Θέλω να περάσω ιατρική αλλά φοβάμαι μην και δεν καταφέρω να περάσω

Deneimaikala

Νεοφερμένος

Η Deneimaikala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Παύλος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σας,τελείωσα φέτος το λύκειο και λόγω υγείας δεν κατάφερα να ανταπεξέλθω στις πανελλήνιες οπότε είπα να δώσω άλλη μια ευκαιρία στον εαυτό μου και να ξαναδώσω υπό πιο ευνοϊκές συνθήκες. Είμαι έτοιμη να μπω στην διαδικασία του διαβάσματος αλλά και του προγράμματος, παρόλα αυτά επειδή πρόκειται για μια υψηλή σχολή αγχώνομαι αρκετά.
 

Nemesiis

Νεοφερμένος

Η Nemesiis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Γεια σας,τελείωσα φέτος το λύκειο και λόγω υγείας δεν κατάφερα να ανταπεξέλθω στις πανελλήνιες οπότε είπα να δώσω άλλη μια ευκαιρία στον εαυτό μου και να ξαναδώσω υπό πιο ευνοϊκές συνθήκες. Είμαι έτοιμη να μπω στην διαδικασία του διαβάσματος αλλά και του προγράμματος, παρόλα αυτά επειδή πρόκειται για μια υψηλή σχολή αγχώνομαι αρκετά.
Κανένας δεν μπορεί να μας εγγυηθεί τιποτα στην ζωη, δυστυχως δεν πάνε έτσι τα πράγματα. Αν όντως θες να γίνεις γιατρός τοσο πολυ δώστου ακόμη μια ευκαιρία. Παραααα πολλοί ειναι εκείνοι που ξαναδίνουν. Ειδικά για ιατρική. Μερικοί περνάνε, μερικοί όχι. Στο τέλος η ζωη θα σε πάει εκεί που ειναι να σε πάει. Άσε λοιπόν το άγχος και επικεντρωσου στο διάβασμα σου και στον στόχο σου. Πάνω από όλα όμως φρόντισε να βάλεις την ψυχική σου υγεία. Χωρίς ψυχολογία δεν πας πουθενά. Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο!
 

41%

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 41% αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 250 μηνύματα.
Κανένας δεν μπορεί να μας εγγυηθεί τιποτα στην ζωη, δυστυχως δεν πάνε έτσι τα πράγματα.
Αν έχει λεφτά πάει άνετα στο νέο ιδιωτικό Πανεπιστήμιο και λύθηκε το πρόβλημα. Ούτε άγχη ούτε τίποτα.
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Φυσιολογικό να αγχώνεσαι, αλλά αν το θες πάρα πολύ προφανώς και είναι καλό να ξαναδώσεις. Απλά σκέψου ότι το άγχος μπορεί να επηρεάσει τις επιδώσεις σου
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,047 μηνύματα.
Αν έχει λεφτά πάει άνετα στο νέο ιδιωτικό Πανεπιστήμιο και λύθηκε το πρόβλημα. Ούτε άγχη ούτε τίποτα.
Αμα είχε τα φράγκα για το ιδιωτικό πανεπιστήμιο δε θα ήταν σε δημόσιο λύκειο :laugh:
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Αν έχει λεφτά πάει άνετα στο νέο ιδιωτικό Πανεπιστήμιο και λύθηκε το πρόβλημα. Ούτε άγχη ούτε τίποτα.
Αν είχε να δώσει 15.000€ κάθε χρόνο για 6 χρόνια (90.000€), δεν νομίζω καν ήταν σε δημόσιο σχολείο, σε ιδιωτικό λουξ οικοτροφείο στην Αγγλία θα ηταν:laugh:

Και μέχρι να ιδρυθεί αυτό θα πάρει αρκετό καιρο
 

Ness

Νεοφερμένος

Η Ness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Πρόταση μου είναι να ξαναδοκιμάσεις. Δεν μπορώ να σου πω να μην αγχωθείς όμως σε προτρέπω να προσπαθήσεις να βρεις κάποιον τρόπο να το διαχειριστείς. Γνωρίζω πολύ καλά ότι είναι δύσκολο, όμως αυτό το συναίσθημα λειτουργεί καταστροφικά στις εξετάσεις. Ό,τι και αν αποφασίσεις, δώσε τον καλύτερο σου εαυτό και σου εύχομαι καλή επιτυχία.
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Αφού θες κάτι συγκεκριμένο, δώσε ξανά. Λογικό να αγχώνεσαι, κανείς δεν σου εγγυάται τίποτα. Όσο διαβασμένη και αν είσαι πρέπει να σου κάτσει λίγο η στιγμή. Το ενδεχόμενο της αποτυχίας πάντα υπάρχει, όμως δεν πρέπει να σε κρατήσει πίσω. Στη τελική προσπάθησε και ό,τι βγει. Και γω 2η φορά έδωσα. Τραγική η εμπειρία, αλλά απέδωσε. Σου εύχομαι καλή επιτυχία σε οτιδήποτε και αν αποφασίσεις.
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Στο Λύκειο είχα δύο φίλους που είχαν δώσει και εκείνοι από το 3ο πεδίο με στόχο την Ιατρική. Την πρώτη χρονιά δεν ευοδώθηκαν δυστυχώς, αλλά δεν πτοήθηκαν και ξαναέδωσαν και οι δύο την δεύτερη χρονιά. Ο ένας πέρασε Ιατρική Αθήνα και ο άλλος πέρασε Ιατρική στην Πάτρα.

Την δεύτερη χρονιά όπως είπες και εσύ, το διάβασμα είναι ευκολότερο. Δεν έχεις σχολείο, άρα έχεις περισσότερο χρόνο για να εκμεταλλευτείς. Είτε αυτό είναι περισσότερη ξεκούραση ή περισσότερο διάβασμα ή οτιδήποτε άλλο θες εσύ, είναι ένα τεράστιο πλεονέκτημα υπέρ των υπόλοιπων υποψηφίων.

Απλά έχω μία ερώτηση, ανέφερες πως αγχώνεσαι αρκετά. Αυτό το άγχος είναι μόνο για τις Πανελλήνιες ή γενικά είσα επιρρεπής στο άγχος;
 

Deneimaikala

Νεοφερμένος

Η Deneimaikala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Παύλος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Στο Λύκειο είχα δύο φίλους που είχαν δώσει και εκείνοι από το 3ο πεδίο με στόχο την Ιατρική. Την πρώτη χρονιά δεν ευοδώθηκαν δυστυχώς, αλλά δεν πτοήθηκαν και ξαναέδωσαν και οι δύο την δεύτερη χρονιά. Ο ένας πέρασε Ιατρική Αθήνα και ο άλλος πέρασε Ιατρική στην Πάτρα.

Την δεύτερη χρονιά όπως είπες και εσύ, το διάβασμα είναι ευκολότερο. Δεν έχεις σχολείο, άρα έχεις περισσότερο χρόνο για να εκμεταλλευτείς. Είτε αυτό είναι περισσότερη ξεκούραση ή περισσότερο διάβασμα ή οτιδήποτε άλλο θες εσύ, είναι ένα τεράστιο πλεονέκτημα υπέρ των υπόλοιπων υποψηφίων.

Απλά έχω μία ερώτηση, ανέφερες πως αγχώνεσαι αρκετά. Αυτό το άγχος είναι μόνο για τις Πανελλήνιες ή γενικά είσα επιρρεπής στο άγχος;
Γενικά είμαι επιρρεπής στο άγχος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θέλεις να γίνεις πιο συγκεκριμένη; :)
Νιώθω και είμαι διατεθειμένη να διαβάσω αρκετά και με πρόγραμμα, αλλά επειδή είναι ένας πολύ υψηλός στόχος και δύσκολος αγχώνομαι και υποτιμώ τον εαυτό μου πιστεύοντας ότι δεν θα τα καταφέρω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν έχει λεφτά πάει άνετα στο νέο ιδιωτικό Πανεπιστήμιο και λύθηκε το πρόβλημα. Ούτε άγχη ούτε τίποτα.
Μου πρότεινε η μητέρα μου να πάω σε ιδιωτικό αλλά δεν δέχθηκα,διότι πιστεύω πως άλλο κύρος διαθέτει ένας γιατρός που κατάφερε να περάσει από τις πανελλήνιες και άλλο κύρος έχει ένας γιατρός που τελείωσε σε ιδιωτικό πανεπιστήμιο.
 

41%

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 41% αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 250 μηνύματα.
Μου πρότεινε η μητέρα μου να πάω σε ιδιωτικό αλλά δεν δέχθηκα,διότι πιστεύω πως άλλο κύρος διαθέτει ένας γιατρός που κατάφερε να περάσει από τις πανελλήνιες και άλλο κύρος έχει ένας γιατρός που τελείωσε σε ιδιωτικό πανεπιστήμιο.
Αν έχει τη δυνατότητα να σε στείλει αρπαξε την, εσύ την επιστήμη της ιατρική θες να σπουδάσεις. Δεν έχει καμία διαφορά στο κύρος, κανένας δεν θα σε ρωτήσει που και με τι βαθμό πήρες το πτυχίο όταν βγεις στην αγορά. Αυτά είναι κολλήματα και προκαταλήψεις που διαιωνίζουν κάποιοι για συμφέροντα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ας μας πει την γνώμη του και ο έμπειρος σε αυτά τα θέματα
@γιαννης_00
 
Τελευταία επεξεργασία:

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Γενικά είμαι επιρρεπής στο άγχος.
Είναι μία απαιτητική σχολή και το ίδιο το επάγγελμα είναι για γερά νεύρα. Προσπάθησε να πας για μία ειδίκευση που δεν θα είναι αγχωτική (δηλαδή απέφυγε καμία καρδιοχειρουργική). Καλή επιτυχία!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.
Ευχαριστω καλε μου 41% για την πασα ..αλλα τι να πω ?
Εγω δεν ειμαι του μοτο ...οτι θελεις μπορεις..
Ειμαι του ...απλωνεις τα ποδια σου μεχρι εκει που φτανει το παπλωμα ,αντε και το σεντονι.
Οποτε θα της πω ρεαλιστικα πραματα και ισως την στεναχωρησω
 

Magigi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Magigi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Πατρών. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Γενικά είμαι επιρρεπής στο άγχος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Νιώθω και είμαι διατεθειμένη να διαβάσω αρκετά και με πρόγραμμα, αλλά επειδή είναι ένας πολύ υψηλός στόχος και δύσκολος αγχώνομαι και υποτιμώ τον εαυτό μου πιστεύοντας ότι δεν θα τα καταφέρω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Μου πρότεινε η μητέρα μου να πάω σε ιδιωτικό αλλά δεν δέχθηκα,διότι πιστεύω πως άλλο κύρος διαθέτει ένας γιατρός που κατάφερε να περάσει από τις πανελλήνιες και άλλο κύρος έχει ένας γιατρός που τελείωσε σε ιδιωτικό πανεπιστήμιο.
Για να βγεις στην αγορά πρεπει να έχεις πτυχίο, από όπου και αν το παρεις. Ουτε η πρωτη θα είσαι ουτε η τελευταία αν τελικά διαλέξεις να μπεις σε ιδιωτικό. Αν θες να έχεις κυρος, να κοιτάξεις να μάθεις όσα περισσότερα μπορείς και να γίνεις καλή στη δουλειά σου. Είσαι διατεθειμένη να ασχοληθείς όπως λες, οπότε μπορείς να κάνεις και τα παραπάνω.
Αν, παρα το άγχος σου, πιστευεις οτι μπορείς να τα καταφέρεις, και το θέλεις, ξαναδοκιμασε άλλη μια φορά
 
Τελευταία επεξεργασία:

Deneimaikala

Νεοφερμένος

Η Deneimaikala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Παύλος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Είναι μία απαιτητική σχολή και το ίδιο το επάγγελμα είναι για γερά νεύρα. Προσπάθησε να πας για μία ειδίκευση που δεν θα είναι αγχωτική (δηλαδή απέφυγε καμία καρδιοχειρουργική). Καλή επιτυχία!
Ευχαριστώ πολύ!Θέλω να γίνω γενικός γιατρός.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για να βγεις στην αγορά πρεπει να έχεις πτυχίο, από όπου και αν το παρεις. Ουτε η πρωτη θα είσαι ουτε η τελευταία αν τελικά διαλέξεις να μπεις σε ιδιωτικό. Αν θες να έχεις κυρος, να κοιτάξεις να μάθεις όσα περισσότερα μπορείς και να γίνεις καλή στη δουλειά σου. Είσαι διατεθειμένη να ασχοληθείς όπως λες, οπότε μπορείς να κάνεις και τα παραπάνω.
Αν, παρα το άγχος σου, πιστευεις οτι μπορείς να τα καταφέρεις, και το θέλεις, ξαναδοκιμασε άλλη μια φορά
Την έχω πάρει την απόφαση μου και αυτή είναι το να περάσω ιατρική μέσω των πανελληνίων,την έχω απορρίψει την επιλογή μέσω του ιδιωτικου.
 

41%

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 41% αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 250 μηνύματα.
Ευχαριστω καλε μου 41% για την πασα ..αλλα τι να πω ?
Εγω δεν ειμαι του μοτο ...οτι θελεις μπορεις..
Ειμαι του ...απλωνεις τα ποδια σου μεχρι εκει που φτανει το παπλωμα ,αντε και το σεντονι.
Οποτε θα της πω ρεαλιστικα πραματα και ισως την στεναχωρησω
Μπορείς να της πεις τι θεωρείς καλύτερο, να μείνει και να ξανά δώσει ή να φύγει αφού έχει τη δυνατότητα. (τόσο κόσμο έχεις βοηθήσει εδώ, ξέρεις από αυτά).
Επειδή i know you, ακόμα και το αρνητικό (αν υπάρχει) θα το ξεφουρνήσεις με γλυκό τρόπο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Την έχω πάρει την απόφαση μου και αυτή είναι το να περάσω ιατρική μέσω των πανελληνίων,την έχω απορρίψει την επιλογή μέσω του ιδιωτικου.
Τότε σε βγάζει η ίδια η κοπέλα από τη δύσκολη θέση. :slourp:
 

Magigi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Magigi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Πατρών. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!Θέλω να γίνω γενικός γιατρός.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Την έχω πάρει την απόφαση μου και αυτή είναι το να περάσω ιατρική μέσω των πανελληνίων,την έχω απορρίψει την επιλογή μέσω του ιδιωτικου.
Ωραία! Οπως ειπαν και τα παιδια πανω και το ξέρεις κι εσύ φυσικά, χρειάζεται προσπαθεια, ψυχραιμία και υπομονή, είναι όντως για γερά νευρα. Πιστεύω ότι μπορείς να τα καταφέρεις.
Καλή επιτυχία! Σου ευχομαι ο, τι καλυτερο!!
 

Deneimaikala

Νεοφερμένος

Η Deneimaikala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Παύλος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ωραία! Οπως ειπαν και τα παιδια πανω και το ξέρεις κι εσύ φυσικά, χρειάζεται προσπαθεια, ψυχραιμία και υπομονή, είναι όντως για γερά νευρα. Πιστεύω ότι μπορείς να τα καταφέρεις.
Καλή επιτυχία! Σου ευχομαι ο, τι καλυτερο!!
Ευχαριστώ πάρα πολύ<3
 

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Αν έχει λεφτά πάει άνετα στο νέο ιδιωτικό Πανεπιστήμιο και λύθηκε το πρόβλημα. Ούτε άγχη ούτε τίποτα.
σε βλεπω με αυτα τα μυαλλα,σε 4 χρονια να αλλαζεις το ονομα σου σε 45%
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top