Θέλω να ακολουθήσω τον δρόμο των οικονομικών

69lover

Νεοφερμένος

Ο 69lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.
Είναι μαθητής της Γ Λυκείου και έχω διαλέξει κατεύθυνση θετικής με μαθηματικά. Ποια θα ήταν η καλύτερη επιλογή για να ακολουθήσω τον δρόμο των οικονομικών; Η αλήθεια είναι πως στην Β λυκειου δεν ήξερα τι να επιλέξω όποτε Επειδή ήμουν και καλός μαθητής τελικά πήγα θετική κατεύθυνση. Τα μαθηματικάθα ήταν μια καλή επιλογή; Έχω δει το πρόγραμμα σπουδών και έχει αρκετά μαθηματα σχετικά με τα οικονομικά όποτε σκέφτηκα πως θα ήταν ένα σωρό μονοπάτι. Από την άλλη έχω ακούσει επίσης παρά πολύ καλά λόγια για την σεμφε και πως και από κει έχει καλές διεξόδους στον τομέα των οικονομικών. Ποια άποψη σας στο θέμα; Είναι κάποια από αυτές τις δύο σχολές καλή επιλογή και αν ναι ποια θα με συμβούλευσε περισσότερο; Φυσικά δεν γίνεται συζήτηση για σχολή εκτός Αθηνών καθώς δεν υπάρχει η δυνατότητα.
Κάποια άποψη από άτομα που έχουν ακολουθήσει παρόμοιους δρόμους Η τουλάχιστον έχουν μια καλή ιδέα των πραγμάτων;
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.
Είναι μαθητής της Γ Λυκείου και έχω διαλέξει κατεύθυνση θετικής με μαθηματικά. Ποια θα ήταν η καλύτερη επιλογή για να ακολουθήσω τον δρόμο των οικονομικών; Η αλήθεια είναι πως στην Β λυκειου δεν ήξερα τι να επιλέξω όποτε Επειδή ήμουν και καλός μαθητής τελικά πήγα θετική κατεύθυνση. Τα μαθηματικάθα ήταν μια καλή επιλογή; Έχω δει το πρόγραμμα σπουδών και έχει αρκετά μαθηματα σχετικά με τα οικονομικά όποτε σκέφτηκα πως θα ήταν ένα σωρό μονοπάτι. Από την άλλη έχω ακούσει επίσης παρά πολύ καλά λόγια για την σεμφε και πως και από κει έχει καλές διεξόδους στον τομέα των οικονομικών. Ποια άποψη σας στο θέμα; Είναι κάποια από αυτές τις δύο σχολές καλή επιλογή και αν ναι ποια θα με συμβούλευσε περισσότερο; Φυσικά δεν γίνεται συζήτηση για σχολή εκτός Αθηνών καθώς δεν υπάρχει η δυνατότητα.
Κάποια άποψη από άτομα που έχουν ακολουθήσει παρόμοιους δρόμους Η τουλάχιστον έχουν μια καλή ιδέα των πραγμάτων;
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Σέμφε δεν θα πρότεινα με τίποτα. Εαν δεν σου αρέσουν τα υπόλοιπά μαθήματα της θετικής θα φας σκληρό χτύπησα απο την φυσική η οποία γίνεται σε ένα ανεβασμένο επίπεδο σε φυσικομαθηματικές και πολυτεχνικές σχολές. Για να μην αναφέρω τα μαθήματα της μηχανικής και της αντοχής υλικών.Και γενικά εαν δεις το πρόγραμμα της Σεμφε θα καταλάβεις οτι είναι πολύ βαρύ ακόμα και για παιδιά που έχουν όντως σκοπό να σπουδάσουν μαθηματικά ή/και φυσική. Οπότε ναι, καλύτερα να την αποφύγεις γιατί θα βρεθείς σε μια θέση που πιθανότατα θα πρέπει να παρακολουθήσεις πολλά άσχετα μαθήματα με τα οικονομικά και ταυτόχρονα ιδιαίτερα δύσκολα.

Θεωρώ οτι ένα μαθηματικό τμήμα θα σε εξυπηρετούσε πολύ καλύτερα απο την άποψη οτι έχεις άμεση διέξοδο στα οικονομικά και ταυτόχρονα αποφεύγεις φυσική τελείως,εαν δεν θέλεις να ασχοληθείς.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.
Είναι μαθητής της Γ Λυκείου και έχω διαλέξει κατεύθυνση θετικής με μαθηματικά. Ποια θα ήταν η καλύτερη επιλογή για να ακολουθήσω τον δρόμο των οικονομικών; Η αλήθεια είναι πως στην Β λυκειου δεν ήξερα τι να επιλέξω όποτε Επειδή ήμουν και καλός μαθητής τελικά πήγα θετική κατεύθυνση. Τα μαθηματικάθα ήταν μια καλή επιλογή; Έχω δει το πρόγραμμα σπουδών και έχει αρκετά μαθηματα σχετικά με τα οικονομικά όποτε σκέφτηκα πως θα ήταν ένα σωρό μονοπάτι. Από την άλλη έχω ακούσει επίσης παρά πολύ καλά λόγια για την σεμφε και πως και από κει έχει καλές διεξόδους στον τομέα των οικονομικών. Ποια άποψη σας στο θέμα; Είναι κάποια από αυτές τις δύο σχολές καλή επιλογή και αν ναι ποια θα με συμβούλευσε περισσότερο; Φυσικά δεν γίνεται συζήτηση για σχολή εκτός Αθηνών καθώς δεν υπάρχει η δυνατότητα.
Κάποια άποψη από άτομα που έχουν ακολουθήσει παρόμοιους δρόμους Η τουλάχιστον έχουν μια καλή ιδέα των πραγμάτων;
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας
Μαθηματικα και στατιστικη αν θες διεξοδους μετα στα οικονομικα. Η σεμφε πολυ κουραση χωρις λογο για εκει που στοχευεις.
 

bovid19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bovid19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Το τμήμα Στατιστικής του ΟΠΑ το έχεις σκεφτεί; Νομίζω είναι αυτό που ψάχνεις.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα σου συνιστούσα και γω το τμήμα Στατιστικής του ΟΠΑ σαν μια καλή επιλογή και μετά ένα μεταπτυχιακό στα Οικονομικά. Συνδυάζονται πολύ ωραία αυτές οι 2 επιστήμες :).
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Μήπως να πήγαινες στη κατεύθυνση των οικονομικών;😜
 

pink_panther

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pink_panther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.
Είναι μαθητής της Γ Λυκείου και έχω διαλέξει κατεύθυνση θετικής με μαθηματικά. Ποια θα ήταν η καλύτερη επιλογή για να ακολουθήσω τον δρόμο των οικονομικών; Η αλήθεια είναι πως στην Β λυκειου δεν ήξερα τι να επιλέξω όποτε Επειδή ήμουν και καλός μαθητής τελικά πήγα θετική κατεύθυνση. Τα μαθηματικάθα ήταν μια καλή επιλογή; Έχω δει το πρόγραμμα σπουδών και έχει αρκετά μαθηματα σχετικά με τα οικονομικά όποτε σκέφτηκα πως θα ήταν ένα σωρό μονοπάτι. Από την άλλη έχω ακούσει επίσης παρά πολύ καλά λόγια για την σεμφε και πως και από κει έχει καλές διεξόδους στον τομέα των οικονομικών. Ποια άποψη σας στο θέμα; Είναι κάποια από αυτές τις δύο σχολές καλή επιλογή και αν ναι ποια θα με συμβούλευσε περισσότερο; Φυσικά δεν γίνεται συζήτηση για σχολή εκτός Αθηνών καθώς δεν υπάρχει η δυνατότητα.
Κάποια άποψη από άτομα που έχουν ακολουθήσει παρόμοιους δρόμους Η τουλάχιστον έχουν μια καλή ιδέα των πραγμάτων;
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας
Μπορείς απλώς να σπουδάσεις οικονομικά... λέω εγώ τώρα
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.

bovid19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bovid19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Μπορείς απλώς να σπουδάσεις οικονομικά... λέω εγώ τώρα
Του αρέσουν τα μαθηματικά από αυτά που κατάλαβα, άρα το οικονομικό είναι κακή επιλογή. Πχ στο οικονομικό του ΟΠΑ τα ποσοτικά μαθήματα που μπορείς να έχεις είναι από 6 (μόνο τα υποχρεωτικά) έως 11 (2 ακόμα επιλογές + 3 μαθήματα απ'το τμήμα Στατιστικής εξαντλώντας όλες τις ελεύθερες επιλογές) ενώ το πτυχίο απαιτεί 36 μαθήματα πλην ξένων γλωσσών. Πέραν του ότι είναι πολύ λίγα τα περισσότερα από αυτά διδάσκονται σε χαμηλό επίπεδο γιατί οι περισσότεροι φοιτητές είναι γτμπκ και χομπίστες.
 

pink_panther

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pink_panther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Του αρέσουν τα μαθηματικά από αυτά που κατάλαβα, άρα το οικονομικό είναι κακή επιλογή. Πχ στο οικονομικό του ΟΠΑ τα ποσοτικά μαθήματα που μπορείς να έχεις είναι από 6 (μόνο τα υποχρεωτικά) έως 11 (2 ακόμα επιλογές + 3 μαθήματα απ'το τμήμα Στατιστικής εξαντλώντας όλες τις ελεύθερες επιλογές) ενώ το πτυχίο απαιτεί 36 μαθήματα πλην ξένων γλωσσών. Πέραν του ότι είναι πολύ λίγα τα περισσότερα από αυτά διδάσκονται σε χαμηλό επίπεδο γιατί οι περισσότεροι φοιτητές είναι γτμπκ και χομπίστες.
Μπορεί να κρατήσει τα μαθηματικά σαν χόμπυ, αλλά σε ό,τι αφορά το την εργασία λέει ξεκάθαρα ότι θέλει να εργαστεί πάνω στα οικονομικά. Άρα το να σπουδάσει κάτι που δεν συνδέεται άμεσα με τα οικονομικά είναι σα να πηγαίνει Αθήνα-Θεσσαλονίκη με αερόστατο. Αν έχει αντοχές ας σπουδάσει και τα δύο, είναι ισχυρός συνδυασμός.
 

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@tsiobieman Καλησπέρα, ειδα οτι σπουδάζεις Πληροφορική στο ΟΠΑ και με ενδιαφέρει σαν σχολη (μαζι με αυτη του ΕΚΠΑ), ήθελα να ρωτήσω τις εντυπώσεις σου, αν εχεις θεμα με τις εγκαταστάσεις ή με την περιοχή και γενικά αν είναι καλό τμήμα κατα την γνωμη σου. Επισης, κανετε καθολου hardware ή μόνο λειτουργικό και οικονομικά; Αν έχεις την καλοσύνη, θα εκτιμούσα την γνώμη σου.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
@tsiobieman Καλησπέρα, ειδα οτι σπουδάζεις Πληροφορική στο ΟΠΑ και με ενδιαφέρει σαν σχολη (μαζι με αυτη του ΕΚΠΑ), ήθελα να ρωτήσω τις εντυπώσεις σου, αν εχεις θεμα με τις εγκαταστάσεις ή με την περιοχή και γενικά αν είναι καλό τμήμα κατα την γνωμη σου. Επισης, κανετε καθολου hardware ή μόνο λειτουργικό και οικονομικά; Αν έχεις την καλοσύνη, θα εκτιμούσα την γνώμη σου.

Καλησπέρα Βαγγέλη , ήθελα να σου απαντήσω και στο άλλο θέμα που πόσταρες αλλά θα σου στείλω καλύτερα προσωπικό μήνυμα γιατί αυτό το θέμα είναι για οικονομικά όχι για Πληροφορική.
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί δεν πήγες λοιπόν στην άλλη κατεύθυνση.
 

pantium

Νεοφερμένος

Η pantium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Καλησπέρα Βαγγέλη , ήθελα να σου απαντήσω και στο άλλο θέμα που πόσταρες αλλά θα σου στείλω καλύτερα προσωπικό μήνυμα γιατί αυτό το θέμα είναι για οικονομικά όχι για Πληροφορική.

θα με ενδιεφεραν κι εμενα μερικες πληροφοριες για το τμημα της πληροφορικης στο οπα εαν μπορεις φυσικα :)
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top