Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω, δεν υπήρξα ποτέ ισλαμιστής. Όσο για τις αρχές που πρεσβεύει ο Χριστιανισμός, πιστεψέ με, δεν χρειάζεται να είσαι καν χριστιανός για να τις εφαρμόσεις. Αν λοιπόν ένας μουσουλμάνος αγαπάει αλλήλους (το θεμελιώδες χριστιανικό δόγμα), τότε κατ'εμας τους Χριστιανούς θα σωθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μα όχι....Αυτό σου λέω. Θα τους μάθουν αρχές, αλλά δεν θα τους διαμορφώσουν τις αντιλήψεις τους. Θα τους δώσουν τις βάσεις, θα μιλήσουν για όλα και μετά θα αφήσουν τα παιδιά μόνο τους να επιλέξουν ότι αυτά νομίζουν!


Είναι τουλάχιστον αδύνατο να μην επηρρεαστεί από χριστιανικές αξίες ένα παιδί Χριστιανών. Ο τρόπος ζωής των γονέων τους επηρεάζει αποφασιστικά. Και προφανώς αν αυτοί είναι Χριστιανοί έχουν έναν α' τρόπο και χ κανόνες που λένε οτι οι Χριστιανοί πρέπει να βαπτίζουν τα παιδιά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω, δεν υπήρξα ποτέ ισλαμιστής. Όσο για τις αρχές που πρεσβεύει ο Χριστιανισμός, πιστεψέ με, δεν χρειάζεται να είσαι καν χριστιανός για να τις εφαρμόσεις. Αν λοιπόν ένας μουσουλμάνος αγαπάει αλλήλους (το θεμελιώδες χριστιανικό δόγμα), τότε κατ'εμας τους Χριστιανούς θα σωθεί.

ΑΑΑ μπράβο. Αυτό λέω και εγώ. Έλα μου όμως που μόλις ήρθες σε αντίθεση με την εκκλησία που προβάλλει την βάπτιση, την λειτουργία, την εξομολόγηση και την κοινωνία ως το μόνο μέσο του να σωθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
οκ συμφωνώ μαζί σου. Εν τέλει θα σωθούμε οι 100.000.000 χριστιανοί ορθόδοξοι και οι άλλοι θα καούν στην κόλαση.

Αστεάκι?????
Ο Χριστιανικός Θεός είναι οικουμενικός και δεν ξεχωρίζει τα παιδιά του!!!!
Κανείς δεν είπε ότι θα σωθούν όλοι οι χριστιανοί ούτε ότι θα καταδικαστούν οι υπόλοιποι!!
Ο καθένας ξεχωριστά θα κριθεί όχι με βάση την θρησκεία του αλλά τις ευκαιρίες που του δώθηκαν και την ζωή που έκανε.
Ένας παπάς θα κριθεί με δεκάπλασιο βάρος ευθυνών από ότι θα κριθείς εσύ ενώ ένας μουσουλμάνος που ποτέ δεν του δώθηκε η ευκαιρία να γνωρίσει τον χριστιανικό Θεό με υπόδεκαπλασιο βάρος ευθυνών από εσένα!!!
Εξάλου όπως προείπα δεν θα κρίνει με βάση την πίστη του καθενός αλλά την αγάπη που έχει δείξει στους συνανθρώπους σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αυτά είναι τελετουργικά μέρη της Ορθοδοξης Εκκλησίας και δεν έχουν σχέση με τη φιλοσοφία του Χριστιανισμού ως θρησκεία. Αυτό που τόνισε ο isnogood είναι πάρα πολύ σωστό. Η Εκκλησία δεν ειναι η θρησκεία, είναι οι άνθρωποι. Ανθρωποι που πολλές φορες κάνουν σφάλματα, παρανοούν ή θα μπορουσαμε να πουμε οτι προσαρμόζουν τη θρησκεία στα ανθρώπινα μέτρα τους. Η Βάπτιση είναι συμβολική, τελετουργικό με το οποίο οι πρωτοχριστιανοί άφηναν τον έκλυτο βίο για να ζήσουν ηθικά. Δεν είπε ο Ιησούς οτι αποτελεί προυπόθεση για να σωθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Ο Θεός δεν κοιτάει ποιος βαπτίστικε και ποιός πάει εκκλησία και κάνει μεγάλους σταυρούς, αλλά ποιος ακολουθεί τον σωστό δρόμο. Δεεν το παίζω θεολόγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Αστεάκι?????
Ο Χριστιανικός Θεός είναι οικουμενικός και δεν ξεχωρίζει τα παιδιά του!!!!
Κανείς δεν είπε ότι θα σωθούν όλοι οι χριστιανοί ούτε ότι θα καταδικαστούν οι υπόλοιποι!!
Ο καθένας ξεχωριστά θα κριθεί όχι με βάση την θρησκεία του αλλά τις ευκαιρίες που του δώθηκαν και την ζωή που έκανε.
Ένας παπάς θα κριθεί με δεκάπλασιο βάρος ευθυνών από ότι θα κριθείς εσύ ενώ ένας μουσουλμάνος που ποτέ δεν του δώθηκε η ευκαιρία να γνωρίσει τον χριστιανικό Θεό με υπόδεκαπλασιο βάρος ευθυνών από εσένα!!!
Εξάλου όπως προείπα δεν θα κρίνει με βάση την πίστη του καθενός αλλά την αγάπη που έχει δείξει στους συνανθρώπους σου!

Ο ισλαμισμός υποστηρίζει το τζιχάντ (θάνατος στους απίστους). Τελικά οι εξτρεμιστές που αυτοκτονούν τι θα απογίνουν? Το κοράνι λέει ότι θα πάνε στον παράδεισο. Ο χριστιανισμός λέει ότι θα πάει στην κόλαση.

Εχω την εντύπωση πως κάποιον κοροϊδεύουν .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το Κοράνι έχει παραποιηθεί προς όφελος συμφερόντων και το έχουν διαπιστώσει διάφοροι μουσουλμάνοι ερευνητές. Πες μου μόνο πόσοι από τα εκατομμύρια των μουσουλμάνων εφαρμόζουν την, μετέπειτα συμπληρωμένη, "εντολή" της Τζιχαντ. Νομίζω οτι το ποσοστό είναι τουλάχιστον αστείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Και νομίζω ότι η κοροιδία είναι το κοράνι. Για εμένα τουλάχιστον δεν υφίσταται Θεός που να θέλει νεκρούς τους πιστούς του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Ο ισλαμισμός υποστηρίζει το τζιχάντ (θάνατος στους απίστους). Τελικά οι εξτρεμιστές που αυτοκτονούν τι θα απογίνουν? Το κοράνι λέει ότι θα πάνε στον παράδεισο. Ο χριστιανισμός λέει ότι θα πάει στην κόλαση.

Εχω την εντύπωση πως κάποιον κοροϊδεύουν .


Σε αυτήν την ερώτηση δεν μπορώ να είμαι κάθετος εφόσον μόνο Ένας μπορεί να Είναι...
Αν ο εξτρεμιστής σε όλη του τη ζωή βοήθησε όποιον είχε ανάγκη(πράγμα που δεν το απαγορεύει το κοράνι),τίμησε τους γονείς του,έδειξε αγάπη και δεν σκότωσε κανέναν και την ώρα που αυτοκτονούσε ήταν περήφανος σε αυτό που πίστευε τότε θα πάει πιστεύω στον παράδεισο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Το Κοράνι έχει παραποιηθεί προς όφελος συμφερόντων και το έχουν διαπιστώσει διάφοροι μουσουλμάνοι ερευνητές. Πες μου μόνο πόσοι από τα εκατομμύρια των μουσουλμάνων εφαρμόζουν την, μετέπειτα συμπληρωμένη, "εντολή" της Τζιχαντ. Νομίζω οτι το ποσοστό είναι τουλάχιστον αστείο.

Κάνεις μεγάλο λάθος. Η έννοια τζιχάντ προέρχεται από τον Μωάμεθ. Δεν με ενδιαφέρει το πόσοι το εφαρμόζουν. Εγώ ξέρω ότι υπάρχει μέσα στο ιερό τους κείμενο και αφορά τη σωτηρία τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το Κοράνι έχει παραποιηθεί δεκάδες φορές προς όφελος ηγετών διαφόρων πρωτόγονων φυλών της μέσης Ανατολής. Το αρχικό Κοράνι επίσης θεωρούσε τον Ιησού προφήτη του Ισλάμ, πράγμα που δεν γνωρίζει κανένας μουσουλμάνος. Επίσης κάποια χωρία που λένε οτι αν σκοτώσεις θα βρεις εκδίκηση παραφράστηκαν ώστε να γίνουν "όποιος σκοτώνει πρέπει να εκδικείται". Φυσικά το νόημα είναι εντελώς διαφορετικό στις δύο περιπτώσεις. Με τον ίδιο τρόπο που χρησιμοποίησε ο Μπους την χριστιανική προφαση για τον πόλεμο στο Ιράκ, χρησιμοποιούν διάφοροι μουσουλμάνοι εγκληματίες την πρόφαση οτι ο Αλλάχ θέλει Τζιχάντ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Σωστά τα λέει ο νίκος. Το Τζιχάντ ξεκίνησε από τον Μωάμεθ για να κατακτήσει όλη την Αραβία, επειδή τον είχαν εκδιώξη. Έτσι και αλλιώς στα περισσότερα σημεία της αυτή η θρησκεία είναι μία τυπική αντιγραφή του Χριστιανισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κάνεις μεγάλο λάθος. Η έννοια τζιχάντ προέρχεται από τον Μωάμεθ. Δεν με ενδιαφέρει το πόσοι το εφαρμόζουν. Εγώ ξέρω ότι υπάρχει μέσα στο ιερό τους κείμενο και αφορά τη σωτηρία τους.


Είναι σχεδόν αποδεδειγμένο οτι Κοράνιο παραφράστηκε αργότερα σύμφωνα με μελέτες που κάνουν ιστορικοί, κυρίως από χώρες της Βορείου Αφρικής, που μαστίζεται από την κακομεταχείριση των θρησκευτικών ιδεών. Η βίαιη στάση του Μωάμεθ δεν είχε σχέση με τη νέα θρησκεία, αλλά με την προσπάθειά του να επιβιώσει σε ένα εχθρικό περιβάλλον. Οι λόγοι λοιπόν που κατέφυγε στη συμπεριφορά αυτή δεν ήταν θρησκευτικοί, αλλά πολιτικοί. Αν πραγματικά αντικατόπτριζε το λαικό αίσθημα των πιστών του, όπως συνήθως κάνει το ιερο βιβλίο μιας θρησκείας, τότε όλοι οι Μουσουλμάνοι θα σκότωναν τους "απίστους". Το γεγονός όμως είναι οτι ακόμη και 300 χρόνια πριν σε κράτη όπως η Οθωμανική Αυτοκρατορία, τέτοιες συμπεριφορές δεν καταγράφηκαν σχεδόν ποτέ. Αντιθέτως, συνήθως οι μουσουλμάνοι πολίτες ζούσαν ειρηνικά με τους αλλοθρήσκους. Άρα λοιπόν, μήπως τελικά το Κοράνιο είναι ένα κατασκευασμένο κείμενο και όχι η ομολογία μιας πίστης εν ειρήνει, όπως είναι το Ευαγγέλιο; Δεν εχθρεύομαι σε καμία περίπτωση τη θρησκεία αυτή, αλλά νομίζω πως ο καθένας μπορεί να αντιληφθεί πως η Χριστιανική φιλοσοφία είναι πολύ ανώτερη πνευματικά από πολλές απλοικές και πρωτόγονες ισλαμικές ιδέες. Αυτή ηταν και η αιτία που επικράτησε ως θρησκεία στον πολιτισμένο κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Κάνεις μεγάλο λάθος. Η έννοια τζιχάντ προέρχεται από τον Μωάμεθ. Δεν με ενδιαφέρει το πόσοι το εφαρμόζουν. Εγώ ξέρω ότι υπάρχει μέσα στο ιερό τους κείμενο και αφορά τη σωτηρία τους.

Και όμως θα έπρεπε να σε νοιάζει το ποσοστό που το εφαρμόζει που ο miv το χαρακτήρισε αστείο!!!
Γιατί αν δικοί του πιστή εφαρμόζουν σε αστείο σημείο το ιερό τους κοράνι τότε αυτομάτως είναι αστεία και η θρησκεία τους!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
ok. 1,8 δισεκατομμύρια άνθρωποι πιστεύουν σε γελοία θρησκεία.
Προφανώς θα είναι χαμηλότερης νοημοσύνης ατομα απο εμάς.

@miv Το ίδιο πάει και σε σένα. 1,8 δισεκατομμύρια κόσμος έχει ώς οδηγό σωτηρίας ένα κατασκεύασμα των πολιτικών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Και όμως θα έπρεπε να σε νοιάζει το ποσοστό που το εφαρμόζει που ο miv το χαρακτήρισε αστείο!!!
Γιατί αν δικοί του πιστή εφαρμόζουν σε αστείο σημείο το ιερό τους κοράνι τότε αυτομάτως είναι αστεία και η θρησκεία τους!!!!

Πριν αναφερθηκε οτι οι αληθινοι χριστιανοι ειναι πολυ λιγοι σε σχεση με το ποσοστο που χαρακτηριζονται χριστιανοι και το πιστευω αληθεια αυτο. Ας γελασουμε λοιπον και με το χριστιανισμο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
συμφωνω με isnogood !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Πριν αναφερθηκε οτι οι αληθινοι χριστιανοι ειναι πολυ λιγοι σε σχεση με το ποσοστο που χαρακτηριζονται χριστιανοι και το πιστευω αληθεια αυτο. Ας γελασουμε λοιπον και με το χριστιανισμο!
Έτσι είναι Krou μπορεί 10 εκατομύρια Έλληνες να δηλώνουν χριστιανοί αλλά παό αυτούς μονο τα 3 ίσως πιστεύουν. ΚΑι δεν πιστεύω πως είναι για γέλια. Για κλάμματα είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ούτως ή άλλως το οτι επικράτησε σε τριτοκοσμικές περιοχές το Ισλάμ δεν οφείλεται στην τύχη, αλλά αντίθετα, αποδεικνύει πολλά για το πνευματικό επίπεδο των πιστών του. Όσο ρατσιστικό κι αν ακούγεται, το πνευματικό επίπεδο των Δυτικών (Χριστιανών) δεν έχει καμία σχέση με το αντίστοιχο των Ανατολικών (Ισλαμιστές).
χ ή υ χιλιάδες εγκληματίες δεν μπορούν σε καμία περίπτωση να αντιπροσωπεύσουν τα δισεκατομμύρια των πιστών του Ισλάμ πάντως. Κι αν πραγματικά το Ισλάμ, έτσι όπως κατήντησε, δεν κορόιδευε ουσιαστικά τους πιστούς του, τότε σχεδόν όλοι θα διέπρατταν το έγκλημα της Τζιχάντ. Δεν το διαπράττει όμως σχεδόν κανένας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top