Θαλής 11 Νοεμβρίου 2022 - προετοιμασία

Kris.gr

Νεοφερμένος

Ο Kris.gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας ειμαι 3η γυμνασιοου και προετιμαζομαι γα τον διαγωνισμο του θαλη που θα γινει 11 νοεμβριου , ειμαι σε ενα καλο επιπεδο στα μαθηματικα αλλα απο οτι βλεπω τα θεματα ειναι πιο δυσκολα απο οτι νομιζα . Εχει κανει ιδεα πως να προετιμαστω σωστα διοτι εχω μεγαλους στοχους , ομως να σημηωθει οτι δεν κανω φροντηστιριο η κατι αλλο ως παραπανω βοηθεια παρα μονο να λυνω ασκησεις σπιτι μου
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Λύσε τα παλιά θέματα της 10ετιας (νομίζω κυκλοφορούν στην ιστοσελίδα)
Επίσης νομίζω η ΕΜΕ εκδίδει βιβλία με προβλήματα αντίστοιχα του διαγωνισμού (όχι δωρεάν βέβαια)
Τώρα για τον Θαλή τουλάχιστον είναι πολύ κομπλε θέματα αν έχεις καλό επίπεδο θα τα πας καλά
Και ενημέρωσε τον καθηγητή του σχολείου για την συμμετοχή σου, εμένα μου έκανε ειδική προετοιμασία σαν ιδιαίτερο (εξαρτάται βέβαια και τον καθηγητή)
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Αφού έχεις μεγάλους στόχους :
Ξεκιναω θεωρώντας δεδομένο ότι κατέχεις πολύ καλά την ύλη της γ, καθώς και βασικά πράγματα από θεωρία αριθμών, ιδιότητες δυνάμεων κ γεωμετρια προηγουμενων τάξεων.
~
Από κει και πέρα λύνεις παλαιότερα θέματα, δεν έχει κάτι αλλο. Αν κάτι δε βγαίνει (μετά από αρκετή προσπάθεια) βλέπεις τη λύση και ξαναπροσπαθεις. Επίσης μπορείς να δεις επιπλέον ασκήσεις από mathematica και να αγοράσεις το αντίστοιχο βιβλίο του στεργιου περί μαθηματικών ολυμπιάδων ή καποιο άλλο ξενόγλωσσο, μια και η ελληνική βιβλιογραφια είναι περιορισμένη.
~
Γενικά στα διαγωνιστικα μαθηματικά πέρα από κάποιες κατευθυντήριες γραμμές, μεθοδολογίες κλπ δεν υπάρχουν.. οπότε θα έλεγα να προσπαθήσεις απλώς να μπεις στο πνεύμα γιατί γίνεται ανακύκλωση της ιδέας των θεμάτων.

αυτά, καλή τύχη
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kris.gr

Νεοφερμένος

Ο Kris.gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Αφού έχεις μεγάλους στόχους :
Ξεκιναω θεωρώντας δεδομένο ότι κατέχεις πολύ καλά την ύλη της γ, καθώς και βασικά πράγματα από θεωρία αριθμών, ιδιότητες δυνάμεων κ γεωμετρια προηγουμενων τάξεων.
~
Από κει και πέρα λύνεις παλαιότερα θέματα, δεν έχει κάτι αλλο. Αν κάτι δε βγαίνει (μετά από αρκετή προσπάθεια) βλέπεις τη λύση και ξαναπροσπαθεις. Επίσης μπορείς να δεις επιπλέον ασκήσεις από mathematica και να αγοράσεις το αντίστοιχο βιβλίο του στεργιου περί μαθηματικών ολυμπιάδων ή καποιο άλλο ξενόγλωσσο, μια και η ελληνική βιβλιογραφια είναι περιορισμένη.
~
Γενικά στα διαγωνιστικα μαθηματικά πέρα από κάποιες κατευθυντήριες γραμμές, μεθοδολογίες κλπ δεν υπάρχουν.. οπότε θα έλεγα να προσπαθήσεις απλώς να μπεις στο πνεύμα γιατί γίνεται ανακύκλωση της ιδέας των θεμάτων.

αυτά, καλή τύχη
ευχαριστω πολυ
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Γεια σας ειμαι 3η γυμνασιοου και προετιμαζομαι γα τον διαγωνισμο του θαλη που θα γινει 11 νοεμβριου , ειμαι σε ενα καλο επιπεδο στα μαθηματικα αλλα απο οτι βλεπω τα θεματα ειναι πιο δυσκολα απο οτι νομιζα . Εχει κανει ιδεα πως να προετιμαστω σωστα διοτι εχω μεγαλους στοχους , ομως να σημηωθει οτι δεν κανω φροντηστιριο η κατι αλλο ως παραπανω βοηθεια παρα μονο να λυνω ασκησεις σπιτι μου
Το ποιντ αυτων των διαγωνισμων ειναι να ξερεις να λυνεις πραγματα χωρις να προετοιμαστεις αλλα οκ . Αλλιως ολοι θα περναγαμε σε αυτους τους διαγωνισμους και θα πηγαιναμε στην επομενη φαση
 

Αναστασία_

Νεοφερμένος

Η Αναστασία_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών και Μαθήτρια Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας είμαι 3η γυμνάσιου και προετοιμάζομαι για τον διαγωνισμό του Θαλλή που θα γίνει 11 Νοέμβριου , είμαι σε ένα καλό επίπεδο στα μαθηματικά αλλά από ότι βλέπω τα θεματα είναι πιο δύσκολα από ότι νομικά . Έχει κανείς ιδέα πως να προετοιμαστώ σωστά διότι έχω μεγάλους στόχους , όμως να σημειωθεί ότι δεν κάνω φροντιστήριο η κάτι άλλο ως παραπάνω βοήθεια παρά μόνο να λύνω ασκήσεις σπίτι μου.
Θεωρώ αρχικά ως δεδομένο ότι είσαι καλός στα μαθηματικά γιατί όλα αρχίζουν και τελειώνουν εκεί. Στη συνέχεια πρέπει να μελετήσεις την ύλη της τρίτης γυμνασίου κυρίως αυτή που πρέπει να έχει βγει υποθετικά μέχρι τα Χριστούγεννα σύμφωνα με το πλάνο του υπουργείου παιδείας. Από εκεί και πέρα πρέπει να κάνεις εξάσκηση σε παλιά θέματα. Κατά τη γνώμη μου δεν είναι τόσο δύσκολο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το ποιντ αυτων των διαγωνισμων ειναι να ξερεις να λυνεις πραγματα χωρις να προετοιμαστεις αλλα οκ . Αλλιως ολοι θα περναγαμε σε αυτους τους διαγωνισμους και θα πηγαιναμε στην επομενη φαση
Ισχύει εξάλλου όσο και αν προετοιμαστείς πάλι θα δεις κάτι διαφορετικό στα θέματα από αυτά που έχεις δει
 
Τελευταία επεξεργασία:

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Ισχύει εξάλλου όσο και αν προετοιμαστείς πάλι θα δεις κάτι διαφορετικό στα θέματα από αυτά που έχεις δει
ε και παλι , αμα δεν εχεις μονος την κριτικη και μαθηματικη σκεψη και περιμενεις την μασημενη τροφη , πχ λυμενα παλαια θεματα , προπονηση με την βοηθεια καθηγητη κλπ , δεν ειναι καν δικαιος ο διαγωνισμος και κατ'εμε γινεται ανουσιος. αμα ηταν ετσι , ξαναλεω ολοι θα περναγαμε στην επομενη φαση και ολοι θα μπορουσαμε να χαρακτηριστουμε "μαθηματικα μυαλα". το ποιντ του διαγωνισμου , τουλαχιστον στο επιπεδο του Θαλη , που δεν ειναι καν προχωρημενο σταδιο του διαγωνισμου-ειναι το πρωτο πρωτο , ειναι να πας απροετοιμαστος για να μπορεσεις να δεις αν το κατεχεις στο επιπεδο που θελουν. δεν ψαχνουν για δυνατους μηχανικους λυτες ή απλα ατομα που λενε "Α ξερω την υλη καλα , αρα θα περασω" . Ψαχνουν για ατομα με above average iq , με μαθηματικη σκεψη και ικανοτητα να σκεφτουν out of the box.
Δεν αποθαρρυνω κανεναν εννοειται , απλα θεωρω αυτος ειναι ο στοχος των διαγωνισμων αυτων. δεν ειμαστε ολοι prodigies εξαλλου and thats okay
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Γεια σας ειμαι 3η γυμνασιοου και προετιμαζομαι γα τον διαγωνισμο του θαλη που θα γινει 11 νοεμβριου , ειμαι σε ενα καλο επιπεδο στα μαθηματικα αλλα απο οτι βλεπω τα θεματα ειναι πιο δυσκολα απο οτι νομιζα . Εχει κανει ιδεα πως να προετιμαστω σωστα διοτι εχω μεγαλους στοχους , ομως να σημηωθει οτι δεν κανω φροντηστιριο η κατι αλλο ως παραπανω βοηθεια παρα μονο να λυνω ασκησεις σπιτι μου
Γεια σου και πραγματικά μπράβο που σκέφτηκες να πάρεις μέρος σε έναν τέτοιο διαγωνισμό.Δεν έχω πάρει ποτέ μέρος σε διαγωνισμό μαθηματικών(παρά μόνο στο δημοτικό που ήταν αστείος χαχα) οπότε δε ξέρω πως να σε κατατοπίσω στο θέμα διαβάσματος.

Το μόνο που θα ήθελα να σου πω,ώστε να μην απογοητευτείς όταν το αντικρίσεις,είναι πως πολλά παιδιά που θα πάρουν μέρος είναι από ιδιωτικά σχολεία,στα οποία κάνουν επίτηδες έξτρα μαθήματα εκτός των θεσπισμένων ωρών των μαθηματικών ώστε να επιτύχουν υψηλή βαθμολογία και να αναδειχθεί το σχολείο τους.Κάποτε,στη πρώτη λύκειου,είχα λάβει μέρος στο πανελλήνιο διαγωνισμό χημείας,και το θυμάμαι χαρακτηριστικά αυτό,τα περισσότερα παιδιά ήταν από ιδιωτικά.Και θυμάμαι ακόμα,είχα μιλήσει με μία κοπέλα από ιδιωτικό η οποία μου είπε από μόνη της πως την κρατούσαν 2-3 ώρες μερικές μέρες της βδομάδας για έξτρα προετοιμασία για αυτόν τον διαγωνισμό.

Από εκεί και πέρα,εφόσον τα μαθηματικά είναι μια επιστήμη που αγαπάς(ναι είναι επιστήμη,γιατί ένας παλαβός σε άλλο θέμα λέει ότι δεν είναι και θα αρχίσω να βαράω το κεφάλι μου στο τοίχο),να μην ανησυχείς καθόλου.Κοίταξε και θέματα από παλιούς διαγωνισμούς για να εγκληματιστείς και σου εύχομαι όλα να πάνε όπως τα περιμένεις.Καλή επιτυχία.
 
Top