Θεατρικών σπουδών και επαγγελματική αποκατάσταση

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Τι γνώμη έχετε για το συγκεκριμένο τμήμα; Ποιες είναι οι επαγγελματικές επιλογές που έχει ένας απόφοιτος;
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Σίγουρα Όχι ηθοποιός .

Καθηγητής θεατρολογίας νομίζω . Δεν το έχω ψάξει ποτέ απλά το έχω ακούσει
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Σίγουρα Όχι ηθοποιός .

Καθηγητής θεατρολογίας νομίζω . Δεν το έχω ψάξει ποτέ απλά το έχω ακούσει
εγω γτ πιστευα οτι εχεις γενικοτερη αποκατασταση στο χωρο και ως ηθοποιος.δηλαδη για να γινει καποιος ηθοποιος πρεπει να παει σε δραματικη σχολη?
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
εγω γτ πιστευα οτι εχεις γενικοτερη αποκατασταση στο χωρο και ως ηθοποιος.δηλαδη για να γινει καποιος ηθοποιος πρεπει να παει σε δραματικη σχολη?
Ναι σε δραματική.
Δεν διδάσκεσαι στο πανεπιστήμιο την υποκριτική αλλά την θεωρητική υπόσταση της . Ιστορία θεάτρου κλπ
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Ναι σε δραματική.
Δεν διδάσκεσαι στο πανεπιστήμιο την υποκριτική αλλά την θεωρητική υπόσταση της . Ιστορία θεάτρου κλπ

Και τι δουλειά-μεροκάματο έχει αυτό στην Ελλάδα; :studying: Συνήθως κάτι τέτοιες επιστήμες σπουδάζουν τα τέκνα πολιτικών, βασιλιάδων, μεγιστάνων που ελέγχουν την οικονομία του πλανήτη, κτλ, δηλαδή άνθρωποι που απλά θέλουν να έχουν ένα πανεπιστημιακό χαρτί. Συγγνώμη αν γίνομαι κυνικός αλλά κάποτε σε αυτή τη χώρα πρέπει να βλέπουμε ότι τα προβλήματα της ανεργίας είναι στοιχείο κουλτούρας του σοφού λαού και επιλογών του καθενός.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Και τι δουλειά-μεροκάματο έχει αυτό στην Ελλάδα; :studying: Συνήθως κάτι τέτοιες επιστήμες σπουδάζουν τα τέκνα πολιτικών, βασιλιάδων, μεγιστάνων που ελέγχουν την οικονομία του πλανήτη, κτλ, δηλαδή άνθρωποι που απλά θέλουν να έχουν ένα πανεπιστημιακό χαρτί. Συγγνώμη αν γίνομαι κυνικός αλλά κάποτε σε αυτή τη χώρα πρέπει να βλέπουμε ότι τα προβλήματα της ανεργίας είναι στοιχείο κουλτούρας του σοφού λαού και επιλογών του καθενός.
Συμφωνώ νομίζω αυτό ισχύει για αρκετές σχολές του πρώτου πεδίου.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Προσωπικά θα μου άρεσε να σπουδάσω ιστορία αρχαίου ελληνικού θεάτρου αλλά δεν θα ήθελα να είμαι 50 ετών με κοινωνικό επίδομα στον ΟΑΕΔ. Από την μια μου αρέσει αλλά από την άλλη ζω σήμερα. Δεν ζω σε δικό μου ρομαντικό κόσμο. :studying: Οι σπουδές αυτές προκαλούν μια ρομαντικότητα που δυστυχώς δεν βοηθούν έναν νέο άνθρωπο να επιβιώσει σήμερα εκτός και αν τα ιδιαίτερα μαθήματα αρχαίων ελληνικών αποτελούν αξιοζήλευτη επιλογή εργασίας για τέτοιο κόπο και σπουδές.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Προσωπικά θα μου άρεσε να σπουδάσω ιστορία αρχαίου ελληνικού θεάτρου αλλά δεν θα ήθελα να είμαι 50 ετών με κοινωνικό επίδομα στον ΟΑΕΔ. Από την μια μου αρέσει αλλά από την άλλη ζω σήμερα. Δεν ζω σε δικό μου ρομαντικό κόσμο. :studying: Οι σπουδές αυτές προκαλούν μια ρομαντικότητα που δυστυχώς δεν βοηθούν έναν νέο άνθρωπο να επιβιώσει σήμερα εκτός και αν τα ιδιαίτερα μαθήματα αρχαίων ελληνικών αποτελούν αξιοζήλευτη επιλογή εργασίας για τέτοιο κόπο και σπουδές.
Εντάξει πολλοί δεν έχουν τέτοιο τρόπο σκέψης. Κι εγώ ξέρω μια κοπέλα που δεν είναι καλά οικονομικά και πήγε στη. Καλών τεχνών. Δηλαδή δεν την ενδιέφερε τόσο η οικονομική της ανέλιξη όσο το να ασχοληθεί με αυτό που θέλει . Ο καθένας έχει τα κριτήρια του και αναλόγως πράττει
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
μπορει να μην μπορουσε να παει καπου αλλου και να πηγε σε αυτη την σχολη,δεν σημαινει οτι αυτο ηθελε
Εντάξει πολλοί δεν έχουν τέτοιο τρόπο σκέψης. Κι εγώ ξέρω μια κοπέλα που δεν είναι καλά οικονομικά και πήγε στη. Καλών τεχνών. Δηλαδή δεν την ενδιέφερε τόσο η οικονομική της ανέλιξη όσο το να ασχοληθεί με αυτό που θέλει . Ο καθένας έχει τα κριτήρια του και αναλόγως πράττει
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
μπορει να μην μπορουσε να παει καπου αλλου και να πηγε σε αυτη την σχολη,δεν σημαινει οτι αυτο ηθελε
Μα την ξέρω χρόνια αυτό ήθελε αυτό έκανε. Επίσης με τα μόρια που έβγαλε είχε κι αλλες επιλογές
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
τι να πω; εξαρταται απο τις επιλογες κι απο το εαν αυτες ηταν στην πολη της
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.
Ως σχολη δεν ξερω τι ανταποκριση εχει στη αγορα.. αλωστε η τεχνη εδω δεν καλοπληρωνεται... αλλα ειναι δυσκολη σχολη.Του εκπα που εχω ασχοληθει εχει καπου 55 μαθηματα στα 4 χρονια και εργαστηρια
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Ως σχολη δεν ξερω τι ανταποκριση εχει στη αγορα.. αλωστε η τεχνη εδω δεν καλοπληρωνεται... αλλα ειναι δυσκολη σχολη.Του εκπα που εχω ασχοληθει εχει καπου 55 μαθηματα στα 4 χρονια και εργαστηρια
Γιατί ποιος τομέας της θεωρητικής καλοπληρωνεται?
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,845 μηνύματα.
Τι γνώμη έχετε για το συγκεκριμένο τμήμα; Ποιες είναι οι επαγγελματικές επιλογές που έχει ένας απόφοιτος;
Θα σου μιλήσω όσο πιο ειλικρινά μπορώ. Το τμήμα δεν σου προσφέρει ΤΙΠΟΤΑ! Τόσο απλό😂 έχει πάρα πολύ διάβασμα, που δεν βοηθάει πουθενά, έχει υποχρεωτικές παραστάσεις, όπου κρίνονται πολύ αυστηρά και γενικά μερικοί καθηγητές έχουν ύφος 100 καρδιναλίων λες και είναι η Έλεν Μίρεν... Από εκεί γίνεσαι θεατρολόγος (σε πανεπιστήμιο, σε σχολείο και σε δραματική σχολή) , σκηνοθέτης αν έχεις επιλέξει την σκηνοθεσία ως επιλεγόμενο μάθημα, σκηνογράφος, ενδυματολόγος, έχει πολλές επιλογές! Το θέμα είναι ότι δεν σου μαθαίνει τίποτα γύρω από το θέατρο, μη το ψάχνεις! Αν θέλεις να γίνεις ηθοποιός τράβα κατευθείαν σε δραματική σχολή! Βέβαια εκεί παίζει ρόλο και το οικονομικό κομμάτι, αλλά επειδή έχω κάνει διατριβή σε αυτόν τον τομέα αν θες λεπτομέρειες για όλες τις σχολές πες μου. Η καλύτερη θεατρολογία είναι στην Θεσσαλονίκη και στον Ναύπλιο που λειτουργούν σαν δραματική σχολή πιο πολύ και όχι μόνο θεωρία. Εκεί έχει το πρακτικό. Για Αθήνα άστο, σκέτη απογοήτευση
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Αχχ εριφυλάκι πόσο ...στο δόξα πατρί, λες την αλήθεια. Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν μας αρέσει η αλήθεια. Μπορείς να μας φουσκώσεις τα μυαλά με ψέματα;
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,845 μηνύματα.
Αχχ εριφυλάκι πόσο ...στο δόξα πατρί, λες την αλήθεια. Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν μας αρέσει η αλήθεια. Μπορείς να μας φουσκώσεις τα μυαλά με ψέματα;
Αμ δεν μπορώ... Και εμένα με ψέματα με φούσκωσαν και την πάτησα! Άστα... Εγώ είμαι τυχερή γιατί πλέον με προετοιμάζει μία πολύ καλή ηθοποιός (και πολύ γνωστή) οπότε θα φύγω από την σχολή... Πραγματικά οι καθηγητές έχουν ύφος! Όπου και να πάω η Ελλάδα με πληγώνει, όπως αποδεικνύεται και από το ποίημα του Σεφέρη
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω έναν γνωστό που τελείωσε αυτή τη σχολή. Τώρα ασχολείται με videography γάμων. Τα τελευταία χρόνια ταβ ίντεο του γάμου-βαφτισης έχουν γίνει μεγάλη ιστορία οπότε άρπαξε αυτή την ευκαιρία και όντως πάει καλά γιατί έχει όντως κανει καλά βίντεο.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,845 μηνύματα.
Έχω έναν γνωστό που τελείωσε αυτή τη σχολή. Τώρα ασχολείται με videography γάμων. Τα τελευταία χρόνια ταβ ίντεο του γάμου-βαφτισης έχουν γίνει μεγάλη ιστορία οπότε άρπαξε αυτή την ευκαιρία και όντως πάει καλά γιατί έχει όντως κανει καλά βίντεο.
Εντάξει, το θέμα όμως είναι να δουλέψεις στον τομέα του θεάτρου... Αφήστε τα παιδιά, ειδικά για τα καλλιτεχνικά επαγγέλματα η Ελλάδα είναι απόπατος! Μόνο οι δραματικές σχολές (πολύ λίγες από αυτές) σε προωθούν, αλλά εκεί σου φεύγουν 15.000 + ευρώ που ποτέ δεν θα τα πάρεις πίσω από την δουλειά😂 βέβαια είναι και το εθνικό και το κρατικό, αλλά εκεί για να μπεις πρέπει να είσαι ή Κύπριος ή να είσαι απόγονος της Κοτοπούλη. Τραγικά πράγματα
 

Appolon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Appolon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Εντάξει, το θέμα όμως είναι να δουλέψεις στον τομέα του θεάτρου... Αφήστε τα παιδιά, ειδικά για τα καλλιτεχνικά επαγγέλματα η Ελλάδα είναι απόπατος! Μόνο οι δραματικές σχολές (πολύ λίγες από αυτές) σε προωθούν, αλλά εκεί σου φεύγουν 15.000 + ευρώ που ποτέ δεν θα τα πάρεις πίσω από την δουλειά😂 βέβαια είναι και το εθνικό και το κρατικό, αλλά εκεί για να μπεις πρέπει να είσαι ή Κύπριος ή να είσαι απόγονος της Κοτοπούλη. Τραγικά πράγματα
εριφυλη εισαι φοιτητρια θεατρολογιας;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top