Θεατρικές ομάδες ΕΚΠΑ

wannabelawyer

Νεοφερμένος

Η wannabelawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Καλησπερα στην παρεα!
Ειμαι φοιτητρια Νομικης Αθηνων (οπως υποδηλωνει αλλωστε και το ονομα μου :p ) και μου αρεσει παρα πολυ το θεατρο και η υποκριτικη! Φυσικα χρονος και χρηματα για να σπουδασω σε δραματικη σχολη δεν υπαρχουν, και δεν θα ηθελα τοσο να το ακολουθησω ως επαγγελμα στο μελλον, γι'αυτο σκεφτηκα να μπω σε μια απο τις θεατρικες ομαδες του ΕΚΠΑ. Το εψαξα λιγο και ειδα οτι υπαρχουν 3, Αφαντοι, Δρυς και Θεατροδινη, αλλα περα απο αυτο δεν ξερω περαιτερω πληροφοριες! Εαν λοιπον υπαρχει καποιος που να ειναι σε αυτες τις ομαδες ή εχει καποιον γνωστο εκει, θα χαρω πολυ να με κατατοπισει ως προς το ποια απο τις 3 να επιλεξω, πως ειναι το κλιμα της ομαδας κλπ Ευχαριστω πολυ!
 

kaaaaate

Νεοφερμένος

Η kaaaaate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Αυτές που λες δεν τις ξέρω. Όμως έχω ακούσει για τους Σαιξπυρηνικούς (που είναι ομάδα του Φυσικού) και έχω γνωστή μου εκεί από τμήμα της φιλοσοφικής που γενικά ήταν πολύ ευχαριστημένη και απ'όσα είχα καταλάβει ήταν δεμένη ομάδα με παρεΐστικο κλίμα και καλό επίπεδο. Αν θες περαιτέρω πληροφορίες μπορώ να ρωτήσω. Σκέφτομαι και η ίδια να πάω εκεί.
 

wannabelawyer

Νεοφερμένος

Η wannabelawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Υπαρχουν οι ομαδες καθε σχολης (και η δικη μου εχει 2-3) και υπαρχουν και οι ομαδες γενικως του φοιτητικου πολιτιστικου συλλογου του ΕΚΠΑ! Αυτες που ανεφερα ειναι για οσους σπουδαζουν στο ΕΚΠΑ ανεξαρτητως τμηματος! Ευχαριστω πολυ για την απαντηση παντως!
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Δεν είναι ανάγκη να πας στις ομάδες του ΕΚΠΑ επειδή σπουδάζεις στο ΕΚΠΑ. Υπάρχουν και άλλες στις οποίες μπορείς να πας.
Η Αθήνα έχει πολλές φοιτητικές θεατρικές ομάδες. Καλύτερο είναι να σκεφτείς πρώτα εσύ τι ακριβώς ψάχνεις. Υπάρχουν ομάδες που κάνουν πιο "σοβαρή" δουλειά, με επαγγελματία σκηνοθέτη με πολλές ώρες προβών κάθε βδομάδα (έχω την εντύπωση πως η Θεατροδινη είναι γύρω στις 9 ώρες -3 3ωρα ενώ οι Άφαντοι 13 αλλά δεν είμαι βέβαιη, και νομίζω πως αυξάνονται και μπαίνουν έξτρα όταν πλησιάζει ο καιρός για παράσταση) και υπάρχουν και άλλες που είναι κάπως πιο χαλαρές ως προς τις ώρες και τις απουσίες, και υπάρχουν και ομάδες που δεν έχουν κάποιον επαγγελματία σκηνοθέτη αλλά οι ίδιοι οι φοιτητές (τα παλαιότερα μέλη) σκηνοθετούν.
Θες κάτι πιο σοβαρό, ή κάτι πιο χαλαρό/πιο παρειστικο με λιγότερες ώρες; Θα ήθελες επαγγελματία σκηνοθέτη η να σκηνοθετούν οι φοιτητές; Ανάλογα με την απάντηση σου, θα βρεις και ποια ομάδα θα σου ταιριάζει περισσότερο.
Πέρα από αυτό το κομμάτι υπάρχουν και ανοιχτές/κλειστές ομάδες. Οι ομάδες του ΕΚΠΑ είναι κλειστές. Οι εγγραφές γίνονται συγκεκριμένη μέρα κάθε χρόνο, παίρνουν συγκεκριμένο αριθμό νέων μελών (πρέπει να δεις ποτέ είναι και να πας από νωρίς) και τέλος. Υπάρχουν άλλες ομάδες που δέχονται μέλη καθ' όλη την διάρκεια της χρονιάς και έχουν χωριστά σεμινάρια/εργαστήρια που μπορούν να συμμετάσχουν όλοι όσοι θέλουν ελεύθερα και χωριστά τις πρόβες για παράσταση που κάποια στιγμή κλείνουν όταν μοιράζονται και οι ρόλοι (ανοιχτές είναι η ΘΟΕΜΠ και η ΘΟΟΠΑ π.χ.)
 

kaaaaate

Νεοφερμένος

Η kaaaaate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Υπαρχουν οι ομαδες καθε σχολης (και η δικη μου εχει 2-3) και υπαρχουν και οι ομαδες γενικως του φοιτητικου πολιτιστικου συλλογου του ΕΚΠΑ! Αυτες που ανεφερα ειναι για οσους σπουδαζουν στο ΕΚΠΑ ανεξαρτητως τμηματος! Ευχαριστω πολυ για την απαντηση παντως!
Μα γι'αυτό ανέφερα ότι η γνωστή μου είναι από τμήμα φιλολογίας ενώ η ομάδα είναι "του φυσικού"-δεν έχει σημασία σε ποιο τμήμα είσαι για να μπορέσεις να πας
 

wannabelawyer

Νεοφερμένος

Η wannabelawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Δεν είναι ανάγκη να πας στις ομάδες του ΕΚΠΑ επειδή σπουδάζεις στο ΕΚΠΑ. Υπάρχουν και άλλες στις οποίες μπορείς να πας.
Η Αθήνα έχει πολλές φοιτητικές θεατρικές ομάδες. Καλύτερο είναι να σκεφτείς πρώτα εσύ τι ακριβώς ψάχνεις. Υπάρχουν ομάδες που κάνουν πιο "σοβαρή" δουλειά, με επαγγελματία σκηνοθέτη με πολλές ώρες προβών κάθε βδομάδα (έχω την εντύπωση πως η Θεατροδινη είναι γύρω στις 9 ώρες -3 3ωρα ενώ οι Άφαντοι 13 αλλά δεν είμαι βέβαιη, και νομίζω πως αυξάνονται και μπαίνουν έξτρα όταν πλησιάζει ο καιρός για παράσταση) και υπάρχουν και άλλες που είναι κάπως πιο χαλαρές ως προς τις ώρες και τις απουσίες, και υπάρχουν και ομάδες που δεν έχουν κάποιον επαγγελματία σκηνοθέτη αλλά οι ίδιοι οι φοιτητές (τα παλαιότερα μέλη) σκηνοθετούν.
Θες κάτι πιο σοβαρό, ή κάτι πιο χαλαρό/πιο παρειστικο με λιγότερες ώρες; Θα ήθελες επαγγελματία σκηνοθέτη η να σκηνοθετούν οι φοιτητές; Ανάλογα με την απάντηση σου, θα βρεις και ποια ομάδα θα σου ταιριάζει περισσότερο.
Πέρα από αυτό το κομμάτι υπάρχουν και ανοιχτές/κλειστές ομάδες. Οι ομάδες του ΕΚΠΑ είναι κλειστές. Οι εγγραφές γίνονται συγκεκριμένη μέρα κάθε χρόνο, παίρνουν συγκεκριμένο αριθμό νέων μελών (πρέπει να δεις ποτέ είναι και να πας από νωρίς) και τέλος. Υπάρχουν άλλες ομάδες που δέχονται μέλη καθ' όλη την διάρκεια της χρονιάς και έχουν χωριστά σεμινάρια/εργαστήρια που μπορούν να συμμετάσχουν όλοι όσοι θέλουν ελεύθερα και χωριστά τις πρόβες για παράσταση που κάποια στιγμή κλείνουν όταν μοιράζονται και οι ρόλοι (ανοιχτές είναι η ΘΟΕΜΠ και η ΘΟΟΠΑ π.χ.)
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Σκεφτομουν να μπω στους Αφαντους και απ'οτι καταλαβαινω απο τα γραφομενα σου γινεται σοβαρη δουλεια. Για εμενα ιδανικα η θεατρικη ομαδα που θα μπω θα ηθελα να συνδυαζει το παρειστικο κλιμα με τη σοβαρη δουλεια... ευχαριστω παντως για τις συμβουλες!
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Οι Άφαντοι φημίζονται για την ποιότητα των παραστάσεων τους οπότε αν θες κάτι πιο σοβαρό είναι καλή επιλογή. Απλά έχει αρκετές ώρες δουλειάς για να βγει ένα καλό αποτέλεσμα.
Για Δρυς ακούγονται περίεργα πράγματα για το κλίμα και τον σκηνοθέτη οπότε αν και επίσης κάνουν δουλεια, δεν θα το πρότεινα με βάσει αυτά που έχω ακούσει.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top