Η πακιστανική κοινότητα ζητά την τιμωρία άνδρα που έβρισε το Ισλάμ σε συγκέντρωσή τους

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Πέτρο μπορεί να σε στεναχωρώ αλλά οι Πακιστανοί είναι από την φύση τους ότι να ναι σαν λαός.Ουτε ιερό ούτε όσιο έχουν.Ενα απλό παράδειγμα σου λέω στα φανάρια που πλένουν τζάμια όχι τους λες και αυτοί σου καθαρίζουν τα τζάμια επίτηδες για να πάρουν χρήματα.Συν ότι οι περισσότεροι από αυτούς δεν ξέρουν τι πάει να πει καθαριότητα.Καλα για την γλώσσα δεν το συζητώ.

Προσωπικά τους θεωρώ την χειρότερη ομάδα μεταναστών.
Μα γιατί να με στενοχωρήσεις; :P Δεν μίλησα καν για την κουλτούρα αυτών των ανθρώπων, αλλά για την υποστήριξη ότι βιάζουν χωρίς συνέπειες. Δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο, εκτός κι αν το έχεις ακούσει κεκλεισμένων των θυρών από αστυνομικούς ξέρω 'γω που τους αφήνουν. :P
Μιλάω πάντα για Ελλάδα / Ευρώπη, στη χώρα τους δεν ξέρω τι κάνουν! Σε αυτό το topic μιλάμε για το τι συμβαίνει στην Ελλάδα. :)
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
Άκου κάτι σεβαστή η άποψη σου αλλά μέχρι εκεί.Ο Χριστός υπήρξε σαν πρόσωπο άρα δεν είναι ανύπαρκτο.Δεν ξέρω αν ήταν πραγματικά γιος του θεού η απλά ένας προφήτης όμως υπήρξε.Εκτος από αυτό το να βρίζεις τον άλλο για κάτι που πιστεύει είναι απλά γέλιο.

offtopic: δεν ειναι σιγουρο αν υπηρξε ο χριστος πραγματικα. θα ηθελα πραγματικα να παραθεσεις αν εχεις καποια επιστημονικη πηγη που να αναφερει ρητα οτι ο χριστος υπηρξε.

ontopic: δεν εχει σημασια αν υπηρξε ο χριστος. και ο μωμαεθ υπηρξε σαν ιστορικο προσωπο. Ε ΚΑΙ? η θεικη υποσταση τους εχει σημασια, οχι το αν υπηρξε καποιος ξυλουργος σαν ιστορικο προσωπο. το θεμα ειναι περι εξυβρισης των θειων και αν θα επρεπε να ειναι παρανομη η οχι. και ξαναλεω οχι, δε θα επρεπε να ειναι και καλα εκανε και δεν περασε ο νομος.

ναι το να βριζεις γενικως ανυπαρκτα πραγματα, οπως επισης το να βριζεις για να μπεις στο ματι καποιου και να γινεις edgy, συμφωνω ειναι γελοιο, το θεμα ειναι αν θα επρεπε να ειναι παρανομο.

-
Βέβαια οι Πακιστανοί ως γνωστόν βρίζουν βιάζουν κτλ όμως σχεδόν ποτέ δεν παίρνουν κυρώσεις.Αυτο είναι πρόβλημα.

καλα αυτο ειναι αποκυημα της φαντασιας σου. urban legend at its finest. πραγματικα θα ηθελα να μας παραθεσεις πηγες που να μας δειχνουν οτι οι πακιστανοι εχουν λιγοτερες ποινικες κυρωσεις απο τους ελληνες για τα ιδια εγκληματα. μεχρι τοτε οτι λες ειναι επιεικως ανυποστατες υποθεσεις
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
offtopic: δεν ειναι σιγουρο αν υπηρξε ο χριστος πραγματικα. θα ηθελα πραγματικα να παραθεσεις αν εχεις καποια επιστημονικη πηγη που να αναφερει ρητα οτι ο χριστος υπηρξε.

ontopic: δεν εχει σημασια αν υπηρξε ο χριστος. και ο μωμαεθ υπηρξε σαν ιστορικο προσωπο. Ε ΚΑΙ? η θεικη υποσταση τους εχει σημασια, οχι το αν υπηρξε καποιος ξυλουργος σαν ιστορικο προσωπο. το θεμα ειναι περι εξυβρισης των θειων και αν θα επρεπε να ειναι παρανομη η οχι. και ξαναλεω οχι, δε θα επρεπε να ειναι και καλα εκανε και δεν περασε ο νομος.

Πάμπολλες υπάρχουν , απλα γκουγκλαρε το.

Απο την μια δεν έχει σημασια αν υπήρξε, από την άλλη δεν έχει σημασια αν είχε θεϊκή υπόσταση. Διάλεξε ένα από τα δυο.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
offtopic: δεν ειναι σιγουρο αν υπηρξε ο χριστος πραγματικα. θα ηθελα πραγματικα να παραθεσεις αν εχεις καποια επιστημονικη πηγη που να αναφερει ρητα οτι ο χριστος υπηρξε.

ontopic: δεν εχει σημασια αν υπηρξε ο χριστος. και ο μωμαεθ υπηρξε σαν ιστορικο προσωπο. Ε ΚΑΙ? η θεικη υποσταση τους εχει σημασια, οχι το αν υπηρξε καποιος ξυλουργος σαν ιστορικο προσωπο. το θεμα ειναι περι εξυβρισης των θειων και αν θα επρεπε να ειναι παρανομη η οχι. και ξαναλεω οχι, δε θα επρεπε να ειναι και καλα εκανε και δεν περασε ο νομος.

ναι το να βριζεις γενικως ανυπαρκτα πραγματα, οπως επισης το να βριζεις για να μπεις στο ματι καποιου και να γινεις edgy, συμφωνω ειναι γελοιο, το θεμα ειναι αν θα επρεπε να ειναι παρανομο.



καλα αυτο ειναι αποκυημα της φαντασιας σου. urban legend at its finest. πραγματικα θα ηθελα να μας παραθεσεις πηγες που να μας δειχνουν οτι οι πακιστανοι εχουν λιγοτερες ποινικες κυρωσεις απο τους ελληνες για τα ιδια εγκληματα. μεχρι τοτε οτι λες ειναι επιεικως ανυποστατες υποθεσεις


Όσο αφορά την δεύτερη παράθεση την διόρθωσα πάνω (μάλλον δεν διαβάζεις καλά).Τωρα όσο αφορά στον Χριστο υπήρξε κάτι που περιγράφεται από τις διαθήκες οι οποίες δεν έχουν λόγο να λένε ψέματα.Επισης έχει βρεθεί και ο τάφος του Χριστού.Ξερω ότι είσαι άθεος άρα και μπροστά να έβλεπες τον Χριστο πάλι δεν θα το πίστευες άρα δεν έχει νόημα να σου αλλάξω άποψη.Τωρα το αν ήταν υιός του θεού αυτό δεν μπορούμε να το ξέρουμε και ούτε θα το μάθουμε ποτέ.Δεν βρίσκω όμως τον λόγο να βρίζουμε κάποιον για τα πιστεύω του.Σε ενοχλεί κάπου;Όχι άρα αστον να πιστεύει ότι θέλει.Με την ίδια λογική ας πάω και εγώ να βρίσω τους Gay.Γιατι να το κάνω αυτό;Με ενόχλησαν;Όχι.

Γενικά είμαι της άποψης ότι δεν έχει δικαίωμα κανένας να βρίζει κάποιον είτε αφορά τον θεό είτε την σεξουαλικότητα του ούτε για τίποτα.Ειναι κάποιος άθεος;Ωραία απλά δεν δίνεις σημασία στα πιστεύω του άλλου.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Όσο αφορά την δεύτερη παράθεση την διόρθωσα πάνω (μάλλον δεν διαβάζεις καλά).Τωρα όσο αφορά στον Χριστο υπήρξε κάτι που περιγράφεται από τις διαθήκες οι οποίες δεν έχουν λόγο να λένε ψέματα.Επισης έχει βρεθεί και ο τάφος του Χριστού.Ξερω ότι είσαι άθεος άρα και μπροστά να έβλεπες τον Χριστο πάλι δεν θα το πίστευες άρα δεν έχει νόημα να σου αλλάξω άποψη.Τωρα το αν ήταν υιός του θεού αυτό δεν μπορούμε να το ξέρουμε και ούτε θα το μάθουμε ποτέ.Δεν βρίσκω όμως τον λόγο να βρίζουμε κάποιον για τα πιστεύω του.Σε ενοχλεί κάπου;Όχι άρα αστον να πιστεύει ότι θέλει.Με την ίδια λογική ας πάω και εγώ να βρίσω τους Gay.Γιατι να το κάνω αυτό;Με ενόχλησαν;Όχι..


Δεν ειναι μονο οι διαθήκες . Υπάρχουν και πηγές ρωμαϊκές-εβραϊκές όπως ειναι ο Ιωσηπος ή ο Τακιτος.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Το θέμα δεν είναι τι υποστηρίζει η πακιστανική κοινότητα αλλά - προφανώς - το τι ορίζει ο νόμος.
Αν επιφέρει ποινή / "τιμωρία" η εξύβριση των θείων τότε πρέπει να εφαρμοστεί ο νόμος. Αν όχι τότε προχωράμε. :)
Αυτό που πήγαν να περάσουν για τιμωρία σε περίπτωση εξύβρισης των θείων το πήραν πίσω. Ο καθένας μπορεί να έχει τη γνώμη του για την όποια θρησκεία και δεν είναι υποχρεωμένος να πάρει άδεια από πουθενά για να την πει.
Όχι πως δεν υπάρχουν χριστιανοί που τρελαίνονται με το που σχολιάσεις κάτι για τον Τζίζους, μη νομίζουμε ότι είναι πρωτότυπες τέτοιες αντιδράσεις μόνο από μουσουλμάνους.
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
παιδια σαν συμβουλη, διαβαζετε τι γραφει ο αλλος. λετε αλλα ντ' αλλων

Πάμπολλες υπάρχουν , απλα γκουγκλαρε το.

Απο την μια δεν έχει σημασια αν υπήρξε, από την άλλη δεν έχει σημασια αν είχε θεϊκή υπόσταση. Διάλεξε ένα από τα δυο.
το googlara πριν μου το πεις. οριστε https://www.history.com/news/was-jesus-real-historical-evidence . περα απο τις γραφες ΠΟΛΥ ΛΙΓΕΣ αναφορες, μη αξιες προς ετυμηγορια υπαρχουν.

επισης οπως ειπα : διαβαζετε τι γραφει ο αλλος. πού ειπα εγω "δεν εχει σημασια αν εχει θεικη υποσταση"?. εγω δεν το ειπα αυτο. αυτο που ειπα ειναι: δεν εχει σημασια αν υπηρξε σαν ιστορικο προσωπο, η θεικη του υποσταση εχει σημασια.

Όσο αφορά την δεύτερη παράθεση την διόρθωσα πάνω (μάλλον δεν διαβάζεις καλά).Τωρα όσο αφορά στον Χριστο υπήρξε κάτι που περιγράφεται από τις διαθήκες οι οποίες δεν έχουν λόγο να λένε ψέματα.Επισης έχει βρεθεί και ο τάφος του Χριστού.Ξερω ότι είσαι άθεος άρα και μπροστά να έβλεπες τον Χριστο πάλι δεν θα το πίστευες άρα δεν έχει νόημα να σου αλλάξω άποψη.Τωρα το αν ήταν υιός του θεού αυτό δεν μπορούμε να το ξέρουμε και ούτε θα το μάθουμε ποτέ.Δεν βρίσκω όμως τον λόγο να βρίζουμε κάποιον για τα πιστεύω του.Σε ενοχλεί κάπου;Όχι άρα αστον να πιστεύει ότι θέλει.Με την ίδια λογική ας πάω και εγώ να βρίσω τους Gay.Γιατι να το κάνω αυτό;Με ενόχλησαν;Όχι.

Γενικά είμαι της άποψης ότι δεν έχει δικαίωμα κανένας να βρίζει κάποιον είτε αφορά τον θεό είτε την σεξουαλικότητα του ούτε για τίποτα.Ειναι κάποιος άθεος;Ωραία απλά δεν δίνεις σημασία στα πιστεύω του άλλου.

δεν ξερω για ποια δευτερη παραθεση μιλας, αλλα αμα τη διορθωσες αφου τη διαβασα δε θα την ειδα, οπως καταλαβαινεις θελω να πιστευω.

το να θεωρεις οτι οι διαθηκες ειναι unbiased για τη ζωη του χριστου ειναι σαν να λες "ειμαι ο πιο ομορφος ανδρας του κοσμου, επειδη το λεει η μαμα μου, και η μαμα μου δεν εχει λογο να πει ψεματα". επιεικως επιστημονικα απαραδεκτο, να το πω λιανα : εισαι σοβαρος?

και ξαναλεω. το να δειξεις αν υπηρξε ο ενας ανθρωπος που περιγραφουν οι διαθηκες ειναι πολυ δυσκολο. μπορει να υπηρξε μπορει και οχι. η θεικη του υποσταση μετραει. δεν εχω κανενα προβλημα να δεχτω οτι υπηρξε ενας ξυλουργος με το ονομα ιησους που εζησε τοτε σε εκεινη την περιοχη, αλλα δε βλεπω τι ρολο παιζει και να το ξερουμε. το θεμα ειναι αν αυτος ηταν θεος η κατι. για αυτο κιολας καποιος λεγεται αθεος, ειναι α-θεος. σε θεοτητες δεν πιστευει, το αν υπηρχε ενας ασημος ξυλουργος δε νοιαζει κανεναν.

το να βριζεις καποιον ανθρωπο (τους gay πχ που εφερες ως παραδειγμα) ειναι τελειως διαφορετικο και το οτι δεν το καταλαβαινεις ειναι το ολο νοημα. οι ανθρωποι υπαρχουν. τα ζωα υπαρχουν. τα φυτα το ιδιο.

αν θες να χρησιμοποιησεις ενα ισοτιμο παραδειγμα θα ηταν το εξης: "Με την ίδια λογική ας πάω και εγώ να βρίσω τους μονοκερους.Γιατι να το κάνω αυτό;Με ενόχλησαν;Όχι."
συμφωνω δε σε ενοχλησαν, αλλα αν το εκανες θα θεωρουσες λογικο να ερθει καποιος να σου κανει μηνυση? εγω οχι

ΥΓ.: απο οτι καταλαβαινω εν τελει κατα τη γνωμη σου θεωρεις λογικο να απαγγειλεις κατηγοριες σε αυτον που εβρισε τον αλλαχ/μωαμεθ(δεν ειμαι σιγουρος ποιον απο τους δυο εβρισε) ετσι?
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
παιδια σαν συμβουλη, διαβαζετε τι γραφει ο αλλος. λετε αλλα ντ' αλλων


το googlara πριν μου το πεις. οριστε https://www.history.com/news/was-jesus-real-historical-evidence . περα απο τις γραφες ΠΟΛΥ ΛΙΓΕΣ αναφορες, μη αξιες προς ετυμηγορια υπαρχουν.

επισης οπως ειπα : διαβαζετε τι γραφει ο αλλος. που ειπα εγω "δεν εχει σημασια αν εχει θεικη υποσταση"?. εγω δεν το ειπα αυτο. αυτο που ειπα ειναι: δεν εχει σημασια αν υπηρξε σαν ιστορικο προσωπο, η θεικη του υποσταση εχει σημασια.



δεν ξερω για ποια δευτερη παραθεση μιλας, αλλα αμα τη διορθωσες αφου τη διαβασα δε θα την ειδα, οπως καταλαβαινεις θελω να πιστευω.
το να θεωρεις οτι οι διαθηκες ειναι unbiased για τη ζωη του χριστου ειναι σαν να λες "ειμαι ο πιο ομορφος ανδρας του κοσμου, επειδη το λεει η μαμα μου, και η μαμα μου δεν εχει λογο να πει ψεματα". επιεικως επιστημονικα απαραδεκτο, να το πω λιανα : εισαι σοβαρος?
και ξαναλεω. το να δειξεις αν υπηρξε ο ενας ανθρωπος που περιγραφουν οι διαθηκες ειναι πολυ δυσκολο. μπορει να υπηρξε μπορει και οχι. η θεικη του υποσταση μετραει. δεν εχω κανενα προβλημα να δεχτω οτι υπηρξε ενας ξυλουργος με το ονομα ιησους που εζησε τοτε σε εκεινη την περιοχη, αλλα δε βλεπω τι ρολο παιζει και να το ξερουμε. το θεμα ειναι αν αυτος ηταν θεος η κατι. για αυτο κιολας καποιος λεγεται αθεος, ειναι α-θεος. σε θεοτητες δεν πιστευει, το αν υπηρχε ενας ασημος ξυλουργος δε νοιαζει κανεναν.

το να βριζεις καποιον ανθρωπο (τους gay πχ που εφερες ως παραδειγμα) ειναι τελειως διαφορετικο και το οτι δεν το καταλαβαινεις ειναι το ολο νοημα. οι ανθρωποι υπαρχουν. τα ζωα υπαρχουν. τα φυτα το ιδιο.

αν θες να χρησιμοποιησεις ενα ισοτιμο παραδειγμα θα ηταν το εξης: "Με την ίδια λογική ας πάω και εγώ να βρίσω τους μονοκερους.Γιατι να το κάνω αυτό;Με ενόχλησαν;Όχι."
συμφωνω δε σε ενοχλησαν, αλλα αν το εκανες θα θεωρουσες λογικο να ερθει καποιος να σου κανει μηνυση? εγω οχι

ΥΓ.: απο οτι καταλαβαινω εν τελει κατα τη γνωμη σου θεωρεις λογικο να απαγγειλεις κατηγοριες σε αυτον που εβρισε τον αλλαχ/μωαμεθ(δεν ειμαι σιγουρος ποιον απο τους δυο εβρισε) ετσι?


Μια κρίσιμη ερώτηση.Εχεις αποδείξεις ώστε να μας κανείς να πιστεύουμε ότι δεν ήταν αληθινό πρόσωπο ο Χριστός;Εμεις τουλάχιστον σου είπαμε τις διαθήκες,τον τάφο του Χριστού,ρωμαϊκά και ελληνικά έγραφα κτλ.Εσυ που το στηρίζεις ότι δεν υπάρχει;Στην πεποίθηση σου ότι είσαι άθεος άρα δεν υπήρξε ο Χριστός;Που ξαναλέω δεν ξέρουμε αν ήταν ο της υιός του θεού.Δειξε μας εσυ μια έγκυρη πηγή μη ύπαρξης του Χριστού και μετά τα λέμε σε άλλο επίπεδο.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
παιδια σαν συμβουλη, διαβαζετε τι γραφει ο αλλος. λετε αλλα ντ' αλλων


το googlara πριν μου το πεις. οριστε https://www.history.com/news/was-jesus-real-historical-evidence . περα απο τις γραφες ΠΟΛΥ ΛΙΓΕΣ αναφορες, μη αξιες προς ετυμηγορια υπαρχουν.

επισης οπως ειπα : διαβαζετε τι γραφει ο αλλος. πού ειπα εγω "δεν εχει σημασια αν εχει θεικη υποσταση"?. εγω δεν το ειπα αυτο. αυτο που ειπα ειναι: δεν εχει σημασια αν υπηρξε σαν ιστορικο προσωπο, η θεικη του υποσταση εχει σημασια.


Σοβαρα τωρα, θελεις να σου αποδείξουμε εδώ τωρα ότι υπάρχει Θεός;


Αυτο που αμφισβήτησα και απέδειξα εγώ, ειναι το κλασικο επιχείρημα ότι δεν υπήρξε καν Χριστός. Αυτο δεν ισχυει:


https://en.m.wikipedia.org/wiki/Sources_for_the_historicity_of_Jesus

Ολα Τ αλλά περί θαυμάτων ειναι περιεχόμενα των ευαγγελίων, συνεπώς θέμα προσωπικής πίστεως.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Σοβαρα τωρα, θελεις να σου αποδείξουμε εδώ τωρα ότι υπάρχει Θεός;


Αυτο που αμφισβήτησα και απέδειξα εγώ, ειναι το κλασικο επιχείρημα ότι δεν υπήρξε καν Χριστός. Αυτο δεν ισχυει:


https://en.m.wikipedia.org/wiki/Sources_for_the_historicity_of_Jesus

Ολα Τ αλλά περί θαυμάτων ειναι περιεχόμενα των ευαγγελίων, συνεπώς θέμα προσωπικής πίστεως.


Βασικά δεν μας έχει δώσει ούτε μια απόδειξη για το αντίθετο αλλά οκ.
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
Μια κρίσιμη ερώτηση.Εχεις αποδείξεις ώστε να μας κανείς να πιστεύουμε ότι δεν ήταν αληθινό πρόσωπο ο Χριστός;Εμεις τουλάχιστον σου είπαμε τις διαθήκες,τον τάφο του Χριστού,ρωμαϊκά και ελληνικά έγραφα κτλ.Εσυ που το στηρίζεις ότι δεν υπάρχει;Στην πεποίθηση σου ότι είσαι άθεος άρα δεν υπήρξε ο Χριστός;Που ξαναλέω δεν ξέρουμε αν ήταν ο της υιός του θεού.Δειξε μας εσυ μια έγκυρη πηγή μη ύπαρξης του Χριστού και μετά τα λέμε σε άλλο επίπεδο.
δυο πραγματα που στα ξαναειπα και πιο πανω: δεν παιζει ρολο αν υπηρξε ο ιησους αν δεν ηταν θεος. επισης δεν ειμαι εγω αυτος που πρεπει να το αποδειξω, αυτος που κανει την υποθεση εχει το βαρος της αποδειξης. ειναι σαν να μου λες να αποδειξω οτι δεν υπαρχουν μονοκεροι/εξωγηινοι/poltergeist/μεγαλοποδαροι. αυτοι που πιστευουν οτι υπαρχουν πρεπει να το αποδειξουν οχι εγω. γενικοτερα για καθε υποθεση που κανεις εχεις το βαρος της αποδειξης.

με λιγα λογια: δε με νοιαζει αν υπηρξε ο ιησους, αν δεν ηταν θεος. το αν ειναι θεος εχει σημασια. ουτε για το ιστορικο προσωπο του ιησου εχουμε αποδειξεις, αλλα δεν εχει καμια σημασια και να βρισκαμε εφοσον δεν τον θεωρουμε θεο . ειναι απλο παιδια ελεος
Σοβαρα τωρα, θελεις να σου αποδείξουμε εδώ τωρα ότι υπάρχει Θεός;


Αυτο που αμφισβήτησα και απέδειξα εγώ, ειναι το κλασικο επιχείρημα ότι δεν υπήρξε καν Χριστός. Αυτο δεν ισχυει:


https://en.m.wikipedia.org/wiki/Sources_for_the_historicity_of_Jesus

Ολα Τ αλλά περί θαυμάτων ειναι περιεχόμενα των ευαγγελίων, συνεπώς θέμα προσωπικής πίστεως.
οχι δε σου ζητησα να αποδειξεις αν υπαρχει θεος. επισης δε χρησιμοποιησα το επιχειρημα της μη υπαρξης του χριστου σαν επιχειρημα μη υπαρξης του θεου. δε νομιζω οτι υφισταται τετοιο επιχειρημα γενικοτερα μεσω του χριστου.

αυτο που παρεθεσες ειναι η πρωτη σοβαρη πηγη για το θεμα και αξιζει μελετης.
Βασικά δεν μας έχει δώσει ούτε μια απόδειξη για το αντίθετο αλλά οκ.

οπως ειπα και πιο πανω το βαρος ειναι πανω σου οχι πανω μου.o paskmak οντως παρεθεσε μια πολυ σοβαρη πηγη εκ πρωτης οψεως, η οποια περιεχει και αναφορες απο μη χριστιανικες πηγες μιας και ειναι οι μονες που μετρανε.
επισης υπεκφευγεις του θεματος που σε ρωτησα, εν τελει για εσενα θα πρεπει να εχει ποινικες ευθυνες ο συγκεκριμενος ετσι?

Σοβαρα τωρα, θελεις να σου αποδείξουμε εδώ τωρα ότι υπάρχει Θεός;


Αυτο που αμφισβήτησα και απέδειξα εγώ, ειναι το κλασικο επιχείρημα ότι δεν υπήρξε καν Χριστός. Αυτο δεν ισχυει:


https://en.m.wikipedia.org/wiki/Sources_for_the_historicity_of_Jesus

Ολα Τ αλλά περί θαυμάτων ειναι περιεχόμενα των ευαγγελίων, συνεπώς θέμα προσωπικής πίστεως.

αν και φευγουμε offtopic με μια πρωτη ματια αυτο που παρεθεσες λεει "no single picture of Jesus has convinced all, or even most scholars" and that all portraits of Jesus are subject to criticism by some group of scholars.

αρα ευχαριστω που απεδειξες τα λεγομενα μου οτι δεν εχει αποδειχτει η υπαρξη του χριστου, τουλαχιστον οχι ενος συγκεκριμενου ξεκαθαρου προσωπου. φανταζομαι οτι εχεις διαβασει αυτο που παρεθεσες ετσι?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
δυο πραγματα που στα ξαναειπα και πιο πανω: δεν παιζει ρολο αν υπηρξε ο ιησους αν δεν ηταν θεος. επισης δεν ειμαι εγω αυτος που πρεπει να το αποδειξω, αυτος που κανει την υποθεση εχει το βαρος της αποδειξης. ειναι σαν να μου λες να αποδειξω οτι δεν υπαρχουν μονοκεροι/εξωγηινοι/poltergeist/μεγαλοποδαροι. αυτοι που πιστευουν οτι υπαρχουν πρεπει να το αποδειξουν οχι εγω. γενικοτερα για καθε υποθεση που κανεις εχεις το βαρος της αποδειξης.

με λιγα λογια: δε με νοιαζει αν υπηρξε ο ιησους, αν δεν ηταν θεος. το αν ειναι θεος εχει σημασια. ουτε για το ιστορικο προσωπο του ιησου εχουμε αποδειξεις, αλλα δεν εχει καμια σημασια και να βρισκαμε εφοσον δεν τον θεωρουμε θεο . ειναι απλο παιδια ελεος

οχι δε σου ζητησα να αποδειξεις αν υπαρχει θεος. επισης δε χρησιμοποιησα το επιχειρημα της μη υπαρξης του χριστου σαν επιχειρημα μη υπαρξης του θεου. δε νομιζω οτι υφισταται τετοιο επιχειρημα γενικοτερα μεσω του χριστου.

αυτο που παρεθεσες ειναι η πρωτη σοβαρη πηγη για το θεμα και αξιζει μελετης.


οπως ειπα και πιο πανω το βαρος ειναι πανω σου οχι πανω μου.o paskmak οντως παρεθεσε μια πολυ σοβαρη πηγη εκ πρωτης οψεως, η οποια περιεχει και αναφορες απο μη χριστιανικες πηγες μιας και ειναι οι μονες που μετρανε.
επισης υπεκφευγεις του θεματος που σε ρωτησα, εν τελει για εσενα θα πρεπει να εχει ποινικες ευθυνες ο συγκεκριμενος ετσι?


Φυσικά και πρέπει να έχει κυρώσεις.Βριζεις έναν άνθρωπο στα ξαφνικά για τα πιστεύω του και θέλεις να μην έχεις κυρώσεις.Αληθεια τώρα.

Όσο αφορά το θέμα ύπαρξης του Χριστού .Εφοσον υπάρχουν αποδείξεις για το ότι υπήρχε και δεν υπάρχουν αποδείξεις για την μη ύπαρξη του μάλλον τελικά ο ανθρωπος αυτός ήταν αληθινός.Και δεν έχει να κάνει με την θρησκεία έχει να κάνει καθαρά με την ιστορία.
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
Φυσικά και πρέπει να έχει κυρώσεις.Βριζεις έναν άνθρωπο στα ξαφνικά για τα πιστεύω του και θέλεις να μην έχεις κυρώσεις.Αληθεια τώρα.
δεν εβρισε εναν ανθρωπο για τα πιστευω του, εβρισε καποια πιστευω. εχει διαφορα. σε ρωτησα παντως γτ απο τα πρωτα μηνυματα σου σαν αυτο:
Οι καημένοι οι Πακιστανοί.Οταν όμως αυτοί βιάζουν και βρίζουν όλα είναι καλά.
φαινεται σαν να επαιρνες το μερος αυτου που εβριζε. οκ χαιρομαι που ξεκαθαριστηκε.

Όσο αφορά το θέμα ύπαρξης του Χριστού .Εφοσον υπάρχουν αποδείξεις για το ότι υπήρχε και δεν υπάρχουν αποδείξεις για την μη ύπαρξη του μάλλον τελικά ο ανθρωπος αυτός ήταν αληθινός.Και δεν έχει να κάνει με την θρησκεία έχει να κάνει καθαρά με την ιστορία.
εν τελει οι αποδειξεις που εσεις οι ιδιοι παραθετετε σας αναιρουν οπως ειπα πιο πανω. ναι οντως θεμα ιστοριας ειναι αυτο συμφωνω, και δεν εχετε δειξει καποια αποδειξη. ισα ισα μεχρι τωρα οι δυο πηγες που παρατεθηκαν (μια εγω και μια ο paskmak) εμενα επιβεβαιωνουν οχι εσας.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
δεν εβρισε εναν ανθρωπο για τα πιστευω του, εβρισε καποια πιστευω. εχει διαφορα. σε ρωτησα παντως γτ απο τα πρωτα μηνυματα σου σαν αυτο:

φαινεται σαν να επαιρνες το μερος αυτου που εβριζε. οκ χαιρομαι που ξεκαθαριστηκε.


εν τελει οι αποδειξεις που εσεις οι ιδιοι παραθετετε σας αναιρουν οπως ειπα πιο πανω. ναι οντως θεμα ιστοριας ειναι αυτο συμφωνω, και δεν εχετε δειξει καποια αποδειξη. ισα ισα μεχρι τωρα οι δυο πηγες που παρατεθηκαν (μια εγω και μια ο paskmak) εμενα επιβεβαιωνουν οχι εσας.


Καλά εντάξει φίλε μας έπεισες.Δεν είναι αποδείξεις οι διαθήκες,τα ιστορικά βιβλία,ο τάφος του Χριστού,ο Σταύρος που σταυρώθηκε αλλά είναι αποδείξεις τα λόγια του αέρα που λες εσυ.Ακομα και ένα παιδί 10 ετών θα το καταλάβαινε ότι λες λόγια που δεν βασίζονται πουθενά.Οταν βρεις κάποια απόδειξη και όταν θέλεις να σε πάρουμε στα σοβαρά έλα μέχρι τότε μπορείς να γράφεις ιστορίες χωρίς αποδείξεις.


Όσο για αυτό που έγραψα για τους πακιστανους ναι ισχύει ότι έχουν κάνει πολλά τα οποία δεν είναι αποδεκτά από την κοινωνία.Αυτο όμως δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι πρέπει να κάνουμε και εμείς το ίδιο όπως έκανε ο συγκεκριμένος πολίτης.


Περιμένουμε αποδείξεις που να ακυρώνουν τα παρακάτω.
•Διαθήκες
•Ιστορικά έγγραφα
•Τάφος του Χριστού
•Επιγραφές που γράφουν τα μέρη που πέρασε ο Χριστός
•Ο Ιερός σταυρος του Χριστού
Και αλλά πολλά που μιλάνε για την ύπαρξη του Χριστού.

Αν βρεις κάτι εδώ είμαι.Αν όμως συνεχίσεις να λες αβάσιμα πράγματα τότε εγώ και πολλοί άλλοι δεν θα σου απαντήσουμε γιατί το θεωρω χαζό να απαντώ σε λόγια του αέρα τα οποία λέει εν μέλος του Ischool.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Φυσικά και πρέπει να έχει κυρώσεις.Βριζεις έναν άνθρωπο στα ξαφνικά για τα πιστεύω του και θέλεις να μην έχεις κυρώσεις.Αληθεια τώρα.
Έχει διαφορά να βρίσω εσένα σαν άτομο επειδή πιστεύεις σε κάποιο θεό (άρα να κάνω επίθεση στο άτομο σου) και άλλο να έχει κυρώσεις κάποιος επειδή έβρισε μία θρησκεία. Το πρώτο είναι κατακριτέο ενώ το δεύτερο όχι και ούτε καν έπρεπε να το διαπραγματευόμαστε.
Ξέρουμε να λέμε ταλιμπάν και απολίτιστους τους μουσουλμάνους ενώ στην Ελλάδα υπάρχουν άνθρωποι που αρπάζονται με την παραμικρή αναφορά στη θρησκεία τους σε σημείο να θέλουν να μπαίνεις φυλακή. Όταν λένε ότι είμαστε το Ιράν της Ευρώπης σε αυτό το κομμάτι μην απορείς μετά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
εν τελει οι αποδειξεις που εσεις οι ιδιοι παραθετετε σας αναιρουν οπως ειπα πιο πανω. ναι οντως θεμα ιστοριας ειναι αυτο συμφωνω, και δεν εχετε δειξει καποια αποδειξη. ισα ισα μεχρι τωρα οι δυο πηγες που παρατεθηκαν (μια εγω και μια ο paskmak) εμενα επιβεβαιωνουν οχι εσας.


Επιβεβαιώνουν εμάς και την πλειοψηφία των ιστορικών:


The Roman historian and senator Tacitus referred to Christ, his execution by Pontius Pilate and the existence of early Christians in Rome in his final work, Annals (c. AD 116), book 15, chapter 44.[35][36][37] The relevant passage reads: "called Christians by the populace. Christus, from whom the name had its origin, suffered the extreme penalty during the reign of Tiberius at the hands of one of our procurators, Pontius Pilatus."

Scholars generally consider Tacitus's reference to the execution of Jesus by Pontius Pilate to be both authentic, and of historical value as an independent Roman source about early Christianity that is in unison with other historical records.[38][39][40][41][42] William L. Portier has stated that the consistency in the references by Tacitus, Josephus and the letters to Emperor Trajan by Pliny the Younger reaffirm the validity of all three accounts.[42]
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,483 μηνύματα.
Από την στιγμή που από ότι λέτε δεν έχει παραβεί κάποιον νόμο τότε δεν χρειάζονται ποινικές κυρώσεις αλλά σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει να υπάρχουν απόψεις " α καλά τους έκανε, αυτοί κάνουν χειρότερα". Έπρεπε βασικά να βρεθεί κάποιος αστυνομικός να τον απομακρύνει επιτόπου καθώς μπορεί να μην είναι παράνομο αλλά σίγουρα δεν είναι κάτι ωραίο και ενοχλεί μια ολόκληρη κοινότητα. Η όλη πράξη είναι γενικότερα κατακριτέα και δεν έχει να κάνει με θρησκείες ή εθνικότητες κατά την γνώμη μου. Ηθικά και κοινωνικά τουλάχιστον δεν έχει κανένα δικαίωμα ούτε και νόημα να βρίσει κάποιον που είναι σημαντικός για αυτούς χωρίς κανένα λόγο.
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Ψηθειτε ολοι εσεις οι θρησκοι να μαζευτειτε μια μερα κ να σφαχτειτε μεταξυ σας ο καθενας για τη θρησκεια του να ησυχάσουμε, να κλεισουμε αυτα τα μπου....τις εκκλησιες κ τζαμια και και , και να σταματησουμε επιυελους να πληρωνουμε αυτους τους αεργους παπαδες και φυσικα Δημευση ολης της περιουσιας τους.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Ψηθειτε ολοι εσεις οι θρησκοι να μαζευτειτε μια μερα κ να σφαχτειτε μεταξυ σας ο καθενας για τη θρησκεια του να ησυχάσουμε, να κλεισουμε αυτα τα μπου....τις εκκλησιες κ τζαμια και και , και να σταματησουμε επιυελους να πληρωνουμε αυτους τους αεργους παπαδες και φυσικα Δημευση ολης της περιουσιας τους.


Μάλλον η ηλικία σου πρέπει όντως να είναι 4 ετών.Δεν μπορεί τέτοιο σοβαρό επιχείρημα (να πεθάνετε ώστε να ησυχάσουμε) δύσκολα το σκέφτεσαι.
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Μάλλον η ηλικία σου πρέπει όντως να είναι 4 ετών.Δεν μπορεί τέτοιο σοβαρό επιχείρημα (να πεθάνετε ώστε να ησυχάσουμε) δύσκολα το σκέφτεσαι.

Μυαλο δεν εχουν αυτοι που ασχολουνται με βλακειες που καποτε καποιοι σκεφτηκαν κ τωρα ο καθε βλακας τις πιστευει.Στις μερες μας αν καποιος δημιουργουσε θρησκεια θα του ζητουσαν αποδειξεις,τωρα η αναφορα σε κατι βιβλια που τα γραψε ενας εμμανουηλ το 10π.χ θεωρειται φυσιολογικη.Τεσπα, ναι θα χαιρομουν,τουλαχιστον να παιζαν μπουκετα μπας κ φυγουν τα σκατα που κουβαλαν στα κεφαλια τους,καθε φορα που βλεπω ειδηση με παπαδες βιαστες παιδιων ακομα κ αμεα μουρχεται....αα κλ αστο,τα πα και ησύχασα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top