Η επίδραση των πανελληνίων στον ψυχισμό του υποψήφιου

PAOAND

Νεοφερμένος

Ο PAOAND αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Δηλαδη μπηκες εσυ να μας πεις οτι οι πανελληνιες εξετασεις ειναι ενας καλος θεσμος,επειδη εσυ τον βιωσες και περασες καλα οταν εβγαινες,και γνωρισες καλα ατομα?

οι πανελληνιες ειναι ενας κακο θεσμος. παρολα αυτα τα πραγματα δεν ειναι τοσο τραγικα. βεβαιως και ειναι αναλογος το ατομο. αλλα ακουγα απο μικρος συνεχως για τις πανελληνιες και ειχα σχηματισει μια εικονα φοβου στο μυαλο μου. ειδικα το αγχος που θα εχεις οταν γραφεις. αν εξεραισεις την εκθεση και ισως τα μαθηματικα κατευθυνσης στα υπολοιπα εγω και η μεγαλυτερη πλειοψηφια ειμασταν χαλαροι.

ο κοσμος ζοριζεται στις πανελληνιες διοτι εχει υπερβολικες απαιτησεις απο τον ευατο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DruidAlex

Νεοφερμένος

Ο DruidAlex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Εντάξει παίδες περνάει...βασικά το έπαθα λόγω άγχους και απελπισίας, είδα έναν εφιάλτη,,ξύπνησα και πήγα και ακουμπούσα την μαμά μου για να δω αν είναι αληθινή και δεν το πίστευα... Είχα τρελό άγχος με πανελλήνιες, τελείωσα φροντιστήριο και σχολείο και αυτό με στιγματισε... Ήταν συνδυασμός,σήμερα είμαι αρκετά καλύτερα και τώρα που άκουσα ότι το πάθατε και εσείς είμαι ακόμη πιο ήρεμος γιατί είναι κάτι φυσιολογικό.... Επίσης νόμιζα ότι έχανα τα λογικα μου αλλά καμία σχέση,μπορώ να λειτουργησω ωραία απλά νιώθω λίγο άβολα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Το έχω πάθει και εγώ μετά από έντονο άγχος. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Για ποιο πράγμα μιλάτε δεν έχω καταλάβει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
η αποψη μου ειναι οτι οι πανελληνιες ειναι μια ψυχοφθορα διαδικασια, αλλα δινει τη δυνατοτητα στο καθενα απο εμας να δοκιμασει τον ευατο και να δει μεχρι που μπορει να φτασει....ισως αυτο να ειναι και καλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Να ξεκαθαρισουμε πως οι πανελληνιες δεν ειναι κα ο,το καλυτερο μπορει να σου συμβει, κουραση, αγχος, αγωνια. Προσωπικα ωστοσο βιωσα τα πραγματα πολυ πιο χαλαρα και τελικα οι καταστασεις ηταν πολυ πιο lite απο αυτες που μου περιεγραφαν. Ουτε ξενυχτια απαιτηθηκαν, ουτε δεν υπηρχε χρονος να πας τουαλετα :p Σιγουρα ειναι μια δυσκολη περιοδος, απλως μην ακουτε καθε φημη. Η σωστη προετοιμασια απο τις προηγουμενες ταξεις και το καθημερινο διαβασμα μεσα σε ολη τη χρονια, σε φτανει πολυ πιο ξεκουραστα στο τελος. Το δραμα ειναι με τα παιδια που τρεχουν κατα το Πασχα να καλυψουν τα κενα τους και δεν προφταινουν. Καθε ενας το βιωνει διαφορετικα, αλλος πιο ζορικα, αλλος πιο χαλαρα. Ο στοχος ειναι αυτος που σε πορωνει και σου επιβαλλει πειθαρχια μεχρι το τελος. Οσο πιο πολυ πιστευεις στο στοχο (με πραξεις, οχι με λογια του αερα) τοσο πιο πολυ θα φανατιστεις (και ισως την βρεις:p) με τη χρονια αυτη.

Υ.Γ: ευτυχως που περασε και αυτο :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DruidAlex

Νεοφερμένος

Ο DruidAlex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
ειναι γενικως μια ασχημη κατασταση αυτο που περναω,ειναι σαν να μην μου ειναι οικεια τα κοντινα μου προσωπα,οι γονεις,οι φιλοι κτλ...
κοιτω τον εαυτο μου στον καθρευτη και λεω δεν ειμαι εγω αυτος
η καποιες φορες νοιωθω οτι βλεπω ταινια και δεν ζω πραγματικα...
αλλα εχω φουλ τα λογικα μου,μη σας πω οτι ειμαι εξυπνοτερος απο ποτε
αλλα ειναι γενικως αβολο αυτο....το εχετε περασει καποιοι νομιζω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Η τρίτη λυκείου γενικά ήταν μια από τις χειρότερες χρονιές που είχα περάσει ποτέ. Ήταν η χρονιά που συνειδητοποίησα ακόμα περισσότερο πόσο κονσερβοποιημένο είναι το σύστημα και πως εν τέλει ανταμείβεται το καλύτερο παπαγαλάκι. Η παραμικρή παρέκκλιση στο γραπτό, ιδιαίτερα στην Έκθεση, αντιμετωπιζόταν αρνητικά και πάμπολλες φορές άκουγα από γονείς & καθηγητές τη φράση "στις Πανελλήνιες ζητάνε συγκεκριμένα πράγματα, αν θες να γράψεις ελεύθερα μπορείς να το κάνεις αφού δώσεις". Μεταξύ συμμαθητών αρκετές φορές δημιουργούνταν προστριβές της μορφής ποιος έχει βγάλει την περισσότερη ύλη ως την τάδε ημερομηνία. Μην έχοντας επιλογή, μπήκα στο λούκι του φροντιστηρίου όπου και ήρθα σε άμεση επαφή με τον τρόπο λειτουργίας μιας ψυχρής και απρόσωπης βιομηχανίας η οποία για το μόνο που νοιάζεται είναι τα στατιστικά επιτυχία και οι συνεντεύξεις από αριστούχους που θα μαζέψει στο τέλος των εξετάσεων. Ήξερα πως οι δυνατότητές μου με το ζόρι έφταναν το 17, πόσο μάλλον το 20 και μισούσα τον εαυτό μου που δεν μπορούσα να το φτάσω. Όσο πέρναγε ο καιρός έμπαινα σε μια σταδιακή κατατονία. Στο τέλος -αναμενόμενο- δεν είχα αντοχή να βγάλω τον καλύτερό μου εαυτό.
Τέλος πάντων, τουλάχιστον έμειναν και 2-3 καλά απ'όλη αυτή την κατάσταση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DruidAlex

Νεοφερμένος

Ο DruidAlex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Bump
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DruidAlex

Νεοφερμένος

Ο DruidAlex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
κανεις αλλος που να το ειχε αυτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
βρε παιδια ολοι επιβιωσαν απο τις πανελληνιες!
δεν ειναι κατι τοσο τραγικο!!εμεις τα βλεπουμε ολα τραγικα και ψυχοφθορα!!ναι,εχει πολυ κοπο,ναι, πολυ αγχος..αλλα μεχρι εκει!δν ειναι οι πανελληνιες ο μοναδικος αγχωτικος θεσμος που θα συναντησουμε σε ολη μας τη ζωη!αρκει απλα να βαζετε ορια στο ποσο θα στρεσαριστειτε!και αυτο γινεται!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top