Θα πάω τρίτη λυκείου

Darkking

Νεοφερμένος

Ο Darkking αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Καλησπερα στην ομαδα.Του χρονου θα δωσω πανελληνιες και ειμαι θεωριτικη κατευθυνση. Αν μπορει καποιος να μου δωσει οποιαδηποτε συμβουλη θα ημουν ευγνωμων.Σε εκθεση,γλωσσα και ιστορια δεν νομιζω οτι εχω προβλημα, φοβαμαι τα αρχαια και συγκεκριμενα την μεταφραση στο αγνωστο για αυτο εχω και λιγο αγχος
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Να υποθέσω θα παρακολουθήσεις ιδιαίτερα ή φροντιστήριο για προετοιμάσια σωστα;
Τα μαθήματα που θα εξεταστείς είναι Έκθεση, Ιστορία, Κοινωνιολογία και Αρχαία;

Η προετοιμασία αρχίζει τις πρώτες ημέρες του Αυγούστου βάσει φροντιστήριων, το να έχεις λίγο άγχος είναι φυσιολογικό αναμενόμενο και λειτουργεί θετικά πολλές φορές, καθώς σε κινητοποιεί για δράση (στην προκειμένη περίπτωση να διαβάσεις). Βέβαια, να έχεις άγχος έντονο δεν υπάρχει λόγος, μιας και χρόνο εχεις για προετοιμασία.

Για το άγνωστο που λες οι περισσότεροι μαθητές το φοβούνται μιας και είναι άγνωστο, δεν ξέρεις τι θα πέσει, αν θα έχει εύκολο ή περίεργο λεξιλόγιο, τι γραμματικά-συντακτικά φαινόμενα τα κληθείς να αναπτύξεις. Με αρκετή εξάσκηση βελτιώνεσαι, να κάθεσαι να ασχολείσαι με άγνωστα κείμενα, από κάθε άποψη (σύνταξη, γραμματική, μετάφραση). Αρκετά πράγματα, τα μαθαίνεις πώς μεταφράζονται μέσα από την εξάσκηση, καθώς τα επαναλαμβάνονται, π.χ. διαφορετική πρόθεση ή διαφορετική σύνταξη/πτώση οδηγεί σε διαφορετική μετάφραση της λέξης ή φράσης. Πολλοί μαθαίνουν λεξιλόγιο, θυμάμαι όταν έδινα μία συμμαθήτριά μου είχε ένα τετράδιο και έγραφε τις λέξεις που συναντούσε στο άγνωστο με δίπλα την μετάφρασή τους στα νέα ελληνικά, κάτι ανάλογο κάνουμε και στο φροντιστήριο ξένων γλωσσών συχνά.
Γενικά το άγνωστο θέλει δουλειά με εξάσκηση μπόλικη, μην το αφήνεις. Σίγουρα να κάνεις κάποια άγνωστα κείμενα μέσα στην εβδομάδα, όχι μόνο μετάφραση αλλά γενικά όλη την ανάλυσή τους Συντακτικό, να κλίνεις κάποιες αντωνυμίες, ή ρήματα, ουσιαστικά. Τα παραθετικά των επιθέτων/επιρρημάτων.

Για την Ιστορία, Κοινωνιολογία ουσιαστικά είναι να τα μάθεις «απέξω». Εξετάζεται κατά 90% η απομνημόνευση, το υπόλοιπο 10% να είναι η σύνδεση μεταξύ διαφορετικών κομματιών από το βιβλίο, για την δόμηση ενός κειμένου στην περίπτωση των πηγών (Ιστορία).
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για την Ιστορία αυτό που ξέρω είναι ότι στις Πανελλήνιες θέλουν ''παπαγαλία'' το μάθημα. Να τα γράψεις ΑΚΡΙΒΩΣ όπως τα λέει το βιβλίο, κατά λέξη κι'όχι με ''δικά σου'' λόγια.
 

Darkking

Νεοφερμένος

Ο Darkking αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Να υποθέσω θα παρακολουθήσεις ιδιαίτερα ή φροντιστήριο για προετοιμάσια σωστα;
Τα μαθήματα που θα εξεταστείς είναι Έκθεση, Ιστορία, Κοινωνιολογία και Αρχαία;

Η προετοιμασία αρχίζει τις πρώτες ημέρες του Αυγούστου βάσει φροντιστήριων, το να έχεις λίγο άγχος είναι φυσιολογικό αναμενόμενο και λειτουργεί θετικά πολλές φορές, καθώς σε κινητοποιεί για δράση (στην προκειμένη περίπτωση να διαβάσεις). Βέβαια, να έχεις άγχος έντονο δεν υπάρχει λόγος, μιας και χρόνο εχεις για προετοιμασία.

Για το άγνωστο που λες οι περισσότεροι μαθητές το φοβούνται μιας και είναι άγνωστο, δεν ξέρεις τι θα πέσει, αν θα έχει εύκολο ή περίεργο λεξιλόγιο, τι γραμματικά-συντακτικά φαινόμενα τα κληθείς να αναπτύξεις. Με αρκετή εξάσκηση βελτιώνεσαι, να κάθεσαι να ασχολείσαι με άγνωστα κείμενα, από κάθε άποψη (σύνταξη, γραμματική, μετάφραση). Αρκετά πράγματα, τα μαθαίνεις πώς μεταφράζονται μέσα από την εξάσκηση, καθώς τα επαναλαμβάνονται, π.χ. διαφορετική πρόθεση ή διαφορετική σύνταξη/πτώση οδηγεί σε διαφορετική μετάφραση της λέξης ή φράσης. Πολλοί μαθαίνουν λεξιλόγιο, θυμάμαι όταν έδινα μία συμμαθήτριά μου είχε ένα τετράδιο και έγραφε τις λέξεις που συναντούσε στο άγνωστο με δίπλα την μετάφρασή τους στα νέα ελληνικά, κάτι ανάλογο κάνουμε και στο φροντιστήριο ξένων γλωσσών συχνά.
Γενικά το άγνωστο θέλει δουλειά με εξάσκηση μπόλικη, μην το αφήνεις. Σίγουρα να κάνεις κάποια άγνωστα κείμενα μέσα στην εβδομάδα, όχι μόνο μετάφραση αλλά γενικά όλη την ανάλυσή τους Συντακτικό, να κλίνεις κάποιες αντωνυμίες, ή ρήματα, ουσιαστικά. Τα παραθετικά των επιθέτων/επιρρημάτων.

Για την Ιστορία, Κοινωνιολογία ουσιαστικά είναι να τα μάθεις «απέξω». Εξετάζεται κατά 90% η απομνημόνευση, το υπόλοιπο 10% να είναι η σύνδεση μεταξύ διαφορετικών κομματιών από το βιβλίο, για την δόμηση ενός κειμένου στην περίπτωση των πηγών (Ιστορία).
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.. θα κάνω ιδιαίτερα αρχαία σίγουρα και μπορεί και έκθεση.. Τα μαθήματα που δίνω είναι Έκθεση-Λογοτεχνία που είναι ενιαίο,Αρχαία ,Κοινωνιολογία και Ιστορία
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για την Ιστορία αυτό που ξέρω είναι ότι στις Πανελλήνιες θέλουν ''παπαγαλία'' το μάθημα. Να τα γράψεις ΑΚΡΙΒΩΣ όπως τα λέει το βιβλίο, κατά λέξη κι'όχι με ''δικά σου'' λόγια.
Ναι το ξέρω αυτό, αλλά δεν έχω πρόβλημα γιατί είμαι καλός στο να απομνημονεύω πράγματα όποτε δεν θα μου είναι και τόσο δύσκολο
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Έκθεση πολύ καλά την θεωρία και να γράφεις πολλές περιλήψεις και εκθέσεις για εξάσκηση. Τα θέματα απλά μια ανάγνωση. Τώρα για λογοτεχνία δεν μπορώ να σου πω, γιατί έδωσα το 2019 και δεν είχα λογοτεχνία.

Αρχαία άγνωστο απέξω συντακτικό και Γραμματική. Να κάνεις συνέχεια εξάσκηση με άγνωστα κείμενα, ασκήσεις, τεστακια κλπ. Γνωστό απέξω τα ερμηνευτικά του σχολικού βιβλίου, ενώ από βοηθήματα θα τα κάνεις απλά μια πολύ καλή ανάγνωση για να σου μείνει η ουσία. Το study4exams έχει καλά ερμηνευτικά. Επίσης να μάθεις καλά την εισαγωγή, γιατί είναι σίγουρες μονάδες.

Ιστορία, δυστυχώς παπαγαλία.. Εκεί κουράγιο..

Για κοινωνιολογια δεν μπορώ να σου πω, καθώς έδωσα με λατινικά και δεν γνωρίζω τι παίζει..

Το σημαντικό όμως είναι οι πολλές επαναλήψεις!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top