Θα πετύχω στις Πανελλαδικές;

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
Άκου να δεις αγορίνα. Εγώ από 7 ετών ήθελα να γίνω ηλεκτρολόγος. Έβλεπα τον θείο να φτιάχνει από τρεις τηλεοράσεις μία, και μου φάνηκε τόσο ενδιαφέρον που μεγάλωσα με αυτό το όνειρο.

Περνούσαν τα χρόνια και μαθηματικά-φυσική δεν μπορούσα να τα καταλάβω με τίποτα. Δευτέρα λυκείου άλλαξα δύο φροντιστήρια μέσα στην χρονιά. Στην τρίτη λυκείου έκανα ιδιαίτερα. Στην δεύτερη φορά που έδωσα πανελλήνιες πήγα σε άλλο φροντιστήριο.

Έφτασα 18 χρονών και κατάλαβα ότι, τελικά, δεν έφταιγε ο καθηγητής αλλά εγώ. Εγώ δεν μπορούσα να καταλάβω την λογική της φυσικής και των μαθηματικών, της φυσικής περισσότερο. Άντε πες μαθηματικά έχει και έναν σταθερό τύπο ή θεώρημα, στην φυσική που στο διάολο βγάζουν τους τύπους στις ασκήσεις δεν κατάλαβα ποτέ. Διάβαζα όλη μέρα, έπρηζα τον καθηγητή και πάλι δεν μπορούσα να την καταλάβω.

Γι' αυτό και το name γκρινιάρης; :bye2:
 

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Μπορεί, πέρασα τσατισμένα νιάτα! :D
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Ακόμη δεν μπήκε στο Πανεπιστήμιο και συζητάμε για μάστερ Αστροφυσικής. Λες και ο κάθε 17χρονος έχει ιδέα από Αστροφυσική...

...άστρα μη με μαλώνετε
...αστραζένεκα



Έλα ντε. Πετάμε ένα δύσκολο και όποιον πάρει ο χάρος. :D Τα Μαθηματικά δεν είναι δύσκολα απλά έχουν παράξενο τρόπο σκέψης και δουλειάς όπου αρκετοί άνθρωποι δεν μπορούν τον προσαρμόσουν στον τρόπο ζωής τους. Εκεί οφείλεται η δυσκολία των Μαθηματικών.

Με κάλυψε ο @Γκρινιάρης Gkrr .


Και πλεον ως φοιτήτρια ψυχολογίας μπορώ να σου πω οτι όντως οι άνθρωποι έχουμε διαφορετικές κλισεις. Δεν ειναι ιδεα μας, διαφορετικοί εγκέφαλοι τα καταφέρνουν σε διαφορετικά πράγματα.

Μαθηματικά με παρα πολυ καλο καθηγητή ( που τα αδερφια μου που ειχαν αλλο τρόπο σκέψης δεν τον άντεχαν) που απλοποιουσε τα πάντα έφτασα στο σημειο να τα πηγαίνω πολυ καλα.
Φυσικη δεν την κατάλαβα ποτέ.
Να παω μαθηματικος να σπουδάσω τι;
ξέρεις πόσα παιδιά τα πιεζουν οο γονείς τους να ακολουθήσουν αλλα πεδία για αποκαταστή και εν τελει γράφουν με τη βια βαση στις πανελλήνιες και μισούν τη σχολή που περνάνε;
Μια αναζητηση να κανεις μονο στο ischool θα βρεις αρκετα παραδείγματα.

Αν λοιπόν ενα παιδι δυσκολεύεται στο Λύκειο γιατι να δηλωσει μαθηματικό φυσικό;
θα δυσκολεύετει παρα πολυ να βγει και ολες οι προοπτικές εργασίας εκτος του καθηγητή απαιτούν ακομα πιο σληρη δουλειά / αγαπη για το αντικείμενο.
 

maraki67383

Νεοφερμένος

Η maraki67383 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Άκου να δεις αγορίνα. Εγώ από 7 ετών ήθελα να γίνω ηλεκτρολόγος. Έβλεπα τον θείο να φτιάχνει από τρεις τηλεοράσεις μία, και μου φάνηκε τόσο ενδιαφέρον που μεγάλωσα με αυτό το όνειρο.

Περνούσαν τα χρόνια και μαθηματικά-φυσική δεν μπορούσα να τα καταλάβω με τίποτα. Δευτέρα λυκείου άλλαξα δύο φροντιστήρια μέσα στην χρονιά. Στην τρίτη λυκείου έκανα ιδιαίτερα. Στην δεύτερη φορά που έδωσα πανελλήνιες πήγα σε άλλο φροντιστήριο.

Έφτασα 18 χρονών και κατάλαβα ότι, τελικά, δεν έφταιγε ο καθηγητής αλλά εγώ. Εγώ δεν μπορούσα να καταλάβω την λογική της φυσικής και των μαθηματικών, της φυσικής περισσότερο. Άντε πες μαθηματικά έχει και έναν σταθερό τύπο ή θεώρημα, στην φυσική που στο διάολο βγάζουν τους τύπους στις ασκήσεις δεν κατάλαβα ποτέ. Διάβαζα όλη μέρα, έπρηζα τον καθηγητή και πάλι δεν μπορούσα να την καταλάβω.

Τότε είπα στον εαυτό μου πως ηλεκτρολόγος δεν πρόκειται να γίνω. Μπορούσα να περάσω έστω σε ΤΕΙ, χαμηλή η βάση τότε, αλλά ήξερα πως δεν θα την τελείωνα ποτέ!

Αυτογνωσία. Πέρασα Γεωπονία από καραμπόλα. Τουλάχιστον πήρα οικονομική κατεύθυνση και κάνω ενδιαφέροντα μαθήματα.

Αν δεν χαμπαριάζεις από τα βασικά μαθήματα που θα βρεις στην σχολή, μην την επιλέξεις, όσο και να την αγαπάς. Δεν θα καταφέρεις τίποτα. Βρες κάτι άλλο.
Υπάρχει ηλεκτρολογια και από επαλ αν δεν κανω λάθος
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,798 μηνύματα.
Μαρακι νομιζω στην τελευταια φραση του τα ειπε ολα ο ανθρωπος.

<Αν δεν χαμπαριάζεις από τα βασικά μαθήματα που θα βρεις στην σχολή, μην την επιλέξεις, όσο και να την αγαπάς. Δεν θα καταφέρεις τίποτα. Βρες κάτι άλλο.>
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,444 μηνύματα.
Με κάλυψε ο @Γκρινιάρης Gkrr .


Και πλεον ως φοιτήτρια ψυχολογίας μπορώ να σου πω οτι όντως οι άνθρωποι έχουμε διαφορετικές κλισεις. Δεν ειναι ιδεα μας, διαφορετικοί εγκέφαλοι τα καταφέρνουν σε διαφορετικά πράγματα.

Μαθηματικά με παρα πολυ καλο καθηγητή ( που τα αδερφια μου που ειχαν αλλο τρόπο σκέψης δεν τον άντεχαν) που απλοποιουσε τα πάντα έφτασα στο σημειο να τα πηγαίνω πολυ καλα.
Φυσικη δεν την κατάλαβα ποτέ.
Να παω μαθηματικος να σπουδάσω τι;
ξέρεις πόσα παιδιά τα πιεζουν οο γονείς τους να ακολουθήσουν αλλα πεδία για αποκαταστή και εν τελει γράφουν με τη βια βαση στις πανελλήνιες και μισούν τη σχολή που περνάνε;
Μια αναζητηση να κανεις μονο στο ischool θα βρεις αρκετα παραδείγματα.

Αν λοιπόν ενα παιδι δυσκολεύεται στο Λύκειο γιατι να δηλωσει μαθηματικό φυσικό;
θα δυσκολεύετει παρα πολυ να βγει και ολες οι προοπτικές εργασίας εκτος του καθηγητή απαιτούν ακομα πιο σληρη δουλειά / αγαπη για το αντικείμενο.

Φυσικούλα,η πιο παρεξηγημένη επιστήμη.
Για να σε αγαπήσει ζητάει απλά την αγάπη σου,όχι την τελειότητα σου ούτε να βρίσκεις σωστά την κάθε απάντηση.Αυτό το ζητάει το σχολείο,και οι καθηγητές. Αλλά αυτοί είναι απλά θεσμοί και άνθρωποι,όχι η επιστήμη της φυσικής.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φυσικούλα,η πιο παρεξηγημένη επιστήμη.
Για να σε αγαπήσει ζητάει απλά την αγάπη σου,όχι την τελειότητα σου ούτε να βρίσκεις σωστά την κάθε απάντηση.Αυτό το ζητάει το σχολείο,και οι καθηγητές. Αλλά αυτοί είναι απλά θεσμοί και άνθρωποι,όχι η επιστήμη της φυσικής.
το θεμα ξερεις ποιο ειναι. Οτι γενικα σχολες φυσικομαθηματικες, χημεια κλπ, δεν εινια ευκολο να της τελειωσεις αν δεν εχεις τις καταλληλες ικανοτητες. Μετά έχουν και το θέμα της επαγγελματικής αποκατάστασης και αλλα πολλα θεματα. Το πιο σημαντικ οειναι αν αποφασισει καποιο παιδι να περασει εκει, να γνωριζει οτι δεν ειναι μονο το σχολειο που θα του ανοιξει την επαγγελματικη του αποκατασταση αλλα και διαφορες αλλες κατευθυνσεις ( ερευνητικα κεντρα, κλπ_
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,444 μηνύματα.
το θεμα ξερεις ποιο ειναι. Οτι γενικα σχολες φυσικομαθηματικες, χημεια κλπ, δεν εινια ευκολο να της τελειωσεις αν δεν εχεις τις καταλληλες ικανοτητες. Μετά έχουν και το θέμα της επαγγελματικής αποκατάστασης και αλλα πολλα θεματα. Το πιο σημαντικ οειναι αν αποφασισει καποιο παιδι να περασει εκει, να γνωριζει οτι δεν ειναι μονο το σχολειο που θα του ανοιξει την επαγγελματικη του αποκατασταση αλλα και διαφορες αλλες κατευθυνσεις ( ερευνητικα κεντρα, κλπ_

Το ξέρω, εν μέρει για αυτό προτίμησα ηλεκτρονική αντί για φυσικό. Δύσκολη σχολή, πολύ άσχημη αποκατάσταση, λίγες πρακτικές γνώσεις χρήσιμες για την αγορά. Το μαθηματικό σε ακόμα χειρότερη κατάσταση. Αλλά αυτό είναι προσωπική επιλογή του καθενός. Έχει τα δεδομένα και αποφασίζει τι είναι καλύτερο για το μέλλον του,δεν μπορώ να του το πω εγώ. Ανεξάρτητα τι επιλέγουμε πάντως αυτό δεν σημαίνει οτι αλλάζουν οι εκάστοτε επιστήμες ή οτι προσαρμόζονται στα δεδομένα του σήμερα(εν τέλει αυτή η ανελαστικότητα που τους δίνει την πάγια αξία τους, τα θέτει εκτός αγοράς εργασίας).

Δεν είναι τυχαίο που πολλοί επιστήμονες και σε πιο παλιές εποχές ήταν κυρίως πλούσιοι με άφθονους πόρους και χρόνο να ξοδέψουν, που ήθελαν απλά να διασκεδάσουν κάνοντας πειράματα. Οι φυσικές επιστήμες δηλαδή ούτως η άλλως είναι,κατά κάποιο τρόπο, ένα είδος πολυτέλειας, παρά βιοπορισμού .
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ξέρω, εν μέρει για αυτό προτίμησα ηλεκτρονική αντί για φυσικό. Δύσκολη σχολή, πολύ άσχημη αποκατάσταση, λίγες πρακτικές γνώσεις χρήσιμες για την αγορά. Το μαθηματικό σε ακόμα χειρότερη κατάσταση. Αλλά αυτό είναι προσωπική επιλογή του καθενός. Έχει τα δεδομένα και αποφασίζει τι είναι καλύτερο για το μέλλον του,δεν μπορώ να του το πω εγώ. Ανεξάρτητα τι επιλέγουμε πάντως αυτό δεν σημαίνει οτι αλλάζουν οι εκάστοτε επιστήμες ή οτι προσαρμόζονται στα δεδομένα του σήμερα(εν τέλει αυτή η ανελαστικότητα που τους δίνει την πάγια αξία τους, τα θέτει εκτός αγοράς εργασίας).
το ηλεκτρονικό έχει τρομερή επαγγελματική αποκατάσταση. μπορεις να δουλεψεις απο ελευθερος επαγγελματιας, media, δορυφορικες, ναυτιλιακες χαμος. Καλα εκανες και το επελεξες. Αν ασχολεισαι και το αγαπας μπορεις να πετυχιες πολλα απο αυτό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μπορεί, πέρασα τσατισμένα νιάτα! :D
μηπως εβλεπες τη σειρα ΑΤΙΘΑΣΑ ΝΙΑΤΑ και σε επηρεασε?
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,444 μηνύματα.
το ηλεκτρονικό έχει τρομερή επαγγελματική αποκατάσταση. μπορεις να δουλεψεις απο ελευθερος επαγγελματιας, media, δορυφορικες, ναυτιλιακες χαμος. Καλα εκανες και το επελεξες. Αν ασχολεισαι και το αγαπας μπορεις να πετυχιες πολλα απο αυτό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


μηπως εβλεπες τη σειρα ΑΤΙΘΑΣΑ ΝΙΑΤΑ και σε επηρεασε?

Aυτή είναι η αλήθεια. Στον χώρο της πληροφορικής και των τηλεπικοινωνιών υπάρχουν πολλές ευκαιρίες και ορισμένα skills είναι πάρα πολύ ελκυστικά για αρκετούς εργοδότες, ας πούμε στα δίκτυα υπολογιστών. Ειδικά τώρα που το όνειρο είναι τα πάντα να έχουν μια IP, απο την καφετιέρα ως το αμάξι σου. Κάποιοι φοιτητές δέχονται προτάσεις για εργασία και επαγγελματική εξέλιξη κατά την διάρκεια των σπουδών τους κιόλας. Αλλά και πάλι, όπως είπα η απόφαση είναι στο χέρι του καθενός. Πρέπει να ακολουθήσει αυτό που πιστεύει οτι τον εκφράζει περισσότερο.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
Με κάλυψε ο @Γκρινιάρης Gkrr .

Να παω μαθηματικος να σπουδάσω τι;

Aυτή την ερώτηση μπορείς λίγο να την απαντήσεις; Νομίζω είναι λίγο προσβλητική για τη συγκεκριμένη επιστήμη αλλά και για όσους έχουν φτύσει αίμα σε αυτή την επιστήμη.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Aυτή την ερώτηση μπορείς λίγο να την απαντήσεις; Νομίζω είναι λίγο προσβλητική για τη συγκεκριμένη επιστήμη αλλά και για όσους έχουν φτύσει αίμα σε αυτή την επιστήμη.

Μια φράση αποκομμένη από το περιβάλλον της φυσικά και μπορεί να παρερμηνευθει.
Ακριβώς πάνω από αυτή εξηγούσα τη δυσκολία μου να ανταπεξέλθω σε αυτά τα μαθήματα, για μένα λοιπόν δεν θα ήταν καλή επιλογή το μαθηματικό.
Κατά τα αλλά ας σπουδάζει ο καθένας ότι τραβάει η Ψυχούλα του. Οποιαδήποτε σχολή, ασχέτως μορίων εχει τον αμέριστο μου σεβαστό μου όπως και οι φοιτητές που έχουν μεράκι για το αντικείμενο.
 

tsaxomar23

Νεοφερμένος

Η tsaxomar23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
εχω παρατηρησει οτι κανω επιπολαια λαθη στις προσωμοιωσεις ενω τα ξερω, οταν βγαινω απτην αιθουσα και φευγει το αγχος καταλαβαινω τι λαθη εκανα και σε ποια σημεια.. δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω αυτο για να μην μου συμβει στις εξετασεις και αποτυχω απτο αγχος μου
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.
εχω παρατηρησει οτι κανω επιπολαια λαθη στις προσωμοιωσεις ενω τα ξερω, οταν βγαινω απτην αιθουσα και φευγει το αγχος καταλαβαινω τι λαθη εκανα και σε ποια σημεια.. δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω αυτο για να μην μου συμβει στις εξετασεις και αποτυχω απτο αγχος μου
Και εγω το ειχα αυτο το θεμα. ΜΗΝ σκεφτεσαι οτι επειδη ειναι διαγωνισμα ΠΡΕΠΕΙ να τα πας καλα. Μην εχεις το αγχος του βαθμου δηλαδη... και να φροντιζεις να τσεκαρεις 2-3 φορες το διαγωνισμα πριν το παραδωσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,444 μηνύματα.
εχω παρατηρησει οτι κανω επιπολαια λαθη στις προσωμοιωσεις ενω τα ξερω, οταν βγαινω απτην αιθουσα και φευγει το αγχος καταλαβαινω τι λαθη εκανα και σε ποια σημεια.. δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω αυτο για να μην μου συμβει στις εξετασεις και αποτυχω απτο αγχος μου

Αυτό δείχνει ότι δεν έχεις εξασκηθεί υπό πίεση ψυχολογική και χρόνου αρκετά.
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Αυτό δείχνει ότι δεν έχεις εξασκηθεί υπό πίεση ψυχολογική και χρόνου αρκετά.
Επίσης δείχνει έλλειψη αυτοπεποίθησης. Δεν ξέρω αν προλαβαίνουν να δουλευτούν αυτα τα δυο μέσα σε 15 μέρες.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,444 μηνύματα.
Επίσης δείχνει έλλειψη αυτοπεποίθησης. Δεν ξέρω αν προλαβαίνουν να δουλευτούν αυτα τα δυο μέσα σε 15 μέρες.

Η έλλειψη αυτοπεποίθησης συχνά είναι αποτέλεσμα ελλιπούς εξάσκησης όμως :P.

Εάν είναι ιδιαίτερα αγχωδης άτομο τότε ναι,είναι δύσκολο να ρυθμιστεί αυτό σε μισό μήνα. Υποτίθεται ότι είναι κάτι που δουλεύεις μέσα στην χρονιά. Ας ελπίσουμε ότι στην εξέταση θα είναι πιο προσεκτική και όσο γίνεται πιο ψύχραιμη.

Συνήθως αυτό που σκεφτόμαστε πρώτα είναι λάθος,ιδιαίτερα όταν είμαστε αγχωμενοι. Οπότε πρέπει να παίρνουμε λίγο τον χρόνο μας σε κάθε ερώτημα για να αναρωτηθούμε "είναι σωστό αυτό που είπα ;". Με διδαχοχικα γρήγορα ,αλλά μικρά περάσματα, μπορούμε να αποφύγουμε όλα τα επιπόλαια λάθη.
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Η έλλειψη αυτοπεποίθησης συχνά είναι αποτέλεσμα ελλιπούς εξάσκησης όμως :P.

Εάν είναι ιδιαίτερα αγχωδης άτομο τότε ναι,είναι δύσκολο να ρυθμιστεί αυτό σε μισό μήνα. Υποτίθεται ότι είναι κάτι που δουλεύεις μέσα στην χρονιά. Ας ελπίσουμε ότι στην εξέταση θα είναι πιο προσεκτική και όσο γίνεται πιο ψύχραιμη.

Συνήθως αυτό που σκεφτόμαστε πρώτα είναι λάθος,ιδιαίτερα όταν είμαστε αγχωμενοι. Οπότε πρέπει να παίρνουμε λίγο τον χρόνο μας σε κάθε ερώτημα για να αναρωτηθούμε "είναι σωστό αυτό που είπα ;". Με διδαχοχικα γρήγορα ,αλλά μικρά περάσματα, μπορούμε να αποφύγουμε όλα τα επιπόλαια λάθη.
Οχι απαραίτητα. Η έλλειψη αυτοπεποίθησης τις περισσότερες φορές οφείλεται σε ψυχολογικά αιτία. Μπορεί κάποιος να είναι επαρκώς προετοιμασμένος αλλά στο μυαλο του να μην είναι αρκετό. Συνήθως όταν μεγαλοποιείς τόσο πολύ τις πανελλήνιες στο μυαλο σου αυτό συμβαίνει.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,444 μηνύματα.
Οχι απαραίτητα. Η έλλειψη αυτοπεποίθησης τις περισσότερες φορές οφείλεται σε ψυχολογικά αιτία. Μπορεί κάποιος να είναι επαρκώς προετοιμασμένος αλλά στο μυαλο του να μην είναι αρκετό. Συνήθως όταν μεγαλοποιείς τόσο πολύ τις πανελλήνιες στο μυαλο σου αυτό συμβαίνει.

Είναι θέμα χαρακτήρα αυτό ξεκάθαρα, αλλά και ψυχολογίας. Κάποιοι άνθρωποι αρκεί να ακούσουν οτι πρόκειται να δώσουν εξετάσεις και τα επίπεδα κορτιζόλης στο αίμα τους φτάνουν στον Θεό,είτε έχουν διαβάσει είτε όχι. Προφανώς δεν μπορεί κάποιος να αποδώσει στο μέγιστο σε τέτοια κατάσταση. Για αυτό θα πρέπει κοντά στις εξετάσεις να υπάρξει λίγη χαλάρωση.
 

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα.
Πάω 2α λυκείου...και γενικότερα πάντα μου άρεσε η πληροφορική και η αστρονομία θεωρίες φυσικής κτλ.
Αλλά από το γυμνάσιο ήμουν μαθητής του 13 και τώρα στο λύκειο 12. Είμαι θετική κατεύθυνση και θέλω να πάω 2ο πεδίο για να περάσω φυσικη η πληροφορική και διαλέγω το 2ο και όχι το 4ο γιατί ξέρω ότι εκεί θα έχω τις επιλογές μου από αυτά που θέλω να κάνω. Το θέμα είναι ότι μαθηματικά φυσική χημεία έκθεση όλα γενικά είμαι σκραπα δεν διάβαζα ποτέ. Σημείωση*(έχω και δυσλεξια όποτε μου είναι αρκετά δύσκολο να γράψω έκθεση η και γενικά να κάτσω να διαβάσω. Η γονείς μου δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να πληρώνουν φροντιστήρια άντε μαθηματικά και το πολύ φυσική. Θελω πάρα πολύ να περάσω κάτι από αυτά τα 2. Και άντε την έκθεση με κάποιο βοήθημα και το μάθημα του σχολείου την βγάζω. Την Χημεία με τόσο κενά τι θα κάνω. Και την φυσική αν δεν καταφέρουν η γονείς να με στείλουν στο φροντ και εκεί. Δεν ξέρω τι ακριβώς να κάνω πάντως θέλω πάρα πολύ να περάσω σε μια από τις 2 αυτές σχολές. Εσείς τι λέτε αν κάτσω και διαβάσω μόνος μου + το φροντιστήριο σε 1-2 μαθήματα με τόσα κενά θα το καταφέρω.
Καλησπέρα φίλε...και εγώ είμαι 2α λυκείου και λάτρης της Πληροφορικης οπότε ταιριάζουμε λιγο. Αυτο που θα σου πρότεινα εγώ είναι να έρθεις στο 4ο. Η φυσικη, η χημεια ΔΕΝ θα σου βγουν σε ενα χρονο, ειναι παρα πολυ δυσκολο ειδικα χωρις βοηθεια, αν δεν εχεις ασχοληθεί, και ειδικα αν δεν υπαρχει οικονομικη δυνατότητα για έντονη εξωσχολικη βοήθεια. Ελα στο 4ο αφού σου αρέσει η πληροφορική, και θα βρεις τον δρομο σου με την Αεππ και με την αοθ, ετσι κι αλλιως ειναι μαθηματα 3ης και του χρονου θα τα κανεις απο την αρχη. Οτι χρηματα διαθέτεις δωσε τα σε εναν καλο μαθηματικο να σου κανει 1-2 φορες την βδομαδα μαθημα. Εγω αυτο θα εκανα στην θεση σου. Και σκεψου και αυτο: Οπως και σε σενα, και μενα μου αρεσουν διαφορες επιστημες που θα ηθελα να σπουδασω...ασχολουμαι με σωματιδιακή φυσικη, με αυτα που κανουν (ή εκαναν) στο CERN, μου αρεσει η οικονομικη επιστήμη, η πληροφορική, η αστρονομια ακόμα και η νομική) αλλα σκεψου τι σου αρεσει πιο πολυ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΞΑΣΚΉΣΕΙΣ ΕΔΩ. Η αστρονομια ουτε εχει καποιο υπόβαθρο δυστυχώς στην Ελλαδα ουτε θα βρεις δουλειά πανω σε αυτην την επιστήμη ευκολα. Αντιθετα, η πληροφορική βρίσκει μεγάλη ακμή, ακομα και στην αναπτυσσόμενη Ελλάδα, και μπορεις να δουλεψεις απο αποσταση με διεθνεις εταιρίες. Μην ξεχνάς, οι σπουδες ειναι χρονος απο την ζωη σου, ειναι μια επένδυση, και πρεπει να την κανεις να αξίζει.

Οσον αφορα τα τμηματα Πληροφορικης απο το 4ο, υπαρχουν παρα πολλα αξιολογα τμηματα. Μπες στις ιστοσελιδες και δες προγραμματα σπουδών, δες τις βασεις και σιγουρα μην στοχεύεις χαμηλα απο την αρχη, μην καταδικάζεις τον εαυτο σου. Μπορεις να πιασεις ακομα και μεγαλες σχολες σε Αθηνα, Θεσσαλονίκη. Απλα πρεπει να δουλεψεις προσωπικά και να προσεχεις στο σχολείο σου, και στο ιδιαίτερο μαθηματικων αν αποφασίσεις να κανεις. Καλη τύχη, και καλη σκεψη 😁
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top