Θέλω Νομική. Πώς να προχωρήσω;

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!

Αυτήν στην στιγμή υπηρετώ την μαμα Ελλάδα μας. Πρόσφατα με δέχτηκαν για εκπαίδευση αξιωματικού. Τι σημαίνει αυτό;

Περίπου αρχές Φλεβάρη 2023 κ.ε. δεν θα κάνω και πολλά πράγματα (όχι ότι τώρα κάνουμε, αλλά έχω υπηρεσίες και όλο αυτό δύσκολα βγαίνει) -κοινώς θα τα ξύνουμε όλη μέρα.

Έχω αποφασίσει εδώ και πολύ καιρό να αναστήσω το όνειρο μου (σαν χόμπι αν θέλετε, γιατί δουλειά κλπ. τα έχω τακτοποιημένα στην πολιτική μου ζωή) να γίνω νομικός. Το ότι ο στρατός θα μου δώσει πρωϊνή δουλειά και μετά απόγευμα σπίτι νιώθω μπορώ να το χρησιμοποιήσω ως περίοδο καλλιέργειας.

Έχω ψαχτεί και για να μπω Νομική το κάνω είτε με πανελλήνιες από θεωρητική είτε με κατατακτήριες. Οι σκέψεις μου είναι οι εξής
  • Όταν έδινα πανελλήνιες με το διάβασμα δεν τα πήγαινα καλά. Το ότι έδωσα από θετική αντί θεωρητικής ήταν επειδή τότε αισθανόμουν πιο άνετα με το "χαλαρό" τρόπο διαβάσματος των θετικών επιστημών που ουσιαστικά διάβαζες ασκήσεις και δεν αποστήθιζες. Έδωσα, πέρασα και τελείωσα στα 4.5 έτη το Μαθηματικό Ιωαννίνων και μπήκα καπάκι στρατό. Όλο αυτό το λέω, φαντάζομαι, για να σας δείξω ότι είμαι διατεθειμένος εαν χρειαστεί να κάτσω να τα μάθω όλα (θεωρητική από το 0 ξέρω γω) εκ του μηδενός.
  • Από την διαδικασία των κατατακτηρίων, πέραν του ότι γίνονται κάθε Δεκέμβρη με ύλη ανακοινώσιμη από το εκάστοτε τμήμα, δεν γνωρίζω πολλά.
  • Φροντιστήριο για κατατακτήριες δεν παίζει για δύο λόγους: τεράστια δίδακτρα για τον χρονικό ορίζοντα που καλύπτει (4 μήνες προετοιμασίας ακόμη και με τηλεκπαίδευση) και για το ότι στην περιοχή που θα μετατεθώ (παραμεθώριος) απλά δεν θα έχει μέρος.
  • Διάβασμα για κατατακτήριες μόνος μου παίζει.
  • Φροντιστήριο για πανελλήνιες παίζει, αλλά νομίζω ήδη έχουν προχωρήσει πάρα πολύ στην ύλη για να με δεχθούν όταν θα φτάσω.
Θα επιθυμούσα, όποιος έχει περάσει κάτι παρόμοιο, να μου μοιραστεί τη γνώμη του για το ποιά θα ήταν η βέλτιστη δίοδος προσέγγισης του ζητήματός μου.

Σημείωση: Τα τμήματα που με ενδιαφέρουν είναι ΕΚΠΑ, ΑΠΘ. ΔΠΘ δεν έχω δυνατότητα, εαν περάσω, να μείνω.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Εκπαίδευση αξιωματικού; Αυτό νομίζω είναι ΔΕΑ ( Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός ).. είναι κανονική θητεία απλά αντί για στρατιώτης είσαι κατώτερος αξιωματικός στο βαθμό του Ανθυπολοχαγού. Κάνεις περισσότερους μήνες θητείας από τους στρατιώτες αλλά πληρώνεσαι και μένεις εκτός στρατοπέδου. Είναι καλή φάση, το σκέφτομαι. Μετά μπορείς να διεκδικήσεις και μονιμότητα αλλά με δύσκολη διαδικασία.

Μπράβο σου που υπηρετείς την πατρίδα μας. Ελλάς Στρατός Εθνικισμός
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Δυστυχώς και ως ΔΕΑ δεν θα έχεις πάντα αρκετό χρόνο, διότι θα σε φορτώνουν υπηρεσίες αξιωματικού κεντρικής πύλης, ΒΑΥΔΜ κ.ο.κ και πιθανόν να σε τρέχουν και σε εκπαιδεύσεις/ασκήσεις. Ότι και να επιλέξεις, σου εύχομαι καλό κουράγιο και καλή επιτυχία.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Εκπαίδευση αξιωματικού; Αυτό νομίζω είναι ΔΕΑ ( Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός ).. είναι κανονική θητεία απλά αντί για στρατιώτης είσαι κατώτερος αξιωματικός στο βαθμό του Ανθυπολοχαγού. Κάνεις περισσότερους μήνες θητείας από τους στρατιώτες αλλά πληρώνεσαι και μένεις εκτός στρατοπέδου. Είναι καλή φάση, το σκέφτομαι. Μετά μπορείς να διεκδικήσεις και μονιμότητα αλλά με δύσκολη διαδικασία.

Μπράβο σου που υπηρετείς την πατρίδα μας. Ελλάς Στρατός Εθνικισμός
Σε αυτό αναφέρομαι. Δεν είσαι στρατιώτης, αλλά αξιωματικός (η βαθμολογική διαφορά είναι τεράστια)

Είναι πολύ καλή φάση ειδικά εαν είσαι σαν εμένα και ψιλοχρειάζεσαι ένα διάλειμμα από την ζωή (σκέψου πριν μπω δούλευα σε επιχείρηση σχεδόν χωρίς κανένα ρεπό) για να σκεφτείς και πολλά πράγματα.

Ακόμη δεν μπήκαμε στην σχολή, απλά μας είπαν ποιοί πέρασαν.

Αλλα ας μην ξεφεύγουμε πολύ από την αρχική μου ερώτηση.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δυστυχώς και ως ΔΕΑ δεν θα έχεις πάντα αρκετό χρόνο, διότι θα σε φορτώνουν υπηρεσίες αξιωματικού κεντρικής πύλης, ΒΑΥΔΜ κ.ο.κ και πιθανόν να σε τρέχουν και σε εκπαιδεύσεις/ασκήσεις. Ότι και να επιλέξεις, σου εύχομαι καλό κουράγιο και καλή επιτυχία.
Το γνωρίζω ναι, αλλά σίγουρα περισσότερο χρόνο από τον φαντάρο.

Και εντέλει το γούστο μου πάω να κάνω δεν λέω ότι θα περάσω κατευθείαν. Απλά λίγες σκέψεις ζητάω από κάποιους άλλους που ίσως να υπήρξαν σε παρόμοια κατάσταση.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Γράφω αυτό το μήνυμα ενάμισυ περίπου χρόνο αφού ξεκίνησα να γράφω στο άισκουλ για να αναφέρω πως τελικά κατάφερα το σκοπό για τον οποίο ενεγράφην εδώ.

Βγήκαν τα αποτελέσματα των κατατακτηρίων Νομικής ΑΠΘ εδώ και μια εβδομάδα περίπου και σήμερα ολοκλήρωσα την εγγραφή μου στο ΑΠΘ. Θα ήθελα πάρα πολύ να κάνω flex τη σειρά κατάταξής μου, αλλά δε χρειάζεται.

Ένα θεότρελο όνειρό μου εντέλει βγήκε αληθινό και αυτό μετράει.

Ευχαριστώ συγκεκριμένα μέλη του forum για τις κουβέντες που κάναμε για τον θεσμό των κατατακτηρίων (ειδικά ο @Ryuzaki που λίγο-πολύ πέρασε τα ίδια με εμένα και μού έκανε την τιμή να συμμετέχει πολλάκις σε προσωπικές συζητήσεις με εμένα).

Ένα από τα πράγματα που με στεναχωρούσε πάντα ήταν ότι όταν κατάφερνα και έβρισκα σε διάσπαρτα message boards μηνύματα τύπου "Θέλω αυτό, τι θα κάνω;", ελάχιστοι από όσους τα ανέβαζαν έμπαιναν στο κόπο να ενημερώσουν και εμάς τους επόμενους αν τελικά είναι εφικτό αυτό που προσπάθησαν και ποιά ήταν τα ρίσκα.

Οπότε για το συγκεκριμένο αναφέρω με πολλή χαρά πως το δικό μου παραμύθι είχε αίσιο τέλος εν προκειμένω.

Θα ήθελα όποιον μπορώ, για όσο καιρό συνεχίσω να είμαι στο άισκουλ, να τον βοηθήσω.
 

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!

Αυτήν στην στιγμή υπηρετώ την μαμα Ελλάδα μας. Πρόσφατα με δέχτηκαν για εκπαίδευση αξιωματικού. Τι σημαίνει αυτό;

Περίπου αρχές Φλεβάρη 2023 κ.ε. δεν θα κάνω και πολλά πράγματα (όχι ότι τώρα κάνουμε, αλλά έχω υπηρεσίες και όλο αυτό δύσκολα βγαίνει) -κοινώς θα τα ξύνουμε όλη μέρα.

Έχω αποφασίσει εδώ και πολύ καιρό να αναστήσω το όνειρο μου (σαν χόμπι αν θέλετε, γιατί δουλειά κλπ. τα έχω τακτοποιημένα στην πολιτική μου ζωή) να γίνω νομικός. Το ότι ο στρατός θα μου δώσει πρωϊνή δουλειά και μετά απόγευμα σπίτι νιώθω μπορώ να το χρησιμοποιήσω ως περίοδο καλλιέργειας.

Έχω ψαχτεί και για να μπω Νομική το κάνω είτε με πανελλήνιες από θεωρητική είτε με κατατακτήριες. Οι σκέψεις μου είναι οι εξής
  • Όταν έδινα πανελλήνιες με το διάβασμα δεν τα πήγαινα καλά. Το ότι έδωσα από θετική αντί θεωρητικής ήταν επειδή τότε αισθανόμουν πιο άνετα με το "χαλαρό" τρόπο διαβάσματος των θετικών επιστημών που ουσιαστικά διάβαζες ασκήσεις και δεν αποστήθιζες. Έδωσα, πέρασα και τελείωσα στα 4.5 έτη το Μαθηματικό Ιωαννίνων και μπήκα καπάκι στρατό. Όλο αυτό το λέω, φαντάζομαι, για να σας δείξω ότι είμαι διατεθειμένος εαν χρειαστεί να κάτσω να τα μάθω όλα (θεωρητική από το 0 ξέρω γω) εκ του μηδενός.
  • Από την διαδικασία των κατατακτηρίων, πέραν του ότι γίνονται κάθε Δεκέμβρη με ύλη ανακοινώσιμη από το εκάστοτε τμήμα, δεν γνωρίζω πολλά.
  • Φροντιστήριο για κατατακτήριες δεν παίζει για δύο λόγους: τεράστια δίδακτρα για τον χρονικό ορίζοντα που καλύπτει (4 μήνες προετοιμασίας ακόμη και με τηλεκπαίδευση) και για το ότι στην περιοχή που θα μετατεθώ (παραμεθώριος) απλά δεν θα έχει μέρος.
  • Διάβασμα για κατατακτήριες μόνος μου παίζει.
  • Φροντιστήριο για πανελλήνιες παίζει, αλλά νομίζω ήδη έχουν προχωρήσει πάρα πολύ στην ύλη για να με δεχθούν όταν θα φτάσω.
Θα επιθυμούσα, όποιος έχει περάσει κάτι παρόμοιο, να μου μοιραστεί τη γνώμη του για το ποιά θα ήταν η βέλτιστη δίοδος προσέγγισης του ζητήματός μου.

Σημείωση: Τα τμήματα που με ενδιαφέρουν είναι ΕΚΠΑ, ΑΠΘ. ΔΠΘ δεν έχω δυνατότητα, εαν περάσω, να μείνω.
Δεν σκέφτεσαι ιδιαίτερα;
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Είδες το προηγούμενο μήνυμα;
Όχι όχι
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αλλά σε ρωτάω γιατί θα είσαι από το μηδέν στην θεωρητική
Σίγουρα είσαι ώριμος και μπορείς να σε διαχειριστείς
Αλλά για 17.000 θέλει σφιχτό πρόγραμμα
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Όχι όχι
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αλλά σε ρωτάω γιατί θα είσαι από το μηδέν στην θεωρητική
Σίγουρα είσαι ώριμος και μπορείς να σε διαχειριστείς
Αλλά για 17.000 θέλει σφιχτό πρόγραμμα
Φιλενάδα, πέρασα.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Γράφω αυτό το μήνυμα ενάμισυ περίπου χρόνο αφού ξεκίνησα να γράφω στο άισκουλ για να αναφέρω πως τελικά κατάφερα το σκοπό για τον οποίο ενεγράφην εδώ.

Βγήκαν τα αποτελέσματα των κατατακτηρίων Νομικής ΑΠΘ εδώ και μια εβδομάδα περίπου και σήμερα ολοκλήρωσα την εγγραφή μου στο ΑΠΘ. Θα ήθελα πάρα πολύ να κάνω flex τη σειρά κατάταξής μου, αλλά δε χρειάζεται.

Ένα θεότρελο όνειρό μου εντέλει βγήκε αληθινό και αυτό μετράει.

Ευχαριστώ συγκεκριμένα μέλη του forum για τις κουβέντες που κάναμε για τον θεσμό των κατατακτηρίων (ειδικά ο @Ryuzaki που λίγο-πολύ πέρασε τα ίδια με εμένα και μού έκανε την τιμή να συμμετέχει πολλάκις σε προσωπικές συζητήσεις με εμένα).

Ένα από τα πράγματα που με στεναχωρούσε πάντα ήταν ότι όταν κατάφερνα και έβρισκα σε διάσπαρτα message boards μηνύματα τύπου "Θέλω αυτό, τι θα κάνω;", ελάχιστοι από όσους τα ανέβαζαν έμπαιναν στο κόπο να ενημερώσουν και εμάς τους επόμενους αν τελικά είναι εφικτό αυτό που προσπάθησαν και ποιά ήταν τα ρίσκα.

Οπότε για το συγκεκριμένο αναφέρω με πολλή χαρά πως το δικό μου παραμύθι είχε αίσιο τέλος εν προκειμένω.

Θα ήθελα όποιον μπορώ, για όσο καιρό συνεχίσω να είμαι στο άισκουλ, να τον βοηθήσω.
Μόλις ειδα το μήνυμα εντάξει, προσκυνώ υποκλίνομαι απλά RESPECT ρε φιλαρα!!!! Τα καλύτερα νέα που άκουσα εδώ και καιρό…

Έτσι όπως το είπες, μερικά παραμύθια βγαίνουν αληθινά τελικά…. Αξίζει να παλεύουμε για αυτά.

Την καλύτερη αρχή να έχεις στο νέο σου ξεκίνημα και στην πόλη που ξέρω πως ήθελες…. Λόγω ηλικίας κ εμπειρίας, η νέα η σχολή θα βγει πολύ πιο εύκολα κι ευχάριστα από την πρώτη…. Για να δούμε ποιος τομέας θα σε κερδίσει 😁😁😁 (ποντάρω στο διοικητικό).

Κι αν συνέβαλα έστω και λίγο στο να πραγματοποιηθεί όλο αυτό, με συγκινεί κ τιμά ιδιαίτερα.

P.S. σε 3μιση χρόνια μην ξεχάσεις να το δηλώσεις στη μονάδα επιστρατεύσεως, να σε κάνουν έφεδρο υπολοχαγό νομικού σώματος … με ΦΕΚ κι όλες τις επισημότητες!!!! ( εάν δεν κάνω λάθος Άρθρο 9 Αναγκαστικού Νόμου 833/1937 )

P.S.2 Συνδρομή χθες στο kodiko.gr για κωδικοποιημένη νομοθεσία

Και πάλι, ΜΠΡΑΒΟ
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Μόλις ειδα το μήνυμα εντάξει, προσκυνώ υποκλίνομαι απλά RESPECT ρε φιλαρα!!!! Τα καλύτερα νέα που άκουσα εδώ και καιρό…

Έτσι όπως το είπες, μερικά παραμύθια βγαίνουν αληθινά τελικά…. Αξίζει να παλεύουμε για αυτά.
Έτσι είναι φίλτατε, κάποια πράγματα είναι απλά καύλα χωρίς σκέψη. Αυτό συγκαταλέγεται σε αυτά.

Την καλύτερη αρχή να έχεις στο νέο σου ξεκίνημα και στην πόλη που ξέρω πως ήθελες…. Λόγω ηλικίας κ εμπειρίας, η νέα η σχολή θα βγει πολύ πιο εύκολα κι ευχάριστα από την πρώτη…. Για να δούμε ποιος τομέας θα σε κερδίσει 😁😁😁 (ποντάρω στο διοικητικό).
Για την πόλη έχω μεγάλη καψούρα... όλα τα άλλα πραγματικά ποτέ δεν με ένοιαξαν.

Μάλιστα με το βαθμό μου περνούσα για πλάκα Αθήνα και μάλιστα από τους πρώτους.

Για Κομοτηνή δε το συζητάω καν.

Αυτό που με δυσκολεύει τον καιρό αυτόν είναι ότι έχω δουλειά και θα πρέπει, για το πρώτο έτος τουλάχιστον και μέχρι να κάνω κομπόδεμα, να το πάω δύο βάρκες. Ξέρω δεν είναι βέλτιστο, αλλά έτσι πρέπει για τώρα.

Αν και εσύ το πάλεψες κάπως έτσι, θα ήθελα να ακούσω γνώμη σου.

P.S. σε 3μιση χρόνια μην ξεχάσεις να το δηλώσεις στη μονάδα επιστρατεύσεως, να σε κάνουν έφεδρο υπολοχαγό νομικού σώματος … με ΦΕΚ κι όλες τις επισημότητες!!!! ( εάν δεν κάνω λάθος Άρθρο 9 Αναγκαστικού Νόμου 833/1937 )
ΣΩΣΤΟ!

Αν και μέχρι και σήμερα τα τεθωρακισμένα με συγκινούν και με κάνουν βαθύτατα υπερήφανο, θα το ψάξω με το φρουραρχείο.

P.S.2 Συνδρομή χθες στο kodiko.gr για κωδικοποιημένη νομοθεσία
Μόλις μπει ο μισθός :mpliaks:

Σε ευχαριστώ για τη βοήθειά σου. Ήσουν ο μόνος που είχε μια εμπειρία στο ζήτημα κατατακτηρίων (για ιατρική βέβαια, καμία σχέση) που με διαφώτισες.

Ερωτήσεις για το δια ταύτα:
  1. Όπως προείπα, εσύ πώς έφερες βόλτα σχολή με δουλειά (ιδίως στα πρώτα έτη);
  2. Πήγα έκανα εγγραφή τα χαρτιά κλπ. και μού είπαν περιμένω κωδικό στο κινητό. Πόσο καιρό περίμενες για να έρθει το δικό σου; Γιατί δεν έχω ΙΔΕΑ για το timeline.

Σε ευχαριστώ!
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,429 μηνύματα.
Συγχαρητήρια πανζερ! Καλή αρχή :clapping:
Να μας πεις πως πήγε η πρώτη διάλεξη ( όταν ξεκινήσετε )
 

math2arch

Νεοφερμένος

Ο math2arch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Συνάδελφε (στο κομμάτι των Μαθηματικών), ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!
Βρίσκομαι στις αρχές μιας παρόμοιας φάσης. Ξεκινάω να κυνηγάω αυτό που θέλω, να δώσω κατατακτήριες (για αρχιτεκτονική εγώ). Σε περίπτωση επιτυχίας, με βλέπω να το πηγαίνω κι εγώ σχολή με εργασία παράλληλα.

Και πάλι, ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ και ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ!
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Συγχαρητήρια πανζερ! Καλή αρχή :clapping:
Να μας πεις πως πήγε η πρώτη διάλεξη ( όταν ξεκινήσετε )
Θα την χάσω σίγουρα την πρώτη διάλεξη γιατί δουλεύω Δευτέρες γαμώ το μπελά μου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Συνάδελφε (στο κομμάτι των Μαθηματικών), ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!
Βρίσκομαι στις αρχές μιας παρόμοιας φάσης. Ξεκινάω να κυνηγάω αυτό που θέλω, να δώσω κατατακτήριες (για αρχιτεκτονική εγώ). Σε περίπτωση επιτυχίας, με βλέπω να το πηγαίνω κι εγώ σχολή με εργασία παράλληλα.

Και πάλι, ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ και ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ!
Να είσαιι καλά αγορίνα καλή επιτυχία σε ό,τι κάνεις
 

theodle

Νεοφερμένος

Ο theodle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Αν και δεν σε γνωρίζω, σου εύχομαι καλή επιτυχία, καλή σταδιοδρομία στο νέο σου ξεκίνημα, καθώς από ότι διάβασα παραπάνω, μπήκες με κατατακτήριες. Η νομική είναι μια ενδιαφέρουσα επιστήμη και οι γνώσεις που αποκομίζονται από αυτή, αποτελούν γερό θεμέλιο για τη καθημερινότητά μας, ειδικά σε μια χώρα όπως η Ελλάδα.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Αν και δεν σε γνωρίζω, σου εύχομαι καλή επιτυχία, καλή σταδιοδρομία στο νέο σου ξεκίνημα, καθώς από ότι διάβασα παραπάνω, μπήκες με κατατακτήριες. Η νομική είναι μια ενδιαφέρουσα επιστήμη και οι γνώσεις που αποκομίζονται από αυτή, αποτελούν γερό θεμέλιο για τη καθημερινότητά μας, ειδικά σε μια χώρα όπως η Ελλάδα.
Ευχαριστώ!
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.
Μπραβο συναδελφε καλη αρχη. Τι μαθηματα εχετε στο δευτερο εξαμηνο εσεις εκει;

Βασικα 2ο ή 4ο μπαινετε απο τις κατακτηριες; @Panzerkampfwagen
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Μπραβο συναδελφε καλη αρχη. Τι μαθηματα εχετε στο δευτερο εξαμηνο εσεις εκει;

Βασικα 2ο ή 4ο μπαινετε απο τις κατακτηριες; @Panzerkampfwagen
Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Τυπικά γράφτηκα προχθες στο Α' Εξάμηνο, αλλά πρακτικά ούτε δήλωση έκανα ούτε ΑΕΜ έχω οπότε θα μπω στο Β' Εξάμηνο.

Τα μαθήματα που έχουμε:
  1. Ποινικό Δίκαιο - Γενικό
  2. Διοικητικό Δίκαιο - Γενικό
  3. Δίκαιο της Δικαιοπραξίας
  4. Οικογενειακό Δίκαιο
  5. Εμπορικό Δίκαιο - Γενικό
  6. Επιλογής.
Είναι πολλά και δε ξέρω κατά πόσο θα μπορέσω να εξισορροπήσω σχολή-δουλειά. Τουλάχιστον για το παρόν έτος.

Από του χρόνου με το καλό μπορώ να δράσω με περισσότερη ευχέρεια.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top