[Θερινή Προετοιμασία] Πανελλήνιες 2017

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Όσοι θέλουν να κάνουν ολονυχτία (την παραδοσιακή που γίνεται κάθε χρόνο στο forum) να μπουν στο chat του ischool πριν τις 12:00
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔενΒρισκωΟνομα

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Χαίρετε, φέτος και γω θα δώσω πανελλήνιες, οπότε σκέφτηκα πως είναι καλή ιδέα να ρωτήσω εδώ ό,τι απορία έχω.
Αρχικά, θέλω να ρωτήσω , σε ότι αφορά τα Μαθηματικά Κατ., εχω αγοράσει το Α τεύχος του Μπάρλα μετά απο παρότρυνση ενός καθηγητή του Γυμνασίου με τον οποίο μιλάω ακόμα, και του οποίου ο γιός ήταν υποψήφιος το 16. Μέχρι στιγμής είμαι λίγο πριν το Bolzano, και θέλω να ξέρω αν ο Μπάρλας αρκεί για να γράψει κάποιος απο 18+. Επίσης, ποιό κατά τη γνώμη σας είναι το καλύτερο βοήθημα Φυσικής έως τώρα; Τέλος, επειδή έκανα προετοιμασία στην Χημική Κινητική απο τη Β' Λυκείου και επειδή στα θερινά δεν είχα σχεδόν κανένα θέμα με Χημεία (ακούω πολλούς να λένε πως είναι το ''εύκολο'' μάθημα), θέλω να ξέρω αν χρειάζεται βοήθημα στη Χημεία, παράλληλα πάντα με το Φροντιστήριο.:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Φυσική όλοι στη χρονιά μου προτιμούσαμε Μαθιουδάκη, γιατί αυτο δούλευε η πλειοψηφία των καθηγητών. Εγώ ποτέ δεν συμπάθησα τη θεωρία του.

Χημεία, εξαρτάται από τη ποσότητα και το εύρος ασκήσεων που προσφέρει το φροντηστήριό σου. Ο Σαλτερής που δούλεψα εγώ, μόνο για ασκήσεις επί ασκήσεων χρησιμοποιείται.

Για Μαθηματικά θα πρότεινα και άλλο ένα βοήθημα για να σε καλύπτει στη θεωρία και σε "starter" ασκήσεις. Ο Μπάρλας έχει το καλό ότι έχει εντός βρωμοασκήσεις που μπορεί να αποτελέσουν... έμπνευση για τους ανθρώπους που θα δημιουργήσουν τα διαγωνίσματα για το 2017. Κατά τ' άλλα δεν μου άφησε ιδιαίτερα καλή εντύπωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔενΒρισκωΟνομα

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Φυσική όλοι στη χρονιά μου προτιμούσαμε Μαθιουδάκη, γιατί αυτο δούλευε η πλειοψηφία των καθηγητών. Εγώ ποτέ δεν συμπάθησα τη θεωρία του.

Χημεία, εξαρτάται από τη ποσότητα και το εύρος ασκήσεων που προσφέρει το φροντηστήριό σου. Ο Σαλτερής που δούλεψα εγώ, μόνο για ασκήσεις επί ασκήσεων χρησιμοποιείται.

Για Μαθηματικά θα πρότεινα και άλλο ένα βοήθημα για να σε καλύπτει στη θεωρία και σε "starter" ασκήσεις. Ο Μπάρλας έχει το καλό ότι έχει εντός βρωμοασκήσεις που μπορεί να αποτελέσουν... έμπνευση για τους ανθρώπους που θα δημιουργήσουν τα διαγωνίσματα για το 2017. Κατά τ' άλλα δεν μου άφησε ιδιαίτερα καλή εντύπωση.

Κατάλαβα, για την Φυσική θα πάρω τελικά μάλλον Μαθιουδάκη , ως αναφορά τη Χημεία έχω ακούσει και από άλλους καλά λόγια για Σαλτερή. Το πιθανότερο είναι να δω αν μου φτάνει ο χρόνος , και ίσως τότε το αγοράσω , αφού όπως είπες, το φροντιστήριο μου ειδικά στη Χημεία κάνει καλή δουλειά (απλά το παραπάνω δεν πρόκειται να βλάψει). Όσο για τα μαθηματικά, θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου και θα πάρω και άλλο ένα βοήθημα (βλέπω 20ευρα να κλαίνε :cry_x::P). Ευχαριστώ πολύ για την καθοδήγηση και το χρόνο σου. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρορα

Νεοφερμένος

Η Ωρορα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Για βοήθημα μαθηματικών εκτός του Μπάρλα με βόλεψε πάρα πολύ ο Παπαδάκης και στην επανάληψη το βιβλίο του lysari team από ελληνοεκδοτική.
Θεωρώ ότι η μεθοδολογία του Παπαδάκη είναι καλύτερη και το γεγονός ότι έχει ασκήσεις κλιμακούμενης δυσκολίας βοηθά στην εξάσκηση. Τα θέματα για μαθηματική σκέψη που περιέχει είναι ιδιαίτερα . Μια άλλη επιλογή για φυσική εκτός από το κλασσικό του Μαθιουδάκη είναι του Πενέση από Ελληνοεκδοτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔενΒρισκωΟνομα

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Για βοήθημα μαθηματικών εκτός του Μπάρλα με βόλεψε πάρα πολύ ο Παπαδάκης και στην επανάληψη το βιβλίο του lysari team από ελληνοεκδοτική.
Θεωρώ ότι η μεθοδολογία του Παπαδάκη είναι καλύτερη και το γεγονός ότι έχει ασκήσεις κλιμακούμενης δυσκολίας βοηθά στην εξάσκηση. Τα θέματα για μαθηματική σκέψη που περιέχει είναι ιδιαίτερα . Μια άλλη επιλογή για φυσική εκτός από το κλασσικό του Μαθιουδάκη είναι του Πενέση από Ελληνοεκδοτική.

Σε ότι αφορά τα μαθηματικά δεν έχω αποφασίσει ακόμα τι θα αγοράσω, σίγουρα όμως θα κοιτάξω τα βοηθήματα που ανέφερες. Όσο για τις ασκήσεις κλιμακούμενης δυσκολίας ειναι ακριβώς αυτό που ψάχνω. Για Φυσική το πιθανότερο είναι να αγοράσω Μαθιουδάκη, ωστόσο καλά έκανες και ανέφερες μια εναλλακτική γιατί ποτέ δεν ξέρεις. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TombRaiderLover

Νεοφερμένος

Ο TombRaiderLover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Για Φυσικη Γ Λυκειου προτεινω Δημοπουλο, Μαθιουδακη, Πενεση και ylikonet (μαζι με οσα site βρεις για ΔΥΣΚΟΛΕΣ ασκησεις)! Με τη σειρα που τα αναφερω :P (Το υλικονετ χρησιμοποιησε το και στη χημεια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔενΒρισκωΟνομα

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Για Φυσικη Γ Λυκειου προτεινω Δημοπουλο, Μαθιουδακη, Πενεση και ylikonet (μαζι με οσα site βρεις για ΔΥΣΚΟΛΕΣ ασκησεις)! Με τη σειρα που τα αναφερω :P (Το υλικονετ χρησιμοποιησε το και στη χημεια)
:P:P:P Αν και γενικά τις ασκήσεις του ίντερνετ τις φοβάμαι λιγάκι ( ίσως είναι προπολεμικές ) το yliko έχει ασκήσεις που αξίζουν, σύμφωνα με την εμπειρία σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεα

Νεοφερμένος

Ο Δεα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Ο μπαρλας δεν εχει τοσο καλα τη θεωρια οσο την εχει ο παπαδακης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TombRaiderLover

Νεοφερμένος

Ο TombRaiderLover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
:P:P:P Αν και γενικά τις ασκήσεις του ίντερνετ τις φοβάμαι λιγάκι ( ίσως είναι προπολεμικές ) το yliko έχει ασκήσεις που αξίζουν, σύμφωνα με την εμπειρία σου;

Προπολεμικες οι ασκησεις του ιντερνετ; Ουτε καν. Το ylikonet εχει ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ υλικο για σε βαθος κατανοηση της υλης. Εξεταζει λεπτα σημεια που δεν υπαρχουν σε κανενα βοηθημα. Οταν φτασεις στις τελευταιου επιπεδου ασκησεις, να μετρας και χρονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔενΒρισκωΟνομα

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Προπολεμικες οι ασκησεις του ιντερνετ; Ουτε καν. Το ylikonet εχει ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ υλικο για σε βαθος κατανοηση της υλης. Εξεταζει λεπτα σημεια που δεν υπαρχουν σε κανενα βοηθημα. Οταν φτασεις στις τελευταιου επιπεδου ασκησεις, να μετρας και χρονο.

Εγινε, θα το τσεκαρω σιγουρα. Σε ευχαριστω πολυ :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maraaki21

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Χαηηηη :)
Είμαι η Μαρία και θα δώσω φέτος Πανελλήνιες. Έχω επιλέξει τις ανθρωπιστικές σπουδές και θα πάρω μάθημα επιλογής Λατινικά και Βιολογία. :whistle:
Καλώς με βρήκατε ♥
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariatztztz

Νεοφερμένος

Η mariatztztz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Το Ylikonet εχει πολυ καλες ασκησεις εξαιρετικα καλου επιπεδου, απλως θεωρω οτι ειναι αρκετα υπερβολικες καποιες για τις πανελληνιες. Ξεφευγουν για εμενα ως προς τις απαιτησεις του λυκειου... Προσωπικα με αγχωσαν καπως, χωρις να παραβλεψω βεβαια οτι βοηθησαν και σε αλλες περιπτωσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TombRaiderLover

Νεοφερμένος

Ο TombRaiderLover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Το Ylikonet εχει πολυ καλες ασκησεις εξαιρετικα καλου επιπεδου, απλως θεωρω οτι ειναι αρκετα υπερβολικες καποιες για τις πανελληνιες. Ξεφευγουν για εμενα ως προς τις απαιτησεις του λυκειου... Προσωπικα με αγχωσαν καπως, χωρις να παραβλεψω βεβαια οτι βοηθησαν και σε αλλες περιπτωσεις.

Δε λεω να παει να λυσει τις ασκησεις του Κορφιατη που χρησιμοποιει Euler... Με καθοδηγηση απο τον καθηγητη παντα! (Ακομα και τα υπερβολικα σημεια ειναι υποψηφια για τις Πανελληνιες 2017.. Γιατι το ξεφτιλικι της Φυσικης δε θα επαναληφθει πιστευω :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariatztztz

Νεοφερμένος

Η mariatztztz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Δε λεω να παει να λυσει τις ασκησεις του Κορφιατη που χρησιμοποιει Euler... Με καθοδηγηση απο τον καθηγητη παντα! (Ακομα και τα υπερβολικα σημεια ειναι υποψηφια για τις Πανελληνιες 2017.. Γιατι το ξεφτιλικι της Φυσικης δε θα επαναληφθει πιστευω :P )

Ελπιζω να δυσκολεψουν λιγο τα θεματα για να φανουν οντως αυτοι που διαβασαν πραγματικα πολυ στη φυσικη απο οσους διαβασαν απλως καλα..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
To λεω κάθε χρόνο θα το πω για τελευταία φορά και φέτος για τα μικρότερα παιδιά και όχι για σας. Γιατί προετοιμάζεστε για την Γ Λυκείου το Καλοκαίρι και όχι από την Α Λυκείου. Έχετε 4 μαθήματα ...μπορείτε άνετα να βγάλετε τα πιο βατά από αυτά στην Α και στην Β Λυκείου και στην Γ απλώς να εμβνθύνετε για να χτυπήσετε πραγματικά πολύ ψηλό βαθμό. Δεν έχει κανένα νόημα να ασχολείστε 1, 2 μήνες το Καλοκαίρι πασαλείμματα θα κάνετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolok21

Νεοφερμένος

Ο nikolok21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
μα τα φροντηστηρια στην γ λυκειου το καλοκαιρι τα ξεκινανε ..πως ενα παιδι της α λυκειου που καλα καα δεν ξερει τις χρονικες εξισωσεις να μιλησεις για ταλαντψσεις στερεο ? και ειδικοτερα στα μαθηματικα που δεν μπορω ν μιλησω γιτι δεν τα εχω παρει σαν μαθημα επιλογης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
μα τα φροντηστηρια στην γ λυκειου το καλοκαιρι τα ξεκινανε ..πως ενα παιδι της α λυκειου που καλα καα δεν ξερει τις χρονικες εξισωσεις να μιλησεις για ταλαντψσεις στερεο ? και ειδικοτερα στα μαθηματικα που δεν μπορω ν μιλησω γιτι δεν τα εχω παρει σαν μαθημα επιλογης

Παλιά με τις δέσμες τα παιδια αυτό κάνανε ..... .. δεν έχει νόημα να χαλάς το χρόνο σου για διάβασμα που το μονο που θα σου προσφέρει είναι ένα άχρηστο αριστείο παρά να ασχοληθείς από την Α στα μαθήματα που θα επηρεάσουν την ζωή σου. Στις ΔΕΣΜΕΣ φυσικά μιλούσαμε για πολύ μεγαλύτερη ύλη αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι πρέπει καποιος να ασχολείται απο την Α.

Μπορεί πιστεύω ένα παιδί Α Λυκείου άνετα να μάθει βιολογία Κατεύθυνσης και φυσικά την Χημεία τουλάχιστον στο θεωρητικό κομμάτι. . Μπορεί να καλύψει άνετα την ύλη της Β Λυκείου στην Α . Ώστε να ασχοληθείες με την Γ όταν μπαίνεις στην Β

Αυτό που λέω επικροτεί την ημιμάθεια (με λίγα λόγια λέω να μη διαβάζετε ιστορία, αρχαία κοκ) αλλά αυτό θέλει το σύστημα το εκπαιδευτικό και πρέπει να το εκμεταλευτείτε.

Πολλά παιδιά αυτό που λέω το κάνουν.... .. ... ..και ειδικά τα παιδιά των καθηγητών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikolok21

Νεοφερμένος

Ο nikolok21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
σιγουρα ειναι σωστα αυτα που λες και ξερεις και εχεις πιο πολυ εμπειρια απο μενα απλα δε ξερω κατα ποσο θα μπορουσε να ειναι εφικτο εδοσον τα φροντηστηρια ακομα και το σχολειο ακολουθουν την ιδια γραμμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
σιγουρα ειναι σωστα αυτα που λες και ξερεις και εχεις πιο πολυ εμπειρια απο μενα απλα δε ξερω κατα ποσο θα μπορουσε να ειναι εφικτο εδοσον τα φροντηστηρια ακομα και το σχολειο ακολουθουν την ιδια γραμμη

Κάνεις ιδιαίτερα (πολλοί φοιτητές Βιολογικού, Μαθηματικού κοκ προσφέρουν ιδιαίτερα σε πολύ χαμηλές τιμές. Και οποιος θέλει παει κανονικό φροντιστήριο στην Γ που θα του είναι απείρως πιο εύκολο.

Εγώ έδινα πανελλαδικές όταν υπηρχαν και στην Β και δυστυχως ακολουθουσα γραμμες φροντιστηριων είχα ένα συμμαθητή που ήταν πάτος Α και Β (πατωσε σε όλα τα μαθήματα) αλλά στην Γ ήρθε πρώτος από όλους.... (΄ηταν γιος καθηγητή είχε εξασφαλισμενη την είσοδο στην επόμενη φάση και τα απογευματα έκανε ιδιαίτερα τα μαθήματα της Γ).

Ο τυπάς ήταν πρώτο θέμα σε εφημερίδες... και αποτελούσε πρότυπο για τους μικρούς μαθητες αλλά σε κανέναν δεν ειπε το κόλπο του και φυσικά δεν τον ρωτούσαν ποσο εβγαλε τστις προηγουμενες τάξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top