Θέλει να σταματήσει το λύκειο

korineto

Νεοφερμένος

Η Κορίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Γεια σας.:)

Η ερώτηση μου είναι η εξής. Τι θα απαντούσατε σε ένα παιδί αν σας έλεγε ότι θέλει να σταματήσει το λύκειο; Η ερώτηση δεν αφορά εμένα, ούτε κανένα γνωστό, ούτε κανένα φίλο. Η ερώτηση απλώς πηγάζει από τους διάφορους που βλέπω καθημερινά να λένε σοβαρά ότι θέλουν να σταματήσουν το λύκειο και όλο και κάπως θα επιτύχουν.

Προσωπικά διαφωνώ με το να σταματήσει κάποιος το λύκειο για τους εξής λόγους:
1)Θα χάσεις κάτι πολύ βασικό από τη ζωή σου και αυτό λέγεται "σπουδές". Μετά από αυτό ακολουθεί το ότι η επαγγελματική σου αποκατάσταση θα είναι αδύνατη. Εννοώ καλό μισθό, δουλειά με ευκαιρίες.
2)Μπορεί να φτάσεις στα 30 ή 40 και να αναρωτηθείς το τι έκανες στη ζωή σου. Φτάνεις στο συμπέρασμα ότι δεν έχεις τελειώσει λύκειο. Κάπου εκεί νιώθεις ανίκανος γιατί πλέον τα περισσότερα παιδιά το τελειώνουν.
3)Στην πορεία από τις δύσκολες συνθήκες ζωής μπορεί να το μετανιώσεις.

Παρακαλώ απόψεις! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν ειναι και τόσο εφικτό να πετύχεις κάπου αν δεν τελειώσεις το Λύκειο, επαγγελματικό ή γενικό. Θα διαφωνήσω, παρ'ολα αυτά, με ένα-ένα απ'αυτά που λες.

1) Για ποιο λόγο ειναι βασικό πράγμα οι σπουδές και γιατί πρέπει να σπουδάσουν όλοι; Είναι κάποια εγγενής υποχρέωση του ανθρώπινου είδους το να σπουδάζει; Δεν υπάρχει καμία αποκατάσταση. Δουλεύεις μέχρι ν'απολυθείς. Και το πότε και αν θ'απολυθείς, το εισόδημα και οι ευκαιρίες ειναι κυριως θέμα προσωπικής ικανότητας, ταλέντου και κοινωνικής ικανότητας, παρά τίτλου σπουδών. Χωρίς να παραβλέπω το γεγονός ότι ένα πανεπιστημιακό πτυχίο έχει σίγουρα πιο ευρείς ορίζοντες.

2) Δεν ειναι αποδειξη ικανότητας να τελειώσεις Λύκειο ή πανεπιστήμιο. Απόδειξη ικανότητας είναι να κάνεις στη ζωή σου αυτά που θες και να βγαίνεις κερδισμένος.

3) Όπως μπορείς να μετανιώσεις και για πολλά άλλα πράγματα. Αν σκεφτόμασταν καθε φορά για το οτι θα μετανιώσουμε που δεν κάναμε κάτι, κι αν αυτό το "κάτι" ήταν τόκοι δανείου, μια ζωη θα πληρώναμε μόνο τους τόκους. Το δάνειο δεν θα πρέπει, όμως, να εξοφληθεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Ενώ με τις σπουδές θα αποκτήσεις τον υψηλό μισθό των 700 ευρώ :crazy:
Άσε μας ρε κοπελιά :p
Για το Λύκειο συμφωνώ πάντως :) Αν και η παιδεία μας είναι κατά διαόλου δείχνει μία Α γνώση, ούτε αυτό όμως αποδυκνείει τίποτα.

EDIT: Εγώ βλέπω ότι οι υδραυλικοί και οι ηλεκτρολόγοι και πιο ξύπνιοι είναι και ξέρουν να ζητάνε τα λεφτά ώστε η δουλειά τους να αμοίβεται σωστά, αυτό δεν το βλέπω στους άλλους κλάδους γιατί απλούστατα είναι υπερκορεσμένοι. Από ένα σημείο και μετά μόνο αυτοί που αξίζουν θα αμοίβονται σωστά και για να αξίζεις πρέπει να διαβάσεις και στο πανεπιστήμιο και να κάνεις και άλλους κόπους για να ξεχωρίσεις, αλλά κυρίως να μην επαναπαυθείς ότι πέρασες κάπου και τώρα είναι όλα οκ, γιατί είσαι κατεστραμένος από χέρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
εδω ακομα και στα σουπερ μαρκετ δεν σε παιρνουν αν δεν εχεις απολυτηριο λυκειου :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
εδω ακομα και στα σουπερ μαρκετ δεν σε παιρνουν αν δεν εχεις απολυτηριο λυκειου :jumpy:

Δεν βρίσκω κάτι το παράλογο, αν η ταμείας δεν ξέρει να διαβάζει και να χειρίζεται την ταμειακή μηχανή γιατί να την προσλάβουν; Παράλογο είναι σε δουλειές όπως σκουπιδιάρης και καθαρίστρια. Εγώ αν ήμουν στον δήμο δεν θα έκανα ούτε ΑΣΕΠ ούτε τίποτα διαγωνισμό ποιος θα καθαρίσει καλύτερα, απλά τα πράματα. Σε ενδιαφέρει οι χώροι να καθαρίζονται σωστά και όχι να σου κλείνει το ειμί στον παρατατικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Δεν βρίσκω κάτι το παράλογο, αν η ταμείας δεν ξέρει να διαβάζει και να χειρίζεται την ταμειακή μηχανή γιατί να την προσλάβουν; Παράλογο είναι σε δουλειές όπως σκουπιδιάρης και καθαρίστρια. Εγώ αν ήμουν στον δήμο δεν θα έκανα ούτε ΑΣΕΠ ούτε τίποτα διαγωνισμό ποιος θα καθαρίσει καλύτερα, απλά τα πράματα. Σε ενδιαφέρει οι χώροι να καθαρίζονται σωστά και όχι να σου κλείνει το ειμί στον παρατατικό...


αυτα τα μαθαινεις απο το γυμνασιο, το λυκειο δεν σου μαθαινει αναγνωση κ γραφη αρα δεν χρειαζεται, κ ειναι καπως υπερβολικο...
οσο για το αλλο ειναι οντως πολυυυυ λολ. αλλα αυτα εχει ο δημος. αν πας ως καθαριστρια (εκτος δημων) δεν θα σου ζητησει κανεις ουτε καν απολυτηριο δημοτικου επδ πολυ απλα διαφερει ο μισθος των 2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
αυτα τα μαθαινεις απο το γυμνασιο, το λυκειο δεν σου μαθαινει αναγνωση κ γραφη αρα δεν χρειαζεται, κ ειναι καπως υπερβολικο...
οσο για το αλλο ειναι οντως πολυυυυ λολ. αλλα αυτα εχει ο δημος. αν πας ως καθαριστρια (εκτος δημων) δεν θα σου ζητησει κανεις ουτε καν απολυτηριο δημοτικου επδ πολυ απλα διαφερει ο μισθος των 2

Δεν πρέπει να ξέρει καλά αγγλικά; Και μην μου πεις ότι το γυμνάσιο τα καλύπτει αυτά γιατί θα βαρέσω το κεφάλι μου στον τοίχο. Όσο για τις καθαρίστριες ειδικά που μόνο να κλαίγονται ξέρουν να δουλεύουν και λίγο, η δικιά μας κάθεται, μόνο το γραφείο της διευθύντριας καθαρίζει και οι τάξεις μας είναι μες στην σκόνη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Δεν πρέπει να ξέρει καλά αγγλικά; Και μην μου πεις ότι το γυμνάσιο τα καλύπτει αυτά γιατί θα βαρέσω το κεφάλι μου στον τοίχο. Όσο για τις καθαρίστριες ειδικά που μόνο να κλαίγονται ξέρουν να δουλεύουν και λίγο, η δικιά μας κάθεται, μόνο το γραφείο της διευθύντριας καθαρίζει και οι τάξεις μας είναι μες στην σκόνη...

γιατι να ξερει αγγλικα καλε?? θα πανε οι τουριστες να αγορασουν μακαρονια??? εξαλλου αγγλικα κ γενικα ξενη γλωσσα απο το σχολειο δεν μαθαινεις! ισως μαθεις τα πολυ βασικα αλλα για να μπορεις να μιλησεις πας σε φροντ. τεσπα

και μας η δικια μας αμα δεις τις τουαλετες....:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
γιατι να ξερει αγγλικα καλε?? θα πανε οι τουριστες να αγορασουν μακαρονια??? εξαλλου αγγλικα κ γενικα ξενη γλωσσα απο το σχολειο δεν μαθαινεις! ισως μαθεις τα πολυ βασικα αλλα για να μπορεις να μιλησεις πας σε φροντ. τεσπα

και μας η δικια μας αμα δεις τις τουαλετες....:jumpy:

Όχι εννοώ για τα προϊόντα που μερικά γράφουν μόνο αγγλικά. Πες τα! Και μετά κλαίγονται για τα 600 ευρώ, ας κάναν την δουλειά τους σωστά και ας παίρναν 2000, nough said...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Όχι εννοώ για τα προϊόντα που μερικά γράφουν μόνο αγγλικά. Πες τα! Και μετά κλαίγονται για τα 600 ευρώ, ας κάναν την δουλειά τους σωστά και ας παίρναν 2000, nough said...

επιμενω αγγλικα δεν χρειαζονται κατα τη γνωμη μου στ σουπερ.
τεσπα
αλλου ειναι το θεμα.... παντως δεν καταλαβαινω γιατι καποιος να τα παρατησει στο λυκειο...και καπιος που δεν το χει το διαβασμα μπορει να το τελειωσει. τωρα αν νομιζουν οτι ειναι θεμα χασιμο χρονου, ειναι βλακεια τους =/
-----------------------------------------
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HOOLIGAN13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dhmhtrhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Γεια σας.:)

Η ερώτηση μου είναι η εξής. Τι θα απαντούσατε σε ένα παιδί αν σας έλεγε ότι θέλει να σταματήσει το λύκειο; Η ερώτηση δεν αφορά εμένα, ούτε κανένα γνωστό, ούτε κανένα φίλο. Η ερώτηση απλώς πηγάζει από τους διάφορους που βλέπω καθημερινά να λένε σοβαρά ότι θέλουν να σταματήσουν το λύκειο και όλο και κάπως θα επιτύχουν.

Προσωπικά διαφωνώ με το να σταματήσει κάποιος το λύκειο για τους εξής λόγους:
1)Θα χάσεις κάτι πολύ βασικό από τη ζωή σου και αυτό λέγεται "σπουδές". Μετά από αυτό ακολουθεί το ότι η επαγγελματική σου αποκατάσταση θα είναι αδύνατη. Εννοώ καλό μισθό, δουλειά με ευκαιρίες.
2)Μπορεί να φτάσεις στα 30 ή 40 και να αναρωτηθείς το τι έκανες στη ζωή σου. Φτάνεις στο συμπέρασμα ότι δεν έχεις τελειώσει λύκειο. Κάπου εκεί νιώθεις ανίκανος γιατί πλέον τα περισσότερα παιδιά το τελειώνουν.
3)Στην πορεία από τις δύσκολες συνθήκες ζωής μπορεί να το μετανιώσεις.

Παρακαλώ απόψεις! :P



Kαι γιατι να το σταματησε καποιος??? ειναι πολυ βασικο για την συνεχεια της ζωης του το Λυκειο,αυτοι που δεν μπορουνε και η Οικογενεια τους δεν τα βγαζει περα πανε νυχτερινο και δεν τα βαζουν κατω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Πφφ γιατί να μας φαίνετε κακό; Αφού έχει ολοκληρώσει την βασική εκπαίδευση και είναι επιλογή του τι τον νοιάζει τον καθένα μας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Δεν πρέπει να ξέρει καλά αγγλικά; Και μην μου πεις ότι το γυμνάσιο τα καλύπτει αυτά γιατί θα βαρέσω το κεφάλι μου στον τοίχο. Όσο για τις καθαρίστριες ειδικά που μόνο να κλαίγονται ξέρουν να δουλεύουν και λίγο, η δικιά μας κάθεται, μόνο το γραφείο της διευθύντριας καθαρίζει και οι τάξεις μας είναι μες στην σκόνη...

μαθαινεις αγγλικα στο σχολειο; δεν το ξερα αυτο.
κοπανα το ελευθερα το κεφαλι σου, ο χειρισμος μιας ταμειακης δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο, ουτε βεβαια η τιμολογιση και παραλλαγη προιοντων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sweety

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sweety αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
γτ πρεπει οπωσδηποτενα τελειωσει το λυκειο απο την στιγμη που ειναι δικια του επιλογη να σταματησει και απο την στιγμη που εχει κανει την βασικη εκπαιδευση?υπαρχουν διαφορες σχολες που μπορεις να παρεις ενα χαρτι και εισαι μια χαρα και μπορεις να βρεις μια δουλεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
γτ πρεπει οπωσδηποτενα τελειωσει το λυκειο απο την στιγμη που ειναι δικια του επιλογη να σταματησει και απο την στιγμη που εχει κανει την βασικη εκπαιδευση?υπαρχουν διαφορες σχολες που μπορεις να παρεις ενα χαρτι και εισαι μια χαρα και μπορεις να βρεις μια δουλεια..


Εδω δεν βρισκεις δουλεια με υψηλα πτυχια,με ΙΕΚ θα βρεις; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sweety

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sweety αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Εδω δεν βρισκεις δουλεια με υψηλα πτυχια,με ΙΕΚ θα βρεις; :P

ποτε δεν ξερεις..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
βασικά είναι και θέμα τύχης το αν θα βρεις δουλειά... άσχετα με το τι πτυχίο εχεις, άπλα είναι θέμα σωστού timing...δηλαδή ΑΝ σου κατσει.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
βασικά είναι και θέμα τύχης το αν θα βρεις δουλειά... άσχετα με το τι πτυχίο εχεις, άπλα είναι θέμα σωστού timing...δηλαδή ΑΝ σου κατσει.....


Δεν ειναι τζοκερ...


Αμα το ψαξεις και το θελεις,θα βρεις,αναλογως τι δουλεια ομως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Δεν ειναι τζοκερ...


Αμα το ψαξεις και το θελεις,θα βρεις,αναλογως τι δουλεια ομως.


ρε παιδι μου, εννοειται οτι θα ψαξεις, και οσοι θελουν ψαχουν, το θεμα ειναι να βρεις μια καλη δουλεια, μια καλη θεση κτλ... και αυτο ειναι θεμα τυχης, πως αλλιως να το πω =/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HOOLIGAN13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dhmhtrhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Αφηστε ρε παιδια τωρα εχω ενα φιλο και αποφασισε να το σταματησει και του εξηγω οτι ουτε σκουπιδιαρης δεν θα μπορει να γινει αμα δεν το τελειωσει το Λυκειο (δεν το λεω για να προσβαλω την δουλεια του σκουπιδιαρη).προσπαθω να τον πεισω να συνεχισει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top