Startx0

Νεοφερμένος

Ο Startx0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 16 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Θα πάω Β' λυκείου φέτος και είμαι πολύ αγχωμένος με τις πανελλήνιες. Ο λόγος για αυτό είναι πως δεν έγραψα καλά στην φυσική και στην γεωμετρία στις εξετάσεις της Α' λυκείου ,επειδή μέσα στην χρονιά δεν διάβασα πάρα πολύ τα συγκεκριμένα μαθήματα (στα υπόλοιπα θετικά μαθήματα τα πήγα πολύ καλά). Φέτος όμως, θέλω πραγματικά να προσπαθήσω πολύ και είμαι διατεθειμένος να επενδύσω πολλές ώρες διαβάζοντας, αρχίζοντας μέσα στον Ιούλιο μπας και καλύψω τα πολλά κενά στην φυσική. θέλω να αναφέρω πως το ενδιαφέρον μου για την φυσική πλέον έχει αυξηθεί υπερβολικά ....


Η ερώτηση μου είναι αν υπάρχει χρόνος για να βελτιωθώ αρκετά, έτσι ώστε να περάσω χημικό μηχανικό στο πολυτεχνείο ή να χαμηλώσω τις προσδοκίες μου. Επίσης αναρωτιέμαι αν πρέπει να πάω οικονομικά που θεωρούνται πιο εύκολα μπας και μπω στα σώματα ασφαλείας η κάτι τέτοιο ( δεν μου αρέσουν καθόλου παρόλα αυτά).....
 

Kostas_Athens

Νεοφερμένος

Ο Kostas_Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Έχεις χρόνο να διαβάσεις και να μπεις στους Χημικούς Μηχανικούς του Πολυτεχνείου. Εφόσον τα πήγες καλά στην άλγεβρα έχεις γερές βάσεις. Η γεωμετρία βοηθάει στην σκέψη, αλλά δεν είναι απαραίτητη για τις πανελλήνιες. Την φυσική έχεις χρόνο να την βελτιώσεις.

Γενικά να περάσεις σε μια σχολή μόνο αν σου αρέσει. Αν δεν σου αρέσουν τα σώματα ασφαλείας μην τα δηλώσεις.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Θα πάω Β' λυκείου φέτος και είμαι πολύ αγχωμένος με τις πανελλήνιες. Ο λόγος για αυτό είναι πως δεν έγραψα καλά στην φυσική και στην γεωμετρία στις εξετάσεις της Α' λυκείου ,επειδή μέσα στην χρονιά δεν διάβασα πάρα πολύ τα συγκεκριμένα μαθήματα (στα υπόλοιπα θετικά μαθήματα τα πήγα πολύ καλά). Φέτος όμως, θέλω πραγματικά να προσπαθήσω πολύ και είμαι διατεθειμένος να επενδύσω πολλές ώρες διαβάζοντας, αρχίζοντας μέσα στον Ιούλιο μπας και καλύψω τα πολλά κενά στην φυσική. θέλω να αναφέρω πως το ενδιαφέρον μου για την φυσική πλέον έχει αυξηθεί υπερβολικά ....


Η ερώτηση μου είναι αν υπάρχει χρόνος για να βελτιωθώ αρκετά, έτσι ώστε να περάσω χημικό μηχανικό στο πολυτεχνείο ή να χαμηλώσω τις προσδοκίες μου. Επίσης αναρωτιέμαι αν πρέπει να πάω οικονομικά που θεωρούνται πιο εύκολα μπας και μπω στα σώματα ασφαλείας η κάτι τέτοιο ( δεν μου αρέσουν καθόλου παρόλα αυτά).....
Ναι εχεις χρονο να βελτιωθεις και να προσηλωθεις...και εκτος απο την πολυ ωραια χημικη μηχανικη υπαρχουν και πολλες αλλες μηχανικες πιο ωραιες ακομα με λιγοτερες απαιτησεις μοριων εισαγωγης με εξισου δυσκολια μεσα στο πολυτεχνειο.
Η σύγκριση που κανεις μηχανικος και σωματα ασφαλειας εγω το θεωρω ως ατυχη εκφραση.
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,039 μηνύματα.
Μην αποφασίζεις να μπείς κάπου με κριτήριο την ευκολία. Κάνε αυτό που θες και αγαπάς πραγματικά και πάλεψε το. Αν είσαι έτοιμος να δώσεις πόνο για την Φυσική και σε ενδιαφέρει και στα θετικά μαθήματα τα πας καλά, γιατί να δώσεις απο οικονομικά αφου κιολας δεν σου αρέσουν; Αυτό με το "πιο εύκολο πεδίο" δεν υπάρχει, όλα έχουν τις δυσκολίες και τις ιδιαιτερότητες τους. Πήγαινε σε αυτό που σου προκαλεί ενδιαφέρον και "κολλάς" πάνω του.

Πάντως και εγώ που θα πάω Β λυκείου τώρα θα αρχίσω να προσέχω πιο πολύ Μαθηματικά γιατι ως τώρα είχα σκοπό να πάω Υγείας αλλά όπως το βλέπω και εγώ για χημικό / χημικών μηχανικών το βλέπω (αποφάσισα με βοήθεια απο φίλους του φόρουμ αυτού). Άντε (πιθανέ) συνάδελφε :console:
 

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Και εγω ειχα αγχος γενικα αλλα και για τις παννεληνιες απο τις προηγουμενες ταξεις και δε πηγα οπως ηθελα..ουτε να το θυμαμαι δε θελω..Μην αγχωνεσαι
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
( δεν μου αρέσουν καθόλου παρόλα αυτά)
Μην πας.

Και εγώ μια ζωή παραμελούσα τα αρχαία, είχα κενά, αλλά στο τέλος έγραψα ένα τίμιο 16. Έχεις αρκετό χρόνο μπροστά σου για να καλύψεις τα κενά σου στην φυσική. Μην πελαγώνεις και κυρίως μην τα παρατάς!
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Ναι ρε παιδιά, θεωρώ είναι πολύ νωρίς για β λυκείου να αγχώνεστε από τώρα. Δηλαδή στα θερινά τι θα κανετε; Καταλαβαίνω είναι μία "σημαντική" όπως λένε οι περισσότεροι περίοδος αλλά με ηρεμία μια χαρά θα τα πάτε. Εδώ δεν αγχώνομαι εγω που δίνω φέτος :) (Συμπληρώνοντας ότι δε πάω γιαπλάκα γιατί μπορεί να το θεωρήσετε και ε΄τσι)
 

koukdespoina2004

Νεοφερμένος

Η koukdespoina2004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Αξιωματικών Νοσηλευτικής (ΣΑΝ). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Θα πάω Β' λυκείου φέτος και είμαι πολύ αγχωμένος με τις πανελλήνιες. Ο λόγος για αυτό είναι πως δεν έγραψα καλά στην φυσική και στην γεωμετρία στις εξετάσεις της Α' λυκείου ,επειδή μέσα στην χρονιά δεν διάβασα πάρα πολύ τα συγκεκριμένα μαθήματα (στα υπόλοιπα θετικά μαθήματα τα πήγα πολύ καλά). Φέτος όμως, θέλω πραγματικά να προσπαθήσω πολύ και είμαι διατεθειμένος να επενδύσω πολλές ώρες διαβάζοντας, αρχίζοντας μέσα στον Ιούλιο μπας και καλύψω τα πολλά κενά στην φυσική. θέλω να αναφέρω πως το ενδιαφέρον μου για την φυσική πλέον έχει αυξηθεί υπερβολικά ....


Η ερώτηση μου είναι αν υπάρχει χρόνος για να βελτιωθώ αρκετά, έτσι ώστε να περάσω χημικό μηχανικό στο πολυτεχνείο ή να χαμηλώσω τις προσδοκίες μου. Επίσης αναρωτιέμαι αν πρέπει να πάω οικονομικά που θεωρούνται πιο εύκολα μπας και μπω στα σώματα ασφαλείας η κάτι τέτοιο ( δεν μου αρέσουν καθόλου παρόλα αυτά).....
Φυσικα και έχεις αρκετό χρόνο για βελτίωση και είναι καλο που αναγνωρίζεις την αδυναμία σου νωρίς. Εάν δεν θέλεις σώματα ασφαλείας είναι καλύτερο να μην τα δηλώσεις. Παρόλα αυτά είναι καλό να κάνεις μια σχετική έρευνα πριν τα απορρίψεις.Χωρις άγχος όλα θα γίνουν!
 

Startx0

Νεοφερμένος

Ο Startx0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 16 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ναι ρε παιδιά, θεωρώ είναι πολύ νωρίς για β λυκείου να αγχώνεστε από τώρα. Δηλαδή στα θερινά τι θα κανετε; Καταλαβαίνω είναι μία "σημαντική" όπως λένε οι περισσότεροι περίοδος αλλά με ηρεμία μια χαρά θα τα πάτε. Εδώ δεν αγχώνομαι εγω που δίνω φέτος :) (Συμπληρώνοντας ότι δε πάω γιαπλάκα γιατί μπορεί να το θεωρήσετε και ε΄τσι)
ξέρεις τι, φοβάμαι οτι δεν είμαι αρκετά έξυπνος για να τα καταλάβω..... Οσο χαζό και αν ακούγεται αυτό :(
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
ξέρεις τι, φοβάμαι οτι δεν είμαι αρκετά έξυπνος για να τα καταλάβω..... Οσο χαζό και αν ακούγεται αυτό :(
Πίστεψε στον εαυτό σου και στους στόχους σου, μην ακούς σχόλια τριγύρω. Αν κάνεις τη μέγιστη προσπάθεια σου, περισσότερη έμφαση στις αδυναμίες σου, μια χαρά θα είσαι. Μην αγχώνεσαι από τώρα μόνο, ξέχασε το κάπως. Να είσαι συνεπής στις εργασίες σου φροντιστηρίου και σζχολείου
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,039 μηνύματα.
ξέρεις τι, φοβάμαι οτι δεν είμαι αρκετά έξυπνος για να τα καταλάβω..... Οσο χαζό και αν ακούγεται αυτό :(
Φίλτατε, αμα ήσουν "αρκετα εξυπνος" και τα καταλαβαινες ολα με την μια, θα επαιρνες κατευθείαν το διδακτορικό στα 10 σου, δεν υπάρχει έξυπνος και χαζός, υπάρχει αυτός που προσπαθεί και το παλεύει και αυτός που τα γράφει όλα στα παπάρια του. Στη ζωή πάντα υπάρχουν τα πάνω και τα κάτω της, είναι απλά ενα κομμάτι. Αν καθήσεις, το παλέψεις και πραγματικά το θές, θα το πετύχεις.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Δεν είμαστε στο σύστημα των δεσμών για να ανησυχείς από τωρα αν θα περάσεις στα τμήματα που σκέφτεσαι επειδη απλά δεν έγραψες καλα στις εξετάσεις της Α λυκείου. Άρχισε διάβασμα συστηματικό, κάλυψε τα κενα σου εκεί που νομίζεις ότι πρέπει και άσε τα πράγματα να κυλήσουν ηρεμα. Κανεις δεν θα σου ζητήσει να διατυπώσεις το πυθαγόρειο θεώρημα στις πανελλήνιες. Σίγουρα θα πρέπει να ρίξεις μια μάτια σε αυτά (τριγωνομετρικοί αριθμοί σος στη θετική κατεύθυνση/υγειας) γτ είναι βασικά αλλά δεν χρειάζεται να σε πιάνει άγχος απο τωρα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ξέρεις τι, φοβάμαι οτι δεν είμαι αρκετά έξυπνος για να τα καταλάβω..... Οσο χαζό και αν ακούγεται αυτό :(
Αυτό είναι κάτι που πολλοί το σκεφτόμαστε όταν προετοιμαζόμαστε για τις πανελλήνιες. Προφανώς και δεν ισχύει. Όλοι μια χαρά έξυπνοι είμαστε. Το θέμα ειναι να διαβαζεις σωστα. Η υλη των πανελληνίων σε σύγκριση με αυτά που έχεις να μάθεις στο πανεπιστήμιο (σε οποίο τμήμα κ αν περάσεις) δεν είναι τιποτα. Πραγματικά τιποτα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top