Θέλω Νομική στο ΕΚΠΑ αλλά είμαι σε απόγνωση

BorisofBoris.2006.

Νεοφερμένος

Ο BorisofBoris.2006. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Λοιπόν, πάω Γ Λυκείου, ανθρωπιστικών σπουδών και έχω ως στόχο την Νομική Στο Καποδιστριακό. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω και θαυμάσιες βάσεις από παλιά και πιστευω ότι για αυτό δεν θα τα καταφέρω. Συνεχώς πιστεύω ότι δεν θα γράψω καλά στο τέλος επειδή το γλωσσικο μου επίπεδο δεν είναι τόσο υψηλό. Επίσης στο φροντηστιριο δεν γραφω οσο θα έπρεπε. Ειναι αυτο μια ένδειξη οτι δεν θα γραψω καλα στο τελος? Υπάρχει κανείς που να είχε το ίδιο πρόβλημα αλλά να έγραψε μια χαρα εντέλει?
 

Lifelong Learner

Νεοφερμένος

Ο Lifelong Learner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Kαλησπέρα.Όταν έδωσα εγώ εξετάσεις ,πριν 10 χρόνια,που δίναμε περισσότερα μαθήματα και έμπαιναν κατά συνθηκη δυσκολα θέματα ,είχα δει συμμαθητές μου που όλα τα χρόνια του μαθητικού τους βίου να είναι φοβερά μέτριοι ,αν όχι κακοί μαθητές ,να πετυχαίνουν στις πανελλήνιες εξετάσεις πολύ καλά αποτελέσματα και να εισάγονται σε σχολές ,πολύ καλές,που ήταν αμφίβολο αν θα τις τελείωναν .Το αν θα πετυχεις ή όχι εξαρτάται σε πολύ μεγάλο βαθμό απο τον τρόπο με τον οποίο θα προσπαθήσεις και απο τον κόπο που θα καταβάλλεις.Υπάρχει χρόνος και να καλύψεις κενά και για να βγάλεις την ύλη.Και ακόμη και αν δεν ευοδωθούν οι φετινές προσπάθειες,θα έχει δημιουργηθεί πολύ καλό υπόβαθρο για την επόμενη φορά. Δεν καταλαβαίνω γιατί ένα παιδί 17-18 χρόνων να είναι απεγνωσμένο,όταν έχει συγκεκριμένο στόχο για τον οποίο μπορεί να προσπαθήσει και 2 και 3 φορές.
 

BorisofBoris.2006.

Νεοφερμένος

Ο BorisofBoris.2006. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Kαλησπέρα.Όταν έδωσα εγώ εξετάσεις ,πριν 10 χρόνια,που δίναμε περισσότερα μαθήματα και έμπαιναν κατά συνθηκη δυσκολα θέματα ,είχα δει συμμαθητές μου που όλα τα χρόνια του μαθητικού τους βίου να είναι φοβερά μέτριοι ,αν όχι κακοί μαθητές ,να πετυχαίνουν στις πανελλήνιες εξετάσεις πολύ καλά αποτελέσματα και να εισάγονται σε σχολές ,πολύ καλές,που ήταν αμφίβολο αν θα τις τελείωναν .Το αν θα πετυχεις ή όχι εξαρτάται σε πολύ μεγάλο βαθμό απο τον τρόπο με τον οποίο θα προσπαθήσεις και απο τον κόπο που θα καταβάλλεις.Υπάρχει χρόνος και να καλύψεις κενά και για να βγάλεις την ύλη.Και ακόμη και αν δεν ευοδωθούν οι φετινές προσπάθειες,θα έχει δημιουργηθεί πολύ καλό υπόβαθρο για την επόμενη φορά. Δεν καταλαβαίνω γιατί ένα παιδί 17-18 χρόνων να είναι απεγνωσμένο,όταν έχει συγκεκριμένο στόχο για τον οποίο μπορεί να προσπαθήσει και 2 και 3 φορές.
Kαλησπέρα.Όταν έδωσα εγώ εξετάσεις ,πριν 10 χρόνια,που δίναμε περισσότερα μαθήματα και έμπαιναν κατά συνθηκη δυσκολα θέματα ,είχα δει συμμαθητές μου που όλα τα χρόνια του μαθητικού τους βίου να είναι φοβερά μέτριοι ,αν όχι κακοί μαθητές ,να πετυχαίνουν στις πανελλήνιες εξετάσεις πολύ καλά αποτελέσματα και να εισάγονται σε σχολές ,πολύ καλές,που ήταν αμφίβολο αν θα τις τελείωναν .Το αν θα πετυχεις ή όχι εξαρτάται σε πολύ μεγάλο βαθμό απο τον τρόπο με τον οποίο θα προσπαθήσεις και απο τον κόπο που θα καταβάλλεις.Υπάρχει χρόνος και να καλύψεις κενά και για να βγάλεις την ύλη.Και ακόμη και αν δεν ευοδωθούν οι φετινές προσπάθειες,θα έχει δημιουργηθεί πολύ καλό υπόβαθρο για την επόμενη φορά. Δεν καταλαβαίνω γιατί ένα παιδί 17-18 χρόνων να είναι απεγνωσμένο,όταν έχει συγκεκριμένο στόχο για τον οποίο μπορεί να προσπαθήσει και 2 και 3 φορές.
Αυτό με βοηθησε κάπως, πάντως πρέπει οπωσδήποτε να περάσω φέτος.
ευχαριστώ
 

nearos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,464 μηνύματα.
Και εγώ στο φροντιστήριο δεν τα πάω τόσο καλά αλλα μέχρι τώρα σχολείο έχω γράψει πανω απο 18... Δες τα λάθη σου ως ενα έξτρα μάθημα και όχι ως τιμορία, και διώξε το σκεπτικό του "δεν θα καταφέρω τίποτα" γιατι μονο θα κολλάς. Αν δεν πετύχεις, προσπάθησε ξανά, και ξανά, και ξανά μέχρι να τα καταφέρεις. Η ελπίδα πρέπει πάντα να φεύγει τελευταία
 

BorisofBoris.2006.

Νεοφερμένος

Ο BorisofBoris.2006. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Και εγώ στο φροντιστήριο δεν τα πάω τόσο καλά αλλα μέχρι τώρα σχολείο έχω γράψει πανω απο 18... Δες τα λάθη σου ως ενα έξτρα μάθημα και όχι ως τιμορία, και διώξε το σκεπτικό του "δεν θα καταφέρω τίποτα" γιατι μονο θα κολλάς. Αν δεν πετύχεις, προσπάθησε ξανά, και ξανά, και ξανά μέχρι να τα καταφέρεις. Η ελπίδα πρέπει πάντα να φεύγει τελευταία
Πολύ ωραίο αυτό, να είσαι καλά ρε. Θα καταβάλλω μεγάλη προσπάθεια
 

ak2005

Νεοφερμένος

Η ak2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Διάβασε όσο πιο πολύ μπορείς. Εγώ για παράδειγμα, στο φροντιστήριο (που παρακολουθούσα ΑΟΘ και ΑΕΠΠ) έγραφα πάντα γύρω στη βάση λόγω δυσκολων θεμάτων που έβαζαν οι καθηγητές. Παρόλα αυτά, στις πανελλήνιες κατάφερα να πιάσω 17.2(αοθ) και 18.2 (ΑΕΠΠ).
Δωστα όλα και μην σκέφτεσαι το ενδεχόμενο της αποτυχίας για να καταφέρεις τον στόχο σου .
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,932 μηνύματα.
Λοιπόν, πάω Γ Λυκείου, ανθρωπιστικών σπουδών και έχω ως στόχο την Νομική Στο Καποδιστριακό. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω και θαυμάσιες βάσεις από παλιά και πιστευω ότι για αυτό δεν θα τα καταφέρω. Συνεχώς πιστεύω ότι δεν θα γράψω καλά στο τέλος επειδή το γλωσσικο μου επίπεδο δεν είναι τόσο υψηλό. Επίσης στο φροντηστιριο δεν γραφω οσο θα έπρεπε. Ειναι αυτο μια ένδειξη οτι δεν θα γραψω καλα στο τελος? Υπάρχει κανείς που να είχε το ίδιο πρόβλημα αλλά να έγραψε μια χαρα εντέλει?
Αρχικά, δε χρειάζεται να αγχώνεσαι, όπως σου είπαν και οι υπόλοιποι, πάρτο θετικά, δες το κάθε λάθος σαν ακόμη ένα μάθημα. Το ότι η σχολή που θες έχει υψηλή βάση προφανώς και δεν πρέπει να σε αποτρέπει από το να προσπαθήσεις για αυτή, αλλά ίσα ίσα να σε πεισμώνει και να σου δίνει κίνητρο να γίνεις ακόμη καλύτερος για "χάρη" της. Τέλος, αυτό που έχω εγώ να σου πω είναι ότι, αν είναι η σχολή των ονείρων σου, πρέπει να τα δώσεις όλα. Διαφορετικά πολύ πιθανό να περάσεις σε μια σχολή στην οποία κάθε μέρα θα πηγαίνεις και θα αναρωτιέσαι τι δουλειά έχεις εσύ εκεί. Κάτι ξέρω και στο λέω αυτό.
Όπως και να 'χει, σου εύχομαι καλή επιτυχία από καρδιάς, και ό,τι καλύτερο. Μη φοβάσαι, πίστεψε στις δυνάμεις σου, κάλυψε με ηρεμία τα όποια κενά και όλα θα πάνε καλά.
 

BorisofBoris.2006.

Νεοφερμένος

Ο BorisofBoris.2006. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Αρχικά, δε χρειάζεται να αγχώνεσαι, όπως σου είπαν και οι υπόλοιποι, πάρτο θετικά, δες το κάθε λάθος σαν ακόμη ένα μάθημα. Το ότι η σχολή που θες έχει υψηλή βάση προφανώς και δεν πρέπει να σε αποτρέπει από το να προσπαθήσεις για αυτή, αλλά ίσα ίσα να σε πεισμώνει και να σου δίνει κίνητρο να γίνεις ακόμη καλύτερος για "χάρη" της. Τέλος, αυτό που έχω εγώ να σου πω είναι ότι, αν είναι η σχολή των ονείρων σου, πρέπει να τα δώσεις όλα. Διαφορετικά πολύ πιθανό να περάσεις σε μια σχολή στην οποία κάθε μέρα θα πηγαίνεις και θα αναρωτιέσαι τι δουλειά έχεις εσύ εκεί. Κάτι ξέρω και στο λέω αυτό.
Όπως και να 'χει, σου εύχομαι καλή επιτυχία από καρδιάς, και ό,τι καλύτερο. Μη φοβάσαι, πίστεψε στις δυνάμεις σου, κάλυψε με ηρεμία τα όποια κενά και όλα θα πάνε καλά.
Σε υπερ-υπερευχαριστω
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,531 μηνύματα.
Το τι γράφεις στα διαγωνίσματα δεν παίζει κανέναν ρόλο στο πώς θα θα πας στις πανελλήνιες. Εσύ συγκεντρώσου στο διάβασμα όσο μπορείς και κάνε ασκήσεις για να εξασκηθείς περισσότερο. Μην πελαγώνεις. Μείνε συγκεντρωμένος στον στόχο σου και κάνε ο,τι μπορείς για να τον καταφέρεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

BorisofBoris.2006.

Νεοφερμένος

Ο BorisofBoris.2006. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Το τι γράφεις στα διαγωνίσματα δεν παίζει κανέναν ρόλο στο πώς θα θα πας στις πανελλήνιες. Εσύ συγκεντρώσου στο διάβασμα όσο μπορείς και κάνε ασκήσεις για να εξασκηθείς περισσότερο. Μην πελαγώνεις. Μείνε συγκεντρωμένη στον στόχο σου και κάνε ο,τι μπορείς για να τον καταφέρεις.
ευχαριστώ btw είμαι αγορι
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,531 μηνύματα.

Giorgkalo

Νεοφερμένος

Ο Giorgkalo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Μην αγχωνεσαι και ολα καλα θα πανε!
Και αν δεν πανε δεν πειραζει λυσεις υπαρχουν..
Προσπαθησε οσο περισσοτερο μπορεις ωστε στο τελος ανεξαρτητου αποτελεσματος θα ξειρεις οτι προσπαθησες...
Και κενα που εχεις δεν πειραζει προλαβαινεις ξεκινα απο αυριο κανε του φροντηστιριου ασκησεις κλπ του σχολ αν θες και ψαξε και απο το ιντερνετ υλικο.Οσες πιο πολλες πηγες διαβασματος εχεις τοσο καλυτερα.. Μην περιμενεις ουτε απο το σχολ ουτε απο το φροντ στο ποτε θα βγαλουν την υλη...Αν σε βοηθαει βαλε ενα προγραμμα για το ποτε θα βγαζεις κεφαλαια της υλης...κανε επαναληψεις...ρωτα για αποριες και η βελτιωση θα ερθει...
Καλη επιτυχια!!😁😄🤯
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top