Η νεανική καθημερινότητα

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Καλησπέρα, ανοίγω νέα συζήτηση για την καθημερινότητα ενός ατόμου ηλικίας 18-30. Από τα 18 συνήθως κάποιος σπουδάζει είτε στην πόλη του, είτε κάπου αλλού όμως εκτός από τις σπουδές υπάρχει χρόνος για να ασχοληθεί με όσα του αρέσουν, όπως χόμπυ, εθελοντισμός κοκ. Έθεσα όριο ηλικίας τα 30 γιατί από εκεί και πέρα συνήθως αλλάζουν οι προτεραιότητες των ατόμων.
Ποια είναι η σύγχρονη καθημερινότητα ενός ατόμου? Υπάρχει ελεύθερος χρόνος και πως αξιοποιείται?
Η δική μου καθημερινότητα για παράδειγμα μέχρι τώρα ήταν χαλαρή σχετικά δεν είχα πολλές υποχρεώσεις, κυρίως είχα τις σπουδές μου, διάβασμα, ενασχόληση με τον αθλητισμό, ταξίδια όσο μπορούσα, έβγαινα έξω κοκ. Σίγουρα όλα αυτά θα αλλάξουν βρίσκοντας δουλειά, ο χρόνος θα είναι περιορισμένος, γι αυτό θέλω να ασχοληθώ περισσότερο με όσα μου αρέσουν και να κατανοήσω καλύτερα εμένα.
Ποια είναι η δική σας καθημερινότητα? Σας αρέσει? Τι θα αλλάζατε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Καλησπέρα, ανοίγω νέα συζήτηση για την καθημερινότητα ενός ατόμου ηλικίας 18-30. Από τα 18 συνήθως κάποιος σπουδάζει είτε στην πόλη του, είτε κάπου αλλού όμως εκτός από τις σπουδές υπάρχει χρόνος για να ασχοληθεί με όσα του αρέσουν, όπως χόμπυ, εθελοντισμός κοκ. Έθεσα όριο ηλικίας τα 30 γιατί από εκεί και πέρα συνήθως αλλάζουν οι προτεραιότητες των ατόμων.
Ποια είναι η σύγχρονη καθημερινότητα ενός ατόμου? Υπάρχει ελεύθερος χρόνος και πως αξιοποιείται?
Η δική μου καθημερινότητα για παράδειγμα μέχρι τώρα ήταν χαλαρή σχετικά δεν είχα πολλές υποχρεώσεις, κυρίως είχα τις σπουδές μου, διάβασμα, ενασχόληση με τον αθλητισμό, ταξίδια όσο μπορούσα, έβγαινα έξω κοκ. Σίγουρα όλα αυτά θα αλλάξουν βρίσκοντας δουλειά, ο χρόνος θα είναι περιορισμένος, γι αυτό θέλω να ασχοληθώ περισσότερο με όσα μου αρέσουν και να κατανοήσω καλύτερα εμένα.
Ποια είναι η δική σας καθημερινότητα? Σας αρέσει? Τι θα αλλάζατε?

Ειναι ολα θεμα ανθρωπου πιστευω και σχολης.
Ξερω παιδια που ειναι σε σχολες που κανουν περιπατο ολη μερα και περνανε με 9αρακια τα μαθηματα χωρις κοπο,κανονικοι τουριστες και αλλους που διαβαζουν νυχθημερον για εναν αξιοπρεπη βαθμο >=7 ας πουμε.
Αλλα κατι που εχω παρατηρησει ειναι πως γενικα εαν δεν εχεις μαθει να διαχειριζεσαι τον χρονο σου,ποτε δεν προκειται να σου φτανει για τιποτα,ειτε ως μαθητης,ειτε ως φοιτητης ειτε ως εργαζομενος. Κατι που ειναι σημαντικο να μαθει κανεις ενω ειναι φοιτητης εαν δεν το κατειχε οταν εγινε φοιτητης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Ισχύει πολύ αυτό που λες το έχω καταλαβει και εγώ, είναι πολύ εύκολο να γίνεις αναβλητικός και να χάσεις το παιχνίδι εύκολα. Σε γενικές γραμμές άτομα της ηλικίας μας ψάχνονται πιο πολύ με τι θα ασχοληθούν, αυτό έχω δει εγω και από παρεες μου, βέβαια και πάλι υπεισέρχεται ο πάραγοντας ότι ο καθένας είναι διαφορετικός και αξιοποιεί τον διάθεσιμο χρόνο διαφορετικά. Σε γενικές γραμμές εσείς τι βλέπετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.


Εγώ ως τελειομανής παρότι δεν είχα επιβαρυμένο πρόγραμμα, δλδ σχολείο αγγλικά τότε, προπονήσεις σχολή τώρα πάντα έκανα εγώ το πρόγραμμά μου δύσκολο και βαρύ. Αφιέρωνα πάρα πολύ ώρα στα μαθήματα στο σχολείο, βέβαια τώρα στην σχολή το κάνω περισσότερο αφού μπορώ να διαβάσω ένα 8ώρο -12ώρο την ημέρα. Η αλήθεια είναι ότι αυτά τα χρόνια από την μία το έχω μετανιώσει από την άλλη όχι, υπήρχαν στιγμές που δεν ήθελα να βγω βόλτα με παρέα μου, επειδή προτιμούσα να διαβάσω όχι ότι δεν έβγαινα απλά με είχε πιάσει όπως και τώρα διακατέχομαι από το κυνήγι του τέλειου . Για εμένα η ζωή μου ήταν σχολείο/σχολή σπίτι -διάβασμα και βόλτα όταν είχα όρεξη και "χρόνο" για να βγω. Θυμάμαι πολλές φορές να έβρισκα δικαιολογίες για να μην βγω :(

Αλλά σε γενικές θεωρώ ότι πλέον ο σύγχρονος μαθητής/φοιτητής έχει πολλές υποχρεώσεις που δεν υπάρχει ελεύθερος χρόνος και εάν υπάρχει έστω και λίγος, δεν αξιοποιείται σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

κοσμοναύτης

Νεοφερμένος

Η κοσμοναύτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Όντας φοιτήτρια σε άλλη πόλη, η καθημερινότητά μου μοιάζει να είναι αρκετά άδεια. Έχω βέβαια πολλές υποχρεώσεις αφού τελικώς όλα περνούν από εμένα αλλά έχω και πάρα πολύ χρόνο για και με τον εαυτό μου. Επειδή θεωρούσα ότι παρ' όλο που έχω τόσα μέσα στη μέρα (για τα καθημερινά μιλώντας) τελικά δεν με φρόντιζα αρκετά και γι' αυτό υιοθέτησα μία γατούλα ώστε προσέχοντάς τη να προσέχω και εμένα (ούτως ή άλλως μου άρεσαν και ήθελα μία). Αν και μια χαρά είμαι και από παρέες, ξεκίνησα να πηγαίνω πολλές βόλτες μόνη μου (περιπάτους, καφέδες, cinema κτλ) ενσωματώντας μέσα σε αυτές και αρκετό διάβασμα.

Δεν θα άλλαζα πολλά σε όλο αυτό, ίσως να βγαίνω ακόμα περισσότερο;! αλλά όχι και σίγουρα γιατί εντάξει, το σπίτι είναι πολύ γλυκό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Καλησπέρα, ανοίγω νέα συζήτηση για την καθημερινότητα ενός ατόμου ηλικίας 18-30. Από τα 18 συνήθως κάποιος σπουδάζει είτε στην πόλη του, είτε κάπου αλλού όμως εκτός από τις σπουδές υπάρχει χρόνος για να ασχοληθεί με όσα του αρέσουν, όπως χόμπυ, εθελοντισμός κοκ. Έθεσα όριο ηλικίας τα 30 γιατί από εκεί και πέρα συνήθως αλλάζουν οι προτεραιότητες των ατόμων.
Ποια είναι η σύγχρονη καθημερινότητα ενός ατόμου? Υπάρχει ελεύθερος χρόνος και πως αξιοποιείται?
Η δική μου καθημερινότητα για παράδειγμα μέχρι τώρα ήταν χαλαρή σχετικά δεν είχα πολλές υποχρεώσεις, κυρίως είχα τις σπουδές μου, διάβασμα, ενασχόληση με τον αθλητισμό, ταξίδια όσο μπορούσα, έβγαινα έξω κοκ. Σίγουρα όλα αυτά θα αλλάξουν βρίσκοντας δουλειά, ο χρόνος θα είναι περιορισμένος, γι αυτό θέλω να ασχοληθώ περισσότερο με όσα μου αρέσουν και να κατανοήσω καλύτερα εμένα.
Ποια είναι η δική σας καθημερινότητα? Σας αρέσει? Τι θα αλλάζατε?

Όταν είσαι φοιτητής (χωρίς να δουλεύεις), έχεις πολύ πιο ελαστικό ωράριο και ο χρόνος (ελεύθερος ή μη) μοιάζει πιο απλωμένος, οπότε τον επενδύεις και σίγουρα πιο διαφορετικά.
Μόλις πιάσεις δουλειά full time καταλαβαίνεις και την έννοια διαχείρισης χρόνου (time management).

Εγώ έχει 6 μήνες σχεδόν που δουλεύω και νομίζω έχω γίνει πιο εκλεκτική όσον αφορά τα πράγματα που θέλω να κάνω στον ελεύθερο χρόνο που έχω και νομίζω τελικά καταλήγω να τα εκτιμάω και περισσότερο, και τα ταξίδια, και τις εξόδους και το άραγμα... Αλλά δεν το αλλάζω, είναι καινούριο στάδιο στην ζωή μου και μ' αρέσει.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Καλό μήνα! Μία ερώτηση για να επαναφέρω το θέμα.
Τι σας ενοχλεί στις παρέες σας?
Εμένα με ενοχλεί όταν βγαίνω έξω να είναι κολλημένοι οι άλλοι με το κινητό:dwarf:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλό μήνα! Μία ερώτηση για να επαναφέρω το θέμα. Τι σας ενοχλεί στις παρέες σας?
Εμένα με ενοχλεί όταν βγαίνω έξω να είναι κολλημένοι οι άλλοι με το κινητό:dwarf:

:oops: Κι εγώ κάποιες φορές το κάνω αυτό, ή μπαίνω αλλά όχι συνέχεια!! Το πολύ να το ελέγξω μόνο.

Εμένα με ενοχλεί να τους λες κάτι που σε πειράζει στην συμπεριφορά τους, να σε αγνοούν και να γελάνε ..... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
[...]

Εγώ έχει 6 μήνες σχεδόν που δουλεύω και νομίζω έχω γίνει πιο εκλεκτική όσον αφορά τα πράγματα που θέλω να κάνω στον ελεύθερο χρόνο που έχω και νομίζω τελικά καταλήγω να τα εκτιμάω και περισσότερο, και τα ταξίδια, και τις εξόδους και το άραγμα... Αλλά δεν το αλλάζω, είναι καινούριο στάδιο στην ζωή μου και μ' αρέσει.:)

Στα θετικά θα βάλω και το ότι γίνεται κανείς επιλεκτικός και στις παρέες του. Σ' αυτή τη φάση τής ζωής, ο ελεύθερος χρόνος γίνεται πιο λίγος και πολύτιμος, οπότε, μοιραία, απομακρύντονται τα άτομα που απλά αναλωνόσουν μαζί τους. Βέβαια, αυτό έχει να κάνει και με τον άνθρωπο· δεν είναι πως όλοι κάνανε εκπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Aκριβώς Lysippe. Noμίζω ότι μεγαλώνοντας οι άνθρωποι γίνονται περισσότερο καχύποπτοι με τους ανθρώπους χάνοντας την αθωότητα και το ρίσκο στις κοινωνικές σχέσεις που είχαν ως παιδιά. Ο τρόπος ζωής και οι πολλές απογοητεύσεις από διάψευση ελπίδας και προσδοκιών από τους άλλους, συνήθως κάνει τον ενήλικα πλέον άνθρωπο πιο επιλεκτικό. Το να είναι κάποιος επιλεκτικός δεν σημαίνει ότι κάνει εκπτώσεις. Κατά τη γνώμη μου, οι άνθρωποι που κατανοούν πλήρως την έννοια της επιλεκτικότητας, διατηρούν τις πιο καλές φιλίες ή επενδύουν σε νέες εξίσου καλές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνούμε απολύτως, nPb. Ισχύει κι αυτή η πτυχή, δηλαδή πως μεγαλώνοντας γινόμαστε περισσότερο καχύποπτοι (παρά υποψιασμένοι). Ήθελα να σταθώ, όμως, στη περίπτωση που γίνονται εκπτώσεις μόνο και μόνο για λίγη παραπάνω παρέα. Όχι ότι μεγαλώνοντας παύει να ισχύει, μα συνήθως, όταν είμαστε μικρότεροι, που υπάρχει αρκετός χρόνος και τα standards όσο να πεις διαφέρουν σε βαρύτητα, αυτό το φαινόμενο παρατηρείται πιο πολύ.

Όσο για τη τελευταία σου πρόταση, την υπογραμμίζω δυο φορές - μη σου πω πως τη περνάω και με μαρκαδόρο stabilo. :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top