Θέλω Νομική. Πώς να προχωρήσω;

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Τυπικά γράφτηκα προχθες στο Α' Εξάμηνο, αλλά πρακτικά ούτε δήλωση έκανα ούτε ΑΕΜ έχω οπότε θα μπω στο Β' Εξάμηνο.

Τα μαθήματα που έχουμε:
  1. Ποινικό Δίκαιο - Γενικό
  2. Διοικητικό Δίκαιο - Γενικό
  3. Δίκαιο της Δικαιοπραξίας
  4. Οικογενειακό Δίκαιο
  5. Εμπορικό Δίκαιο - Γενικό
  6. Επιλογής.
Είναι πολλά και δε ξέρω κατά πόσο θα μπορέσω να εξισορροπήσω σχολή-δουλειά. Τουλάχιστον για το παρόν έτος.

Από του χρόνου με το καλό μπορώ να δράσω με περισσότερη ευχέρεια.
Εσεις εχετε ξεχωριστο μαθημα για τις γενικες αρχες και για τις δικαιοπραξιες απο ο,τι ειδα. Ενδιαφερον

Αν ειναι να επιλεξεις λιγα, παρε καλυτερα δικαιοπραξιες και οικογενειακο που ειναι και τα 2 στον τομεα του αστικου. Το γενικο ποινικο και το διοικητικο ειναι λιγο βαρια μαθηματα κατ εμε αλλα ολα γινονται. Με καλο διαβασμα και χωρις παρακολουθηση βγαινουν, με το αναλογο ζορι βεβαια
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Εσεις εχετε ξεχωριστο μαθημα για τις γενικες αρχες και για τις δικαιοπραξιες απο ο,τι ειδα. Ενδιαφερον

Αν ειναι να επιλεξεις λιγα, παρε καλυτερα δικαιοπραξιες και οικογενειακο που ειναι και τα 2 στον τομεα του αστικου. Το γενικο ποινικο και το διοικητικο ειναι λιγο βαρια μαθηματα κατ εμε αλλα ολα γινονται. Με καλο διαβασμα και χωρις παρακολουθηση βγαινουν, με το αναλογο ζορι βεβαια
Σε ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή.

Δε ξέρω πως θα το πάρω ακόμη. Ούτε βλέπω να ξεκινάει το επόμενο εξάμηνο στην ώρα του λόγω καταλήψεων.

Ίσως παρατήσω και τη δουλειά, δεν τα έχω άμεση ανάγκη τα χρήματα και έχω μια αυτάρκεια τουλάχιστον δύο ετών κομπόδεμα. Απλά την έπιασα μόλις ακριβώς έδωσα για τη σχολή και είχα στο νου μου να πορευτώ σα να μην περνούσα.

Αλλά τελικά πέρασα και here we are, I guess.

Θέλω πολύ να ασχοληθώ με το αντικείμενο. Το τερτίπι με σχολή-δουλειά μαζί το ξαναέζησα στο προηγούμενο πτυχίο και ορκίστηκα πως δεν θα το ξαναεπαναλάβω γιατί εντέλει ούτε λεφτά είχα ούτε φοιτητική ζωή έκανα. Κυριολεκτικά worst of both worlds.

Θα το δω, κάθε μέρα για εμένα είναι περιπέτεια και μού αρέσει μέχρι ένα βαθμό.

Τέλος πάντων, σκόρπιες σκέψεις λέώ γιατί όλα μού έρχονται τώρα.

Σε ευχαριστώ και πάλι.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,813 μηνύματα.
Μπράβο ρε Πάνζερ. Και στη Θεσσαλονίκη και Νομική. Να έχουμε κάποιον να μας βγάζει.

Καλή σταδιοδρομία να έχεις.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή.

Δε ξέρω πως θα το πάρω ακόμη. Ούτε βλέπω να ξεκινάει το επόμενο εξάμηνο στην ώρα του λόγω καταλήψεων.

Ίσως παρατήσω και τη δουλειά, δεν τα έχω άμεση ανάγκη τα χρήματα και έχω μια αυτάρκεια τουλάχιστον δύο ετών κομπόδεμα. Απλά την έπιασα μόλις ακριβώς έδωσα για τη σχολή και είχα στο νου μου να πορευτώ σα να μην περνούσα.

Αλλά τελικά πέρασα και here we are, I guess.

Θέλω πολύ να ασχοληθώ με το αντικείμενο. Το τερτίπι με σχολή-δουλειά μαζί το ξαναέζησα στο προηγούμενο πτυχίο και ορκίστηκα πως δεν θα το ξαναεπαναλάβω γιατί εντέλει ούτε λεφτά είχα ούτε φοιτητική ζωή έκανα. Κυριολεκτικά worst of both worlds.

Θα το δω, κάθε μέρα για εμένα είναι περιπέτεια και μού αρέσει μέχρι ένα βαθμό.

Τέλος πάντων, σκόρπιες σκέψεις λέώ γιατί όλα μού έρχονται τώρα.

Σε ευχαριστώ και πάλι.
Ολα συνδυαζονται αλλα το βελτιστο για μενα ειναι η παρακολουθηση, ιδιως σε ορισμενα μαθηματα χωρις την επιβαρυνση της εργασιας αν αυτο ειναι εφικτο. Στη σχολη μας, λογω της φυσης της εχουμε το πλεονεκτημα οτι με καλη μελετη των εγχειριδιων και πρακτικων ειναι δυνατη η επιτευξη υψηλης βαθμολογιας.Υπο τη προυποθεση βεβαια οτι εχεις μπει στο πνευμα της νομικης σκεψης και εχεις σχηματοποιησει στο μυαλο σου καποιες βασικες εννοιες. Για αυτο θεωρω απαραιτητη τη παρακολουθηση στο πρωταρχικο σταδιο συν σε ορισμενα αλλα μαθηματα (πχ δικονομιες) αναλογα και το ποσο σε εμπνεει ο εκαστοτε καθηγητης. Ε και λιγη φοιτητικη ζωη αφου λες δεν εζησες στο πρωτο πτυχιο, δεν ειναι κακο να την αναπληρωσεις τωρα

Παντως επειδη εχεις τελειωσει και μαθηματικο δε θα δυσκολευτεις καθολου να καλλιεργησεις τη νομικη σκεψη. Ουσιαστικα ασκηση της λογικης ειναι, με τη μορφη του δικανικου συλλογισμου. Μειζων προταση που περιλαμβανει το πραγματικο και την εννομη συνεπεια του εφαρμοστεου κανονα δικαιου, ελασσων η υπαγωγη των πραγματικων περιστατικων στον κανονα αυτο και η εξαγωγη συμπερασματος. Προφανως χρειαζεται και μελετη της θεωριας αλλα αποδιδω την ευρυτερη εικονα και το τι ζητειται σε επιπεδο εξετασεων. Μια καλη εισαγωγη ειναι παντως το εγχειριδιο των Γενικων Αρχων του Γεωργιαδη συν η παρακολουθηση καποιου μαθηματος θεωριας ή μεθοδολογιας του δικαιου, περαν των αλλων 2 που ανεφερα πριν.

O μεγαλυτερος γνωστης εδω μεσα βεβαια ειναι ο @Nihilist
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Έτσι είναι φίλτατε, κάποια πράγματα είναι απλά καύλα χωρίς σκέψη. Αυτό συγκαταλέγεται σε αυτά.


Για την πόλη έχω μεγάλη καψούρα... όλα τα άλλα πραγματικά ποτέ δεν με ένοιαξαν.

Μάλιστα με το βαθμό μου περνούσα για πλάκα Αθήνα και μάλιστα από τους πρώτους.

Για Κομοτηνή δε το συζητάω καν.


Αυτό που με δυσκολεύει τον καιρό αυτόν είναι ότι έχω δουλειά και θα πρέπει, για το πρώτο έτος τουλάχιστον και μέχρι να κάνω κομπόδεμα, να το πάω δύο βάρκες. Ξέρω δεν είναι βέλτιστο, αλλά έτσι πρέπει για τώρα.

Αν και εσύ το πάλεψες κάπως έτσι, θα ήθελα να ακούσω γνώμη σου.


ΣΩΣΤΟ!

Αν και μέχρι και σήμερα τα τεθωρακισμένα με συγκινούν και με κάνουν βαθύτατα υπερήφανο, θα το ψάξω με το φρουραρχείο.


Μόλις μπει ο μισθός :mpliaks:

Σε ευχαριστώ για τη βοήθειά σου. Ήσουν ο μόνος που είχε μια εμπειρία στο ζήτημα κατατακτηρίων (για ιατρική βέβαια, καμία σχέση) που με διαφώτισες.

Ερωτήσεις για το δια ταύτα:
  1. Όπως προείπα, εσύ πώς έφερες βόλτα σχολή με δουλειά (ιδίως στα πρώτα έτη);
  2. Πήγα έκανα εγγραφή τα χαρτιά κλπ. και μού είπαν περιμένω κωδικό στο κινητό. Πόσο καιρό περίμενες για να έρθει το δικό σου; Γιατί δεν έχω ΙΔΕΑ για το timeline.

Σε ευχαριστώ!
Επανέρχομαι λίγο καθυστερημένα όποτε ζήτω συγνώμη αλλα με πήδηξε η εξεταστική…

Για το μπολντ, ξέρω καλα αυτό το συναίσθημα, καθώς ήμουν ακριβώς στην ίδια φάση. Αχχχχ!!

Όσον αφορά το πιο «καυτό» ερωτημα του εργασιακού που έθεσες, θα σου πω τι συνέβη δεν ξέρω όμως εάν θα βρει πρακτική εφαρμογή….

Οταν έδωσα τη δεύτερη φορά είχα αποφασίσει ότι θα δίνω ξανά και ξανά μεχρι να περάσω.. (Τελικά ευτυχώς δεν χρειάστηκε). Όποτε γενικά ανεξαρτήτως του το γινόταν έτρεχα και λίγο ζητήματα εργασιακού.

Μερικές εβδομαδες λοιπόν αφότου πέρασα, βγήκαν αποτελέσματα για μια ΣΟΧ στην περιοχή μου που είχα κάνει αίτηση. Την αποδέχομαι με τη λογική ότι το πολύ πολύ κάθομαι για έναν μήνα και παραιτούμαι μόλις ολοκληρωθεί εγγραφή στη σχολή, αρχίσει το εξάμηνο κλπ…

Όποτε κάθονται 2 περίεργα πράγματα στα καπάκια: 1. Δεν βρίσκω με τίποτα αξιοπρεπές σπίτι εκείνη την περίοδο 2. Κλείνουμε για Καραντίνα!

Την ιστορία την ξέρεις, η όλη φασαρία κράτησε για σχεδόν 1μιση χρόνο… Διαδικτυακά μαθήματα τα οποία τα έγραφα στη δουλειά βίντεο στο λαπτοπ, τα έβλεπα σπίτι με την ησυχία μου.. Γενικά μπόρεσα κι έκανα το διάβασμα που ήθελα εγω (πέρα από όσα πρότασσε η σχολή) κ έφτιαξα ένα πολύ καλό υπόβαθρο.

Μετα έκατσε και δεύτερη ΣΟΧ στη 2η καραντίνα. Έμενα στην πόλη μου όλο αυτό το διάστημα, οποτε αποταμίευσα όλους τους μισθούς ουσιαστικά σχεδόν στο ακέραιο.

Έκανα ένα οικονομικό πλανο στο δια ταύτα, ποσά χρήματα θα χρειαζόμουν για ενοίκια και μια στοιχειώδη διαβίωση τα χρόνια που έρχονταν. Για να λύσω την εξίσωση λοιπόν, όταν πλέον άνοιξαν οι σχολές και ανέβηκα, έπιασα δουλειά για ένα εξάμηνο σε μια άσχετη εταιρία εξ αποστάσεως, graveyard ωράριο. Ζόρι, αλλά δεν πειράζει.

Το μεγάλο πρόβλημα θα ήταν ότι σε αντίθεση με το Πολυτεχνείο, η σχολή έχει Τίγκα υποχρεωτικές παρουσίες, όποτε εάν δεν κάθονταν τα παραπάνω, θα είχα ζοριστεί φοβερά οικονομικά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

( συνέχεια του από πάνω )

Οι διαδικασίες της εγγραφής μου πήραν συνολικά περίπου 3 εβδομάδες. Μην ανησυχείς για αυτό, είτε sms είτε σε email όλα έρχονται, δεν θυμάμαι ακριβώς τι είχε γίνει σε εμάς, αλλά είχε αργήσει λίγο.

Εαν μπορείς βρες άλλους εισαχθέντες μαζί σου να φτιάξετε μια ομαδική για πληροφόρηση τώρα στην αρχή.

Και εννοείται μην λυπάσαι τηλέφωνα στη Γραμματεια…

_______________________________________
Ένα τελευταίο εάν μου επιτρέπεις, ως «εμπειροτέχνης» στο νομικό ζήτημα, μεταξύ άλλων (😅), είναι, μιας και εισαι μεγαλύτερης ηλικίας, να ρίχνεις που και που μια μάτια σε αποφάσεις της διοίκησης.

Εννοώ πέρα απο τα της σχολής. Αφού θέσεις με το διάβασμα σου τις βάσεις της επιστήμης (Συνταγματικό, Μεθοδολογία δικαίου, Διοικητικό).

Αναφέρομαι σε Γνωμοδοτήσεις μεγάλων σωμάτων όπως Ν.Σ.Κ. και για πιο μετα, αποφάσεις ΣΤΕ, Α.Π. . Διάλεξε ένα θέμα που σε ενδιαφέρει και ξεψάχνισε το.

Θεωρώ εξαιρετικά διδακτικό το να βλέπεις πως αποτυπώνεται στην πράξη η δικανική λογική από τους κορυφαίους του είδους, σίγουρα εξαιρετικά ενδιαφέρον, ωριμάζει τη σκέψη σου.

Προσωπικά, με βοήθησε εκτός των άλλων, να καταλάβω και την αλαζονεία της διοίκησης που αποτυπώνεται ορισμένες φορές.

Ουφ!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Ολα συνδυαζονται αλλα το βελτιστο για μενα ειναι η παρακολουθηση, ιδιως σε ορισμενα μαθηματα χωρις την επιβαρυνση της εργασιας αν αυτο ειναι εφικτο. Στη σχολη μας, λογω της φυσης της εχουμε το πλεονεκτημα οτι με καλη μελετη των εγχειριδιων και πρακτικων ειναι δυνατη η επιτευξη υψηλης βαθμολογιας.Υπο τη προυποθεση βεβαια οτι εχεις μπει στο πνευμα της νομικης σκεψης και εχεις σχηματοποιησει στο μυαλο σου καποιες βασικες εννοιες. Για αυτο θεωρω απαραιτητη τη παρακολουθηση στο πρωταρχικο σταδιο συν σε ορισμενα αλλα μαθηματα (πχ δικονομιες) αναλογα και το ποσο σε εμπνεει ο εκαστοτε καθηγητης. Ε και λιγη φοιτητικη ζωη αφου λες δεν εζησες στο πρωτο πτυχιο, δεν ειναι κακο να την αναπληρωσεις τωρα

Παντως επειδη εχεις τελειωσει και μαθηματικο δε θα δυσκολευτεις καθολου να καλλιεργησεις τη νομικη σκεψη. Ουσιαστικα ασκηση της λογικης ειναι, με τη μορφη του δικανικου συλλογισμου. Μειζων προταση που περιλαμβανει το πραγματικο και την εννομη συνεπεια του εφαρμοστεου κανονα δικαιου, ελασσων η υπαγωγη των πραγματικων περιστατικων στον κανονα αυτο και η εξαγωγη συμπερασματος. Προφανως χρειαζεται και μελετη της θεωριας αλλα αποδιδω την ευρυτερη εικονα και το τι ζητειται σε επιπεδο εξετασεων. Μια καλη εισαγωγη ειναι παντως το εγχειριδιο των Γενικων Αρχων του Γεωργιαδη συν η παρακολουθηση καποιου μαθηματος θεωριας ή μεθοδολογιας του δικαιου, περαν των αλλων 2 που ανεφερα πριν.

O μεγαλυτερος γνωστης εδω μεσα βεβαια ειναι ο @Nihilist
Σε ευχαριστώ για άλλη μια φορά που μπαίνεις στον κόπο και μοιράζεσαι τις εμπειρίες σου!

Πίστεψέ με το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχω αυτή τη στιγμή είναι ότι λόγω εργασίας δεν θα μπορώ να πηγαίνω κάθε μέρα σχολή (βασικά, θα είμαι τυχερός αν μπορώ να πηγαίνω τρεις από τις πέντε ημέρες για αρχή). Το πλάνο μου είναι αδιαμφισβήτητα να μαζέψω ένα ικανό αριθμό λεφτών για να μπορώ ύστερα από ένα σημείο να μην εργάζομαι καν.

ΜΕΧΡΙ τότε, πρέπει δυστυχώς ή ευτυχώς να δουλεύω και μάλιστα μια δουλειά που δεν γουστάρω καθόλου. Αλλά χαλάλι, είπα στον εαυτό μου ότι άπαξ και περάσω θα κάνω ό,τι μπορώ για να το κυνηγήσω.

Το "πλάνο" μου (αν μπορείς να το πεις έτσι) είναι να βολέψω το πρόγραμμα ώστε να παρακολουθώ τα πιο βαριά μαθήματα (Ποινικό βασικά) και ό,τι μείνει να το διαβάσω ώστε να το περάσω είτε τώρα είτε τον Σεπτέμβρη.

Εκτιμώ ότι από τον Οκτώβρη και μετά θα είμαι οικονομικά αυτάρκης για να μπορώ να ακολουθήσω το όνειρο της νομικής full time.

Αυτό είναι το καλύτερο που μπορεί να γίνει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μερικές εβδομαδες λοιπόν αφότου πέρασα, βγήκαν αποτελέσματα για μια ΣΟΧ στην περιοχή μου που είχα κάνει αίτηση. Την αποδέχομαι με τη λογική ότι το πολύ πολύ κάθομαι για έναν μήνα και παραιτούμαι μόλις ολοκληρωθεί εγγραφή στη σχολή, αρχίσει το εξάμηνο κλπ…

Όποτε κάθονται 2 περίεργα πράγματα στα καπάκια: 1. Δεν βρίσκω με τίποτα αξιοπρεπές σπίτι εκείνη την περίοδο 2. Κλείνουμε για Καραντίνα!

Την ιστορία την ξέρεις, η όλη φασαρία κράτησε για σχεδόν 1μιση χρόνο… Διαδικτυακά μαθήματα τα οποία τα έγραφα στη δουλειά βίντεο στο λαπτοπ, τα έβλεπα σπίτι με την ησυχία μου.. Γενικά μπόρεσα κι έκανα το διάβασμα που ήθελα εγω (πέρα από όσα πρότασσε η σχολή) κ έφτιαξα ένα πολύ καλό υπόβαθρο.

Μετα έκατσε και δεύτερη ΣΟΧ στη 2η καραντίνα. Έμενα στην πόλη μου όλο αυτό το διάστημα, οποτε αποταμίευσα όλους τους μισθούς ουσιαστικά σχεδόν στο ακέραιο.

Έκανα ένα οικονομικό πλανο στο δια ταύτα, ποσά χρήματα θα χρειαζόμουν για ενοίκια και μια στοιχειώδη διαβίωση τα χρόνια που έρχονταν. Για να λύσω την εξίσωση λοιπόν, όταν πλέον άνοιξαν οι σχολές και ανέβηκα, έπιασα δουλειά για ένα εξάμηνο σε μια άσχετη εταιρία εξ αποστάσεως, graveyard ωράριο. Ζόρι, αλλά δεν πειράζει.

Το μεγάλο πρόβλημα θα ήταν ότι σε αντίθεση με το Πολυτεχνείο, η σχολή έχει Τίγκα υποχρεωτικές παρουσίες, όποτε εάν δεν κάθονταν τα παραπάνω, θα είχα ζοριστεί φοβερά οικονομικά.
ΟΥΦ κουράστηκα μόνο που το διάβασα. Εμένα προσωπικά για να είμαι δίκαιος η καραντίνα με βοήθησε πάρα πολύ γιατί boostαρα το πρώτο μου πτυχίο και μάζεψα πολλά λεφτά γιατί δούλευα ταυτοχρόνως.

Ευτυχώς η δική μου περίπτωση κρίνεται λιγότερο πιεστική. Λόγω του στρατού (έφεδρος ανθυπίλαρχος και τα λοιπά) κράτησα τις περισσότερες οικονομίες μου. Το θέμα είναι ότι έπιασα μια δουλειά μια ημέρα αφού έδωσα κατατακτήριες (no joke) και την περπάτησα με τη λογική "αν δεν περάσω, τουλάχιστον μέχρι να ξαναδώσω να έχω κάτι να κάνω".

Δεν υπολόγισα ποτέ όμως ότι τελικά θα περνούσα! Το θεωρούσα ένα τεράστιο και άπιαστο όνειρο. Οπότε τώρα που τελικά πέρασα πρέπει να τα βολέψω.

Σε κάθε περίπτωση, και για να μην σε κουράζω, πρέπει να δουλέψω για να μπορώ να σταθώ στα πόδια μου για περίπου εννέα μήνες. Είναι μια απαραίτητη θυσία. Στα θετικά είναι πως μπορώ να ρυθμίζω μερικώς την παρακολούθηση καθώς θα μπορώ να πηγαίνω τουλάχιστον δύο ημέρες σχολή. Και με τις καταλήψεις κλπ θεωρώ πως δεν θα χάσω τόσα πολλά μέχρι τον Οκτώβρη.

Οι διαδικασίες της εγγραφής μου πήραν συνολικά περίπου 3 εβδομάδες. Μην ανησυχείς για αυτό, είτε sms είτε σε email όλα έρχονται, δεν θυμάμαι ακριβώς τι είχε γίνει σε εμάς, αλλά είχε αργήσει λίγο.

Εαν μπορείς βρες άλλους εισαχθέντες μαζί σου να φτιάξετε μια ομαδική για πληροφόρηση τώρα στην αρχή.

Και εννοείται μην λυπάσαι τηλέφωνα στη Γραμματεια…
Γάμησε τα. Ευτυχώς μου έκοψε και πήρα ρεπό να πάω να γραφτώ πρώτος-πρώτος τη Δευτέρα. Την Τρίτη ξανακλείσαμε!

Το (κάπως) καλό είναι πως βγήκε ειδική ανακοίνωση πως όσοι από κατατακτήριες δεν πρόλαβαν να γραφτούν θα ενημερωθούν από την σχολή σε δεύτερο χρόνο. Εμένα για να μην μου έστειλαν σημαίνει πως είμαι οκ.

Αλλά και πάλι αν δεν πάρω κωδικούς και γραφτώ στο sis δεν θα είμαι ήρεμος.

Έπεσα και πάνω σε καταλήψεις όλα πάνε πίσω x εβδομάδες, όπου x ο αριθμός εβδομάδων που κλείνει η σχολή.

Μόλις ξανανοίξουμε τα τηλέφωνα θα λιώσουν, εννοείται.

Ένα τελευταίο εάν μου επιτρέπεις, ως «εμπειροτέχνης» στο νομικό ζήτημα, μεταξύ άλλων (😅), είναι, μιας και εισαι μεγαλύτερης ηλικίας, να ρίχνεις που και που μια μάτια σε αποφάσεις της διοίκησης.

Εννοώ πέρα απο τα της σχολής. Αφού θέσεις με το διάβασμα σου τις βάσεις της επιστήμης (Συνταγματικό, Μεθοδολογία δικαίου, Διοικητικό).

Αναφέρομαι σε Γνωμοδοτήσεις μεγάλων σωμάτων όπως Ν.Σ.Κ. και για πιο μετα, αποφάσεις ΣΤΕ, Α.Π. . Διάλεξε ένα θέμα που σε ενδιαφέρει και ξεψάχνισε το.

Θεωρώ εξαιρετικά διδακτικό το να βλέπεις πως αποτυπώνεται στην πράξη η δικανική λογική από τους κορυφαίους του είδους, σίγουρα εξαιρετικά ενδιαφέρον, ωριμάζει τη σκέψη σου.

Προσωπικά, με βοήθησε εκτός των άλλων, να καταλάβω και την αλαζονεία της διοίκησης που αποτυπώνεται ορισμένες φορές.

Ουφ!!!
Χίλια ευχαριστώ!
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!

Αυτήν στην στιγμή υπηρετώ την μαμα Ελλάδα μας. Πρόσφατα με δέχτηκαν για εκπαίδευση αξιωματικού. Τι σημαίνει αυτό;

Περίπου αρχές Φλεβάρη 2023 κ.ε. δεν θα κάνω και πολλά πράγματα (όχι ότι τώρα κάνουμε, αλλά έχω υπηρεσίες και όλο αυτό δύσκολα βγαίνει) -κοινώς θα τα ξύνουμε όλη μέρα.

Έχω αποφασίσει εδώ και πολύ καιρό να αναστήσω το όνειρο μου (σαν χόμπι αν θέλετε, γιατί δουλειά κλπ. τα έχω τακτοποιημένα στην πολιτική μου ζωή) να γίνω νομικός.

Πώς και από το Μαθηματικό αποφάσισες να στραφείς στη Νομική; Έχει ενδιαφέρον μια τέτοια άποψη γιατί συνήθως δεν συνηθίζεται στροφή 360 μοιρών σε επιστημονικές κατευθύνσεις. :) Καλή αρχή!
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Πώς και από το Μαθηματικό αποφάσισες να στραφείς στη Νομική; Έχει ενδιαφέρον μια τέτοια άποψη γιατί συνήθως δεν συνηθίζεται στροφή 360 μοιρών σε επιστημονικές κατευθύνσεις. :) Καλή αρχή!
180 μοιρών μάλλον εννοείς

360 μοίρες επιστρέφω εκεί που ξεκίνησα
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
δεν συνηθίζεται στροφή 360 μοιρών σε επιστημονικές κατευθύνσεις.
Εσύ συγχωρείσαι γιατί δεν είσαι πολιτικός μηχανικός όπως ο εικονιζόμενος
Περιοδεία Τσίπρα στα έργα του Μετρό: Θυμήθηκα ότι είμαι μηχανικός
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top