτεροι από εμάς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ε; με μπερδευεις με καποιον αλλο μηπως;:P δεν ειπα τετοια πραγματα εγω
Ειρωνευτηκα το γεγονος οτι λες πως αν ενα μικρο ποσοστο τηρει το κορανι γινεται αστεια η θρησκεια, ενω δε συμβαινει κατι πολυ διαφορετικο με τους χριστιανους, οπου οι περισσοτεροι κοιτουν την παρτη τους ετσι κι αλλιως.

Υπάρχουν δυο διακριτές καταστάσεις.
1) Το Ισλάμ συχνά πρεσβεύει εντελώς αστεία πράγματα που δεν αναφέρονται ως αλληγορία, αλλά σαν ρεαλιστική πραγματικότητα. Αυτό καθιστά τη θρησκεία εντελώς αναξιόπιστη και ανθρωποειδή, όπως περίπου και το Αρχαίο Ελληνικό Δωδεκάθεο.
2) Ο Χριστιανισμός έχει εντελώς αλληγορικό χαρακτήρα. Αναφέρεται σε ψυχικό κόσμο και όχι σε ρεαλιστικό, ενώ διετύπωσε πράγματα που θα ήταν τουλάχιστον χαζός κάποιος αν δεν συμφωνούσε, στην επικίνδυνη εποχή που ζούμε. Οι Χριστιανοί όμως, σαν άτομα, δεν εφαρμόζουν όπως πρέπει τη θρησκεία τους.
Είναι άλλο πράγμα να έχεις μια κακής ποιότητας θρησκεία κι άλλο πράγμα να έχεις μια καταπληκτική θρησκεία και να μην την εφαρμόζεις. Στη δεύτερη περίπτωση κάθε ευθύνη είναι ατομική και όχι της θρησκείας. Το γεγονός λοιπόν είναι πως όχι, δεν είναι καθόλου ίδια η κριση του Χριστιανισμού, που οφείλεται στους ανθρώπους, με την κρίση του Ισλάμ, που οφείλεται κατά μεγάλο μέρος στην ίδια τη φιλοσοφία της θρησκείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Πριν αναφερθηκε οτι οι αληθινοι χριστιανοι ειναι πολυ λιγοι σε σχεση με το ποσοστο που χαρακτηριζονται χριστιανοι και το πιστευω αληθεια αυτο. Ας γελασουμε λοιπον και με το χριστιανισμο!

Ενα μόνο κράτος θα σου πώ. ΗΝΩΜΕΝΑ ΑΡΑΒΙΚΑ ΕΜΙΡΑΤΑ

Κάτι για πνευματικό επίπεδο νομίζω ελεγες έτσι?

Και εγώ ένα Μασσονικό κράτος θα σου πω. ΗΠΑ.
Έχει χτιστεί πάνω σε ιδεολογίες Μασσόνων. Οι οποίοι εκτός από παγκόσμια κυριαρχία θέλουν και τη λεγόμενη νέα τάξη πραγμάτων. Αυτό να σου πω πως επιτυγχάνεται?
Διαίρε και βασίλευε! Πρώτα μας χωρίζουν σε θρησκείες και μετά πλασάρουν τον αθεισμό και μας αποχαυνώνουν τελείως καταργώντας κάθε πρωσοπική άποψη που προσπαθούμε να έχουμε. Μας κάνουν υποχείρειά τους πλασσάροντας μας κάτι που ούτε καν μας αντιπροσοπεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εδώ θα πρέπει να συμφωνήσω με τον Πέτρο στο ότι κάποιοι την αθεία την έχουν κάνει καραμέλα και αυτός είναι ο λόγος που κάποια παιδιά χωρίς να ξέρουν εάν τους ατιπρωσοπεύει αυτή η μειονότητα το ασπάζονται.


Ασπάζεσαι κάτι χωρίς να γνωρίζεις τι είναι? Αυτό μπορεί να σημαίνει τρια πράγματα:
1) Προπαγάνδα από τους θιασώτες της αθείας που δεν είναι απλά άθεοι, όπως έχουν δικαίωμα, αλλά προσπαθούν να το ανάγουν σε "κουλ" συνήθεια.
2) Οτι αυτό το οποίο ασπάζεσαι είναι μια καλά διαφημισμένη μόδα.
3) Οτι είσαι αμόρφωτος.

Στην προκειμένη περίπτωση νομίζω οτι συμβαίνουν και τα τρια. Δε μιλάω για τους πραγματικούς και σκεπτόμενους άθεους, αλλά αυτούς που γίνονται άθεοι με τον ίδιο τρόπο που οι κυρίες του Κολωνακίου και των Βορείων Προαστίων γίνονται βουδδίστριες. Επειδή είναι σικ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Υπάρχουν δυο διακριτές καταστάσεις.
1) Το Ισλάμ συχνά πρεσβεύει εντελώς αστεία πράγματα που δεν αναφέρονται ως αλληγορία, αλλά σαν ρεαλιστική πραγματικότητα. Αυτό καθιστά τη θρησκεία εντελώς αναξιόπιστη και ανθρωποειδή, όπως περίπου και το Αρχαίο Ελληνικό Δωδεκάθεο.
2) Ο Χριστιανισμός έχει εντελώς αλληγορικό χαρακτήρα. Αναφέρεται σε ψυχικό κόσμο και όχι σε ρεαλιστικό, ενώ διετύπωσε πράγματα που θα ήταν τουλάχιστον χαζός κάποιος αν δεν συμφωνούσε, στην επικίνδυνη εποχή που ζούμε. Οι Χριστιανοί όμως, σαν άτομα, δεν εφαρμόζουν όπως πρέπει τη θρησκεία τους.
Είναι άλλο πράγμα να έχεις μια κακής ποιότητας θρησκεία κι άλλο πράγμα να έχεις μια καταπληκτική θρησκεία και να μην την εφαρμόζεις. Στη δεύτερη περίπτωση κάθε ευθύνη είναι ατομική και όχι της θρησκείας. Το γεγονός λοιπόν είναι πως όχι, δεν είναι καθόλου ίδια η κριση του Χριστιανισμού, που οφείλεται στους ανθρώπους, με την κρίση του Ισλάμ, που οφείλεται κατά μεγάλο μέρος στην ίδια τη φιλοσοφία της θρησκείας.


Ποια αλληγορία ρε παιδιά? Στη γέννηση αναφέρει ότι ο θεός έφτιαξε τη τη γη,τη θάλασσα, τα φυτά, τα ζώα κτλ.... Πείτε μου πώς μπορεί να ταυτιστεί αυτό με την σύγχρονη φυσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
συμφωνω με miv και παλι με isnogood....θελω ομως να σας ρωτησω κατι....(εσας που δεν πιστευετε η τελος παντων δεν εχετε κατασταλλαξει ακομα)..τι το παραλογο και το κακο διδασκει ο χριστιανισμος ; τι το παραλογο και ασχημο ειπε ο Χριστος ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Και εγώ ένα Μασσονικό κράτος θα σου πω. ΗΠΑ.
Έχει χτιστεί πάνω σε ιδεολογίες Μασσόνων. Οι οποίοι εκτός από παγκόσμια κυριαρχία θέλουν και τη λεγόμενη νέα τάξη πραγμάτων. Αυτό να σου πω πως επιτυγχάνεται?
Διαίρε και βασίλευε! Πρώτα μας χωρίζουν σε θρησκείες και μετά πλασάρουν τον αθεισμό και μας αποχαυνώνουν τελείως καταργώντας κάθε πρωσοπική άποψη που προσπαθούμε να έχουμε. Μας κάνουν υποχείρειά τους πλασσάροντας μας κάτι που ούτε καν μας αντιπροσοπεύει.


Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με τις εθνότητες...Οι επικίνδυνοι αυτοί άνθρωποι πρέπει να αντιμετωπιστούν άμεσα.
Τα ΗΑΕ, όπως και πολλά γειτονικά κράτη, το πνευματικό επίπεδο που κληρονόμησαν από τις επαφές τους με τη Δύση το κρατούν καλά φυλαγμένο στα πετρελαικά λόμπυ και στις πλούσιες συνοικίες των ουρανοξυστών. Για το υπόλοιπο όμως του ισλαμικού πληθυσμού, το Human Rights Watch έχει εντελώς άλλη άποψη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,854 μηνύματα.
Τον τρόπο με τον οποίο μεταδίδονται οι ιδέες τον ανέλυσα αρκετά νομίζω. Οι γονείς έχουν δικαίωμα να μεταλαμπαδεύσουν στα παιδιά τους ό,τι γουστάρουν,από τη στιγμή που στη νηπιακή ηλικία δεν είναι σε θέση να ελέγξουν ούτε τις βιοτικές τους ανάγκες.
Εκτός κι αν πραγματικά θεωρείτε οτι η ιδεολογική αποστείρωση των παιδιών, μέχρι ξαφνικά να...ξυπνήσουν και να ανακαλύψουν μόνοι τους τον κόσμο θα έχει έστω και μία μέρα επιτυχίας σαν σχέδιο.
Και τέλος πάντων, δε νομίζω οτι ένας άνθρωπος που επιθυμεί εναν καλύτερο κόσμο να θεωρούσε ποτέ οτι η ιδέα "αγαπάτε αλλήλους", που πρώτος ο Χριστιανισμός διατύπωσε, δεν θα γινόταν κυρίαρχη φιλοσοφία. Όσο κι αν δεν το αποδέχεστε ορισμένοι, οι δύο αυτές λέξεις είναι η τελειότερη και πλέον σοφή φιλοσοφία που διατυπώθηκε ποτέ ως τις μέρες μας.
Όσο για τους αθεους, φυσικά και είναι μόδα, αφού αν ρωτήσεις 100 άσχετα 12χρονα μεγαλωμένα από μια TV, θα σου απαντήσουν οτι είναι άθεοι, τη στιγμή που δεν γνωρίζουν καν τι σημαίνει η λέξη και την παπαγαλίζουν επειδή άκουσαν να τη λένε στην τηλεόραση, σε κάποιο μεσημεριανό ορισμένοι "κουλ" τύποι, όπως τελειωμένοι γκέι, μοδιστροι, ψευτοπολιτευτές, ψευτοφιλόσοφοι και παράφωνοι τραγουδιάρηδες. Αυτό που συνήθως δηλώνουν οι τηλεοπτικοί μασκαράδες είναι η αθεία. Νομίζω δεν θέλει και πολύ για να γίνει μόδα στην τηλεοπτική μας εποχή.
Αυτό που ανέφερα εγώ δε το είπα με το σκεπτικό ότι οι Χριστιανοί προπαγανδίζουν υπέρ της θρησκείας σε νήπια, αλλά σε όλη τη ζωή των παιδιών τους. Ακόμα και στην εφηβεία, ακόμα και στην ενηλικίωση.

Καλά δε θα ορίσουμε και την αγάπη ως γέννημα του Χριστιανισμού.
Και όπως είπα miv, η φιλοσοφία αγαπάτε αλλήλους μπορεί να είναι σωστή και να αποτελεί προυπόθεση για την αρμονική συμβίωση των ανθρώπων, αλλά ΔΕΝ είναι κυρίαρχη.
Πιο πολύ κυριαρχεί το αγάπα την πάρτη σου, τους ανθρώπους που πιστεύουν ό,τι και εσύ (λέμε τώρα..) , τους ανθρώπους της χώρας σου, βάλε ένα περιτύλιγμα σε όλα αυτά το "είμαι Χριστιανός, πιστεύω στο αγαπάτε αλλήλους" και όλα τα άλλα είναι αδιάφορα.


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Και εγώ ένα Μασσονικό κράτος θα σου πω. ΗΠΑ.
Έχει χτιστεί πάνω σε ιδεολογίες Μασσόνων. Οι οποίοι εκτός από παγκόσμια κυριαρχία θέλουν και τη λεγόμενη νέα τάξη πραγμάτων. Αυτό να σου πω πως επιτυγχάνεται?
Διαίρε και βασίλευε! Πρώτα μας χωρίζουν σε θρησκείες και μετά πλασάρουν τον αθεισμό και μας αποχαυνώνουν τελείως καταργώντας κάθε πρωσοπική άποψη που προσπαθούμε να έχουμε. Μας κάνουν υποχείρειά τους πλασσάροντας μας κάτι που ούτε καν μας αντιπροσοπεύει.

Εχεις αρχίσει και ξεφεύγεις νομίζω.

Παιδάκι μου ποιος πήγε και σου είπε ότι όλες οι άλλες θρησκείες δημιουργήθηκαν μετά την ανακάλυψη της Αμερικής το 1492 μ.Χ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
συμφωνω με miv και παλι με isnogood....θελω ομως να σας ρωτησω κατι....(εσας που δεν πιστευετε η τελος παντων δεν εχετε κατασταλλαξει ακομα)..τι το παραλογο και το κακο διδασκει ο χριστιανισμος ; τι το παραλογο και ασχημο ειπε ο Χριστος ;


Τίποτα μεμπτό δεν έχει βρει κανείς τους στη χριστιανική φιλοσοφία. Απλά προσπαθούν να δικαιολογήσουν δήθεν λάθη της θρησκείας, που στην πραγματικότητα κάνουν μόνοι οι άνθρωποι.
Απλά ορισμένοι είναι αρκετά εγωιστές και για να μην πουν "Θεός", λένε "τύχη", "δυνάμεις" και τέτοια.
Πραγματικά αυτό είναι που πιστεύω για όσους άθεους δεν έχουν ψαχτεί αρκετά ώστε να μπορούν να δικαιολογήσουν τη στάση τους. Φυσικά υπάρχουν κι οι ψαγμένοι, τους οποίους σέβομαι, αλλά είναι μετρημένοι δυστυχώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
και επισης συμφωνω με τον Ηλια....εχω ακουσει κι εγω για τη λεγομενη "new age"...
αυτο που ειπα και πριν: χωρις Θεο ολα επιτρεπονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
συμφωνω με miv και παλι με isnogood....θελω ομως να σας ρωτησω κατι....(εσας που δεν πιστευετε η τελος παντων δεν εχετε κατασταλλαξει ακομα)..τι το παραλογο και το κακο διδασκει ο χριστιανισμος ; τι το παραλογο και ασχημο ειπε ο Χριστος ;

Με την διδασκαλία του Χριστού συμφωνώ 100%. Με τα υπόλοιπα χαζα που γράφονται και λέγονται με πιάνουν τα γέλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top