[Θερινή Προετοιμασία] Πανελλήνιες 2017

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Ωρορα

Νεοφερμένος

Η Ωρορα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Ε , όχι και τίποτα οι πανελλήνιες , μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Εγώ μέχρι να δώσουμε το πρώτο μάθημα είχα απίστευτο άγχος ! Το πρόγραμμα όπως λες και εσύ είναι απαραίτητο , αλλά το ψυχολογικό κομμάτι και ιδιαίτερα το άγχος δεν μπορείς να το κουμαντάρεις. Εντάξει μετά το πρώτο μάθημα απομυθοποιείται η όλη διαδικασία , αλλά μέχρι να έρθει εκείνη η στιγμή σίγουρα θα υπάρχει στρες και ενοχές μήπως δεν έχεις διαβάσει αρκετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βαρβαρακιιι

Νεοφερμένος

Η Βαρβαρακιιι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Τίποτα δεν είναι οι πανελλήνιες με την έννοια ότι δεν χρειάζεται τόσο άγχος, όχι ότι δεν είναι σημαντικές. Εξάλλου, όλοι αξίζουμε και μια δεύτερη ευκαιρία, αν δεν τα καταφέρουμε με την πρώτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρορα

Νεοφερμένος

Η Ωρορα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Τίποτα δεν είναι οι πανελλήνιες με την έννοια ότι δεν χρειάζεται τόσο άγχος, όχι ότι δεν είναι σημαντικές. Εξάλλου, όλοι αξίζουμε και μια δεύτερη ευκαιρία, αν δεν τα καταφέρουμε με την πρώτη.
Εντάξει αφού το εννοείς έτσι συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! :)
Βεβαίως μπορείς να δώσεις όσες φορές θέλεις πανελλήνιες αν αυτές αποτελούν το μέσο για να πραγματοποιήσεις το όνειρό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wonderfullife

Νεοφερμένος

Η wonderfullife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Παιδιά μόλις είδα το θέμα για κάποιο λόγο με έπιασε άγχος:confused:χαχα Θέλω τόσο πολύ να σας γράψω για τη δική μου εμπειρία με τις πανελλήνιες(που μοιάζει λίγο πολύ με σήριαλ τώρα που το σκέφτομαι:hmm:) και να σας δώσω κάποιες συμβουλές και tips που δυστυχώς εμένα δεν μου τα πρόσφερε κανείς, οπότε τα έφαγα όλα στη μούρη..αχαχα. Αν επιχειρήσω να τα γράψω όλα ίσως κανείς να μη διαβάσει την απάντησή μου γιατί θα είναι τεράστια!!! Οπότε το μόνο που μπορώ να σας πω (για την ώρα τουλάχιστον..χιχιχι)είναι.....ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!:clapup::clapup::clapup:

Τα υπόλοιπα κατά καιρούς..Δε θα με χάσετε, αυτό είναι το μόνο σίγουρο:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasos007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nasos007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Παιδιά και εγώ δωσα πανελληνιες φετος,θετικη ημουν και περασα Μηχανολογων μηχανικων ΑΠΘ.Νιωθω την αναγκη να σας δωσω καποιες συμβουλες που μου εδιναν οι δασκαλοι μου ολη την χρονια αλλα και δικες μου μεσα απο την εμπειρια μου.Πειτε μου εαν θελετε ωστε να μην γραψω τσαμπα γιατι θα ειναι και πολλα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βαρβαρακιιι

Νεοφερμένος

Η Βαρβαρακιιι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Παιδιά και εγώ έδινα φέτος πανελλήνιες και ήμουν θεωρητική. 'Εδωσα αρχαία, ιστορία, λατινικά και έκθεση. Απλά αυτό που θα σας συμβούλευα θα ήταν να δώσετε ιδιαίτερη σημασία στα αρχαία, καθώς είναι και απ τα πιο δύσκολα μαθήματα της κατεύθυνσης, αλλά έχει και τον μεγαλύτερο συντελεστή βαρύτητας σε σχέση με τα υπόλοιπα μάθημα. Για οποιαδήποτε απορία είμαι στη διάθεσή σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παν16

Νεοφερμένος

Η Παν16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Παιδιά και εγώ δωσα πανελληνιες φετος,θετικη ημουν και περασα Μηχανολογων μηχανικων ΑΠΘ.Νιωθω την αναγκη να σας δωσω καποιες συμβουλες που μου εδιναν οι δασκαλοι μου ολη την χρονια αλλα και δικες μου μεσα απο την εμπειρια μου.Πειτε μου εαν θελετε ωστε να μην γραψω τσαμπα γιατι θα ειναι και πολλα :P

συγγνωμη, πως ξερεις οτι περασες στη συγκεκριμενη σχολη ; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasos007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nasos007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
συγγνωμη, πως ξερεις οτι περασες στη συγκεκριμενη σχολη ; :hmm:

Εχω τεραστια διαφορα μοριων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wonderfullife

Νεοφερμένος

Η wonderfullife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Παιδιά και εγώ δωσα πανελληνιες φετος,θετικη ημουν και περασα Μηχανολογων μηχανικων ΑΠΘ.Νιωθω την αναγκη να σας δωσω καποιες συμβουλες που μου εδιναν οι δασκαλοι μου ολη την χρονια αλλα και δικες μου μεσα απο την εμπειρια μου.Πειτε μου εαν θελετε ωστε να μην γραψω τσαμπα γιατι θα ειναι και πολλα :P

Συγχαρητήριαααα:clapup::clapup::clapup:!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasos007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nasos007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.

Παν16

Νεοφερμένος

Η Παν16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 72 μηνύματα.

nasos007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nasos007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Συγχαρητηρια τοτε!! :)

Ευχαριστω!

Λοιπον αποφασισα να κανω ενα βιντεακι με tips..:D
Οταν θα το φτιαξω θα στειλω το λινκ για οποιον ενδιαφερεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

julia P

Νεοφερμένος

Η julia P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καλημέρα! Εμένα με μπερδεύει το πρώτο θέμα της φυσικής κατεύθυνσης. Πάντα χάνω στα Σ-Λ. Τι να κάνω? Είναι και πολλές μονάδες. Ξέρετε από που να κάνω εξάσκηση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρορα

Νεοφερμένος

Η Ωρορα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Καλημέρα! Εμένα με μπερδεύει το πρώτο θέμα της φυσικής κατεύθυνσης. Πάντα χάνω στα Σ-Λ. Τι να κάνω? Είναι και πολλές μονάδες. Ξέρετε από που να κάνω εξάσκηση?
Πρώτα από όλα διάβασε καλά τη θεωρία από το σχολικό. Συνήθως σε εκείνη βασίζονται τα σ-λ , μόνο που είναι λίγο πιο περίπλοκα. Για εξάσκηση κάνε σ-λ από βοήθημα είτε από Μαθιουδάκη είτε από Γκρίτζαλη που έχει τα σ-λ σε ειδική κατηγορία του α θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Γεια σας! Χωρις φροντιστηριο, με το σχολικο και βοηθημα Μιχελη, γινεται να γραψεις χημεια? Εννοω με διαβασμα εννοειται πως γινεται αλλα αν μπορεις να γραψεις εξισου καλα με καποιον που παει φροντιστηριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρορα

Νεοφερμένος

Η Ωρορα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Κοίτα δεν μπορώ να σου εγγυηθώ τίποτα , όμως πιστεύω ότι με πολύ διάβασμα , επιμονή και υπομονή από μέρους σου μπορείς να τα καταφέρεις και χωρίς φροντιστήριο. Ειδικά άμα έχετε καλό καθηγητή στο σχολείο που ενδιαφέρεται μπορείς να το εκμεταλλευτείς , ώστε να λύνει τις όποιες απορίες σου προκύψουν. Εγώ για βοήθημα είχα του Σαλτερή που είναι κορυφή στη χημεία και στο πλαίσιο της επανάληψης εκτός από τα δικά του επαναληπτικά θέματα (που είναι μπόλικα και συνδυαστικά ) έκανα από το επαναληπτικό του Μιχέλη που μου φάνηκε φοβερό και πλήρως προσαρμοσμένο στις απαιτήσεις της καινούριας ύλης. Τώρα για τα υπόλοιπα δικά του βοηθήματα δυστυχώς δεν μπορώ να σε κατατοπίσω. Κοίτα το ότι πας φροντιστήριο σε κάποιο μάθημα δεν σημαίνει πως θα τα πας τέλεια στις πανελλήνιες. Πρέπει να κάνεις ποιοτικό διάβασμα και πολλές επαναλήψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasos007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nasos007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Γειά χαρά παιδιά.Τελείωσα φέτος και πλέον χαλαρώνω...
Βλέποντας αυτή την συζήτηση αποφάσισα να φτιάξω ένα βίντεο παραθέτοντας προσωπικές εμπειρίες-συμβουλές για το θέμα των Πανελληνίων.
Όποιος ενδιαφέρεται αυτό είναι το link
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

julia P

Νεοφερμένος

Η julia P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Εμένα ο καθηγητής της Χημείας δίνει δικες του σημειώσεις και ασκήσεις. Έχω πάρει από μόνη μου το βοήθημα του Σαλτερη για περισσότερη εξάσκηση αλλά δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω. Δεν ξέρω τη λογική του. Ασε που δεν μπορω να αντιστοιχίσω αυτά που κάνουμε με το βιβλίο. Δώστε μου ιδέες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά!Πήγαινα φροντιστήριο χημεία και κάναμε όλη την οργανική χημεία,σχεδόν όλη την οξειδοαναγωγη και λίγο από θερμοχημεια.Το πρόβλημα μου είναι πως θα σταματήσω και θα κάνω ιδιαίτερα με διαφορετικό καθηγητή και δεν ξέρω αν θα προλάβω να βγάλω την ύλη.Θελω να τα κάνουμε από την αρχή διότι δεν τα εμπεδωσα καλά τα προηγούμενα(Ίσως φταίει ο καθηγητής ίσως κι εγώ) αλλά με αγχώνει το γεγονός πως σε 10 μήνες περίπου δίνω πανελλήνιες και τα κεφάλαια που πρέπει να κάνουμε είναι αρκετά.Πιστευετε πως είναι εφικτό σε τέτοιο χρονικό διάστημα να βγει η ύλη και να κάνω επαναλήψεις;Εχω αγχωθει πολύ με αποτέλεσμα να μην έχω καμία αισιοδοξία για κανένα μάθημα.Ειδικα στο 3ο πεδίο,που επέλεξα μετα από μεγάλο χρονικό διάστημα,αν δεν γράψεις καλά δεν έχεις και πολλές επιλογές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andy27

Νεοφερμένος

Ο andy27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά!Πήγαινα φροντιστήριο χημεία και κάναμε όλη την οργανική χημεία,σχεδόν όλη την οξειδοαναγωγη και λίγο από θερμοχημεια.Το πρόβλημα μου είναι πως θα σταματήσω και θα κάνω ιδιαίτερα με διαφορετικό καθηγητή και δεν ξέρω αν θα προλάβω να βγάλω την ύλη.Θελω να τα κάνουμε από την αρχή διότι δεν τα εμπεδωσα καλά τα προηγούμενα(Ίσως φταίει ο καθηγητής ίσως κι εγώ) αλλά με αγχώνει το γεγονός πως σε 10 μήνες περίπου δίνω πανελλήνιες και τα κεφάλαια που πρέπει να κάνουμε είναι αρκετά.Πιστευετε πως είναι εφικτό σε τέτοιο χρονικό διάστημα να βγει η ύλη και να κάνω επαναλήψεις;Εχω αγχωθει πολύ με αποτέλεσμα να μην έχω καμία αισιοδοξία για κανένα μάθημα.Ειδικα στο 3ο πεδίο,που επέλεξα μετα από μεγάλο χρονικό διάστημα,αν δεν γράψεις καλά δεν έχεις και πολλές επιλογές.


πιστευω ήδη έχεις κανει πολλά...συνηθως βγάζουν 1 κεφάλαιο max το καλοκαιρι στα φροντιστηρια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top