Θερμοχημεία Γ' Λυκείου

Physicsstudent

Νεοφερμένος

Ο Physicsstudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Καλησπέρα να κάνω μια ερώτηση. Για θερμό χημεία από ποιο βοήθημα διαβάζετε? Από του σαλτερη? Ποιο χρώμα (τεύχος) το κίτρινο ή το πορτοκαλί?
 

Physicsstudent

Νεοφερμένος

Ο Physicsstudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τη χημεία γ λύκειου. Το κεφάλαιο της θερμοχημείας από ποιο βοήθημα να το διαβάσω. Έχω του σαλτερη. Από το κίτρινο ή από το κόκκινο γιατί είδα ότι υπάρχει και στα 2 αυτά βιβλία μια ενότητα με τίτλο θερμοχημεία.
 

Sherlockina

Νεοφερμένος

Η Sherlockina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Εμείς στο φροντιστήριο θερμοχημεια είχαμε κάνει και από τα δύο βοηθήματα αλλά δώσαμε περισσότερη βάση στο κίτρινο.
 

kost28

Νεοφερμένος

Ο kost28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Κάνε ένα ξεφύλλισμα στο κόκκινο, αλλά το κίτρινο το παρουσιάζει πολύ πιο ολοκληρωμένα. Επίσης στην ύλη έχουν προστεθεί κάποια κομμάτια της θερμοχημείας ( ΔΗ°f, ΔΗ°n ΔΗ°c) που δεν υπάρχουν στο κίτρινο, αλλά στο καινούργιο, το μαύρο. ( Και το σχολικό εννοείται)
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
αν θυμάμαι καλά, το πορτοκαλί βοήθημα (ως προς την θεωρία) αναφέρει κυρίως τα εισαγωγικά της θερμοχημείας (με τι ασχολείται η θερμοχημεία, τι είναι το σύστημα, τι είναι θερμοχημική αντίδραση κλπ), ενώ το κίτρινο παραλείπει τα εισαγωγικά και αναφέρει τα βασικά. Οπότε διαβάζεις θεωρία καλά και από τα δύο (και εννοείται και από το σχολικό) και λύνεις ασκήσεις από το κίτρινο.

[για να αποφύγεις να αγοράσεις το καινούργιο βοήθημα, το μαύρο, (που προσωπικά δεν ήξερα ότι υπάρχει) μπορείς να κάνεις μόνος σου σημειώσεις πάνω στο κίτρινο τα σημεία που δεν αναφέρονται με βάση αυτά που γράφει το σχολικό. (εγώ τουλάχιστον αυτό είχα κάνει) εκτός κι αν το μαύρο περιέχει θεωρία από πολλά κεφάλαια της ύλης που ήταν παλιά εκτός και είναι απαραίτητο να το αγοράσεις.]
 

Physicsstudent

Νεοφερμένος

Ο Physicsstudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ναι και εγώ επειδή έχω τα βιβλία από προηγούμενα παιδιά δεν είχα το μαύρο. Αλλά το έχω παραγγείλει να το διαβάσω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Άρα διαβάζουμε πρώτα πορτοκάλι μετά κίτρινο και στο τέλος το μαύρο. Σας ευχαριστώ πολύ
 

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Και τα δύο. Το κιτρινο βγηκε ως συμπληρωμα οταν αυξηθηκε η υλη, έχει τις περισσότερες ασκήσεις. Στο κόκκινο η θεωρητική εισαγωγή.
 

F1L1PAS

Νεοφερμένος

Ο F1L1PAS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Πολυτεχνείου Κρήτης. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Καλησπέρα να κάνω μια ερώτηση. Για θερμό χημεία από ποιο βοήθημα διαβάζετε? Από του σαλτερη? Ποιο χρώμα (τεύχος) το κίτρινο ή το πορτοκαλί?
Καλησπέρα. Εγώ πέρσι διάβαζα και από τα 2. Για θερμοχημεία υπάρχουν πολύ καλές ασκήσεις και στο μαύρο που είναι πιο λεπτό σε σχέση με τα υπόλοιπα.
 

ZoiAimilia

Νεοφερμένος

Η ZoiAimilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Για αρχη διαβασε το κιτρινο βιβλιο που δινει τις βασεις για την θερμοχημεια και μετα το κοκκινο. Γιατι στο κοκκινο ειναι πιο λεπτομερες
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top