Θα περάσει κανένας με ΓΒΠ κάτω απο 10;

ros100

Νεοφερμένος

Ο ros100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
δηλαδη υπαρχει περιπτωση να εισαχθω σε καμια σχολη????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
δεν μπορεις γιατι πρεπει να εχεις ΓΒΠ τουλαχιστον 10 (για 0.25 το χανεις)
ή πανω απο 10.000 μορια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Δεν έχει σημασία αν έχεις πάνω απο 10.000 μόρια εάν ο ΓΒΠ είναι μικρότερος του 10 δεν περνάς πουθενά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Τρόπος Εφαρμογής Βαθμολογικής Βάσης

Από το 2006 θα ισχύει πλαφόν βαθμολογικής βάσης για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Ο υποψήφιος θα πρέπει να έχει πετύχει:
  • Αριθμό μορίων πρόσβασης, τουλάχιστον ίσο με το μισό του μέγιστου δυνατού αριθμού μορίων για κάθε Σχολή ή Τμήμα.

Τα παραπάνω σημαίνουν ότι εάν μεν ο υποψήφιος έχει Γενικό Βαθμό Πρόσβασης μεγαλύτερο ή ίσο του 10,00 θα μπορεί να επιλέξει οποιοδήποτε από τα Επιστ. Πεδία στα οποία μπορεί να έχει πρόσβαση σύμφωνα με την κατεύθυνση από την οποία αποφοίτησε και το 6ο ή/και 7ο πανελλαδικώς εξεταζόμενο μάθημα το οποίο επέλεξε.

Εάν ο Γενικός Βαθμός Πρόσβασης του είναι μικρότερος του 10,00, τότε ο υποψήφιος θα έχει τη δυνατότητα πρόσβασης σε κάποιο(α) επιστ. πεδία ή ομάδες τμημάτων εφόσον συγκεντρώσει σε αυτά αριθμό μορίων τουλάχιστον ίσο με το μισό του μέγιστου δυνατού αριθμού μορίων. Η ρύθμιση αυτή σημαίνει:

1. Ένας υποψήφιος ο οποίος δεν έχει δώσει κάποιο ειδικό μάθημα θα έχει τη δυνατότητα πρόσβασης σε όποιο επιστημονικό πεδίο έχει συγκεντρώσει τουλάχιστον 10.000 μόρια. Επομένως θα είναι δυνατό κάποιος υποψήφιος να έχει πρόσβαση σε κάποιο επιστημονικό πεδίο και να μην έχει σε κάποιο άλλο.

2. Για έναν υποψήφιο ο οποίος έχει δώσει κάποιο ειδικό μάθημα, υπάρχουν 3 περιπτώσεις όσον αφορά στην πρόσβασή του σε κάποια επιστ. πεδία ή ομάδες τμημάτων:
  • Να έχει συγκεντρώσει τουλάχιστον 10.000 μόρια (χωρίς το ειδ. μάθημα) σε κάποιο ή κάποια επιστ. πεδία, οπότε θα έχει πρόσβαση στα επιστ. πεδία αυτά (στα τμήματα για τα οποία δεν απαιτείται ειδικό μάθημα).
  • Να έχει συγκεντρώσει τουλάχιστον 11.000 μόρια,μαζί με τα μόρια του ειδ. μαθήματος με συντελεστή 1 (βαρύτητα 10%), για τα τμήματα κάποιου ή κάποιων επιστ. πεδίων, οπότε και θα έχει πρόσβαση στα τμήματα στα οποία απαιτείται το συγκεκριμένο ειδικό μάθημα.
  • Να έχει συγκεντρώσει τουλάχιστον 12.000 μόρια,μαζί με τα μόρια του ειδ. μαθήματος με συντελεστή 2 (βαρύτητα 20%), για τα τμήματα κάποιου ή κάποιων επιστ. πεδίων, οπότε και θα έχει πρόσβαση στα τμήματα στα οποία απαιτείται το συγκεκριμένο ειδικό μάθημα.
( απο https://www.poukamisas.gr/kapp1.htm )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orestis17

Νεοφερμένος

Ο orestis17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΒΑΘΜΟΣ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ είναι 9.50
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
λοιπον proudqueen επειδη μαλλον δεν ειδες καθολου τις προηγουμενες σελιδες, ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΕΙΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ μη σε παρει και σε σηκωσει!
καταρχην μιλα καλυτερα φιλαρακο μη παρει και σηκωσει κανεναν αλλο εδω μεσα...:mad:Δε νομιζω να μιλησα ετσι εγω σε σενα ή να σου επετρεψα να μου μιλας με αυτον τον τροπο :nono:

λοιπον εγω ανεφερα αυτα τα οποια ισχυουν συμφωνα με τους κανονισμους..
ΑΑΑΑΝ γινεται αυτο που λες και εχει περασει καποιος ετσι απο το 2006 και μετα εδω ειμαστε ας μας το πει.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Παιδιά εξηγήστε μου λίγο κάτι. Όπως λέτε και εσείς για να εισαχθει κάποιος πρέπει ή να έχει βγάλει τουλάχιστον μόρια 10.000 ή Γ.Β.Π : 10 .

Κάποιες σχολές σε κάποια Τ.Ε.Ι όμως πως έχουν βάσεις 8.000 κάτι ? Λογικά ο Γ.Β.Π του τελευταίου που θα μπήκε θα ήταν 8,κάτι .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Πήγαινε δες από το αρχείο που δημοσιεύει το ΥΠΕΠΘ τις βάσεις των ΑΕΙ με το 90% του 2007. Πήγαινε επί παραδείγματι κάτω-κάτω και δες τη σχολή "ΣΧΟΛΗ ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ ΓΕΝ.ΣΕΙΡΑ" της οποίας η βάση ήταν 8880. Στο "κελί" ακριβώς δεξιά γράφει 10,17. Η βάση είναι τα μόρια του τελευταίου εισαχθέντος και ο αριθμός δίπλα από τη βάση είναι ο ΓΠΒ του τελευταίου εισαχθέντος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PLIKTRAS

Νεοφερμένος

Ο PLIKTRAS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
παιδια σε εμας δηλωσαν ακομα και παιδια με γβπ 5
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orestis17

Νεοφερμένος

Ο orestis17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Λοιπόν ο Γενικός Βαθμός είναι 9.50 έτσι μου είπαν εμένα απο τη Δευτεροβάθμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orestis17

Νεοφερμένος

Ο orestis17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
τελικά έμαθε κανείς κάτι ,γιατί άυτός που μου είπε ότι είναι 9.5 μπορεί να είναι και μακάκας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Την Τετάρτη βγάίνουν τα αποτελέσμτα θα μάθεις τότε...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orestis17

Νεοφερμένος

Ο orestis17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Το ξέρω αλλά δεν μπορώ άλλο να περιμένω , σκέφτομαι ότι θα πάω εκεί και θα φάω άκυρο περιποιημένο δεν θα δω πουθενά το όνομα μου. Αλλά άμα περάσω θα είμαι πένα. για να δούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Κάποιος με 8.000 μόρια μπορεί να έχει ΓΒΠ >= 10, μπορεί να τα 'χει σκατώσει στα βαρύτητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top