Θεωρητική και αποστήθιση

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Ακόμα κλαίω τις ώρες ιστορίας για να βγουν αυτές οι 120 σελίδες...απέξω :'(

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το thread Πανελλήνιες 2012''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.


120 σελιδες δεν ειναι tsoufou ουτε το 1/4 απο το μικροτερο βιβλιο ιατρικης,και εμεις κλαιγομαστε με 120 σελιδες :worry:

Εκτος βεβαια αμα σας εχουν πεισει οτι τα θελουν λεξη προς λεξη...τοτε καλα να παθετε :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Τα μαθαίνουν παπαγαλία οι φοιτητές ιατρικής; Να μου πεις τους κακόμοιρους της νομικής..
Δε θέλω να φανταστώ έναν γιατρό να ξέρει μόνο παπαγαλία αυτά που είναι απαραίτητα...τη βάψαμε.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Τα μαθαίνουν παπαγαλία οι φοιτητές ιατρικής; Να μου πεις τους κακόμοιρους της νομικής..

Εχουμε πει tsoufou...η παπαγαλια στην δευτεροβαθμια ειναι το safe mode των φροντιστηριων...δεν χρειαζεται να μαθαινουμε την ιστορια λεξη προς λεξη ουτε εμεις...για την τριτοβαθμια δεν γνωριζω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
120 σελιδες δεν ειναι tsoufou ουτε το 1/4 απο το μικροτερο βιβλιο ιατρικης,και εμεις κλαιγομαστε με 120 σελιδες :worry:

Εκτος βεβαια αμα σας εχουν πεισει οτι τα θελουν λεξη προς λεξη...τοτε καλα να παθετε :lol:

H ιστορία χρειάζεται αυτολεξεί.
Αυτός που ξέρει αυτολεξεί την ιστορία και μπορεί να συνθέσει τις γνώσεις με το παράθεμα θα πάρει 20.
Σε αυτό είμαι αμείλικτος.

Ρώτησε κάποιον που δεν τα έμαθε αυτολεξεί. Αποκλείεται να έγραψε πάνω από 17,5-18.
Εγώ πάω για 20, (δεν ικανοποιούμαι σε ένα μάθημα αποστήθισης* με βαθμό μικρότερο του 19). Δεν έκανα το λάθος να μην τα μάθω αυτολεξεί. Μου πήρε πολύ χρόνο, αλλά εύχομαι να ανταμειφθώ για τον τεράστιο κόπο μου. Το ίδιο εύχομαι και για όσους προσπάθησαν ανάλογα.


Βtw, η ιστορία είναι 100 σελίδες και όχι 120.

*Καλείσαι να διακρίνεις την διαφορά αποστήθισης-παπαγαλίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
H ιστορία χρειάζεται αυτολεξεί.
Αυτός που ξέρει αυτολεξεί την ιστορία και μπορεί να συνθέσει τις γνώσεις με το παράθεμα θα πάρει 20.
Σε αυτό είμαι αμείλικτος.

Εγώ πάω για 20, (δεν ικανοποιούμαι σε ένα μάθημα αποστήθισης* με βαθμό μικρότερο του 19). Δεν έκανα το λάθος να μην τα μάθω αυτολεξεί. Μου πήρε πολύ χρόνο, αλλά εύχομαι να ανταμειφθώ για τον τεράστιο κόπο μου. Το ίδιο εύχομαι και για όσους προσπάθησαν ανάλογα.
Και μόνο που δείχνεις τέτοια στάση και τέτοια συνέπεια, σου αξίζει μια θέση στο Πανεπιστήμιο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Γεια σας θα ηθελα να σας ρωτησω σε ποια μαθηματα στη θεωρητικη κατ/νση απαιτηται ακριβης αποστηθιση, οπως ακομα και την υλη των αρχαιων γ'λυκειου κατ/νσης. Ευχαριστω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Γεια σας θα ηθελα να σας ρωτησω σε ποια μαθηματα στη θεωρητικη κατ/νση απαιτηται ακριβης αποστηθιση, οπως ακομα και την υλη των αρχαιων γ'λυκειου κατ/νσης. Ευχαριστω!!!
Αποστήθιση σε όλα πλην Έκθεσης και Λογοτεχνίας. Παπαγαλία στην Ιστορία.
Η ύλη δεν έχει ανακοινωθεί ακόμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Γεια σας θα ηθελα να σας ρωτησω σε ποια μαθηματα στη θεωρητικη κατ/νση απαιτηται ακριβης αποστηθιση, οπως ακομα και την υλη των αρχαιων γ'λυκειου κατ/νσης. Ευχαριστω!!!
Για την υλη δεν μπορω να σου απαντησω με σιγουρια! Παντως αποστηθιση χρειαζεται στην ιστορια κυριως! Περα απο αυτο να προσπαθησεις να εισαι οσο το δυνατον πιο κοντα στα λογια του βιβλιου οσον αφορα την εισαγωγη των αρχαιων και στις μεταφρασεις! Νομιζω πως αυτα ειναι και τα βασικα μαθηματα που χρειαζοντα αποστηθιση(ιστορια - αρχαια).Στα λατινικα χρειαζεται πρωτα κωδικοποιηση. Στη λογοτεχνια μαθαινεις τον ''κορμο'' του καθε μαθηματος και απο εκει και περα μπορεις να προσθεσεις και δικα σου πραγματα αρκει να θεωρουνται ορθα! Ελπιζω να σε βοηθησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
με την βιολογια γενικης τι γινεται;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8theo1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
με την βιολογια γενικης τι γινεται;;

Και αυτή μια απ'τα ίδια, δεν πρέπει να χάνεις το νόημα ;/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
με την βιολογια γενικης τι γινεται;;
δεν θελει την αποστηθιση της ιστοριας απλως θελει πληρη κατανοηση,παιδια που ηξεραν επακριβως το βιβλιο εγραψαν 18 και 17 γιατι δεν το ειχαν κατανοησει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Πλανάστε, αν νομίζετε ότι η ιστορία θέλει μόνο αποστήθιση. Αν δεν την κατανοήσεις, αν δεν την κάνεις «κτήμα» σου, δεν υπάρχει περίπτωση να γράψεις καλά, παρά μόνο τους ορισμούς του Α' θέματος. Στα Γ' και Δ' θέμα που είναι οι πηγές, με την «αποστήθιση» θα τα κάνεις μαντάρα. Με αυτό το σκεπτικό πάνε πολλοί να γράψουν ιστορία, μαθαίνουν απ' έξω παπαγαλία τις 90 σελίδες και στο τέλος γράφουν ένα 10 στα 20, γιατί ακριβώς έχουν χάσει τα δύο τελευταία θέματα των πηγών.
Απλά, προσπαθείς αυτό που έχεις κατανοήσει να το εκφράζεις με σωστό τρόπο και σύνταξη. Και επειδή τα παιδιά του σχολείου, δυστυχώς «πάσχουν» -τα περισσότερα- στην γραπτή έκφραση, γι' αυτό τους λένε για αποστήθιση. Για να μην κάνουν εκφραστικά λάθη και χάσουν μονάδες απ' αυτά. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
εγω ξερω οτι η αποστηθιση στην ιστορια ειναι για να μην ξεχασεις τιποτα
Οχι τοσο για τη γραπτη εκφραση , στην οποια πασχουν οι μαθητες , οπως λεει ο Γιαννης

αμα πας με πληρη κατανοηση και μερικη αποστηθιση θα γραψεις 14-15 στη καλυτερη.Οχι επειδη εγραψες χαζομαρες αλλα επειδη ξεχασες λεπτομερειες.
Εγω εγραψα 15 και πιστευω εαν τα μαθαινα ολα παπαγαλια θα εφτανα το 20.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Και επειδή τα παιδιά του σχολείου, δυστυχώς «πάσχουν» -τα περισσότερα- στην γραπτή έκφραση, γι' αυτό τους λένε για αποστήθιση. Για να μην κάνουν εκφραστικά λάθη και χάσουν μονάδες απ' αυτά. ;)

Αυτό. Δώστε βάση σε αυτό.

Γενικά, τα παιδιά κάνουν πολλά εκφραστικά λάθη όταν μιλάνε και όταν γράφουν. Όταν τα γράφουν αυτολεξεί σε ασκήσεις τύπου «παπαγαλίας» παίρνουν το απόλυτο από την άσκηση που έχουν να αντιμετωπίσουν. Όταν όμως έρχονται αντιμέτωποι με μία άσκηση που για να πάρεις το απόλυτο είναι επιβεβλημένο να έχεις αναπτύξει κριτική σκέψη και να έχεις κατανοήσει πλήρως τα γραφόμενα του βιβλίου, τότε μένουν έκπληκτοι από τη βαθμολογία. Κατ' αυτό το τρόπο, λένε «με αδίκησε», «θέλει παπαγαλία για να γράψεις» και ό,τι άλλο συναφές.

Αυτός που κατανοεί μπορεί να γράψει πολύ καλά. Έχει την ικανότητα να τα πει με δικά του λόγια και φυσικά χωρίς να παραλείπει τίποτα. Οι κλασικοί «παπαγάλοι», αντίθετα, δεν έχουν αυτή την ικανότητα. Ακόμα και αν νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα πολύ καλά, υπάρχει η πιθανότητα να «κολλήσουν» για κάποιο λόγο με αποτέλεσμα να χάσουν μόρια εξαιτίας της έλλειψης κατανόησης.

Να ξέρετε ότι οι καθηγητές ξέρουν τι πρέπει να διορθώσουν, γνωρίζουν τι λέει το βιβλίο και δύνανται να σας διορθώσουν αντικειμενικότατα και ορθά ακόμα και όταν τα λέτε με δικά σας λόγια. Βέβαια, ο λόγος σας πρέπει να είναι σωστός, χωρίς εκφραστικά λάθη και ό,τι άλλο μπορεί να δώσει στον βαθμολογητή έναυσμα για να σας κόψει μονάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
αμα πας με πληρη κατανοηση και μερικη αποστηθιση θα γραψεις 14-15 στη καλυτερη.Οχι επειδη εγραψες χαζομαρες αλλα επειδη ξεχασες λεπτομερειες.
Εγω εγραψα 15 και πιστευω εαν τα μαθαινα ολα παπαγαλια θα εφτανα το 20.

Έτσι όπως είναι γραμμένο το βιβλίο της Ιστορίας της Κατεύθυνσης, δε νομίζω ότι έχει περιττές λεπτομέρειες. Αντίθετα, αναφέρεται γενικά σε πολύ «τρανταχτά» γεγονότα, οπότε, εάν παραλείψεις κάτι, σίγουρα αυτό δε θα θεωρείται «λεπτομέρεια». Προσωπική μου πάντα άποψη! :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Έχει την ικανότητα να τα πει με δικά του λόγια και φυσικά χωρίς να παραλείπει τίποτα.

Δε γίνεται να μη παραλείψεις τίποτα αν δε τα μάθεις παπαγαλία.Οι λεπτομέριες ξεχνιούνται.Ο μαθητής που κατανοεί γνωρίζει την ουσία.2-3 πραγματάκια θα του ξεφύγουν χωρις τη παπαγαλία.

Δε συμφωνώ με την άποψη σας dogie και γιάννη.
Υπάρχουν πάρα πολλές λεπτομέρειες στο βιβλίο.
Δείτε το τελευταίο θέμα στις φετινές εξετάσεις με την αστική αποκατάσταση.Δεν ειναι τρανταχτό γεγονός πόσα δωμάτια ειχαν τα σπιτια τους.
Εγώ το ρίσκαρα και πήγα έγραψα με δικά μου λόγια.Πήρα 15 επειδή σε κάθε ερώτημα ξεχνούσα και απο κάτι.Στους ορισμούς δεν έγραψα π.χ ολα τα χαρακτηριστικά της κοινωνιολογικής εταιρίας.Τα ιδια και με την αποκατασταση.

Στις λεπτομέρειες παίζεται το παιχνίδι και γι αυτο χρειαζεται παπαγαλία.Αυτος που ειναι να γραψει θα γραψει και ας ειναι μετριος ο βαθμος , αναγκαστικα απο το διαβασμα εχει εξασκηθει στην εκφραση ... θα ηταν αστειο η αποστηθιση να ήταν αναγκαία επειδή ο μαθητής δε μπορεί να εκφραστεί.Τότε τι ακριβώς θα γράψεις στα αρχαία , στη λογοτεχνία και στην έκθεση ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Επιμένω στην άποψη μου. Αυτός που κατανοεί μπορεί να καταθέσει όλα με δικά του λόγια χωρίς παπαγαλίΣες. ε αρκετά σημεία η παπαγαλία είναι αναπόφευκτη καθώς από την επανάληψη σου εντυπώνονται. Παρόλα αυτά έγραψα 98/100 χωρίς παπαγαλία στις περισσότερες ασκήσεις και χωρίς να ξεχάσω τίποτα. Τα 2 μόρια μου τα έκοψαν από πηγή.

Ίσως η επιτυχία μου αυτή οφείλεται στο γεγονός ότι αγαπάω την Ιστορία ως μάθημα και ξέρω πολύ καλή ιστορία γενικότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
θα συμφωνησω με bloodsparrow!περυσι που εδινα εγραψα κ εγω 15 επειδη τα ελεγα με δικα μου λογια και οπως ειναι φυσικο ξεχναγα καποιες ''λεπτομερειες''..μ τ ελεγε και η καθηγητρια στο φροντ..οτι τα κατανοω και τα λεω πολυ ωραια αλλα το οτι αυτο θα μου κοστισει μοναδες..τελικα ετσι εγινε..το καλυτερο ειναι πρωτα κατανοηση και μετα δυστυχως αποστηθιση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
θα συμφωνησω με bloodsparrow!περυσι που εδινα εγραψα κ εγω 15 επειδη τα ελεγα με δικα μου λογια και οπως ειναι φυσικο ξεχναγα καποιες ''λεπτομερειες''..μ τ ελεγε και η καθηγητρια στο φροντ..οτι τα κατανοω και τα λεω πολυ ωραια αλλα το οτι αυτο θα μου κοστισει μοναδες..τελικα ετσι εγινε..το καλυτερο ειναι πρωτα κατανοηση και μετα δυστυχως αποστηθιση..
Πραγματι!! Η αληθεια ειναι οτι,δυστυχως, η ιστορια χρειαζεται κυριως αποστηθιση,γιατι περα απο το γεγονος οτι πολλα παιδια παραποιουν τα λογια του βιβλιου,πολλοι ξεχνουν και σημαντικα πραγματα!!!Ουτως ή αλλως τα περισσοτερα χρονια που ειμαστε στο γυμνασιο και λυκειο, καλως η κακως εχουμε μαθει να βασιζομαστε στην αποστηθιση! Ενα χρονο υπομονη ακομη με την ιστορια και ο,τι αλλο χρειαζεται παπαγαλια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top