Θέλω να μάθω Γαλλικά μόνος

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Γεια χαρά παιδιά
Θέλω να μάθω μόνος Γαλλικά χωρίς φροντιστήρια/ιδιαίτερα.
Έχετε να μου προτείνεται κάποιο/α καλό/ά βιβλία μήπως και κανένα σάιτ για συμπλήρωμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
λιγο η προφορα θα σε δυσκολεψει,αλλα παρε και καμια γαλλικη ταινια..μην βαζεις υποτιτλους και ακου...πανε σε καποια βιβλιοπωλεια και δες ποια βιβλια πιστευεις θα σε βοηθησουν...

απο cd κοιτα στο αμαζον κ.λπ για κριτικες και πανε μετα παρτο στην ελληνικη εκδοση που θα βρεις στα δικα μας sites ή οπου αξιοπιστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα να πάω σε βιβλιοπωλείο που θα με βοηθήσει να βρώ κάτι καλό επειδή μένω σε ένα πάρα πολύ μικρό νησί και το να πάω να ψάξω κάτι είναι απλά χάσιμο χρόνου..
Για αυτό θέλω να μου προτείνει εδώ όποιος έχει πρόσβαση ώστε να το αγοράσω από ηλεκτρονικό βιβλιοπωλείο..

Όσο για την προφορά σίγουρα είναι λίγο περίεργη αλλά δεν είναι και τρομερή..
Έχω κάνει μαθήματα στο γυμνάσιο με μια πολύ καλή καθηγήτρια οπότε όσο να ναι θυμάμαι κάποια πράγματα ή θα τα θυμηθώ εύκολα με την βοήθεια κάποιου βιβλίου...
Θέλω πρώτα να πιάσω τα γαλλικά στα βιβλία και μετά θα έρθουν και οι ταινίες αν πάει καλά..

Μέχρι στιγμής έχω βρεί μόνο το παρακάτω βιβλίο αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι καλό και έτσι θα ήθελα και εδώ την γνώμη σας..

https://www.ellinoekdotiki.gr/displayITM2.asp?ITMID=1384&LANG=GR
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
κοιτα αν θες την γνωμη μου...σου προτεινω να πας στο amazon...να δεις τι κυκλοφορει...ποιοι δηλ ειναι οι μεγαλοι παιχτες στα σχετικα dvd,τις κριτικες και μετα πας στα ηλεκτρονικα βιβλιοπωλεια και βγαζεις ακρη με τις αντιστοιχες ελληνικες εκδοσεις..

για βιβλια οντως ειναι λιγο δυσκολο αν δεν τα δεις απο κοντα...σε τετοιες περιπτωσεις ξερεις τι θα εκανα; θα επαιρνα το γαλλικο ινστιτουτο ενα τηλεφωνο...θα τους ελεγες το και το ειμαι σε απομακρυσμενο νησι θελω αξιοπιστες εκδοσεις για να μαθω μονος μου...ζητα εναν καθηγητη ή καποιον υπευθυνο και σχετικο τελος παντων...λεξικα και βιβλια πες τους...επισης πρεπει να διευκρινησεις γιατι υπαρχουν και βιβλια ολοκληρωτικα γαλλιστι..εσυ ομως προφανως νοιαζεσαι για ελληνογαλλικα βιβλια και dvd

ας πουνε και οι αλλοι ομως,σκεψεις σου μεταφερω
το βιβλιο που εδωσες δεν το ξερω βεβαια,αλλα δειχνει καλο,18 ευρω το ειδα..φετινο..δεν χανεις και τπτ να το παρεις εδω που τα λεμε...αλλα πρωτα ρωτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Δεν είναι άσχημη ιδέα για το γαλλικό ινστιτούτο
Θα στείλω email αύριο και αν χρειαστεί θα πάρω τηλέφωνο
Για αρχή ναι θέλω ελληνογαλλικά βιβλία εφόσον θα τα κάνω σχεδόν από την αρχή και ύστερα θα πάω σε γαλλικά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Τα C'est clair είναι βιβλία γαλλικών για Έλληνες και είναι πολύ καλά. :) Κοίταξε αν μπορέσεις να τα βρεις ονλαιν ή από κάποιον γνωστό σου που έκανε γαλλικά. Οι περισσότεροι με αυτά δουλέυουν, ακόμα και το γυμνάσιο μου αυτό έκανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Με ένα γκουγκλάρισμα τα βρήκα
Σαν πολλά δεν ειναι όμως;
Παρόλα αυτά ναι μεν τα βρήκα αλλά δεν μου παρέχει αυτή η ιστοσελίδα κάποιες πληροφορίες..
Ούτε καν κάποια εικόνα για το πως είναι μέσα..
Είναι ελληνογαλλικά ή μόνο γαλλικά;
Πόσες σελίδες είναι το καθένα γνωρίζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Με ένα γκουγκλάρισμα τα βρήκα
Σαν πολλά δεν ειναι όμως;
Παρόλα αυτά ναι μεν τα βρήκα αλλά δεν μου παρέχει αυτή η ιστοσελίδα κάποιες πληροφορίες..
Ούτε καν κάποια εικόνα για το πως είναι μέσα..
Είναι ελληνογαλλικά ή μόνο γαλλικά;
Πόσες σελίδες είναι το καθένα γνωρίζεις;

Εμ ναι από όσο θυμάμαι έχει βιβλίο κανονικό, γραμματικής και λεξιλογίου η κάθε τάξη. Εγώ είχα κάνει αυτό και αυτό χωρίς απαραίτητα να αγοράσω όλα τα βιβλία της σειράς γιατί ας πούμε γραμματική και λέξεις γράφαμε στο τετράδιο. Αυτά φτάνουν για να μάθεις να χειρίζεσαι τη γλώσσα βασικά. Μέσα τα βιβλία είναι πολύ όμορφα και αφού απευθύνονται σε Έλληνες έχουν και πιο προσανατολισμένη θεματολογία σε εμάς ελληνικά όμως, αν εξαιρέσεις εκεί που εξηγούν το λεξιλόγιο και (ίσως) τη γραμματική δεν λένε. Δεν είναι πολύ μεγάλα, επειδή οι σελίδες πάνε ανάλογα με το χαρτί και δεν τα έχω τώρα μπροστά μου να υπολογίζεις ότι μοιάζουν με μεγαλούτσικα περιοδικά.

Γενικά εγώ είχα μείνει πολύ ικανοποιημένη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Ψάξε στο internet για site που μπορείς να κάνεις online μαθήματα.Εγώ κάνω ισπανικά μέσω ιντερνετ και με πρόγραμμα έχω φτάσει σε καλό επίπεδο!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ειναι και αυτο ναι..αν βρεις κατι αξιοπιστο γιατι οχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Λοιπόν στο γαλλικό ινστιτούτο δε νομίζω να σε βοηθήσουν ιδιαίτερα άλλωστε η αρμοδιότητά τους δεν είναι αυτή.Το βιβλίο που βρήκες είναι αρκετά καλό για τα βασικά τουλάχιστον.Η νονά μου πήρε από την ίδια σειρά τα γερμανικά και έμεινε ευχαριστημένη.Κι εγώ που μου το δάνεισε έμεινα ευχαριστημένος.Μ' ένα ξεφύλλισμα που έκανα στην ιστοσελίδα έχει κάποιες σελίδες από το βιβλίο και τα περιεχόμενά του πιστεύω πως θα σε βοηθήσει αρκετά αλλά δεν θα ανεβάσει και πολύ το επίπεδό σου.Αλλά αν θέλεις παρ' το και δες τι θυμάσαι από το γυμνάσιο.Τώρα για το c' est clair! δεν γνωρίζω εγώ όμως σου συστήνω το nouveau prepadelf A1 των trait d union αλλά να πάρεις την παλιά την έκδοση όχι την καινούρια.Εγώ την παλιά την έκανα πρόπερσι και το προτείνω ανεπιφύλαχτα μόνο που δεν έχει γραμματική και διαλόγους ε΄χει μόνο λεξιλόγιο τεστ και ακουστικό είναι σος βιβλίο!

Ψάξε στο internet για site που μπορείς να κάνεις online μαθήματα.Εγώ κάνω ισπανικά μέσω ιντερνετ και με πρόγραμμα έχω φτάσει σε καλό επίπεδο!!!:)

Σε ποια ιστοσελίδα είσαι?Εγώ πριν ξεκινήσω γαλλικά το έψαξα λίγο στο ίντερνετ και αυτά που βρήκα ήταν λιγοστά και διάσπαρτα σε πολλές ιστοσελίδες όχι και τόσο αξιόπιστες...Σε αντίθεση με τα γερμανικά, που αν θέλεις να τα μάθεις μέσω ίντερνετ υπάρχει πλήθος επιλογών διαθέσιμα βιβλία για να κατεβάσεις βίντεο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Τώρα για το c' est clair! δεν γνωρίζω εγώ όμως σου συστήνω το nouveau prepadelf A1 των trait d union αλλά να πάρεις την παλιά την έκδοση όχι την καινούρια.Εγώ την παλιά την έκανα πρόπερσι και το προτείνω ανεπιφύλαχτα μόνο που δεν έχει γραμματική και διαλόγους ε΄χει μόνο λεξιλόγιο τεστ και ακουστικό είναι σος βιβλίο!

Το prepadelf όμως δεν είναι για να μάθεις τη γλώσσα. Είναι για προετοιμασία για πτυχίο πιο πολύ. Δηλαδή αν δεν κάνεις γραμματική και βασικά γαλλικά από κάπου αλλού είναι υπερβολικά δύσκολο να βγάλεις κάτι από εκεί. Για τα πτυχία, είναι τέλειο βιβλίο,όντως! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Πάντως αν μπορούσες να τα μπλέξεις με γαλλίδα θα ταν το ισχυρότερο κίνητρο για μάθηση! Αστέρι θα σε κανε τσακ μπαμ! Αν μπορείς ψάξε να βρεις ένα λογισμικό που να προφέρει τις λέξεις και μετα για βιβλία είναι εύκολο. Κοίτα επίσης για καμμιά κοπέλα που κάνει φτηνά ιδιαίτερα στη γειτονιά σου,ας είναι νεαρή μπορεί να χει πάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
είδες Νίκο τι σου κάνει το δίκτυο,σκέψου πως όχι πολλες δεκαετίες πριν,λιγα χρόνια θα έλεγα...παιδια της ηλικίας σου σε απομονωμένα σημεία δεν είχαν όλη αυτήν την δυνατότητα...είσαι τυχερή γενιά από μια άποψη..έτσι δεν είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasool

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Εκανα ιδιαιτερα στα γαλλικα μεχρι το επιπεδο Β1 και τωρα προσπαθω να παω για το Β2 προσπαθοντας απο μονη μου. Απο βιβλια ειχα τα Prep a delf τα οποια ηταν ιδιατερα ευχρηστα. Επισης ψαξε για καποια cd / dvd τυπου doki , που ειναι σαν παιχνιδακι αλλα σε βοηθα πολυ για να μαθεις τα βασικα και στη συνεχεια δοκιμασε να διαβαζεις αρθρα στα γαλλικα και οποια λεξη δε ξερεις να την ψαχνεις σε ενα λεξικο 'η στο google translate.

Σε ποιο νησι μενεις Νικο [αν επιτρεπεται] ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
@panagiotists13 αυτά που μου προτείνεις είναι ελληνογαλλικά ή μόνο γαλλικά;
Από την Αμοργό είμαι(δυστυχώς)..
Δυστυχώς επίσης δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιος που να κάνει γαλλικά πέραν της καθηγήτριας του Γυμνασίου-Λυκείου μας.
Και αυτή δεν είναι καλή να πεις οτι μπορώ να κάνω κάτι με αυτή..
Την είχα στην τρίτη γυμνασίου και ενώ στις δυο προηγούμενες που είχα άλλη είχα μάθει πολλά πράγματα στα γαλλικά με αυτή δεν έμαθα τίποτα απολύτως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Το βιβλίο αυτό δεν είναι μόνο για προετοιμασία για εξετάσεις αλλά και για εκμάθηση γαλλικών απλά στο τέλος κάθε ενότητας αφιερώνει 3-4 σελίδες με τεστ.Εγώ ήξερα μόνο τα βασικά από το σχολείο όταν πήγαινα έκτη δημοτικού και ξεκίνησα ιδιαίτερα με αυτό το βιβλίο.Όσο για τη γραμματική και τους διαλόγους κοίταξε σε κανένα βιβλιοπωλείο της περιοχής σου.Όσο για το λεξιλόγιο το έχει ολόκληρο μεταφρασμένο στην ιστοσελίδα των εκδόσεων.Δεν σου προτείνω να πάρεις λεξικό γιατί έχει όλο το λεξιλόγιο μεταφρασμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Τι έγινε τελικά?Έκανες κάτι?Αγόρασες κάποιο από αυτά τα βιβλία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
τελικως τι εκανες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Σκέφτομαι σοβαρά να ασχοληθώ με την Γαλλική γλώσσα..
Αν και έχω κάνει μαθήματα στο σχολείο για δύο χρόνια μόλις είναι υπέροχα..
Θέλω να μου πείτε αν σαν γλώσσα είναι δύσκολη και να μου προτείνεται βιβλία. Θα ήθελα σειρές όμως του τύπου Accees, to the top που υπάρχουν στα αγγλικά και όχι ξέμπαρκα βιβλία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top