Θετικές ή Θεωρητικές Επιστήμες

Θετικές ή Θεωρητικές Επιστήμες

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 139)
  • Θετικές

    Ψήφοι: 91 65.5%
  • Θεωρητικές

    Ψήφοι: 48 34.5%

infinity

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
αποψεις ορισμενων θετικων: ειμαστε εξυπνοι,το μυαλο μας κοβει επειδη ειμαστε των μαθηματικων....ειμαστε σαινια,ειμαστε γατωνια,ειμαστε ουαου σου λεω,θα παμε την κοινωνια μπροστα...ειμαστε προχωωωωω ψψψψψψ ωωωωω ειμαστε το μελλον...

Xωρίς να ξέρω αν αναφέρεσε σε μένα, και παρότι δεν συμπαθώ και πολύ αυτόν τον τρόπο αντιμετώπισης του στυλ... αναπαράγω μεγιστοποιημένα τα λόγια κάποιου.... Έχω να πω πως δεν ξέρω άμα οι θετικοί επιστήμονες θα πάνε την κοινωνία μπροστά... αυτό που ξέρω είναι πως οι θετικές επιστήμες έχουν σίγουρα την δυνατότητα να το κάνουν.Φιλικά πάντα να σε ρωτήσω.. εσύ σε ποιά κατεύθυνση βρίσκεσε? φαντάζομαι στην θεωρητική, απλώς επειδή καυτυρίασες και τις δύο κατευθύνσεις με μπέρδεψες λίγο :redface: :P

Τέλος πάντων... τώρα για τους θεωρητικούς δεν ξέρω τι λένε (δεν έχω αναπαράγει το μέρος του μυνήματος σου που έλεγε για τους θεωρητικούς διότι δεν με ενδιέφερε) πάντως αν νομίζουν πως οι θετικοί επιστήμονες δεν ξέρουν να μιλάνε πραγματικά πέφτω από τα σύννεφα... απλώς δεν περιορίζονται στο να ξέρουν να μιλάνε... είναι περισσότερο της διαθεματικής προσέγγισης, τι να κάνουμε ? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis1214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stathis1214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Καθε επιστημη στον τομεα της η συγκριση δεν εχει κανενα νοημα. Οτι να ναι θεματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Xωρίς να ξέρω αν αναφέρεσε σε μένα, και παρότι δεν συμπαθώ και πολύ αυτόν τον τρόπο αντιμετώπισης του στυλ... αναπαράγω μεγιστοποιημένα τα λόγια κάποιου.... Έχω να πω πως δεν ξέρω άμα οι θετικοί επιστήμονες θα πάνε την κοινωνία μπροστά... αυτό που ξέρω είναι πως οι θετικές επιστήμες έχουν σίγουρα την δυνατότητα να το κάνουν.Φιλικά πάντα να σε ρωτήσω.. εσύ σε ποιά κατεύθυνση βρίσκεσε? φαντάζομαι στην θεωρητική, απλώς επειδή καυτυρίασες και τις δύο κατευθύνσεις με μπέρδεψες λίγο :redface: :P

Τέλος πάντων... τώρα για τους θεωρητικούς δεν ξέρω τι λένε (δεν έχω αναπαράγει το μέρος του μυνήματος σου που έλεγε για τους θεωρητικούς διότι δεν με ενδιέφερε) πάντως αν νομίζουν πως οι θετικοί επιστήμονες δεν ξέρουν να μιλάνε πραγματικά πέφτω από τα σύννεφα... απλώς δεν περιορίζονται στο να ξέρουν να μιλάνε... είναι περισσότερο της διαθεματικής προσέγγισης, τι να κάνουμε ? :hmm:

πρωτα απολα να πω οτι συμφωνω με τον Σταθη!!!!!!δεν αναφερομουν συγκεκριμενα σε σενα,ουτε καν θυμαμαι τα σχολια σου:redface:
αναφερομαι γενικα σε καποιες αντιληψεις που σιχαινομαι....
χαιρομαι που δεν τα εχεις ακουσει εσυ ,γτ αμα τα ειχες ακουσει θα σου χαλουσαν το κεφι.;)
το θεμα δεν ειναι να πω οτι ειμαι των θετικων επιστημων και να τις υποστηριξω για αυτο τον λογο....ή των θεωρητικων για να υποστηριξω αυτες.
ακομα και οταν δεν με "συμφερει"(με την ευρεια εννοια και πολλα εισαγωγικα) κατι ,θα το παραδεχτω αν ισχυει.
ευτυχως υπαρχουν μορφωμενοι ανθρωποι με ολη την εννοια της λεξεως που σεβονται τις υπολοιπες επιστημες και ο,τι λενε δεν το λενε με διαθεση υποτιμησης.
ειπες οτι οι θετικες μπορουν (εχουν την δυναμικη να πανε την κοινωνια μπροστα)
Ασφαλως θα συμφωνησω...
δεν ειναι ομως οι μονες....και αλλες επιστημες θεωρητικες μπορουν να το κανουν αυτο..Απτην αλλη,ο κομπασμος που πιανει μερικους απο θεωρητικες επιστημες που λενε ενολιγεις οτι οι θετικοι μιλανε και το συντακτικο τους ειναι για γελια....οχι απλως ειναι ακραιες αλλα και αστειες με την κακη εννοια.
Καθε κλαδος εχει την ομορφια του...και με αυτες τις γελοιες αποψεις που ακουγονται κατα περιοδους....ειναι σαν να προσπαθουν να βουτηξουν στην λασπη ενα κρινο.
Και δεν ειναι μονο το ζητημα μεταξυ θετικων και θεωρητικων.Αυτο συμβαινει και μεταξυ θετικων ας πουμε.Ρωτα τι μπορει να εχει ακουσει ενας μαθηματικος απο εναν του πολυτεχνειου..και θα καταλαβεις τι εννοω.Ή ενας της κοινωνιολογιας απο τη νομικη.Μιλαω για πολυ συγκεκριμενες περιπτωσεις...δεν γενικευω...σε καμια περιπτωση.Απλα καπου πηρε παλι το ματι μου εδω αυτες τις αποψεις και τις θυμηθηκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚωνσταντίνοςΜ

Νεοφερμένος

Ο ΚωνσταντίνοςΜ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μονεμβασία (Λακωνία). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Δέν μπορείς να πεις αν οι θετικές κατευθύνσεις είναι καλύτερες ή οι θεωρητικές κατευθύνσεις είναι καλύτερες(εγώ προσωπικά έχω επιλέξει τεχν. κατεύθυνση).

Είναι γεγονός ότι σήμερα έχουν επικρατήσει οι θετικές επιστήμες και ειναι αυτές που αναπτύσσονται με αλματώδη ταχύτητα αντιθέτως οι θεωρητικές έχουν βρεθεί στο περιθώριο.Μαθηματικά-Φυσικη-Βιολογία-Ιατρική κλπ βρίσκονται στο απόγειο τους εχουν γίνει εφευρέσεις που πριν 50 χρόνια φαίνονταν σενάρια επιστημονικής φαντασίας.

ΚΙ ΟΜΩΣ ο σημερινός ανθρωπος είναι δυστυχισμένος μεγάλο μέρος του πληθυσμού πεθαινει καθημερινα από πεινα οι πλουσιοι ζουν μέσα στη χλιδή και γίνονται ακόμα πλουσιοτεροι ενώ οι φτωχοι μέσα στην εξαθλίωση γίνονται φτωχότεροι.ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΟΙ (περισσότεροι) ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΈΧΟΥΝ ΜΟΝΟ "ΘΕΤΙΚΗ"ΜΌΡΦΩΣΗ.έχουν μετατραπεί σε τεχνοκρατικά όντα,χωρίς πευματικές και ηθικές αξίες (αξίες που δεν στις δίνει η φυσική και τα μαθηματικα τα οποια λατρεύω)αλλα η πνευματική καλλιέργεια που κυρίως προέρχεται από τις "θεωρητικές" πλευρές της ζωής

αρα οι θετικές δεν ειναι καλλυτερες απο τις θεωρητικές και το αντίστροφο !!!!Χρειάζεται συνδυασμός και μέτρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosFin

Νεοφερμένος

Ο SteliosFin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Εγώ ακόμη λύκειο είμαι γι' αύτο εκεί αναφέρομαι. Κλίση, πραγματική κλίση έχω στα αγγλικά. Θεωριτικό λοιπον. Στα αγγλικά είμαι πολύ καλός μέχρι που μου λεν να ακολουθήσω αγγλική φιλολογία. Αλλά και στα άλλα μαθήματα των θετικών επιστήμων τα πάω αρκετά καλά. Μαθηματικά γύρω στο 18-19, Φυσική γύρω στο 17-18 και μερικές φορές ακόμα και 16 :/ , Χημεία 19-20. Αλλά το αγαπημένο είναι βιολογία αλλά είναι επιλεγόμενο μόνο στην τρίτη τάξη δηλαδή του χρόνου. Αλλά δεν θα έχω ούτε φυσική, ούτε μαθηματικά στο Uni αφού θα ακολουθήσω Νοσηλευτική που έχει μόνο βιολογία,ανατομία και αλλα. Βασικά γι' αυτό θέλω να με βοηθήσετε. Έχω 19.7 στο τετράμηνο και γενικά εκεί γύρω είμαι(και πέρσι είχα στο 1ο τετράμηνο 19.8 και στο 2ο 19.9). Να πάω Ιατρική ή Νοσηλευτική? Μου λένε οι δικοί μου ότι Νοσηλευτική πάνε οι πιό αδύναμοι μαθητές του 17 και ότι εγώ έχω πολλές δυνατότητες για Ιατρική αλλά εγώ δεν θέλω να σπαταλήσω 10-12 χρόνια της ζωής μου στο πανεπιστήμιο κοντεύοντας να τρελαθώ από το διάβασμα. Μήπως ξέρετε πόσο μισθό παίρνουν οι νοσηλευτές στην Ελλάδα και αν μπορείτε κάνετε και μια μαντεψιά για Κύπρο :p Thanks guys!

Και ναι, η νοσηλευτική μ'αρέσει περισσότερο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Αυτό που μυο έκανε εντύπωση είναι το αποτύπωμα που αφήνει στη συνήθεια του ανθρώπου...Δηλαδή με το πώς φέραται ένας καθηγητής αντιλαμβάνεσαι κάποιες φορές αν είναι φιλόλογος ή μαθηματικός... Π.χ. Στη σχολή μας κάνει το μάθημα Αρχές Διαφήμισης μια καθηγήτρια. Με το που μπαίνει καθώς μας κάνει μάθημα, λέω στον διπλανό μου ότι αυτή κάνει μάθημα σαν φιλόλογος και γενικώς αυτό το στυλ μου θύμισε...Και όντως. Οι προπτυχιακές σπουδές της ήταν φιλολογικά! Έμεινα...

Ή ένας μαθηματικός ή καλύτερα Φυσικός έχει άλλη συμπεριφορά...Αυτό εμένα μου αρέσει! Δηλαδή κάθε κλάδος να αφήνει το αποτύπωμά του.

Εμένα λατρεάι μου είναι οι Οικονομικές Επιστήμες ασφαλώς! Τα ΄χουμε κάνει λίγο θάλασσα τα τελευταία 2 χρόνια αλλά ΟΚ! Είναι συναρπαστικά...Ειδικά ο τομέας του marketing!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,103 μηνύματα.
Εγώ ακόμη λύκειο είμαι γι' αύτο εκεί αναφέρομαι. Κλίση, πραγματική κλίση έχω στα αγγλικά. Θεωριτικό λοιπον. Στα αγγλικά είμαι πολύ καλός μέχρι που μου λεν να ακολουθήσω αγγλική φιλολογία. Αλλά και στα άλλα μαθήματα των θετικών επιστήμων τα πάω αρκετά καλά. Μαθηματικά γύρω στο 18-19, Φυσική γύρω στο 17-18 και μερικές φορές ακόμα και 16 :/ , Χημεία 19-20. Αλλά το αγαπημένο είναι βιολογία αλλά είναι επιλεγόμενο μόνο στην τρίτη τάξη δηλαδή του χρόνου. Αλλά δεν θα έχω ούτε φυσική, ούτε μαθηματικά στο Uni αφού θα ακολουθήσω Νοσηλευτική που έχει μόνο βιολογία,ανατομία και αλλα. Βασικά γι' αυτό θέλω να με βοηθήσετε. Έχω 19.7 στο τετράμηνο και γενικά εκεί γύρω είμαι(και πέρσι είχα στο 1ο τετράμηνο 19.8 και στο 2ο 19.9). Να πάω Ιατρική ή Νοσηλευτική? Μου λένε οι δικοί μου ότι Νοσηλευτική πάνε οι πιό αδύναμοι μαθητές του 17 και ότι εγώ έχω πολλές δυνατότητες για Ιατρική αλλά εγώ δεν θέλω να σπαταλήσω 10-12 χρόνια της ζωής μου στο πανεπιστήμιο κοντεύοντας να τρελαθώ από το διάβασμα. Μήπως ξέρετε πόσο μισθό παίρνουν οι νοσηλευτές στην Ελλάδα και αν μπορείτε κάνετε και μια μαντεψιά για Κύπρο :p Thanks guys!

Και ναι, η νοσηλευτική μ'αρέσει περισσότερο :)

:D Mπορώ να σου απαντήσω όλες τις ερωτήσεις γιατί έχω σπουδάσει νοσηλευτική, έχω δουλεψει ως νοσηλευτης σε Ελλάδα και Κύπρο και τώρα σπουδάζω Ιατρική :D

οσο αφορά την Πανεπιστημιακή Νοσηλευτική (δε γνωρίζω για την νοσηλευτική του ΤΕΙ για αυτό δε αναφέρομαι) έχει καλό επίπεδο και πολλά μαθήματα της θα ζήλευαν οι ιατρικές σχολές.

Η νοσηλευτική ως δουλειά είναι πολύ σκληρό επάγγελμα (και σίγουρα πιο σκληρό από την ιατρική).

Στην Ελλάδα ως νοσηλευτής θα παίρνεις 1100ευρώ + μερικά έξτρα ΣΚ, βραδινά
Στην Κύπρο ο μισθός κυμένεται 2200 ευρώ.

Η δουλειά στα ελληνικά νοσοκομεία (Αθήνας) είναι αφάνταστα πιο μεγάλη από την Κύπρο.


Αν με ρωτούσες και έμενα η νοσηλευτικη μου αρέσει περισσότερο (είναι πιο ανθρωποκεντρικό επάγγελμα, που πραγματικά προσφέρεις χωρίς να παίρνεις τίποτα ως αντάλαγμα)

το πρόβλημα είναι ότι δε παίρνεις πίσω αυτοπου προσφέρεις ούτε σε ηθικό επίπεδο ούτε σε πρακτικό στην Ελλάδα δεν ασκείς νοσηλευτικη μπαλώνεις τρύπες.

Επίσης η δουλειά του νοσηλευτή είναι πολύ πιο απαραίτητη απο του ιατρού (ένα νοσοκομείο μπορεί να λειτουργήσει χωρίς ιατρούς χωρίς νοσηλευτές όμως όχι). Παρόλα αυτά οι ιατροί στα Ελληνικά νοσοκομεία είναι πιο πολλοί (για αυτό δε μπορεί να λειτουργήσει το ΕΣΥ και ούτε θα λειτουργήσει ποτέ) .

Ο λόγος που σπουδάζω ιατρικη είναι επειδή ο κόσμος έξω (αυτούς που θα νοσηλεύεις αν γίνεις συνάδελφος ) μας σνομπάρουνε όσο δε πάει (δε σε αντιμετωπίζουνε ως μαθητή του 17 αλλά ως αμόρφωτο). Τα πράγματα δε θα αλλάξουν γιατί και η νοοτροπία του κόσμου δεν αλλάζει και δε θα αλλάξει.


Η αξία του νοσηλευτή την βλέπει μόνο όποιος νοσηλευτεί σε μονάδα ή σε κλειστο τμήμα. Μόνο ετσι θα καταλάβουν οτι η νοσηλευτική ειναι επιστήμη (γιατι τώρα οι περισσότεροι δε την δέχονται ως επιστήμη)

Αν έχεις σκοπό να δουλέψεις Κύπρο τότε σκέψου και την νοσηλευτική (ειδικά αν κάνεις ακαδημαική καριέρα θα πας καλά), αν έχεις σκοπό Ελλάδα επιμένω ιατρική (όχι γιατί ειναι πιο πολύ το διάβασμα πάνω κάτω το ίδιο έχουνε απλά η ιατρική έχει περισσότερο χρόνο) αλλά επειδή ειναι πολύ πιο εύκολη η άσκηση της σε σύγκριση με την νοσηλευτική.......

Σου αρέσει η νοσηλευτική; ξέρεις όμως τι κάνει ένας νοσηλευτής;
(ξεσκάτισμα, αλλάγματα, μπάνια, ζητιανεύει για φάρμακα πυο δεν υπάρχουν στην κλινική, ακούει βρισιες ασθενών και συγγενων οι οποίοι νοιάζονται μόνο για τους εαυτούς τους (δε τους νοιαζει αν ο διπλα πεθαίνει θα σε ενοχλήσουν για ηλίθιο λόγο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Ψηφίζω θεωρητικές επιστήμες.Οσο μυαλό και να έχεις,αν δεν γνωρίζεις να γράφεις και να μιλάς σωστά ελληνικά,αν δεν γνωρίζεις ιστορία δεν είσαι ολοκληρωμένος.Αν ένας φιλόλογος η δικηγόρος δεν γνωρίζει φυσική κανείς δεν θα του πεί τίποτα.Αν ένας μαθηματικός δεν γνωρίζει πχ πότε έγινε ο Πελ/κος πόλεμος η γράφει το ¨γράφω¨ με ο είναι πρόβλημα.Σημαντικές επίσης είναι και οι γνώσεις φιλοσοφίας,πολιτικής θεωρίας και επιστήμης,ιστορίας της τέχνης και ψυχολογίας.Είναι κατ εμέ πάντα πιο ενδιαφέρουσες επιστήμες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Συμφωνώ σ' αυτό για την ιστορία, με μια πολύ πιο αναβαθμισμένη/διαθεματική προσέγγιση όμως απ' τη στυγνή θεωρητική.

Άρα, λέω τώρα, κακώς τη θεωρούμε και θεωρητική επιστήμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,103 μηνύματα.
Ψηφίζω θεωρητικές επιστήμες.Οσο μυαλό και να έχεις,αν δεν γνωρίζεις να γράφεις και να μιλάς σωστά ελληνικά,αν δεν γνωρίζεις ιστορία δεν είσαι ολοκληρωμένος.Αν ένας φιλόλογος η δικηγόρος δεν γνωρίζει φυσική κανείς δεν θα του πεί τίποτα.Αν ένας μαθηματικός δεν γνωρίζει πχ πότε έγινε ο Πελ/κος πόλεμος η γράφει το ¨γράφω¨ με ο είναι πρόβλημα.Σημαντικές επίσης είναι και οι γνώσεις φιλοσοφίας,πολιτικής θεωρίας και επιστήμης,ιστορίας της τέχνης και ψυχολογίας.Είναι κατ εμέ πάντα πιο ενδιαφέρουσες επιστήμες

Ο μαθηματικός που θα δουλέψει με παιδιά ή διδασκαλία (παιδαγωγός βεβαίως πρέπει να εκφράζεται σωστά) γιατί η δουλειά του έχει να κάνει με τον λόγο.

Ο μαθηματικός που ασχολείται με καθαρά μαθηματικά (οχι διδασκαλία) δε χρειάζεται να ξέρεις ποτε έγινε ο Πελ/κος πόλεμος :P ούτε θα τους νοιάζει η ορθογραφία του.

Εγώ πιστεύω ότι οι θεωρητικές επιστήμες με εξαίρεση την ψυχολογία (που εγώ προσωπικά δε την θεωρώ θεωρητική επιστήμη) οδηγούν στην ανεργεία και ο μοναδικός επαγγελματικούς προσανατολισμός για τους περισσότερους κλάδους είναι η εκπαίδευση.

,
Ενας μαθηματικός μπορεί να κάνει ένα σωρό πράγματα (καθηγητής, μετεωορολόγος, τραπεζίτης, λογιστής, προγραμματιστής, βιοεπιστήμονας)
ένας φιλόσοφος (θα δουλέψει σε κάτι άσχετο από αυτό που σπούδασε αφού δε προκυρίζονται θέσεις για φιλοσοφους).

Ο πολτικός επιστημονας :worry: (όσους τελειωμένους ξέρω εχουν μετανιώσει που πήγαν)
φιλόλογος ----> εκπαίδευση, είναι σήμερα ο εκπαιδευτικός κλάδος με την περισσότερη ανεργεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Συμβουλή σε όλα τα "κοκόρια" * που τσακώνονται:
Το βιβλίο των Δανέζη-Θεοδοσίου "Το Μέλλον του Παρελθόντος μας"...
Φιλικά,
Αρίσταρχος

Υ Γ *Σας απεκάλεσα έτσι χαϊδευτικά και όχι ειρωνευτικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Ο μαθηματικός που θα δουλέψει με παιδιά ή διδασκαλία (παιδαγωγός βεβαίως πρέπει να εκφράζεται σωστά) γιατί η δουλειά του έχει να κάνει με τον λόγο.

Ο μαθηματικός που ασχολείται με καθαρά μαθηματικά (οχι διδασκαλία) δε χρειάζεται να ξέρεις ποτε έγινε ο Πελ/κος πόλεμος :P ούτε θα τους νοιάζει η ορθογραφία του.

Εγώ πιστεύω ότι οι θεωρητικές επιστήμες με εξαίρεση την ψυχολογία (που εγώ προσωπικά δε την θεωρώ θεωρητική επιστήμη) οδηγούν στην ανεργεία και ο μοναδικός επαγγελματικούς προσανατολισμός για τους περισσότερους κλάδους είναι η εκπαίδευση.

,
Ενας μαθηματικός μπορεί να κάνει ένα σωρό πράγματα (καθηγητής, μετεωορολόγος, τραπεζίτης, λογιστής, προγραμματιστής, βιοεπιστήμονας)
Ο μαθηματικός για να γίνει προγραμματιστής η βιοεπιστήμονας θα πρέπει νομίζω να κάνει μεταπτυχιακό στον ανάλογο τομέα.Απο αυτά που λές πάντως το αντίθετο ακριβώς ισχύει με βάση τις ανάλογες μελέτες που έχουν γίνει.:PΟι πτυχιούχοι θεωρητικών επιστημών λόγω ακριβώς της ευρύτερης παιδείας που αποκτούν,μπορούν να αποσχοληθούν σε τομείς που δεν έχουν άμεση σχέση με τις σπουδές τους όπως δημόσιες σχέσεις,ΜΜΕ,φορείς και οργανισμούς δημοσίου τομέα,τράπεζες και ιδιωτικό τομέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Ο μαθηματικός για να γίνει προγραμματιστής η βιοεπιστήμονας θα πρέπει νομίζω να κάνει μεταπτυχιακό στον ανάλογο τομέα.Απο αυτά που λές πάντως το αντίθετο ακριβώς ισχύει με βάση τις ανάλογες μελέτες που έχουν γίνει.:PΟι πτυχιούχοι θεωρητικών επιστημών λόγω ακριβώς της ευρύτερης παιδείας που αποκτούν,μπορούν να αποσχοληθούν σε τομείς που δεν έχουν άμεση σχέση με τις σπουδές τους όπως δημόσιες σχέσεις,ΜΜΕ,φορείς και οργανισμούς δημοσίου τομέα,τράπεζες και ιδιωτικό τομέα.

Υπάρχει κάποιο link που να το στηρίζει όλο αυτό; Θα ήθελα πολύ να δω τις μελέτες αυτές. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιο link που να το στηρίζει όλο αυτό; Θα ήθελα πολύ να δω τις μελέτες αυτές. :hmm:

Νομίζω ότι ίσχυε σε πολύ μεγάλο βαθμό παλαιότερα. Πλέον δεν ισχύει το "ότι δηλώσω είμαι".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Νομίζω ότι ίσχυε σε πολύ μεγάλο βαθμό παλαιότερα. Πλέον δεν ισχύει το "ότι δηλώσω είμαι".

Ευχαριστώ Ρεβέκκα.

Πάντως σε αυτό που λέει ο Kirdou, νομίζω πως διαφωνώ κάπως. :/:
Οι θεωρητικές σχολές είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσες, το ίδιο και οι θετικές. Ανάλογα με τις κλίσεις του, ο καθένας διαλέγει όποια θέλει. Τώρα, το ποιες σχολές έχουν τη μεγαλύτερη ανεργία, νομίζω πως η απάντηση είναι ξεκάθαρη. Σχολές όπως Φιλολογία, Φιλοσοφική, Παιδαγωγικά (Προσχολικής και Δημοτικής) επειδή είναι περιορισμένες και εξαιρετικά κορεσμένες έχουν πρόβλημα. Η εκπαίδευση είναι όνειρο θερινής νυκτός, στα φροντιστήρια δύσκολο να αναδειχθείς και να πάρεις πάνω από 5ευρώ την ώρα. Αντίθετα, "θετικές" επιστήμες επειδή φεύγουν λίγο από τα σύνορα υπάρχουν τεράστιες ευκαιρίες.
Επιπλέον, ποιος ακριβώς σου είπε πως "εμείς" δε λαμβάνουμε ευρύτερη παιδεία; Είμαι 1ο 6μηνο και από τα 5 μαθήματα που έχω τα 3 είναι μαθηματικά, το 1 πληροφορική και το τελευταίο φυσική. Στα επόμενα έτη θα έχω και χημεία, και παιδαγωγικά μαθήματα.
Τώρα αυτό που λες ότι πρέπει να γνωρίζει ο μαθηματικός πως γράφεται το κάθε ρήμα και πάει λέγοντας, είναι λίγο κάπως. Ολόκληρος Hopkins και παρ'όλο το πρόβλημα που αντιμετωπίζει, η επιστήμη λειτούργησε πάνω του και έχει εκδόσει αρκετά βιβλία και είναι καθηγητής Πανεπιστημίου.
Τέλος, εγώ δε γνωρίζω κανέναν Φιλόλογο που να βρήκε κάποια δουλειά χωρίς Μεταπτυχιακό στα χέρια του. Όποιος τολμάει ας μην πάρει μεταπτυχιακό. Στην αγορά εργασίας τρώγεται κόσμος. Κάποιοι έχουν 2 μεταπτυχιακά, άλλοι σπούδασαν στην Αγγλία, άλλοι έχουν βαθμό πτυχίου 9,99. Τι θα κάνεις; Πρέπει να αποδείξεις οτι ξέρεις όσο το δυνατόν περισσότερα πράγματα. Η εξειδίκευση είναι το παν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Στην αγορά εργασίας τρώγεται κόσμος. Κάποιοι έχουν 2 μεταπτυχιακά, άλλοι σπούδασαν στην Αγγλία, άλλοι έχουν
βαθμό πτυχίου 9,99. Τι θα κάνεις; Πρέπει να αποδείξεις οτι ξέρεις όσο το δυνατόν περισσότερα πράγματα. Η εξειδίκευση είναι το παν.

Συμφωνώ απολύτως..
Και σε όλα τα άλλα που ανέφερες περί φιλολόγων κλπ θα ήθελα να συμπληρώσω ότι όλα τα επαγγέλματα που έχουν "δεθεί" με το δημόσιο έχουν καταστραφεί. Είτε είναι θετικά, είτε είναι θεωρητικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιο link που να το στηρίζει όλο αυτό; Θα ήθελα πολύ να δω τις μελέτες αυτές. :hmm:
Αυτά είναι γνωστά τοις πάσι,δεν νομίζω τώρα ότι πρέπει να βάλω κάποιο λίνκ...Συμφωνώ πάντως ότι πλέον ζούμε την εποχή της εξειδίκευσης,αν και στη σημερινή Ελλάδα ίσως ούτε η εξειδίκευση να αρκεί πλέον...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Αυτά είναι γνωστά τοις πάσι,δεν νομίζω τώρα ότι πρέπει να βάλω κάποιο λίνκ...(

Κι όμως δεν είναι. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Συμφωνώ απολύτως..
Και σε όλα τα άλλα που ανέφερες περί φιλολόγων κλπ θα ήθελα να συμπληρώσω ότι όλα τα επαγγέλματα που έχουν "δεθεί" με το δημόσιο έχουν καταστραφεί. Είτε είναι θετικά, είτε είναι θεωρητικά.
Ο ιδιωτικός τομέας δηλαδή ανθεί την συγκεκριμένη περίοδο;Πες μου ένα τομέα που δεν έχει πρόβλημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ο ιδιωτικός τομέας δηλαδή ανθεί την συγκεκριμένη περίοδο;Πες μου ένα τομέα που δεν έχει πρόβλημα..

Ο ιδιωτικός τομέας δεν έχει κλείσει όπως ο δημόσιος. Μπορεί να προσλαμβάνει δύσκολα, αλλά ακόμα κάτι κινείται. Το δημόσιο θα κινηθεί λίγο και σε πολλά χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top