Θετικές ή Θεωρητικές Επιστήμες

Θετικές ή Θεωρητικές Επιστήμες

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 139)
  • Θετικές

    Ψήφοι: 91 65.5%
  • Θεωρητικές

    Ψήφοι: 48 34.5%

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Νομιζω γνωριζετε την ενασχοληση καθε κλαδου...Ποια η θεση σας? Τι πιστευετε για την καθε μια ή για τη σχεση τους, τη χρησιμοτητα τους, ποιες προτιματε, γιατι, ποια ψεγαδια βρισκετε, που εχετε κλιση? (μην παραμεινετε στη σχολικη υλη και μαθηματα, παρακαλω επεκταθειτε σε ΟΛΟ το φασμα τους και περα των ερωτηματων που θετω σχολιαστε συζητηστε γενικα περι επιστημων, σκοπος ειναι η εκφραση αποψεων και διεξαγωγη συζητησεων περι των επιστημων ωστε να λαβουμε μια εικονα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
Αυτό που θα ήθελα να επισημάνω είναι ότι όλες οι κατευθύνσεις είναι δύσκολες κ έχουν την ιδιαιτερότητα τους. Γι' αυτό το λόγο ας σταματήσουν οι θετικοί κυρίως να κατηγορούν τους θεωρητικούς ότι η κατεύθυνση τους είναι πανεύκολη! Τώρα όσον αφορά στους κλάδους, το 1ο πεδίο είναι αυτό που βοηθά στη διανοητική ανάπτυξη ενός παιδιού, που προωθεί τη γνώση και την εξασφάλισή της έτσι ώστε να μπορέσει στο μέλλον να διαπρέψει και να αντιληφθεί την πολυπλοκότητα κάποιων από τις θεωρητικές, θετικές ή τεχνολογικές επιστήμες... Γενικά το πεδίο των ανθρωπιστικών επιστημών είναι αυτό που περιστρέφεται γύρω από τον άνθρωπο, όπως λέει και ο τίτλος του, και προσπαθεί να του εξασφαλίσει τη γνώση(αποφοίτηση από σχολές με διέξοδο στην εκπαίδευση), την ψυχική του ηρεμία(σχολές ψυχολογίας), την υπεράσπιση των δικαιωμάτων του(νομική και σχολές πολιτικών επιστημών) και να τον φέρνει σε επαφή με τον πολιτισμό και την τέχνη(σχολές θεάτρου, κινηματογράφου, μουσικής, πολιτισμικής τεχνολογίας). Το πεδίο των θετικών επιστημών είναι νομίζω μια εξέλιξη των ανθρωπιστικών αφού στην πλειονότητα τους έχουν επινοηθεί από σπουδαίους φιλοσόφους (βλ. Αριστοτέλης) και βέβαια αποτελείται από σχολές και άλλων πεδίων όπως του 1ου, 3ου και 4ου. Το πεδίο επιστημών υγείας τα λέει όλα και μόνο από την ονομασία του. Όλες οι σχολές έχουν ως στόχο να προάγουν επιστήμονες οι οποίοι θα έχουν ως σκοπό τους την εξασφάλιση της υγείας του πλήθους, την πρόληψη ασθενειών, τη θεραπεία τους και γιατί όχι την ανακάλυψη νέων φαρμάκων ή μεθόδων που θα εφαρμόζονται στη σύγχρονη ιατρική. Το πεδίο τεχνολογικών επιστημών είναι αυτό που σχετίζεται νομίζω πιο άμεσα με το σύγχρονο τρόπο ζωής μιας και οι σχολές που εμπεριέχει σχετίζονται με την πληροφορική, την αρχιτεκτονική, την τοπογραφία, τη μηχανολογία και γενικότερα την τεχνολογία. Τέλος το πεδίο οικονομίας και διοίκησης είναι ακριβώς αυτό που λέει. Από τις σχολές του αποφοιτούν άτομα που μελλοντικά θα κληθούν να διοικήσουν ή να βοηθήσουν στη διοίκηση μιας εταιρίας, μιας δημόσιας υπηρεσίας αλλά και να προτείνουν λύσεις και σχέδια για οικονομικά ζητήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
συγχαρητηρια Ελενη για την απαντηση που εδωσες! εννοειται οτι συμφωνω. εγω προσωπικα εχω μεγαλη κλιση στη θεωρητικη κατευθυνση, αλλα μου αρεσουν και οι αλλες δυο κατευθυνσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Τα δύο threads συγχωνεύθηκαν σε ένα, σόρυ για το προσωρινό μπέρδεμα. SICX μην ανοίγεις σε παρακαλώ ίδια θέματα, αν θες να προστίθεται κάτι στείλε σε κάποιον συντονιστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Εχω σχετικα παρατηρησει πως αρκετα ατομα της Θεωρητικης κυμαινονται σε σχετικα καλα επιπεδα σε μαθηματα της Θετικης,σε αντιθεση με αυτα της Τεχνολογικης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Τα δύο threads συγχωνεύθηκαν σε ένα, σόρυ για το προσωρινό μπέρδεμα. SICX μην ανοίγεις σε παρακαλώ ίδια θέματα, αν θες να προστίθεται κάτι στείλε σε κάποιον συντονιστή.

Ναι συγγνωμη. το ξερω, δημιουργισα το θρεντ χθες, μα δν το εβρισκα και νομιζα οτι κατι εκανα λαθος και το ξαναοιξα σορρι:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Νο worries, για καλο το είπα :)
Το elenaki τα είπε πολύ ωραία. Αυτή τη στιγμή δεν προλαβαίνω να γράψω την άποψη μου, αλλά πιστεύω πως δεν υπάρχει λόγος να έχουμε ένα VS μεταξύ των δύο διαφορετικών ρευμάτων. Κάθε μία επιστήμη εξυπηρετεί διαφορετικό σκοπό, αλλά όλες καταλήγουν να εξυπηρετούν τον άνθρωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Αυτό που θα ήθελα να επισημάνω είναι ότι όλες οι κατευθύνσεις είναι δύσκολες κ έχουν την ιδιαιτερότητα τους. Γι' αυτό το λόγο ας σταματήσουν οι θετικοί κυρίως να κατηγορούν τους θεωρητικούς ότι η κατεύθυνση τους είναι πανεύκολη! Τώρα όσον αφορά στους κλάδους, το 1ο πεδίο είναι αυτό που βοηθά στη διανοητική ανάπτυξη ενός παιδιού, που προωθεί τη γνώση και την εξασφάλισή της έτσι ώστε να μπορέσει στο μέλλον να διαπρέψει και να αντιληφθεί την πολυπλοκότητα κάποιων από τις θεωρητικές, θετικές ή τεχνολογικές επιστήμες... Γενικά το πεδίο των ανθρωπιστικών επιστημών είναι αυτό που περιστρέφεται γύρω από τον άνθρωπο, όπως λέει και ο τίτλος του, και προσπαθεί να του εξασφαλίσει τη γνώση(αποφοίτηση από σχολές με διέξοδο στην εκπαίδευση), την ψυχική του ηρεμία(σχολές ψυχολογίας), την υπεράσπιση των δικαιωμάτων του(νομική και σχολές πολιτικών επιστημών) και να τον φέρνει σε επαφή με τον πολιτισμό και την τέχνη(σχολές θεάτρου, κινηματογράφου, μουσικής, πολιτισμικής τεχνολογίας). Το πεδίο των θετικών επιστημών είναι νομίζω μια εξέλιξη των ανθρωπιστικών αφού στην πλειονότητα τους έχουν επινοηθεί από σπουδαίους φιλοσόφους (βλ. Αριστοτέλης) και βέβαια αποτελείται από σχολές και άλλων πεδίων όπως του 1ου, 3ου και 4ου. Το πεδίο επιστημών υγείας τα λέει όλα και μόνο από την ονομασία του. Όλες οι σχολές έχουν ως στόχο να προάγουν επιστήμονες οι οποίοι θα έχουν ως σκοπό τους την εξασφάλιση της υγείας του πλήθους, την πρόληψη ασθενειών, τη θεραπεία τους και γιατί όχι την ανακάλυψη νέων φαρμάκων ή μεθόδων που θα εφαρμόζονται στη σύγχρονη ιατρική. Το πεδίο τεχνολογικών επιστημών είναι αυτό που σχετίζεται νομίζω πιο άμεσα με το σύγχρονο τρόπο ζωής μιας και οι σχολές που εμπεριέχει σχετίζονται με την πληροφορική, την αρχιτεκτονική, την τοπογραφία, τη μηχανολογία και γενικότερα την τεχνολογία. Τέλος το πεδίο οικονομίας και διοίκησης είναι ακριβώς αυτό που λέει. Από τις σχολές του αποφοιτούν άτομα που μελλοντικά θα κληθούν να διοικήσουν ή να βοηθήσουν στη διοίκηση μιας εταιρίας, μιας δημόσιας υπηρεσίας αλλά και να προτείνουν λύσεις και σχέδια για οικονομικά ζητήματα.

πολυ σωστη σε βρισκω...να επισημανω πως το θρεντ δν προκειται μονο για την κοντρα των κατευθυσεων στα λυκεια αλλα ειναι γενικα περι των δυο κλαδων, ωστοσο βεβαια και αυτο υπαγεται στο θεμα.[απλα μην μεινετε σ'αυτο και μονο :) ]

Νο worries, για καλο το είπα :)
Το elenaki τα είπε πολύ ωραία. Αυτή τη στιγμή δεν προλαβαίνω να γράψω την άποψη μου, αλλά πιστεύω πως δεν υπάρχει λόγος να έχουμε ένα VS μεταξύ των δύο διαφορετικών ρευμάτων. Κάθε μία επιστήμη εξυπηρετεί διαφορετικό σκοπό, αλλά όλες καταλήγουν να εξυπηρετούν τον άνθρωπο.

συμφωνω απολυτα, ωστοσο δυστυχως αυτη η βλακεια ειναι γεγονος αρα βαζω το VS αναγκαστικα :/:

εγω μια διαφορα βρισκω μοναχα αναμεσα στους δυο κλαδους: στα θετικα οποιοδηποτε ερωτημα μπορουμε να το απαντησουμε με λογικες μεθοδους αμεσως και να βγαλουμε συμπερασματα, δν μπορεις να κρυφτεις. στα θεωριτικα μπορεις να συζητας αιωνες για μια φραση (εν οιδα, οτι ουδεν οιδα πχ) και οι γνωμες να συγκροουνται στο "τι θε να πει ο ποιητης?"....το καθενα εχει τα (+) και τα (-) του...εγω εχω πολλες παραπανησιες γνωσεις, εχω ασχοληθει πολυ με τα θετικα, ειμαι θετικη, θελω ιατρικη και ασχολουμαι πολυ με θετικα, ωστοσο θεωρω ισαξια τα θεωριτκια, κυριως τα αρχαια, την ιστορια και τη φιλοσοφια. μ'αρεσει η φιλοσοφια πολυ, ο πλατωνας, ο σωκρατης...εχω διαβασει αρκετα εργα τους...και η ποιηση μ'αρεσει. θεωρω πως η θεωριτικη δν ειναι καθολου ευκολη, εχω ασχοληθει με τα θεωριτκα πιθανον πολυ περισσοτερο απο αρκετους στη θεωριτικη και ξερω [σας ειπα η φιλοσοφια με μαγευει περισσοτερο απο καθε θετικο μαθημα]...αυτο που κανουν οι θετικοι ειναι ανωριμο, λες και απο μας κανενας δν μαθαινει παπαγαλια, ολοι ασχολουμαστε με πραγματικη μελετη, α μπα! ζητημα να ναι 2-3 ανα ταξη θετικων που να μαθαινει ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ, ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΜΕ-ΛΕ-ΤΗ!! μην κατηγορουν λοιπον για παπαγαλια, ποσο μαλλον για δυσκολια, πως μπορουν και γνωριζουν τους στοχους, το επιπεδο και την ευφυια καθε παιδιου? τελος, εγω πιστευω στην συνεργασια των επιστημων και πως καθε ανθρωπος πρεπει να μελετα και τους δυο κλαδους, ειναι εξισου σημαντικοι. μην τρεφετε μονο το νου μα και το πνευμα και την ψυχη (αλλα βασικα καντε αυτο που σας αρεσει και σας εκφραζει, μην λετε "θα διαβασω φιλοσοφια αν και ειμαι θετικος για να μαθω" καντε το αν σας εκφραζει και σας ευχαριστει, περαν του συνετου). μ'αρεσουν εξισου και οι δυο και πραγματικα (σαν "ερασιτεχνης" αν θελετε, μαθηματικος...εχω ασχοληθει παρα πολυ με μαθηματικα, τα λατρευω) οταν ενας μαθηματικος λεει "ολα ειναι μαθηματικα, τα μαθηματικα λενε μονο την αληθεια" μαλλον εχει κομπλεξ...(χωρις να θελω να θηξω καποιον, εκφραζω απλα μια γνωμη, μια εξεταση επι της περιπτωσεως)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
Φυσικά και το thread δεν είναι μόνο για την κόντρα που υπάρχει στα σχολεία μεταξύ θεωρητικών-θετικών, αλλά θεώρησα σωστό να το αναφέρω γιατί δε πάει άλλο αυτή η κατάσταση, δηλαδή να κοιτάνε με μισό μάτι τα παιδιά της θεωρητικής επειδή είναι στη θεωρητική και δε θα βγουν γιατροί... Εντάξει μη τρελαθούμε... Λένε ότι τα αρχαία είναι εύκολα. Κι εγώ ρωτάω, γιατί αν όντως είναι τόσο εύκολα δε τα παίζετε κι εσείς στα δάχτυλα? Ας καταλάβουμε επιτέλους ότι είναι θέμα ψυχοσύνθεσης και φυσικά αρεσκείας σε ένα μάθημα η επιλογή κατεύθυνσης κι όχι θέμα αδυναμίας στα μαθήματα(αυτό το λέω γιατί είναι συχνό το φαινόμενο κάποιοι όχι και τόσο καλοί μαθητές να καταφεύγουν στη θεωρητική)... Ξέρω ότι μπορεί να βγαίνω λίγο ή πολύ off, αλλά αισθάνομαι την ανάγκη να τα πω κι αυτα μιας και είναι ένα μαθητικό φόρουμ... Α! Ξέχασα να πω ότι εγώ κλίνω προς τις ανθρωπιστικές επιστήμες, μιας και είμαι θεωρητική, μου αρέσει να ασχολούμαι με παιδιά και γενικότερα με εκφράζει περισσότερο το κλίμα αυτού του πεδίου, χωρίς βέβαια να υποτιμώ τα άλλα πεδία και τις σχολές τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
εγω ειμαι μαζι σας....ειναι κομπλεξ αυτο! εγω διαβαζω αρχαιους φιλοσοφους στα αρχαια [προτοτυπο] (μ'αρεσει η ωραιοτητα του αρχαιου λογου) και αν ειναι μαγκες ας ερθουν να το κανουν και να καταλαβουν κιολας τι λεει (νταξ κι εγω χωρις τη μεταφραση διπλα ειμαι lost αλλα τα περισσοτερα τα καταλαβαινω) αλλα εχει και κλισεις και μια γραμματικη χεσε μεσα....εγω να σου πω σεβομαι τους θεωριτικους περισσοτερο επιδη δν μας υποτιμουν κι ας ειναι η επιστημη τους ανωτερη(ναι ειναι, οσο κι αν δν φενεται). εχετε υπεροχη επιστημη στα χερια σας, μην τους ακουτε, μη πτοειστε, καντε αυτο που θελετε εσεις να κανετε και σας ευχομαινα εμβαθυνετε και να μαγευτειτε κι αλλο!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
Γι' αυτό σε πάω ρε συ GEORGE... Είσαι και κοντομερήτης... Πραγματικά είσαι από τους λίγους της θετικής που εχω ακούσει να λέει κάτι τέτοιο για τη θεωρητική... Να σε συγχαρώ που διαβάζεις φιλοσοφία διότι αν και ως μάθημα δε τα σπάει, αν το φιλοσοφήσεις το πράγμα είναι απλώς μοναδική! Φυσικά όπως είπες μια φράση μπορείς να τη σχολιάζεις αιώνες, αλλά αυτό θέλει να πετύχει η φιλοσοφία: θέματα διαχρονικά που προάγουν τη συζήτηση και που μπορούν να οδηγήσουν στην εξαγωγή νέων συμπερασμάτων. Γι' αυτό άλλωστε και δεν έχει απόλυτο χαρακτήρα και δέχεται όλες τις απόψεις... Θα σου πρότεινα το Φαίδωνα του Πλάτωνα και το Περί της φιλίας από τα ηθικά νικομαχεια του Αριστοτέλη, αλλά δε ξέρω τι έχεις διαβάσει... Αν κάποιο φιλοσοφικό έργο που διάβασες σου άρεσε πρότεινε το γιατί το καλοκαίρι θα ασχοληθώ πολύ με φιλοσοφικά έργα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lara87

Νεοφερμένος

Η Lara87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Τελείωσα Νοσηλευτική ΑΕΙ. Και ύστερα από περιπλάνηση 5 χρόνων στο χώρο των θετικών επιστημών, μου έλειψαν τα Θεωρητικά που κάναμε στο σχολείο βρε παιδιά !!! Σα να ξύπνησαν πράγματα μέσα μου και θέλω να τα μάθω σαν παιδάκι !!!
Τα Θετικά ακονίζουν το μυαλό σου, οκ. Αλλά τα Θεωρητικά καλλιεργούν και γαληνεύουν την ψυχή σου, εγώ έτσι πιστεύω. Κάποιες φορές, όσο καλό μυαλό και να είναι κάποιος, αν του λείπει η καλλιέργεια πάει χαμένος, ούτε σε μία συζήτηση της προκοπής δε μπορεί να συμμετάσχει. Τι είναι πιο πιθανό να συζητήσει κάποιος π.χ. σε ένα δείπνο: για την ποίηση του Ελύτη, τη λογοτεχνία, τους κλασσικούς ή για το πόσο κάνει ο αρνητικός λογάριθμος κτλ...?? Νιώθω μισός άνθρωπος χωρίς κλασική παιδεία, και σκέφτομαι κάτι σχετικό να σπουδάσω κάποια στιγμή με το καλό αν τα καταφέρω.
Αν λοιπόν, πρέπει να επιλέξει κανείς, εγώ λέω Θεωρητικά, για την ψυχή μας, για το λόγο μας, για τη σκέψη μας, για την έκφρασή μας, για ΕΜΑΣ τους ίδιους ως άνθρωποι !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Τελείωσα Νοσηλευτική ΑΕΙ. Και ύστερα από περιπλάνηση 5 χρόνων στο χώρο των θετικών επιστημών, μου έλειψαν τα Θεωρητικά που κάναμε στο σχολείο βρε παιδιά !!! Σα να ξύπνησαν πράγματα μέσα μου και θέλω να τα μάθω σαν παιδάκι !!!
Τα Θετικά ακονίζουν το μυαλό σου, οκ. Αλλά τα Θεωρητικά καλλιεργούν και γαληνεύουν την ψυχή σου, εγώ έτσι πιστεύω. Κάποιες φορές, όσο καλό μυαλό και να είναι κάποιος, αν του λείπει η καλλιέργεια πάει χαμένος, ούτε σε μία συζήτηση της προκοπής δε μπορεί να συμμετάσχει. Τι είναι πιο πιθανό να συζητήσει κάποιος π.χ. σε ένα δείπνο: για την ποίηση του Ελύτη, τη λογοτεχνία, τους κλασσικούς ή για το πόσο κάνει ο αρνητικός λογάριθμος κτλ...?? Νιώθω μισός άνθρωπος χωρίς κλασική παιδεία, και σκέφτομαι κάτι σχετικό να σπουδάσω κάποια στιγμή με το καλό αν τα καταφέρω.
Αν λοιπόν, πρέπει να επιλέξει κανείς, εγώ λέω Θεωρητικά, για την ψυχή μας, για το λόγο μας, για τη σκέψη μας, για την έκφρασή μας, για ΕΜΑΣ τους ίδιους ως άνθρωποι !!!
Ετσι ακριβώς είναι και συγχαρητήρια που το παραδέχεσαι.Και οι θετικές επιστήμες σπουδαίες είναι αλλα όπως και να το κάνουμε και ο μαθηματικός,ο φυσικός,ο μηχανικός κτλ κάποια στιγμή δεν μπορεί θα διαβάσει ποίηση,θα ανοίξει βιβλία ιστορικά,θα ενδιαφερθεί για την τέχνη και την φιλοσοφία....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
τι σημαινει θετικες ή θεωρητικες επιστημες? ποια ειναι η ερωτηση?ποιες προτιμαμε?

οι αλλες που ειναι? οι κοινωνικες ας πουμε....?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Ετσι ακριβώς είναι και συγχαρητήρια που το παραδέχεσαι.Και οι θετικές επιστήμες σπουδαίες είναι αλλα όπως και να το κάνουμε και ο μαθηματικός,ο φυσικός,ο μηχανικός κτλ κάποια στιγμή δεν μπορεί θα διαβάσει ποίηση,θα ανοίξει βιβλία ιστορικά,θα ενδιαφερθεί για την τέχνη και την φιλοσοφία....;)

Σωστά. Διότι ο μαθηματικός,ο φυσικός,ο μηχανικός μπορεί να διαβάσει ποίηση, ενώ του φιλόλογου δε του κόβει να διαβάσει μαθηματκά και φυσική! :devil: :P

είπα κακία ε; δε κρατήθηκα! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Σωστά. Διότι ο μαθηματικός,ο φυσικός,ο μηχανικός μπορεί να διαβάσει ποίηση, ενώ του φιλόλογου δε του κόβει να διαβάσει μαθηματκά και φυσική! :devil: :P

είπα κακία ε; δε κρατήθηκα! :redface:
Η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου για ιστορία,λογοτεχνία,τέχνη κτλ ενδιαφέρεται όχι για μαθηματικά και φυσική....Κάτι λέει αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου για ιστορία,λογοτεχνία,τέχνη κτλ ενδιαφέρεται όχι για μαθηματικά και φυσική....Κάτι λέει αυτό
Οτι οι θετικές κουράζουν το μυαλό του ανθρώπου πολύ περισσότερο.Και δεν μπορείς να ασχοληθεις μαζι τους αν είσαι στο σημείο 0,σε αντίθεση με ενα φιλοσοφικό,ψυχολογικό δοκίμιο.Ψέμα?

Αν βιαστείς να πεις ναι,σκέψου πόσα φιλαράκια σου πήγαν θεωρητική επειδή πρώτα είδαν πως μαθηματικά και φυσική στις αρχές Λυκείου..δεν.

Εδώ θετική.

Λατρεύω τη λογοτεχνία,κι αυτός ήταν ο νούμερο 2 λόγος που απέρριψα τη θεωρητική.Αυτά που δίαβαζα απο το νήπιο,αξιώθηκα μια μέρα να δω κάποιον να πληρώνεται από το κράτος για να τα βάλει στο κεφάλι μου με διαφορετικό τρόπο από αυτόν που είχαν ήδη μπει.Γενικά η θεωρητική κατεύθυνση σκοτώνει την κριτική ικανότητα,και αυτό το βιώνουμε κι οι υπόλοιπων κατευθύνσεων στην έκθεση.Η γράφεις τυποποιημένα στις Πανελλήνιες,ή απέτυχες.( O Chem είδε παιδιά θεωρητικής να γράφουν έτοιμα κομματάκια από βοήθημα,και να κρίνονται τα γραπτά τους ανώτερα,αλλά δε θα άλλαζε ούτε τώρα την πένα του)

Ο πρώτος λόγος βέβαια είναι πως με καθήλωνε η πολυπλοκότητα των θετικών επιστημών.Όποιος θέλει να δει τι πραγματικά εστί κριτική σκέψη,μπορεί να ασχοληθεί με Γεωμετρία ή Χημεία σε προχωρημένο στάδιο.(Οι οργανικοί συνθετικοί στο εργαστήριο στο Τμήμα μου έχουν το ελεύθερο να χυδαιολογούν όσο δεν πάει εν ώρα εργασίας βλέποντας το τι παίρνουν και το τι είχαν στο μυαλό τους,τυχαίο?:P )


Τα ερμηνευτικά,πάλι,μου μυρίζουν περισσότερη τυποποίηση κι από τους νόμους της φύσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
Φυσικά και το thread δεν είναι μόνο για την κόντρα που υπάρχει στα σχολεία μεταξύ θεωρητικών-θετικών, αλλά θεώρησα σωστό να το αναφέρω γιατί δε πάει άλλο αυτή η κατάσταση, δηλαδή να κοιτάνε με μισό μάτι τα παιδιά της θεωρητικής επειδή είναι στη θεωρητική και δε θα βγουν γιατροί... Εντάξει μη τρελαθούμε... Λένε ότι τα αρχαία είναι εύκολα. Κι εγώ ρωτάω, γιατί αν όντως είναι τόσο εύκολα δε τα παίζετε κι εσείς στα δάχτυλα? Ας καταλάβουμε επιτέλους ότι είναι θέμα ψυχοσύνθεσης και φυσικά αρεσκείας σε ένα μάθημα η επιλογή κατεύθυνσης κι όχι θέμα αδυναμίας στα μαθήματα(αυτό το λέω γιατί είναι συχνό το φαινόμενο κάποιοι όχι και τόσο καλοί μαθητές να καταφεύγουν στη θεωρητική)... Ξέρω ότι μπορεί να βγαίνω λίγο ή πολύ off, αλλά αισθάνομαι την ανάγκη να τα πω κι αυτα μιας και είναι ένα μαθητικό φόρουμ... Α! Ξέχασα να πω ότι εγώ κλίνω προς τις ανθρωπιστικές επιστήμες, μιας και είμαι θεωρητική, μου αρέσει να ασχολούμαι με παιδιά και γενικότερα με εκφράζει περισσότερο το κλίμα αυτού του πεδίου, χωρίς βέβαια να υποτιμώ τα άλλα πεδία και τις σχολές τους...


δικιο εχεις
και δεν μπορουμε να συγκρινουμε επιστημες...θα ηταν αντιιδεολογικο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Λατρεύω τη λογοτεχνία,κι αυτός ήταν ο νούμερο 2 λόγος που απέρριψα τη θεωρητική.Αυτά που δίαβαζα απο το νήπιο,αξιώθηκα μια μέρα να δω κάποιον να πληρώνεται από το κράτος για να τα βάλει στο κεφάλι μου με διαφορετικό τρόπο από αυτόν που είχαν ήδη μπει.Γενικά η θεωρητική κατεύθυνση σκοτώνει την κριτική ικανότητα,και αυτό το βιώνουμε κι οι υπόλοιπων κατευθύνσεων στην έκθεση.Η γράφεις τυποποιημένα στις Πανελλήνιες,ή απέτυχες.

Αυτό ακριβώς. Στα θεωρητικά μαθήματα έχω σιχαθεί ερμηνευτικές ερωτήσεις τύπου "Πως θεωρείς την στάση του....", "Τι θέλει να δείξει ο ποιητής με αυτόν το στίχο" και αξιολογείσαι για την αποψή σου. Αυτές οι ερωτήσεις βρίσκονται σε όλα θεωρητικά μαθήματα από ιστορία μέχρι αρχαία και το βαφτίζουν ανάλυση κειμένου αν δεν κάνω λάθος. Δηλαδή έμμεσα κατευθύνουν τη σκέψη των μαθητών. Στην θετική ακόμα και στα μπλα μπλα μαθήματα τύπου ΑΟΔΕ, βιολογία δεν υπάρχουν τέτοιες ερωτήσεις. Αυτό είναι και ο λόγος που θεωρώ την θεωρητική την πιο δύσκολη κατεύθυνση για ένα διαβασμένο. Από την άλλη ο αδιάβαστος μπορεί να πετύχει κάποιο αξιοπρεπεί βαθμό που δεν μπορεί να πετύχει στις άλλες κατευθύνσεις. Η μόνη χρονιά που έμαθα τυποποιημένες απαντήσεις ήταν Β και Γ Λυκείου ιστορία και αρχαία γιατί τα έδωσα πανελλαδικά. Στις υπόλοιπες χρονιές ηλιάδα, ελένη, αρχαία, κείμενα απλώς διάβαζα το κείμενο πριν τις εξετάσεις να ξέρω απλώς τι λέει (γιατί δε θα προλαβαίνω να το διαβάσω και να το σκεφτώ την ώρα της εξέτασης) και να το ερμηνεύσω όπως θελω εγω. Βέβαια ο φιλόλογος συνήθως μου τα πιανε λάθος γιατί θεωρούσε σωστά τα τυποποιημένα.

Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θεωρείται η φιλοσοφία επιστήμη. Η επιστήμη συνδέεται με την απόδειξη. Ένας μαθηματικός π.χ. "υποθέτει". συλλογίζεται. φιλοσοφεί και έπειτα προσπαθεί να το αποδείξει. Αν το αποδείξει τότε είναι επιστήμη. Ένας φιλόλογος μπορεί να θεωρηθεί επιστήμονας γιατί σε κάποιους τομείς εφαρμόζεται έρευνα π.χ. γλωσσολογία, αρχαιολογία, ιστορικοί. Ένα μέρος της ιστορίας που δεν γνωρίζουμε κάποιοι επιστήμονες ιστορικοί ψάχνουν πηγές για να αποδείξουν ότι κάποια πράγματα που υποθέτουν ισχύουν. Ο σχολιασμός ενός κειμένου δεν είναι επιστήμη πως να το κάνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Οτι οι θετικές κουράζουν το μυαλό του ανθρώπου πολύ περισσότερο.Και δεν μπορείς να ασχοληθεις μαζι τους αν είσαι στο σημείο 0,σε αντίθεση με ενα φιλοσοφικό,ψυχολογικό δοκίμιο.Ψέμα?

Αν βιαστείς να πεις ναι,σκέψου πόσα φιλαράκια σου πήγαν θεωρητική επειδή πρώτα είδαν πως μαθηματικά και φυσική στις αρχές Λυκείου..δεν.

Εδώ θετική.

Λατρεύω τη λογοτεχνία,κι αυτός ήταν ο νούμερο 2 λόγος που απέρριψα τη θεωρητική.Αυτά που δίαβαζα απο το νήπιο,αξιώθηκα μια μέρα να δω κάποιον να πληρώνεται από το κράτος για να τα βάλει στο κεφάλι μου με διαφορετικό τρόπο από αυτόν που είχαν ήδη μπει.Γενικά η θεωρητική κατεύθυνση σκοτώνει την κριτική ικανότητα,και αυτό το βιώνουμε κι οι υπόλοιπων κατευθύνσεων στην έκθεση.Η γράφεις τυποποιημένα στις Πανελλήνιες,ή απέτυχες.( O Chem είδε παιδιά θεωρητικής να γράφουν έτοιμα κομματάκια από βοήθημα,και να κρίνονται τα γραπτά τους ανώτερα,αλλά δε θα άλλαζε ούτε τώρα την πένα του)

Ο πρώτος λόγος βέβαια είναι πως με καθήλωνε η πολυπλοκότητα των θετικών επιστημών.Όποιος θέλει να δει τι πραγματικά εστί κριτική σκέψη,μπορεί να ασχοληθεί με Γεωμετρία ή Χημεία σε προχωρημένο στάδιο.(Οι οργανικοί συνθετικοί στο εργαστήριο στο Τμήμα μου έχουν το ελεύθερο να χυδαιολογούν όσο δεν πάει εν ώρα εργασίας βλέποντας το τι παίρνουν και το τι είχαν στο μυαλό τους,τυχαίο?:P )


Τα ερμηνευτικά,πάλι,μου μυρίζουν περισσότερη τυποποίηση κι από τους νόμους της φύσης.
Φίλε μου προσωπικά στα μαθηματικά είχα καλούς βαθμούς όποτε ασχολήθηκα.Επίσης η φυσική και ειδικά η βιολογία μου αρέσουν πολύ περισσότερο απο τα μαθηματικά.Ομως δεν μου προσέφεραν καμία ευχαρίστηση αυτά τα μαθήματα τα θεωρώ εξαιρετικά εγωκεντρικές επιστήμες που στο τέλος δεν σου αφήνουν κάτι να θυμάσαι.Το οτι δεν ασχολείται η πλειοψηφία του κόσμου(εκτός ακαδημαικών) σημαίνει οτι απλά δεν κεντρίζουν το ενδιαφέρον για τον α η β λόγο.
Τώρα για το ποια κατεύθυνση είναι περισσότερο δύσκολη επέτρεψε μου να αμφιβάλλω.Οι περισσότεροι δεν επιλέγουν θεωρητική κατεύθυνση επιλέγουν θετική και τεχνολογική.Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει μόνο με τις σχολές.Τα αρχαία και η ιστορία απαιτούν σαφώς περισσότερη μελέτη και επιμέλεια απο τις φυσικοχημείες και τα μαθηματικά.Σε αυτά τα μαθήματα αν έχεις πιάσει το νόημα τους και τα παρακολουθείς εξ αρχής τα καταφέρνεις.Για την ιστορία όσο και να σου κόβει αν δεν ξεσκιστείς στο διάβασμα δεν....Σε ένα τμήμα ιστορίας-αρχαιολογίας δεν εξετάζεσαι σε γεγονοτολογία όπως στο λύκειο.... εξαιρετικά σπάνια μας ζητάνε κάτι τέτοιο,οι ερωτήσεις είναι συνθετικού τύπου και φυσικά απαιτούν κριτική ικανότητα σε συνδιασμό με τις πηγές.Η ιστορία θέλει ψάξιμο και ανοιχτό μυαλό για την κατανοήσεις(ως ένα βαθμό και πάλι) δεν είναι μαθηματικά 1+1=2 δεν την βλέπεις με τα μάτια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top