Θέλω να σπουδάσω φιλολογία αλλά απελπίζομαι με την αποκατάσταση

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Πάω Γ' Λυκείου και κατά πάσα πιθανότητα θα βάλω ως πρώτη επιλογή την φιλολογία (δεν είμαι 100% σίγουρη αλλά αυτό σκέφτομαι). Όμως κάθε φορά που το λέω σε κάποιον (κυρίως σε μεγαλύτερους ανθρώπους) λένε τα κλασικά: «Φιλόλογος; Πού θα βρεις δουλειά; Άνεργη θα καταλήξεις».

Ακόμα και η καθηγήτρια μου στο φροντ όταν με ρώτησε και της είπα ότι δεν είμαι εντελώς σίγουρη, μου είπε να βρω κάτι που να έχει αποκατάσταση, οπότε μακριά από καθηγητικές σχολές.

Όλη αυτή η κατάσταση με κάνει να νιώθω άσχημα γιατί μου αρέσει πάρα πολύ η ιδέα να διδάσκω αλλά το θέμα της αποκατάστασης είναι επίσης σημαντικό ☹️
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Να μην απελπίζεσαι Καμπια. Το μυστικό σε ότι κάνεις για να πετύχεις είναι να το αγαπάς αυτό που κάνεις. Ναι η φιλολογία ίσως να μην έχει πολλές προοπτικές αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχει καμία. Αν το παλέψεις θα το καταφέρεις. Επίσης να σε ρωτήσω κάτι. Έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο της διδασκαλίας σε φοιτητές Πανεπιστημίου;; Μπορεί να είναι κάποιο άλλο αντικείμενο και να πάρεις διδακτορικό σε αυτό και να έχεις καλύτερη αποκατάσταση. Στο λέω αυτό αν ο παράγοντας σου είναι η διδασκαλία ως διδασκαλία μόνο.
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.

maril8na

Νεοφερμένος

Η maril8na αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Πάω Γ' Λυκείου και κατά πάσα πιθανότητα θα βάλω ως πρώτη επιλογή την φιλολογία (δεν είμαι 100% σίγουρη αλλά αυτό σκέφτομαι). Όμως κάθε φορά που το λέω σε κάποιον (κυρίως σε μεγαλύτερους ανθρώπους) λένε τα κλασικά: «Φιλόλογος; Πού θα βρεις δουλειά; Άνεργη θα καταλήξεις».

Ακόμα και η καθηγήτρια μου στο φροντ όταν με ρώτησε και της είπα ότι δεν είμαι εντελώς σίγουρη, μου είπε να βρω κάτι που να έχει αποκατάσταση, οπότε μακριά από καθηγητικές σχολές.

Όλη αυτή η κατάσταση με κάνει να νιώθω άσχημα γιατί μου αρέσει πάρα πολύ η ιδέα να διδάσκω αλλά το θέμα της αποκατάστασης είναι επίσης σημαντικό ☹️
Μια καθηγήτρια δεν διδάσκει μόνο σε σχολείο αναγκαστικά μπορείς να ξεκινήσεις από φροντιστήριο, ιδιαίτερα κλπ μέχρι να μπεις σε κάποιο σχολείο μπες στην σχολή που θες με το καλό μην ακούς τι έχουν να πουν και θα βρεις τον δρόμο άνεργη δεν μένεις
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Μια καθηγήτρια δεν διδάσκει μόνο σε σχολείο αναγκαστικά μπορείς να ξεκινήσεις από φροντιστήριο, ιδιαίτερα κλπ μέχρι να μπεις σε κάποιο σχολείο μπες στην σχολή που θες με το καλό μην ακούς τι έχουν να πουν και θα βρεις τον δρόμο άνεργη δεν μένεις
Θα προτιμούσα να διδάσκω σε φροντιστήριο ή ιδιαίτερα για να είμαι ειλικρινής και γι αυτό έχω κάποιες ελπίδες ότι ίσως βρω δουλειά 🥲
 

maril8na

Νεοφερμένος

Η maril8na αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Θα προτιμούσα να διδάσκω σε φροντιστήριο ή ιδιαίτερα για να είμαι ειλικρινής και γι αυτό έχω κάποιες ελπίδες ότι ίσως βρω δουλειά 🥲
Τότε μην το σκέφτεσαι καθόλου θα πάνε όλα μια χαρά! Να βάλεις και σαν επιλογή την φιλοσοφία και από εκεί καθηγητρια θα βγεις πιο πανεπιστήμιο σε ενδιαφέρει;
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Πριν παρεις καποια αποφαση, θα σε συμβουλευα να δεις:

1) Παλαιοτερα θεματα σχετικα με τις σχολες φιλολογιας εδω μεσα

2) το φορουμ για φιλολογους-παιδαγωγους
pde.gr
και να διαβασεις ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ τα θεματα που συζητουνται εκει, την τελευταια 10ετια.

3) Σελιδες στο fb οπως "Αναπληρωτες μηδενικης", οπου κι εκει να διαβασεις προσεκτικα τα θεματα.

Εαν σε ενδιαφερει η διδασκαλια γενικα, και οχι απαραιτητα φιλολογικων μαθηματων, ειναι αξιολογη επιλογη το Παιδαγωγικο δημοτικης, καθως εργασιακα ειναι μαλλον σε καλυτερη μοιρα.
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Τότε μην το σκέφτεσαι καθόλου θα πάνε όλα μια χαρά! Να βάλεις και σαν επιλογή την φιλοσοφία και από εκεί καθηγητρια θα βγεις πιο πανεπιστήμιο σε ενδιαφέρει;
ΑΠΘ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πριν παρεις καποια αποφαση, θα σε συμβουλευα να δεις:

1) Παλαιοτερα θεματα σχετικα με τις σχολες φιλολογιας εδω μεσα

2) το φορουμ για φιλολογους-παιδαγωγους
pde.gr
και να διαβασεις ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ τα θεματα που συζητουνται εκει, την τελευταια 10ετια.

3) Σελιδες στο fb οπως "Αναπληρωτες μηδενικης", οπου κι εκει να διαβασεις προσεκτικα τα θεματα.

Εαν σε ενδιαφερει η διδασκαλια γενικα, και οχι απαραιτητα φιλολογικων μαθηματων, ειναι αξιολογη επιλογη το Παιδαγωγικο δημοτικης, καθως εργασιακα ειναι μαλλον σε καλυτερη μοιρα.
Ευχαριστώ πολύ!
 

arko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Ως προς το συναισθηματικό κομμάτι, ό,τι σου λέει ο καθένας σχηματίζεται από τις επιλογές του, τις διαψεύσεις του και τα αντίστοιχα απωθημένα. Αφού γνωρίζεις ρεαλιστικά τι επαγγελματική ζωή θα έχεις, τι ακριβώς θες η ίδια και ακόμη νιώθεις ότι γουστάρεις τότε άκου τη καρδούλα σου.
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Πάω Γ' Λυκείου και κατά πάσα πιθανότητα θα βάλω ως πρώτη επιλογή την φιλολογία (δεν είμαι 100% σίγουρη αλλά αυτό σκέφτομαι). Όμως κάθε φορά που το λέω σε κάποιον (κυρίως σε μεγαλύτερους ανθρώπους) λένε τα κλασικά: «Φιλόλογος; Πού θα βρεις δουλειά; Άνεργη θα καταλήξεις».

Ακόμα και η καθηγήτρια μου στο φροντ όταν με ρώτησε και της είπα ότι δεν είμαι εντελώς σίγουρη, μου είπε να βρω κάτι που να έχει αποκατάσταση, οπότε μακριά από καθηγητικές σχολές.

Όλη αυτή η κατάσταση με κάνει να νιώθω άσχημα γιατί μου αρέσει πάρα πολύ η ιδέα να διδάσκω αλλά το θέμα της αποκατάστασης είναι επίσης σημαντικό ☹️
Καταρχήν θέλω να σου πω ότι πρέπει να ακολουθήσεις αυτό που αγαπάς και σου αρέσει.
Δεύτερον γνώμη μου είναι πως σαν φιλόλογος δεν θα μείνεις άνεργη. Είναι δύσκολος ο διορισμός αλλά όλοι θέλουν να κάνουν μάθημα στα παιδιά τους. Κυρίως έκθεση που πλέον αρχίζει και δυσκολεύει, παίζει κυρίαρχο ρόλο πλέον στις πανελληνιες και είναι το μόνο μάθημα που μπορείς μαθητές από πρώτη δημοτικού μέχρι Τρίτη Λυκείου!
Να σου ευχηθώ καλή επιτυχία και να είσαι πάντα ευτυχισμένη.
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Καταρχήν θέλω να σου πω ότι πρέπει να ακολουθήσεις αυτό που αγαπάς και σου αρέσει.
Δεύτερον γνώμη μου είναι πως σαν φιλόλογος δεν θα μείνεις άνεργη. Είναι δύσκολος ο διορισμός αλλά όλοι θέλουν να κάνουν μάθημα στα παιδιά τους. Κυρίως έκθεση που πλέον αρχίζει και δυσκολεύει, παίζει κυρίαρχο ρόλο πλέον στις πανελληνιες και είναι το μόνο μάθημα που μπορείς μαθητές από πρώτη δημοτικού μέχρι Τρίτη Λυκείου!
Να σου ευχηθώ καλή επιτυχία και να είσαι πάντα ευτυχισμένη.
Σε ευχαριστώ πολύ 💛
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,407 μηνύματα.
Πάω Γ' Λυκείου και κατά πάσα πιθανότητα θα βάλω ως πρώτη επιλογή την φιλολογία (δεν είμαι 100% σίγουρη αλλά αυτό σκέφτομαι). Όμως κάθε φορά που το λέω σε κάποιον (κυρίως σε μεγαλύτερους ανθρώπους) λένε τα κλασικά: «Φιλόλογος; Πού θα βρεις δουλειά; Άνεργη θα καταλήξεις».

Ακόμα και η καθηγήτρια μου στο φροντ όταν με ρώτησε και της είπα ότι δεν είμαι εντελώς σίγουρη, μου είπε να βρω κάτι που να έχει αποκατάσταση, οπότε μακριά από καθηγητικές σχολές.

Όλη αυτή η κατάσταση με κάνει να νιώθω άσχημα γιατί μου αρέσει πάρα πολύ η ιδέα να διδάσκω αλλά το θέμα της αποκατάστασης είναι επίσης σημαντικό ☹️

Μόνο φιλολογικά θα σε ενδιέφερε να διδάσκεις; Παιδαγωγικό πχ δε θα ήθελες να πας που έχει μεγαλύτερη απορρόφηση;
Αν θες οπωσδήποτε να διδάξεις φιλολογικά μαθήματα και να μπεις σε σχολείο, πήγαινε καλύτερα στο ΦΠ.
Ίδια επαγγελματικά δικαιώματα, ευκολότερη σχολή, άρα μεγαλύτερος βαθμός πτυχίου, άρα μεγαλύτερη θέση στους πίνακες αναπληρωτών/διορισμού, μιας και ο βαθμός του 1ου πτυχίου παίζει μεγάλο ρόλο.
Φιλολογία τελείωσα κι εγώ στο ΑΠΘ. Για να βγάλεις βαθμό πτυχίου πάνω απο 7μιση, έπρεπε να κάνεις τάμα (ειδικά στην κλασική ειδίκευση). Στο ΦΠ αν βγάλεις 7μιση Μ.Ο. είσαι χάλια. Οι περισσότεροι από 8 και πάνω παίρνουν :D
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,294 μηνύματα.
Θα προτιμούσα να διδάσκω σε φροντιστήριο ή ιδιαίτερα για να είμαι ειλικρινής και γι αυτό έχω κάποιες ελπίδες ότι ίσως βρω δουλειά 🥲
Το ερώτημα είναι γιατί να πάρουν εσένα απο μια λαοθάλασσα φιλόλογων που ψωμολυσάνε ; και μετά το ερώτημα είναι εαν θα παίρνεις ικανοποιητικό μισθό δεδομένου οτι περιμένουν άλλοι τόσοι στην σειρά . Με λίγα λόγια ακόμα και το job security είναι extremely low . Τα θέτω καλοπροαίρετα τα ερωτήματα . Κανένας δεν θέλει να κόβει τα φτερά του άλλου , ωστόσο καμιά φορά η πραγματικότητα ξεπερνάει τις επιθυμίες και τα όνειρα μας . Πήγαινε πάντως , το πολύ πολύ στην χειρότερη να χάσεις 4 χρόνια από την ζωή σου . Στα 22 θα είσαι ακόμα πάρα πολύ μικρή και θα μπορείς άνετα να αλλάξεις επάγγελμα . Στην καλύτερη όμως τα πράγματα εξελίσσονται όπως τα θες . Αξίζει λοιπόν να το επιχειρήσεις γιατί είναι το όνειρο σου . Αρκεί να ξέρεις πως είναι τα πράγματα και να αντιληφθείς ότι υπάρχει υψηλό ρίσκο , ώστε να μην απογοητευτείς στο τέλος εάν δεν πάνε όλα βάσει σχεδίου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Αν δεν κλείσει η κάνουλα δεν θα αλλάξει η κατάσταση πότε...Ανοίγουν συνεχώς τμήματα με τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα για να βολεύονται σε θέσεις μέλη ΔΕΠ.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,801 μηνύματα.
Αν δεν κλείσει η κάνουλα δεν θα αλλάξει η κατάσταση πότε...Ανοίγουν συνεχώς τμήματα με τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα για να βολεύονται σε θέσεις μέλη ΔΕΠ.

Aυτό θα έπρεπε κάπως να τονιστεί στην προεκλογική περίοδο ότι δεν θέλουμε άλλες πανεπιστημιακές καρέκλες για να παράγονται άνεργοι. Είναι κρίμα και άδικο αφενός για την κοινωνία που δεν μπορεί να αφομοιώση τόση φιλολογία, φιλοσοφία κτλ, όσο και για τους φοιτητές που καταστρέφουν οικονομικά τους γονείς τους γιατί μετά το πτυχίο θα συνεχίσουν να μην έχουν επαρκείς πόρους επιβίωσης και άρα, πάλι οι γονείς, συγγενείς, πεθερικά θα ξελασπώνουν μηνιάτικα ενοίκια και έξοδα supermarket. Αυτό πόσο πιο αναλυτικά θα πρέπει να γίνει κατανοητό ότι ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΚΟΡΕΣΜΕΝΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ενώ δεν έχουμε εξασφαλίσει ότι ένας πτυχιούχος φιλολογίας θα έχει δουλειά, με τι κριτήριο αποφασίζουμε για χιλιάδες πτυχιούχους Φιλολογίας; Το ίδιο ισχύει για τους Θεολόγους, Μαθηματικούς, Ιστορικούς, Φυσικούς κτλ.
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Το ζήτημα είναι ότι το ξέρουν και οι μαθητές. Δεν είναι τυχαίο που οι βάσεις των φιλολογικών τμημάτων στην Αθήνα είναι στο 12 και στο 13 πλέον σε σχεση με μια δεκαετία πίσω που ήταν στο 16 και στο 17. Υπήρχαν και εποχές που η φιλολογια ήταν κοντά στη Νομική.
Κοιτα υπάρχουν περίπου 36.000 φιλόλογοι άνεργοι που περιμένουν να μπουν στο δημόσιο. Σίγουρα ξεχνάς οποιαδήποτε πιθανότητα διορισμού. Αν είσαι οκ με το να κάνεις ιδιαίτερα και φροντιστήρια στην καλύτερη των περιπτώσεων τότε οκ καντο. Απλά να είσαι σίγουρη ότι ξέρεις τι γίνεται στην αγορά εργασίας.
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,407 μηνύματα.
Δεν είναι δύσκολο να διοριστείς ως φιλόλογος στο δημόσιο, αρκεί να μαζέψεις τα μόρια, δηλαδή:
1683493779965.png

1683493813733.png


Με 121 μόρια, διορίζεσαι όπου θες :D

ΥΓ - Tip: Το κάθε τέκνο δίνει 3 μόρια και μπορείτε να μαζέψετε ως 45 μόρια από αυτή την κατηγορία κοινωνικού κριτηρίου (δηλαδή να κάνετε 15 παιδιά).
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,801 μηνύματα.
H αναπηρία ως skillset πώς ακριβώς μοριοδοτείται; :book: Ένας ανάπηρος συμπολίτης μας δηλαδή έχει προτεραιότητα διορισμού;
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Δεν είναι δύσκολο να διοριστείς ως φιλόλογος στο δημόσιο, αρκεί να μαζέψεις τα μόρια, δηλαδή:
View attachment 115452
View attachment 115453

Με 121 μόρια, διορίζεσαι όπου θες :D

ΥΓ - Tip: Το κάθε τέκνο δίνει 3 μόρια και μπορείτε να μαζέψετε ως 45 μόρια από αυτή την κατηγορία κοινωνικού κριτηρίου (δηλαδή να κάνετε 15 παιδιά).
Μπορεί να διοριστεί στο δημόσιο πολύ πιο εύκολα. Μόλις τελειώσει τη φιλολογία θα δώσει κατατακτήριες για παιδαγωγικό. Μετά λοιπόν θα έχει δύο πτυχία, αν έχει και πτυχία σε 1-2 γλώσσες διορίζεται 🙂
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,407 μηνύματα.
H αναπηρία ως skillset πώς ακριβώς μοριοδοτείται; :book: Ένας ανάπηρος συμπολίτης μας δηλαδή έχει προτεραιότητα διορισμού;
Ναι, γιατί ζούμε σε ενα κράτος πρόνοιας.
Ένας που έχει αναπηρία δεν έχει, δυστυχώς, τις ίδιες ευκαιρίες απασχόλησης στον ιδιωτικό τομέα. Οπότε έχουν προτεραιότητα αυτοί για το δημόσιο και έτσι πρέπει να γίνεται.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top