[Θερινή Προετοιμασία] Πανελλήνιες 2017

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Για μενα ειναι αργα φιλε...
Τα μαθηματικα ειναι μαθημα που πρεπει να εχεις πολυ γερες βασεις απο προηγουμενες χρονιες

Άμα υπάρχει θέληση και στόχος για κάτι δεν είναι ποτέ αργά, το θέμα είναι πόσο θα προσπαθήσεις και να μην πεις "δεν αντέχω άλλο" σίγουρα δεν θα ναι εύκολο ειδικά αν δεν είχες καμία επαφή με τα μαθηματικά πριν αλλά δεν είναι και ακατόρθωτο. Όλοι έχουμε πολλές κρυφές δυνατότητες που σίγουρα δεν τις έχουμε ανακαλύψει, γιατί δεν έχουμε φτάσει μέχρι τα όρια μας και να τα ξεπεράσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleanna pappa

Νεοφερμένος

Η eleanna pappa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Γειαα
Θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορείτε και μαθαινετε το συντακτικό στα κειμενα των λατινικών.... μου είναι πολύ δύσκολο γι αυτό θέλω να μου προτείνει κάποιος εναν τροπο για να το μαθ αινω ευκολότερα.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasos007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nasos007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Άμα υπάρχει θέληση και στόχος για κάτι δεν είναι ποτέ αργά, το θέμα είναι πόσο θα προσπαθήσεις και να μην πεις "δεν αντέχω άλλο" σίγουρα δεν θα ναι εύκολο ειδικά αν δεν είχες καμία επαφή με τα μαθηματικά πριν αλλά δεν είναι και ακατόρθωτο. Όλοι έχουμε πολλές κρυφές δυνατότητες που σίγουρα δεν τις έχουμε ανακαλύψει, γιατί δεν έχουμε φτάσει μέχρι τα όρια μας και να τα ξεπεράσουμε.
Εξαρταται και που εχει στοχο να περασει.Πχ αν θελει να πιασει 17+ μορια στο 2ο πεδιο κομματακι δυσκολο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gvenos79

Νεοφερμένος

Ο gvenos79 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Απλα επανάληψη!!!! "repetitio est mater studiorum" Που έλεγαν και οι Λατίνοι. Οσο τα κανεις επανάληψη, τόσο θα σου μένουν!!!!

Σε όλα να κάνεις, για τον απλούστατο λόγο ότι δεν θα έχεις σχολείο και άρα είναι πολύ εύκολο να φύγεις εκτός προγράμματος. Αντίθετα, με έναν φροντιστή πάνω από το κεφάλι σου θα είσαι πιο πειθαρχημένη, καθώς θα σε ελέγχει. Επίσης, μην θεωρείς ότι το φροντιστήριο δεν χρειάζεται. Ακόμα και σε μαθήματα απλά, όπως στην ιστορία και στα λατινικά, μπορεί να σε βοηθήσει και να γράψεις καλύτερα από αυτό που πιστεύεις. Επίσης, κατά τη γνώμη μου, αποφάσισε εάν σε ενδιαφέρει περισσότερο ο τομέας των ανθρωπιστικών-κοινωνικών σπουδών ή ο τομέας των παιδαγωγικών σπουδών. Αυτό σου το λέω, για να διαβάσεις 4 και όχι 5 μαθήματα. Σίγουρα με τα 4 θα έχεις περισσότερο ελεύθερο χρόνο και ως εκ τούτου θα είσαι πιο ξεκούραστη. Όσον αφορά τα μαθηματικά της γ, από όσο ξέρω σου χρειάζεται κυρίως η άλγεβρα της α΄λυκείου (τι να πω....δεν έδωσα και μεγάλη σημασία στα γενικής).

Γι αυτό φέτος θέλω να πάω φροντιστήριο (επειδή πέρυσι δεν πήγαινα σε κανένα μαθημα)..... σε ποια μαθήματα πιστεύετε οτι χρειάζετα φροντιστήριο??? Αρχαία ιστορία λατινικα ή έκθεση??? Επίσης φέτος θα ανοιξω και τα παιδαγωγικά θα πάρω τα μαθηματικά..... πιστεύετε οτι είναι εύκολα?????

Λοιπόν, ιστορία εάν εχεις καποιον να του τη λες, δεν χρειάζεσαι φροντιστήριο, ομοίως και έκθεση, αν διαβάζεις τη θεωρία μόνη σου. Τωρα όσον αφορα τα αρχαία και τα Λατινικά, εννοείται πως ναι. Για τον απλούστατο λόγο, θα δουλέψεις συντακτικό και γραμματική και στα 2 αυτά μαθηματα, καθώς επίσης και το άγνωστο στα αρχαία (το πιο δυσκολο κομμάτι για τους θεωρητικούς). Θα ακούσεις αρκετούς να λενε "κανε ιστορία για τις πηγές κτλ". Γνώμη μου; Δεν χρειάζεται. Δες πως μπορεις να βαλεις τις πηγές απο απαντήσεις πανελληνίων στο αντίστοιχο μάθημα και ολα καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Σσε ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλες σου.......τα παιδαγωγικά θα τα βάλω για την χειρότερη περιπτωση έτσι για να περάσω κάπου......αλλά με αρέσουν και λίγο..... οκ περισσότερο ενδιαφέρον αι για τις ανθρωπιστικές σπουδες...

Γειαα
Θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορείτε και μαθαινετε το συντακτικό στα κειμενα των λατινικών.... μου είναι πολύ δύσκολο γι αυτό θέλω να μου προτείνει κάποιος εναν τροπο για να το μαθ αινω ευκολότερα.......

Εάν σου αρέσουν οι ανθρωπιστικές περισσότερο επικεντρώσου στα λατινικά (και όχι στα μαθηματικά) για να μην κουράζεσαι παραπάνω. Εάν έχεις ένα οργανωμένο και συστηματικό διάβασμα, δεν υπάρχει περίπτωση να μην περάσεις κάπου. Άρα, δεν χρειάζεται να έχεις για καβάτζα τα μαθηματικά. Θα μου πεις βέβαια όλα τα μαθήματα γνώση είναι. Εγώ απλά το λέω για να έχεις καλύτερη διαχείριση του χρόνου.
Όσον αφορά τα λατινικά, μπορείς τα πιο περίεργα συντακτικά φαινόμενα να τα υπογραμμίζεις. Λόγου χάρη, στο κείμενο 29 έχεις μια γενική του προσώπου που ενδιαφέρεται. Υπογράμμισε το με ένα υπογραμμιστικό, ώστε να πηγαίνει το μάτι. Τα πιο απλά φαινόμενα, όπως αντικείμενα, κατηγορούμενα κ.τ.λ, μπορείς να τα κάνεις μια ανάγνωση. Επίσης καλό είναι (δεν ξέρω για σένα...αλλά εμένα με βοηθά) να διαβάζεις το συντακτικό παράλληλα με την μετάφραση. Κάθε λέξη που θα μεταφράζεις θα κοιτάς και τι είναι συντακτικώς. Έτσι θα σου εντυπώνεται καλύτερα.

Απλα επανάληψη!!!! "repetitio est mater studiorum" Που έλεγαν και οι Λατίνοι. Οσο τα κανεις επανάληψη, τόσο θα σου μένουν!!!!

Λοιπόν, ιστορία εάν εχεις καποιον να του τη λες, δεν χρειάζεσαι φροντιστήριο, ομοίως και έκθεση, αν διαβάζεις τη θεωρία μόνη σου. Τωρα όσον αφορα τα αρχαία και τα Λατινικά, εννοείται πως ναι. Για τον απλούστατο λόγο, θα δουλέψεις συντακτικό και γραμματική και στα 2 αυτά μαθηματα, καθώς επίσης και το άγνωστο στα αρχαία (το πιο δυσκολο κομμάτι για τους θεωρητικούς). Θα ακούσεις αρκετούς να λενε "κανε ιστορία για τις πηγές κτλ". Γνώμη μου; Δεν χρειάζεται. Δες πως μπορεις να βαλεις τις πηγές απο απαντήσεις πανελληνίων στο αντίστοιχο μάθημα και ολα καλα.

Αποψη μου είναι να κάνει και ιστορία, γιατί χρειάζεται κάποιος καθηγητής να δείξει την μεθοδολογία ανάλυσης πηγών. Επίσης σε ορισμένα σημεία το βιβλίο είναι ασαφές και πρέπει να δείξει ο καθηγητής σε ποιο σημείο αναφέρεται τι. Έκθεση πιστεύω ότι χρειάζεται φροντιστήριο για πολλούς και διάφορους λόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleanna pappa

Νεοφερμένος

Η eleanna pappa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλες σας..... απλα ακόμα σκέφτομαι σε ποια μαθήματα να κάνω φροντιστήριο........δεν θέλω να πάνω τα ίδια με πέρυσι......όσο αφορα τα λατινικα θα ακολούθησω την συμβουλή σου.......όμως αυτό που με δυσκολεύει στα λατινικα είναι ή γραμματική και το συντακτικό όχι τόσο ή μετάφραση.Επίσης την ιστορία δεν μπορω να την μάθω με τίποτα εκτός απο το κρητικό και το προσφυγικό που μου αρέσουν πολύ......Στα αρχαία δεν εχω πρόβλημα με το γνωστό αλλά το άγνωστο είναι κάπως....
Στην έκθεση δεν εχω ιδιαίτερο πρόβλημα....μμ ονο ή περίληψη με δυσκολεύει......
Τελικά θέλω να πάρω τα μαθηματικά γενικής γιατί εχω ρωτήσει γνωστές μου και μου ειπαν οτι είναι εύκολα.....γι αυτό και θα ήθελα λίγο περισσότερες πληροφορίες όσο ανα φορά τα μαθηματικά γενικης ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλες σας..... απλα ακόμα σκέφτομαι σε ποια μαθήματα να κάνω φροντιστήριο........δεν θέλω να πάνω τα ίδια με πέρυσι......όσο αφορα τα λατινικα θα ακολούθησω την συμβουλή σου.......όμως αυτό που με δυσκολεύει στα λατινικα είναι ή γραμματική και το συντακτικό όχι τόσο ή μετάφραση.Επίσης την ιστορία δεν μπορω να την μάθω με τίποτα εκτός απο το κρητικό και το προσφυγικό που μου αρέσουν πολύ......Στα αρχαία δεν εχω πρόβλημα με το γνωστό αλλά το άγνωστο είναι κάπως....
Στην έκθεση δεν εχω ιδιαίτερο πρόβλημα....μμ ονο ή περίληψη με δυσκολεύει......
Τελικά θέλω να πάρω τα μαθηματικά γενικής γιατί εχω ρωτήσει γνωστές μου και μου ειπαν οτι είναι εύκολα.....γι αυτό και θα ήθελα λίγο περισσότερες πληροφορίες όσο ανα φορά τα μαθηματικά γενικης ευχαριστω

Κοίτα.......η γραμματική στα λατινικά (αντιστοίχως και στα αρχαία) θέλει πολύ γράψιμο, τουλάχιστον στην αρχή για να τα εμπεδώσεις. Το συντακτικό, σε ότι έχει να κάνει με τις μετατροπές, μπορείς να το αποστηθίζεις, αλλά να κατανοείς τον κανόνα και όχι απλά να τα παπαγαλίζεις χωρίς να καταλαβαίνεις τι γίνεται, γιατί είναι βέβαιο ότι θα τα ξεχάσεις. Για παράδειγμα, μαθαίνεις απ' έξω την ανάλυση μιας μετοχής σε πρόταση, αλλά θα πρέπει να ξέρεις και τους κανόνες ανάλυσης μιας μετοχής. Η ιστορία δυστυχώς θέλει αποστήθιση και γι αυτό πρέπει να πιεστείς. Από την στιγμή που μπορείς να αποστηθίσεις το προσφυγικό -που κατ΄εμέ είναι το πιο δύσκολο- μπορείς και όλα τα υπόλοιπα. Το ζητούμενο στην ιστορία (βασικά όπως και σε όλα τα μαθήματα, αλλά στην ιστορία πιο πολύ) είναι το πρώτο πέρασμα να γίνει καλά. Τώρα το άγνωστο χρειάζεται εξοικείωση. Πολύ σημαντικό είναι να διαβάζεις πολύ καλά γραμματική, συντακτικό, λεξικό ρημάτων και λεξιλόγιο. Χωρίς αυτά δεν γίνεται τίποτα. Και βέβαια να λύνεις όσο πιο πολλά άγνωστα γίνεται. Η περίληψη θέλει πολύ εξάσκηση. Τέλος, εάν νομίζεις ότι ένα επιπλέον 5ο μάθημα δεν θα επιβαρύνει τόσο το χρόνο σου, επίλεξε το. Γενικά απ' όσο ξέρω τα μαθηματικά γενικής είναι εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VASSO22

Νεοφερμένος

Η VASSO22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
παιδιά πιστεύετε ότι στην μετάφραση στο άγνωστο στα αρχαία είναι εφικτό το 16;:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleanna pappa

Νεοφερμένος

Η eleanna pappa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Παλι σε ευχαριστώ για τις συμβουλες σου θα τις ακολουθησω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VASSO22

Νεοφερμένος

Η VASSO22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Γεια σας, μήπως μπορείτε να μου πείτε τι πρέπει να κάνω για τις ερμηνευτικές ερωτήσεις στα αρχαία;Συγκεκριμένα, οι απαντήσεις την ερωτήσεων αυτών είναι για εμένα πολύ μεγάλες.Έχω ακούσει πολλά παιδιά να λένε ότι τις μαθαίνουν απέξω.Μου φαίνεται αδύνατον κάτι τέτοιο.Εσείς τι μου προτείνετε;Πιστεύετε ότι θα πρέπει να αρχίσω να τις μαθαίνω απέξω;:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panspil

Νεοφερμένος

Ο panspil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Φυσικής Αγωγής & Αθλητισμού Θράκης. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
μια απορια στα μαθηματικα....πως καταλαβαίνω οτι ΔΕΝ υπαρχει ενα τριγωνομετρικο οριο..;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleanna pappa

Νεοφερμένος

Η eleanna pappa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Κάποιος που να δίνει μαθηματικά γενικής πως του φαίνονται είναι εύκολα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VASSO22

Νεοφερμένος

Η VASSO22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Παιδιά μπορείτε να μου πείτε τι να κάνω με τις ερμηνευτικές ερωτήσεις στα αρχαία.Έχω ακούσει πολλά παιδιά να λένε ότι τις μαθαίνουν απέξω.Εγώ δεν ξέρω αν μπορώ να το κάνω αυτό.Εσείς τι λέτε;Πιστεύετε ότι πρέπει να αρχίσω να τις μαθαίνω απέξω ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lazos95

Νεοφερμένος

Ο lazos95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Παιδιά μπορείτε να μου πείτε τι να κάνω με τις ερμηνευτικές ερωτήσεις στα αρχαία.Έχω ακούσει πολλά παιδιά να λένε ότι τις μαθαίνουν απέξω.Εγώ δεν ξέρω αν μπορώ να το κάνω αυτό.Εσείς τι λέτε;Πιστεύετε ότι πρέπει να αρχίσω να τις μαθαίνω απέξω ;;

Δυστυχώς ναι, η παπαγαλία είναι αυτή που επιβραβεύεται!
Αν κάτσεις να γράψεις πάνω κάτω το νόημα των ερμηνευτικών ο εξεταστής δε θα ασχοληθεί και πολύ για να βγάλει άκρη με τις απαντήσεις σου, αν τα γράψεις παπαγαλία (αυτό θέλουν) είναι πιο εύκολο να το διορθώσει. Το ίδιο ισχύει και στην Ιστορία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VASSO22

Νεοφερμένος

Η VASSO22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
στο φροντιστήριο η καθηγήτρια μου είπε πως στην ιστορία είμαι υποχρεωμένη να τα μαθαίνω παπαγαλία, αλλά στα αρχαία όχι.Οκ, σε ευχαριστώ πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Doulis

Νεοφερμένος

Ο Doulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Άμα υπάρχει θέληση και στόχος για κάτι δεν είναι ποτέ αργά, το θέμα είναι πόσο θα προσπαθήσεις και να μην πεις "δεν αντέχω άλλο" σίγουρα δεν θα ναι εύκολο ειδικά αν δεν είχες καμία επαφή με τα μαθηματικά πριν αλλά δεν είναι και ακατόρθωτο. Όλοι έχουμε πολλές κρυφές δυνατότητες που σίγουρα δεν τις έχουμε ανακαλύψει, γιατί δεν έχουμε φτάσει μέχρι τα όρια μας και να τα ξεπεράσουμε.

Πολυ εμψυχωτικα τα λογια σου,στα μαθηματικα εχω κενα σε οτι εχει να κανει με αυτα της κατευθυνσης της Β λυκειου....Της Γ εχουν σχεση με αυτα της Β πχ Παραβολες,κυκλοι???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓιωργοςM

Νεοφερμένος

Ο ΓιωργοςM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Πολυ εμψυχωτικα τα λογια σου,στα μαθηματικα εχω κενα σε οτι εχει να κανει με αυτα της κατευθυνσης της Β λυκειου....Της Γ εχουν σχεση με αυτα της Β πχ Παραβολες,κυκλοι???

Τιποτα απολύτως, αχρηστα αμα δεν μπουν οι μιγαδικοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Doulis

Νεοφερμένος

Ο Doulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.

lazos95

Νεοφερμένος

Ο lazos95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
στο φροντιστήριο η καθηγήτρια μου είπε πως στην ιστορία είμαι υποχρεωμένη να τα μαθαίνω παπαγαλία, αλλά στα αρχαία όχι.Οκ, σε ευχαριστώ πολύ

Ρίξε μια ματιά στις απαντήσεις των αρχαίων τα τελευταία 10 χρόνια στις πανελλήνιες και θα καταλάβεις ότι πρέπει να μάθεις το γνωστό όπως την ιστορία, παπαγαλία δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Ρίξε μια ματιά στις απαντήσεις των αρχαίων τα τελευταία 10 χρόνια στις πανελλήνιες και θα καταλάβεις ότι πρέπει να μάθεις το γνωστό όπως την ιστορία, παπαγαλία δηλαδή.
Μην παραπληροφορείς και αγχώνεις τους υποψηφίους. Αποστηθίζετε την εισαγωγή στα αρχαία και τα ερμηνευτικά του βιβλίου. Τα υπόλοιπα ερμηνευτικά που είναι και τα περισσότερα τα γράφετε με δικά σας λόγια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top