Θερινά μαθήματα για Β Λυκείου - σχολικό έτος 2022-2023

Lia 2006

Νεοφερμένος

Η Lia 2006 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Γειά σας. Τελείωσα την Α λυκειου και κάνω θερινά μαθήματα. Έχω σκοπό να παω υγείας. Στο φροντιστήριο κάνω φυσική, χημεία και βιολογία ( 2 ώρες την εβδομάδα το κάθε μάθημα) . Ξεκινήσαμε 16 Ιουνίου και τελειώνουμε 13 Ιουλίου. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι χημεία - φυσική κάνουμε μόνο επαναλήψεις και δεν έχουμε μπει καθόλου στην ύλη της Β, ενώ σε 10 μέρες σταματάμε.
 

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Γειά σας. Τελείωσα την Α λυκειου και κάνω θερινά μαθήματα. Έχω σκοπό να παω υγείας. Στο φροντιστήριο κάνω φυσική, χημεία και βιολογία ( 2 ώρες την εβδομάδα το κάθε μάθημα) . Ξεκινήσαμε 16 Ιουνίου και τελειώνουμε 13 Ιουλίου. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι χημεία - φυσική κάνουμε μόνο επαναλήψεις και δεν έχουμε μπει καθόλου στην ύλη της Β, ενώ σε 10 μέρες σταματάμε.
Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πώς είναι οργανωμένο το πρόγραμμα των θερινών μεταξύ Α’ - Β’ λυκείου, γιατί πήγα φροντιστήριο κατευθείαν στη Β’ λυκείου.

Αν ο προβληματισμός σου δημιουργείται από το ενδεχόμενο να μην τελειώσεις γρήγορα την ύλη της Β’, μην ανησυχείς, γιατί κυριολεκτικά είναι πολύ μικρότερη από αυτή της Γ’. Εγώ, δηλαδή, που ξεκίνησα τον Οκτώβριο την ύλη της Β’, την τελείωσα μετά τον χειμώνα και στα τέλη της άνοιξης ξεκίνησα την ύλη της Γ’. Άρα, πιστεύω ότι είσαι υπερκαλυμμένη από αυτά που έχεις κάνει και θα κάνεις.

Βέβαια, κατανοώ ότι αρχίζεις να συνειδητοποιείς ότι μπαίνεις στη διαδικασία για την προετοιμασία σου στις Πανελλαδικές, αλλά, πραγματικά, δεν υπάρχει σοβαρός λόγος να αγχώνεσαι από τώρα. Οπότε θα σε συμβούλευα να χαλαρώσεις και να απολαύσεις τις στιγμές ξεγνοιασιάς που σου απομένουν πριν μπεις στη Γ‘ λυκείου! :dance2:
 

sophiaa

Νεοφερμένος

Η sophiaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
γειααα! έδωσα φετος πανελληνιες από υγείας.

σχετικά με τη φυσική, τα κεφάλαια που κάναμε στο φροντιστήριο ήταν: από γενικής παιδείας αυτό με τα ηλεκτρικά κυκλώματα και από κατεύθυνση τα πρώτα δύο (ορμή-σχετίζεται με το κεφάλαιο των κρούσεων της γ, κυκλικές κινήσεις- ίσως να μην ασχοληθείτε τόσο με την οριζόντια βολή αφού βγήκε το ρευστό από τη γ), διότι τα υπόλοιπα είναι ψιλοαχρηστα αφού δεν σχετίζονται με υλη πανελληνιων. ακόμα και στο σχολείο δεν τους δώσαμε σημασία. είναι ωραία κεφάλαια και σχετικά απλά, οπότε μην ανησυχείς. ίσως με την αλλαγή της ύλης να σας χρειαστούν και μερικά ακόμη κεφάλαια από το βιβλίο της γενικής (πχ φως ή ατομικά φαινόμενα).

στη χημεία θα κάνετε οργανική, η οποία είναι κεφάλαιο στην ύλη της Γ'. στο φροντιστήριο αμέσως μετά τα εισαγωγικά της β' (ονοματολογία, γενικοί μοριακός τύποι κλπ) ξεκινήσαμε την υλη όπως είναι στη γ λυκ. με κατηγορίες αντιδράσεων, γιατί πάλι το βιβλίο της β έχει μερικά επιπλέον που δε σου χρειάζονται.

βιολογια φαντάζομαι έχετε ξεκινήσει το βιβλίο της Γ ή το άλλο που έχει πρωτεΐνες, κυτταρικο κύκλο, κύτταρο κλπ.

δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι!
 

Lia 2006

Νεοφερμένος

Η Lia 2006 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δεν αγχωνομαι απ τώρα για την ύλη των πανελληνίων, απλά νόμιζα πως στα θερινά ξεκινάμε την ύλη της επομενης τάξης ώστε τον Σεπτέμβρη να είμαστε καπως πιο άνετα.
βιολογια φαντάζομαι έχετε ξεκινήσει το βιβλίο της Γ ή το άλλο που έχει πρωτεΐνες, κυτταρικο κύκλο, κύτταρο κλπ.
Κάνουμε για παθογόνος μικρόοργανισμούς, αμυντικούς μηχανισμούς κτλ
 

sophiaa

Νεοφερμένος

Η sophiaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
ποιος κανει θερινα στην Α λυκειου.. νεο τροπος "προετοιμασιας" μαθητων για την πανελληνιες aka να βγαλω ευκολα χρηματα :P.
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Γειά σας. Τελείωσα την Α λυκειου και κάνω θερινά μαθήματα. Έχω σκοπό να παω υγείας. Στο φροντιστήριο κάνω φυσική, χημεία και βιολογία ( 2 ώρες την εβδομάδα το κάθε μάθημα) . Ξεκινήσαμε 16 Ιουνίου και τελειώνουμε 13 Ιουλίου. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι χημεία - φυσική κάνουμε μόνο επαναλήψεις και δεν έχουμε μπει καθόλου στην ύλη της Β, ενώ σε 10 μέρες σταματάμε.
προσωπικά θεωρώ ότι τα θερινά στην α λυκείου για προετοιμασία για την β λυκείου είναι τουλάχιστον αχρείαστα, δεν χρειάζεται να κουράζεστε το καλοκαίρι και να κάνετε επιπλέον μαθήματα για την β λυκείου, αλλά αυτό μάλλον ξεφεύγει από τον προβληματισμό σου.

γενικά θα σε συμβούλευα να μην αγχώνεσαι για την ύλη της β, ούτε για το πότε θα την ξεκινήσετε ή για το πότε θα την τελειώσετε. οι καθηγητές σου έχουν (λογικά) κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα που ακολουθούν και ξέρουν αν πρέπει να προχωρήσουν στην ύλη της β ή να συνεχίσουν με επαναλήψεις. προσπάθησε να επικεντρωθείς στην επανάληψη που κάνετε και να μην αφήνεις κενά. η ύλη της β, κατά κανόνα, βγαίνει εύκολα (η χημεία είναι οργανική και ειδικά στην β θεωρείται παιχνιδάκι, η φυσική γενικής της β είναι επίσης σχετικά εύκολη θα έλεγα και σημαντική για την γ κι η φυσική κατεύθυνσης είναι κάπως πιο δύσκολη, αλλά στην γ θα χρειαστείς σχεδόν τα μισά της κεφάλαια). γενικά πάντως έχεις άπλετο χρόνο να βγάλεις και την ύλη της β και να κάνεις επανάληψη και να μπεις στην ύλη της γ έπειτα, οπότε μην ανησυχείς (και στο λέω αυτό εγώ που Μάη της β λυκείου αγχωνόμουν γιατί δεν είχα ξεκινήσει ύλη γ και τελικά έγραψα πολύ καλά). το πιο σημαντικό, κατά την γνώμη μου, στην συγκεκριμένη περίοδο (και γενικά στην β λυκείου) είναι να μην αφήνεις κενά.
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Εγώ πάντως το καλοκαίρι της Α λυκείου ήμουν πολύ ξέγνοιαστος και δεν σκεφτόμουν καν τις πανελλήνιες τότε... Από τα μέσα της Β λυκείου και μετά άρχισε η σκέψη και το άγχος κάπως.
 

2005

Νεοφερμένος

Η 2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Που εχετε φτασει στη υλη αυτη που θα μπειτε τωρα γ λυκειου? για υγειας
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top