Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Γεννηθήκαμε για να πιστεύουμε σε ιστορίες που θα μας εμποδίζουν να χαρούμε την ζωή μας; Πόσο πολυ μας περιορίζουν οι θρησκείες στις επιλογές που κάνουμε καθημερινά; ΠΟΛΥ. Ειδικά οι αβρααμικες. Τι ισλαμ τι χριστιανισμός είναι λες και μιλάμε για τις ιδιες θρησκείες, οπότε please μην κάνετε διαχωρισμούς κλπ.
Δεν πιστεύω οτι υπάρχει Θεός που ξαφνικά αποφάσισε να φτιάξει τον κόσμο και έχει και το θράσος *δινοντας παντα την ελεύθερη βούληση στα δημιουργήματά του* να μας κρίνει απο τις πράξεις μας και με βαση αυτες να αποφασίσει που θα μας παει μετα τον θάνατό μας. Παράδεισος ή κολαση;
Ακούγεται κιόλας σαν ένα παραμυθακι. Έχετε διαβάσει την Παλαιά διαθήκη; Στις μερες δημιουργίας λεει οτι ο Θεός πρώτα έφτιαξε την Γη και μετα τον Ήλιο! Μα πως στέκει αυτο; Σε ποιόν Θεο να πιστέψουμε;

Δεν έχει νόημα να προσπαθήσεις να πείσεις ένα άτομο για το ότι δεν υπάρχει θεός γιατί ούτε εσύ μπορείς να αποδείξεις κάτι από τα δύο - ύπαρξη ή μη ύπαρξη.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Δεν έχει νόημα να προσπαθήσεις να πείσεις ένα άτομο για το ότι δεν υπάρχει θεός γιατί ούτε εσύ μπορείς να αποδείξεις κάτι από τα δύο - ύπαρξη ή μη ύπαρξη.
Μόλις ανέφερα κατι χαζο που είναι γραμμένο στην Βίβλο. Κατι που δεν στέκει και το γνωρίζουμε thanks to our scientists. Δεν μπορεί αυτο να είναι μια απόδειξη; Αλλά οκ πες οτι σε καμία περίπτωση δεν μπορεις να αποδείξεις την ύπαρξη του Θεου. Και; Διευκόλυνε την ζωη σου και ζησε την οπως θες, δεν χρειάζεται να εχεις οδηγιες για το τι θα κάνεις και τι οχι
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Μόλις ανέφερα κατι χαζο που είναι γραμμένο στην Βίβλο. Κατι που δεν στέκει και το γνωρίζουμε thanks to our scientists. Δεν μπορεί αυτο να είναι μια απόδειξη; Αλλά οκ πες οτι σε καμία περίπτωση δεν μπορεις να αποδείξεις την ύπαρξη του Θεου. Και; Διευκόλυνε την ζωη σου και ζησε την οπως θες, δεν χρειάζεται να εχεις οδηγιες για το τι θα κάνεις και τι οχι

Αυτό που αναφέρεις αποδεικνύει ότι αυτό που γράφει η Βίβλος - και ενδεχομένως όσα συνάγονται από αυτό - δεν ισχύουν, αλλά όχι ότι δεν υπάρχει θεός. Στην καλύτερη να μπορείς να αποδείξεις ότι δεν υπάρχει θεός όπως δεν περιγράφεται στην Βίβλο, αλλά όχι ότι δεν υπάρχει θεός γενικά.

Οδηγίες για το τι θα κάνεις έχεις από τη στιγμή που ζεις σε ευνομούμενη πολιτεία και αποφασίζεις να δεχτείς τους νόμους της και από τη στιγμή που υπακούς στις προσταγές τρίτων - οικογένεια, εργοδοσία κ.λπ.. Δεν είναι μόνο η θρησκεία «κανονιστικός φορέας» της ζωής κάποιων ανθρώπων.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Αυτό που αναφέρεις αποδεικνύει ότι αυτό που γράφει η Βίβλος - και ενδεχομένως όσα συνάγονται από αυτό - δεν ισχύουν, αλλά όχι ότι δεν υπάρχει θεός. Στην καλύτερη να μπορείς να αποδείξεις ότι δεν υπάρχει θεός όπως δεν περιγράφεται στην Βίβλο, αλλά όχι ότι δεν υπάρχει θεός γενικά.

Οδηγίες για το τι θα κάνεις έχεις από τη στιγμή που ζεις σε ευνομούμενη πολιτεία και αποφασίζεις να δεχτείς τους νόμους της και από τη στιγμή που υπακούς στις προσταγές τρίτων - οικογένεια, εργοδοσία κ.λπ.. Δεν είναι μόνο η θρησκεία «κανονιστικός φορέας» της ζωής κάποιων ανθρώπων.
Αναφέρθηκα καθαρα και μόνο στην θρησκεία. Έχεις δει αυτη την ανοητη λιστα αμαρτιων;
Αυτό που αναφέρεις αποδεικνύει ότι αυτό που γράφει η Βίβλος - και ενδεχομένως όσα συνάγονται από αυτό - δεν ισχύουν, αλλά όχι ότι δεν υπάρχει θεός. Στην καλύτερη να μπορείς να αποδείξεις ότι δεν υπάρχει θεός όπως δεν περιγράφεται στην Βίβλο, αλλά όχι ότι δεν υπάρχει θεός γενικά.

Οδηγίες για το τι θα κάνεις έχεις από τη στιγμή που ζεις σε ευνομούμενη πολιτεία και αποφασίζεις να δεχτείς τους νόμους της και από τη στιγμή που υπακούς στις προσταγές τρίτων - οικογένεια, εργοδοσία κ.λπ.. Δεν είναι μόνο η θρησκεία «κανονιστικός φορέας» της ζωής κάποιων ανθρώπων.
Αυτή τη στιγμή δηλώνω άθεη. Δεν πιστεύω οτι θα μπορούσε να υπάρχει καπου, κάπως ενας Θεός που με κάποιον τρόπο μας έφτιαξε. Αλλά οκ πες οτι υπάρχει. Σε καμία περίπτωση δεν μπορω να δεχτώ οτιδηποτε λέει η Βίβλος. Όσον αφορά αυτές τις "οδηγιες" αναφερόμουν καθαρα στην θρησκεία. Υπάρχει μια ανοητη λίστα αμαρτιων. Συγγνώμη κιολας αλλά αν θέλω εγω να καπνίσω, θα το κανω. Αν θέλω να αυνανιστω, θα το κανω με χαρα. Αν τώρα μεταδωσω καποια ασθένεια, που και αυτο θεωρείται αμαρτια, ε τοτε σορρυ ας προστατευε ο Θεος το άτομο που κολλησα ας μην παω στην κόλαση για αυτο τουλαχιστον.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Αναφέρθηκα καθαρα και μόνο στην θρησκεία. Έχεις δει αυτη την ανοητη λιστα αμαρτιων;

Αυτή τη στιγμή δηλώνω άθεη. Δεν πιστεύω οτι θα μπορούσε να υπάρχει καπου, κάπως ενας Θεός που με κάποιον τρόπο μας έφτιαξε. Αλλά οκ πες οτι υπάρχει. Σε καμία περίπτωση δεν μπορω να δεχτώ οτιδηποτε λέει η Βίβλος. Όσον αφορά αυτές τις "οδηγιες" αναφερόμουν καθαρα στην θρησκεία. Υπάρχει μια ανοητη λίστα αμαρτιων. Συγγνώμη κιολας αλλά αν θέλω εγω να καπνίσω, θα το κανω. Αν θέλω να αυνανιστω, θα το κανω με χαρα. Αν τώρα μεταδωσω καποια ασθένεια, που και αυτο θεωρείται αμαρτια, ε τοτε σορρυ ας προστατευε ο Θεος το άτομο που κολλησα ας μην παω στην κόλαση για αυτο τουλαχιστον.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το να ρίχνεις «λάσπη» σε μία άλλη πίστη, αντίθετη προς τη δική σου - εσύ πιστεύεις στη μη ύπαρξη θεού, άλλα άτομα πιστεύουν στην ύπαρξη - δεν έχει κάποιο νόημα. Πιο πιθανό είναι να «μειώνεις» την άλλη θέση για να τονώσεις την πίστη σου στη δική σου θέση παρά όντως να πείσεις κάποιο θρησκευόμενο άτομο να αρνηθεί την πίστη σου. Καμία πίστη δεν είναι μεμπτή, όσο δεν φτάνουμε στον προσηλυτισμό. :)
 

spsj94n

Νεοφερμένος

Ο spsj94n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Δεν έχει νόημα να προσπαθήσεις να πείσεις ένα άτομο για το ότι δεν υπάρχει θεός γιατί ούτε εσύ μπορείς να αποδείξεις κάτι από τα δύο - ύπαρξη ή μη ύπαρξη.
Ωραία, συμφωνώ.
Πρέπει να πούμε όμως ότι σε καθαρά λογικό πλαίσιο, το να πεις ότι υπάρχει θεός, δεν είναι ούτε πιο "σοβαρό" ούτε πιο "πιθανό" από την ύπαρξη του Γκοτζίλα, που διηκεί τους πειρατές της Καραϊβικής σε έναν πλανήτη που βρίσκεται σε άλλον γαλαξία.

Υπάρχουν δύο αληθοτιμές στην κλασσική λογική:
Αλήθεια ή ψέμα.
Οι 2 περιπτώσεις που αναφέρθηκαν παραπάνω ανήκουν στο απροσδιόριστο, δεν έχει παρατηρηθεί κανένα εκ των δύο ποτέ.
Άρα, καλό είναι να μην θεωρούν κάποιοι την ύπαρξη του θεού ως "σημαντικό" και "ιδιαίτερο" ζήτημα αν δεν αποδώσουν τα ίδια επίθετα και στην υπόθεση του διοικητή Γκοτζίλα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Ωραία.
Πρέπει να πούμε όμως ότι σε καθαρά λογικό πλαίσιο, το να πεις ότι υπάρχει θεός, δεν είναι ούτε πιο "σοβαρό" ούτε πιο "πιθανό" από την ύπαρξη του Γκοτζίλα, που διηκεί τους πειρατές της Καραϊβικής σε έναν πλανήτη που βρίσκεται σε άλλο σύμπαν.

Υπάρχουν δύο αληθοτιμές στην κλασσική λογική:
Αλήθεια ή ψέμα.
Οι 2 περιπτώσεις που αναφέρθηκαν παραπάνω ανήκουν στο απροσδιόριστο, δεν έχει παρατηρηθεί κανένα εκ των δύο ποτέ.
Άρα, καλό είναι να μην θεωρούν κάποιοι την ύπαρξη του θεού ως "σημαντικό" και "ιδιαίτερο" ζήτημα αν δεν αποδώσουν τα ίδια επίθετα και στον διοικητή Γκοτζίλα.

Ως μαθηματικός, συμφωνώ ότι οι προτάσεις «υπάρχει θεός» και «ισχύει η εικασία του Goldbach» έχουν ακριβώς την ίδια αξία και σημαντικότητα κ.λπ. και, το σημαντικότερο, την ίδια «πιθανότητα» να είναι αληθείς ή ψευδείς. Και ως αγνωστικιστής, δε θεωρώ ότι έχει σημασία να αναλωνόμαστε σε αυτήν την ερώτηση, ελλείψει επαρκών δεδομένων. Ωστόσο, οι θρησκείες έχουν πολλές προεκτάσεις και θεμελιώνουν πολλά φιλοσοφικά δόγματα που πολύ συχνά άτομα που είναι «απλώς άθεα» αρνούνται να δουν - γιατί π.χ. είναι χαζά. Εξ ου και η αντίρρησή μου ως προς την «χαλαρή» αθεΐα - όπως και ως προς την χαλαρή πίστη.

Ίσως, τελικά, όλα αυτά να μην έχουν νόημα γιατί η πίστη είναι συναισθηματική παρόρμηση και όχι κάτι που εδράζεται στη λογική.
 

Natsuko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natsuko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Πόσο υποκριτικό που αύριο θα γιορταστεί η ζωή-ανάσταση με σφαγή-θάνατο ζώων; Προσωπικά δεν πιστεύω σε κανέναν Θεό και Κυριακή του Πάσχα έχω να φάω κρέας πάααρα πολλά χρόνια, ακόμα κι όταν δεν είχα αυτοπροσδιοριστεί ως άθεη, γιατί μου φαινόταν σκέτη υποκρισία όλο αυτό.
 

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πόσο υποκριτικό που αύριο θα γιορταστεί η ζωή-ανάσταση με σφαγή-θάνατο ζώων; Προσωπικά δεν πιστεύω σε κανέναν Θεό και Κυριακή του Πάσχα έχω να φάω κρέας πάααρα πολλά χρόνια, ακόμα κι όταν δεν είχα αυτοπροσδιοριστεί ως άθεη, γιατί μου φαινόταν σκέτη υποκρισία όλο αυτό.
Ακόμα ένα αντιφατικό στοιχείο του χριστιανισμού. Παρόλο που δεν υποστηρίζω καθόλου την λογική των vegan vegetarian etc είναι ένα αρκετά χτυπητό στοιχείο.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Πόσο υποκριτικό που αύριο θα γιορταστεί η ζωή-ανάσταση με σφαγή-θάνατο ζώων; Προσωπικά δεν πιστεύω σε κανέναν Θεό και Κυριακή του Πάσχα έχω να φάω κρέας πάααρα πολλά χρόνια, ακόμα κι όταν δεν είχα αυτοπροσδιοριστεί ως άθεη, γιατί μου φαινόταν σκέτη υποκρισία όλο αυτό.
Τώρα τι σχέση έχει η θρησκεία ή η αθεΐα με την κρεατοφαγία ή το βιγκανισμό, αποτελεί μυστήριο του Σύμπαντος.

1650785025856.png
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
Αυτό που κατάφεραν να με κάνουν να συμφωνήσω με τον Δία είναι απίστευτο.

Το κρέας είναι μέσα στη τροφή του ανθρώπου ο οποίος είναι παμφάγος και έτσι είθισται να είναι το έθιμο, Κυριακή του Πάσχα να τρως κρέας ως πρώτη μέρα μετά την νηστεία. Τήρησα όλη την νηστεία εφέτος οπότε το κρεατάκι σήμερα δεν θα το στερούμουν με τίποτα.
 

nimbus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nimbus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωπονίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Αυτό που κατάφεραν να με κάνουν να συμφωνήσω με τον Δία είναι απίστευτο.

Το κρέας είναι μέσα στη τροφή του ανθρώπου ο οποίος είναι παμφάγος και έτσι είθισται να είναι το έθιμο, Κυριακή του Πάσχα να τρως κρέας ως πρώτη μέρα μετά την νηστεία. Τήρησα όλη την νηστεία εφέτος οπότε το κρεατάκι σήμερα δεν θα το στερούμουν με τίποτα.
Δεν νομίζω ότι όλοι οι vegan/vegetarian διαφωνούν στο ότι το κρέας είναι κάτι που μπορεί να φάει ο άνθρωπος. Το να βασανίζεις μαζικά όμως ζώα, να συμβάλλεις στην κλιματική αλλαγή και να διαταράσσεις την τροφική αλυσίδα δεν είναι ηθικό ή φυσιολογικό. Είναι ιδεολογία και αρκετά συνετή.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι όλοι οι vegan/vegetarian διαφωνούν στο ότι το κρέας είναι κάτι που μπορεί να φάει ο άνθρωπος. Το να βασανίζεις μαζικά όμως ζώα, να συμβάλλεις στην κλιματική αλλαγή και να διαταράσσεις την τροφική αλυσίδα δεν είναι ηθικό ή φυσιολογικό. Είναι ιδεολογία και αρκετά συνετή.
Δεν είπα ότι είναι φυσιολογικό ή ηθικό και ούτε στηρίζω κάτι τέτοιο. Εναντιώνομαι σε κάθε μία από αυτές τις πρακτικές. Μη μπερδεύετε τις θρησκείες όλες με το πρόβλημα του βασανισμού των ζώων. Βασανιστικό τρόπο θανάτωσης των ζώων επιβάλλουν οι Μουσουλμάνοι και οι Εβραίοι. Οι πρώτοι το λένε Halal. Οπότε λάθος θρησκεία πολεμάτε.

Ουδεμία ευθύνη φέρουν ο Χριστιανισμός και τα Ελληνορθόδοξα έθιμα για το βασανισμό των ζώων. Εκεί πάμε σε άλλες υποθέσεις.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Βασανιστικό τρόπο θανάτωσης των ζώων επιβάλλουν οι Μουσουλμάνοι. Οι πρώτοι το λένε Halal. Οπότε λάθος θρησκεία πολεμάτε.
Επειδή στο πανεπιστήμιο που είμαι ένα μεγάλο ποσοστό είναι Άραβες κι επειδή κάνω παρέα με μερικούς μου είχαν πει ότι θέλουν χαλαλ γιατι με αυτή την διαδικασία η θανάτωση του ζώου γίνεται λιγότερο επώδυνα σε αντίθεση με την ηλεκτροπληξία.

Μου είπαν επίσης ότι αν δεν είναι χαλαλ αισθάνεσαι το αίμα

Τώρα τι ισχύει εξαρτάται, κατά την γνώμη μου καλό είναι να περιορίζουμε το κρέας παρά μόνο μετά από νηστείες για τους θρήσκους και τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα για τους μη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
Επειδή στο πανεπιστήμιο που είμαι ένα μεγάλο ποσοστό είναι Άραβες κι επειδή κάνω παρέα με μερικούς μου είχαν πει ότι θέλουν χαλαλ γιατι με αυτή την διαδικασία η θανάτωση του ζώου γίνεται λιγότερο επώδυνα σε αντίθεση με την ηλεκτροπληξία.

Μου είπαν επίσης ότι αν δεν είναι χαλαλ αισθάνεσαι το αίμα

Τώρα τι ισχύει εξαρτάται, κατά την γνώμη μου καλό είναι να περιορίζουμε το κρέας παρά μόνο μετά από νηστείες για τους θρήσκους και τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα για τους μη.
Έτσι θα έλεγαν προφανώς για να νιώσουν βολικά. Η Ευρωπαϊκή πολιτική στηρίζει την θανάτωση ζώων μόνο με αναισθησία για να μη καταλαβαίνουν ότι πεθαίνουν και πονάνε ή να δημιουργεί ο οργανισμός τους στρες που έχει αρνητικές επιπτώσεις στο κρέας που καταναλώνεται.

Η νόμιμη σφαγή halal των μουσουλμάνων και των Εβραίων δεν είναι καθόλου λιγώτερη επώδυνη. Ουσιαστικά είναι να σφαγιαστεί το ζώο ζωντανό στο όνομα Του Αλλάχ και να μείνει ζωντανό μέχρι όλο του το αίμα να χυθεί έξω. Αν αυτό είναι λιγώτερο επώδυνο από τον θάνατο με αναισθησία τι να πω.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,372 μηνύματα.
Επειδή στο πανεπιστήμιο που είμαι ένα μεγάλο ποσοστό είναι Άραβες κι επειδή κάνω παρέα με μερικούς μου είχαν πει ότι θέλουν χαλαλ γιατι με αυτή την διαδικασία η θανάτωση του ζώου γίνεται λιγότερο επώδυνα σε αντίθεση με την ηλεκτροπληξία.

Μου είπαν επίσης ότι αν δεν είναι χαλαλ αισθάνεσαι το αίμα

Τώρα τι ισχύει εξαρτάται, κατά την γνώμη μου καλό είναι να περιορίζουμε το κρέας παρά μόνο μετά από νηστείες για τους θρήσκους και τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα για τους μη.
Τους επιτρέπετε να σφάζουν το ζώο χωρίς αναισθησία, γιατί κατα αυτήν τη σφαγή κόβεται απότομα ο λαιμός σε ένα συγκεκριμένο σημείο και υποτίθεται ότι το ζωντανό δεν αισθάνεται πόνο. Ισως αν όντως κοβοταν απότομα, τότε πράγματι να μπορούσε να θεωρηθεί ότι σφαζεται "ανθρώπινα" (όσο ανθρώπινη μπορεί να θεωρηθεί μια σφαγή ανεξαρτήτως του halal) το ζώο, όμως πόσο συχνά συμβαίνει αυτό;
Καθόλου συχνά θα διαπιστώσουμε αν ψάξουμε στο διαδίκτυο, μάλιστα είχαν κυκλοφορήσει και πραγματικά στιγμιότυπα από σφαγεία στο παρελθόν (για βαριά στομάχια...).

Οι ίδιοι υποστηρίζουν ότι όλα γίνονται κάτω από ανθρώπινες διαδικασίες, ε υπάρχει λόγος να μην τους πιστέψουμε;
Και γω λέω ότι είμαι ξανθιά και γαλανοματα, υπάρχει κάποιο θέμα;

Υ. Γ1 *Ωστόσο υποστηρίχθηκε ότι ηταν μεμονωμένα περιστατικά που έλαβαν χώρα σε συγκεκριμένα σφαγεία. Βέβαια κανένας τους δεν αναρωτιέται αν είναι τελικά δυνατόν να σφαξεις ένα ζώο με μια μόνο μαχαίρια;
Και αν είναι δυνατόν τι ποσοστό επιτυχίας υπάρχει;
Μήπως ορισμένα πρέπει να κοπούν ξανά και ξανά, ενώ είναι ζωντανά και χωρίς αναισθησία;!

Υ. Γ2 Προσωπικά θεωρώ ότι καμία μέθοδος σφαγής δεν μπορεί να θεωρηθεί ανθρώπινη και γι'αυτό θα πω πως η πιο "ανθρώπινη" και όχι σκέτο ανθρώπινη είναι η τρίτη.
image-20141119-31609-18hh29e.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Μίλησε το ζώο να μας πει πως αισθάνεται; Η αίσθηση του θανάτου άσχετα αν εκλαμβάνεται στην ανθρώπινη συνείδηση ή στη συνείδηση καμηλοπάρδαλης να γίνεται γεύμα από ένα λιοντάρι, νομίζω είναι ίδια. Κρίμα και στις δυο περιπτώσεις.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,372 μηνύματα.
Μίλησε το ζώο να μας πει πως αισθάνεται; Η αίσθηση του θανάτου άσχετα αν εκλαμβάνεται στην ανθρώπινη συνείδηση ή στη συνείδηση καμηλοπάρδαλης να γίνεται γεύμα από ένα λιοντάρι, νομίζω είναι ίδια. Κρίμα και στις δυο περιπτώσεις.
Μόνο που στο παράδειγμα που αναφέρεις μιλάμε για καθαρή φύση και όχι επέμβαση του ανθρώπου στη φύση.
Τώρα το κατά πόσο ο άνθρωπος πρέπει ή είναι στη φύση του να καταναλώνει κρέας είναι μία μεγάλη συζήτηση που πιθανόν θα οδηγήσει σε ξεμάλλιασμα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Μόνο που στο παράδειγμα που αναφέρεις μιλάμε για καθαρή φύση και όχι επέμβαση του ανθρώπου στη φύση.
Τώρα το κατά πόσο ο άνθρωπος πρέπει ή είναι στη φύση του να καταναλώνει κρέας είναι μεγάλη συζήτηση που πιθανόν θα οδηγήσει σε ξεμάλλιασμα.

Σκέψου όμως να υπήρχε μέθοδος να έμπαιναν στην κουβέντα και τα λιοντάρια να μας πουν γιατί τους αρέσει να τρώνε ωμό κρέας. Τι θα έλεγαν εκεί οι ευαισθητούληδες λαχανικοφάγοι; Ο όρος χορτοφάγοι είναι κάπως αδόκιμος γιατί δεν κάνουν όπως ο νεαρός της φωτογραφίας.

1650898950600.png


Για ποιο λόγο ενώ έχουμε τόσες λέξεις, είμαστε ασαφείς; :D
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,372 μηνύματα.
Σκέψου όμως να υπήρχε μέθοδος να έμπαιναν στην κουβέντα και τα λιοντάρια να μας πουν γιατί τους αρέσει να τρώνε ωμό κρέας. Τι θα έλεγαν εκεί οι ευαισθητούληδες λαχανικοφάγοι; Ο όρος χορτοφάγοι είναι κάπως αδόκιμος γιατί δεν κάνουν όπως ο νεαρός της φωτογραφίας.

View attachment 101392

Για ποιο λόγο ενώ έχουμε τόσες λέξεις, είμαστε ασαφείς; :D
Οι χορτοφάγοι δεν τρώνε μόνο λαχανικά, οπότε ούτε αυτή η ονομασία τους περιγράφει πλήρως :P

Anyway, ας προσπαθήσουμε να συζητήσουμε το θέμα. Πριν ξεκινήσω θέλω να ζητήσω συγγνώμη από την ΟΔ που είμαστε εκτός θέματος και αν έχουν την ευγενή καλοσύνη μπορούν να μας μεταφέρουν σε ένα κατάλληλο θρεντ, πιθανόν θρεντ του στεκιού, μιας και δε νομίζω να υπάρχει στο ι σκουλ κατάλληλο.

Εκτός από τους χορτοφάγους υπάρχουν και οι αυστηροί χορτοφάγοι (ακα vegans) , οι semi vegetarians (που είναι χορτοφάγοι που αραιά και που τρώνε κρέας και λοιπά ζωικά παράγωγα), οι pescatarians (που είναι χορτοφάγοι που τρώνε και ψάρι). Γενικά νομίζω υπάρχουν και άλλες κατηγορίες, αλλά ενδεικτικά αναφέρω τις πιο γνωστές.

Η διάφορα του vegetarian και του vegan είναι ότι ο πρώτος απέχει μόνο από το κρέας, ενώ ο δεύτερος απ'ολα τα ζωικά παράγωγα.

Ας περάσουμε τώρα στο θέμα μας. Ναι, θα ήταν ενδιαφέρον να μας μίλαγαν τα ζώα όχι ομως μόνο τα λιοντάρια, όλα τα ζώα. Η αγελάδα που της παίρνουν το παιδί για να πιούμε το πρωί το γάλα μας και να φάμε το μεσημέρι μακαρόνια με τον κιμα, η κότα που είναι κλεισμένη σε ένα σπιρτόκουτο και χτυπάει την πέμπτη ένεση της για να κάνει τα ωραία αυγουλάκια μας, το πρόβατο που μπαίνει στο σφαγείο και πολλά πολλά άλλα ζώα.

Το θέμα είναι ότι εσύ και γω έχουμε τη δυνατότητα να μη φάμε κρέας ενώ τα ζώα δεν έχουν είναι στη φύση τους. Τα λιοντάρια επισης όταν χαιρετιουνται μυρίζει το ένα τον ποπό του αλλού. Μήπως να το κάνουμε και μεις αυτό;
ή μήπως να αρχίσουμε να πλενομαστε με τη γλώσσα μας;

Οι ανθρωποι εκτρέφουμε επί τουτου ζώα απλά για να τα εκμεταλλευτούμε. Υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε αυτό και στο φυσικό κυνήγι που υπάρχει στη φύση.

Τώρα για το αν είναι στη φύση μας να τρώμε κρέας δεν ξέρω τι να σου πω. Εχω διαβάσει πολλά και διαφορά και το μόνο που μπορώ να πω με βεβαιότητα είναι οτι μπορούμε να ζήσουμε και χωρίς να τρώμε ζωικά παράγωγα. Ενα θέμα με τη Β12 μπορεί να υπάρξει, αλλά ξερετε ποιο είναι το οξύμωρο της κατάστασης;
Βιταμίνη Β12 παίρνουν τα ζώα από το χώμα κλπ, οπότε στην τροφή μας η Β12 καταλήγει φυσιολογικά (μέσω του ζώου) μόνο όταν μιλάμε για ελευθέρας βοσκής ζωας, τα υπόλοιπα βαράνε ενέσεις.
Οι περισσότεροι τρώμε μη ελευθέρας βοσκής και τότε γεννάται το εξής δίλλημα : να πάρω τη βιταμίνη Β12 μέσω συμπληρώματος ή μέσω του συμπληρώματος που βάρεσε με ένεση το ζωντανό;

ευαισθητούληδες λαχανικοφάγοι
Ευαισθητούλα δεν ξέρω, αλλά σίγουρα "λαχανικοφάγος" εδώ!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top