Η εξέγερση του Πολυτεχνείου-17 Νοέμβρη 1973

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,886 μηνύματα.
η χούντα ήρθε, έκανε αυτά που έκανε και απήλθε με τις αμερικάνικες ευλογίες...

αυτό δεν σημαίνει, ότι αν "θελήσουν" οι οικονομικά επόπτριες δυνάμεις (ΗΠΑ) δεν θα ξαναέχουμε χούντα κάποια στιγμή στο μέλλον...


εξάλλου στην πολιτική ιστορία, ισχύει αυτό που λέει και ο Β.Κορνάρος στον Ερωτόκριτο:

Του κύκλου τα γυρίσματα, που ανεβοκατεβαίνουν,
και του τροχού π΄ ώρες ψηλά κι΄ ώρες στα βάθη πηγαίνουν
και του καιρού τα πράματα, πού αναπαϋμό δεν έχουν,...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
η χούντα ήρθε, έκανε αυτά που έκανε και απήλθε με τις αμερικάνικες ευλογίες...

αυτό δεν σημαίνει, ότι αν "θελήσουν" οι οικονομικά επόπτριες δυνάμεις (ΗΠΑ) δεν θα ξαναέχουμε χούντα κάποια στιγμή στο μέλλον...


εξάλλου στην πολιτική ιστορία, ισχύει αυτό που λέει και ο Β.Κορνάρος στον Ερωτόκριτο:

Του κύκλου τα γυρίσματα, που ανεβοκατεβαίνουν,
και του τροχού π΄ ώρες ψηλά κι΄ ώρες στα βάθη πηγαίνουν
και του καιρού τα πράματα, πού αναπαϋμό δεν έχουν,...

Μα εχουμε δικτατορια το χουν ηδη θελησει και εχουμε ετσι ειναι,τοτε τα καπιταλιστικα συμφεροντα τα εξυπηρετουσε η χουντα απλα οπως καθε συστημα "εξελισσεται" με το χρονο ετσι κι αυτο αλλαξε μορφη,αλλαξε ο τροπος καταστολης αν θες να στο πω αλλιως η ουσια ιδια ειναι,το ποσοστο ανελευθεριας ο ιδιος ειναι μη σου πω και χειροτερος γτ τωρα μερικοι εχουν και την πλανη οτι ειναι ελευθεροι ενω δεν ειναι.Τοτε η ανελευθερια περιοριζοταν στο να μην βγαινουν μετα τις 8 μαζι περισσοτερα απο 3-4 ατομα τωρα αυτο μπορει να χει αλλαξει αλλα η αποχαυνωση ιδια και χειροτερη ειναι γτ πλεον ο κοσμος αναλωνεται και "καιγεται"σε ψευτικους τροπους διασκεδασης που μονο διασκεδαση δεν ειναι αλλα απατη,αποχαυνωση.Επισης τοτε ο εχθρος ηταν συγκεκριμενος ηξερες τι αντιμετωπιζες τωρα τα μεσα ειναι πολυ πιο υπουλα και μονο αυτα νομιζω αποδεικνυουν πως η χουντα δεν υπηρξε μονο τοτε συνεχιζεται απλα "μεταλλαχθηκε" με το χρονο και ειναι λογικο γτ αλλαξε ολη η νοοτροπια,ο τροπος ζωης οπως μετεξελισσεται και καθε ζωντανος οργανισμος γτ και τα πολιτικα συστηματα ενας ζωντανος οργανισμος ειναι προσαρμοζονται αναλογα την εποχη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αυτό το οποίο οφείλω να σημειώσω είναι ότι χούντα και εμφύλιος υπήρξε γιατί υπήρχαν ορισμένοι Έλληνες πρόθυμοι να εκτελέσουν τις εντολές του κάθε πρακτοράκου της Σοβιετικής Ένωσης, των Άγγλων ή του ΝΑΤΟ. Δεν λέω ότι η εθνική ενότητα πρέπει να είναι για όλους σημαντικότερη απ'την πολιτική ιδεολογία, αλλά τουλάχιστον όταν απειλείται με καταστροφή ο τόπος σου, τα άλλα έρχονται δεύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=_kSWVMHE6RI[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μα εχουμε δικτατορια το χουν ηδη θελησει και εχουμε ετσι ειναι,τοτε τα καπιταλιστικα συμφεροντα τα εξυπηρετουσε η χουντα απλα οπως καθε συστημα "εξελισσεται" με το χρονο ετσι κι αυτο αλλαξε μορφη,αλλαξε ο τροπος καταστολης αν θες να στο πω αλλιως η ουσια ιδια ειναι,το ποσοστο ανελευθεριας ο ιδιος ειναι μη σου πω και χειροτερος γτ τωρα μερικοι εχουν και την πλανη οτι ειναι ελευθεροι ενω δεν ειναι.Τοτε η ανελευθερια περιοριζοταν στο να μην βγαινουν μετα τις 8 μαζι περισσοτερα απο 3-4 ατομα τωρα αυτο μπορει να χει αλλαξει αλλα η αποχαυνωση ιδια και χειροτερη ειναι γτ πλεον ο κοσμος αναλωνεται και "καιγεται"σε ψευτικους τροπους διασκεδασης που μονο διασκεδαση δεν ειναι αλλα απατη,αποχαυνωση.Επισης τοτε ο εχθρος ηταν συγκεκριμενος ηξερες τι αντιμετωπιζες τωρα τα μεσα ειναι πολυ πιο υπουλα και μονο αυτα νομιζω αποδεικνυουν πως η χουντα δεν υπηρξε μονο τοτε συνεχιζεται απλα "μεταλλαχθηκε" με το χρονο και ειναι λογικο γτ αλλαξε ολη η νοοτροπια,ο τροπος ζωης οπως μετεξελισσεται και καθε ζωντανος οργανισμος γτ και τα πολιτικα συστηματα ενας ζωντανος οργανισμος ειναι προσαρμοζονται αναλογα την εποχη..


Τι πάει να πει ψεύτικους τόπους αποχαύνωσης και μπλα-μπλα; Μιλάς σοβαρά; Νομίζω ότι φιλολογίες τέτοιου είδους από άτομα που δεν έζησαν ποτέ στη χούντα είναι τουλάχιστον ηλίθιες. Το ότι δεν σου αρέσει όπως ειναι σήμερα ειναι δεκτό αλλά αυτό πρέπει να ισχύει και για την πλειονότητα; Πως ακριβώς το λες αυτό; Η διαφορά είναι ότι σήμερα έχεις την επιλογή, τότε την είχες; Και δεν είναι πλάνη αυτό, στην τελική αν δεν σου αρέσει εδώ μπορείς να φύγεις, τότε δε μπορούσες. Δε νομίζεις ότι υπάρχει μια σχετική διαφορά εδώ; Δεν ξέρω σε ποιον πολιτικό χώρο ανήκεις, αλλά ορισμένες φορές με παραπέμπεις στις ασυναρτησίες της ΕΑΑΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Τι πάει να πει ψεύτικους τόπους αποχαύνωσης και μπλα-μπλα; Μιλάς σοβαρά; Νομίζω ότι φιλολογίες τέτοιου είδους από άτομα που δεν έζησαν ποτέ στη χούντα είναι τουλάχιστον ηλίθιες. Το ότι δεν σου αρέσει όπως ειναι σήμερα ειναι δεκτό αλλά αυτό πρέπει να ισχύει και για την πλειονότητα; Πως ακριβώς το λες αυτό; Η διαφορά είναι ότι σήμερα έχεις την επιλογή, τότε την είχες; Και δεν είναι πλάνη αυτό, στην τελική αν δεν σου αρέσει εδώ μπορείς να φύγεις, τότε δε μπορούσες. Δε νομίζεις ότι υπάρχει μια σχετική διαφορά εδώ; Δεν ξέρω σε ποιον πολιτικό χώρο ανήκεις, αλλά ορισμένες φορές με παραπέμπεις στις ασυναρτησίες της ΕΑΑΚ.

Μιβ δεν μας παρατας με τις σαχλαμαρες σου οχι φυσικα και δεν ειμαι ΕΑΑΚ το να μην σ αρεσουν οι αποψεις μου δεν σου δινεται το δικαιωμα να μου προσδιδεις χαρακτηρισμους συνεννοηθηκαμε;Και ουτε εισαι ο ακταλληλος να κρινεις το τι λεω και τι οχι.Το οτι δεν καταλανβαινεις τι λεω δεν σε καθιστα ικανο να μας το παιζεις μαγκας και πολυξερος.. βαρεθηκα τους ξερολες και τελειωνετε πια με αυτη την καραμελα του τυπου αμα δεν σ αρεσει φυγε οτι γουσταρο θα κανω και οποτε θελω θα το κανω,μαζεψου λιγο το χεις παρακανει με το να μειωνεις τους παντες εδω περα αμα δεν συμφωνεις με την αποψη μου απλα μην την ακους δεν σου πα και να την δεκτης ελεος...το κανεις συνεχεια αυτο, μα συνεχεια..Βαρεθηκα μετα απο καθε ποστ μου να ρχεσαι να με λες ασχετη και οτι λεω ασυναρτησιες λες και εισαι αυθεντια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Λυπάμαι που δε μπορείς να συζητήσεις, είδες πουθενά να σε προσβάλλω στο παραπάνω μήνυμα; Σου λέω ξεκάθαρα που με παραπέμπεις και δε μ'ενδιαφέρει αν σ'ενοχλεί αυτό κουκλίτσα μου, πρόβλημά σου. Τι να πω, αν είσαι τόσο ανίκανη ή τόσο ηλίθια για να συζητήσεις χωρίς να κάνεις σαν υστερικό, καλύτερο στον προβληματισμό που θέτω ν'απαντήσει κάποιος άλλος. Θα απαντάω όποτε θέλω και σε ό,τι θέλω ασχέτως αν εσύ θα έχεις την ικανότητα να απαντήσεις στα πλαίσια του διαλόγου ή όχι. Αυτό είναι κάτι που θα έπρεπε να έχεις διορθώσει από καιρό και δε με αφορά καν. Περίμενα μια σοβαρότερη απάντηση, ίσως γιατί αρχικά είχα θεωρήσει ότι σκέφτεσαι πολιτικά, ασχέτως αν συμφωνώ με αυτά που λες ή όχι, αλλά όσο πας και κατεβάζεις το επίπεδο, λυπάμαι. :bye:


PS: Βοήθησέ μας με το να γράφεις λίγο πιο ορθογραφημένα και συντεταγμένα. Ευχαριστώ που θα το σεβαστείς.


[ame]https://www.youtube.com/watch?v=ZwizVlmNsRw[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Λυπάμαι που δε μπορείς να συζητήσεις, είδες πουθενά να σε προσβάλλω στο παραπάνω μήνυμα; Σου λέω ξεκάθαρα που με παραπέμπεις και δε μ'ενδιαφέρει αν σ'ενοχλεί αυτό κουκλίτσα μου, πρόβλημά σου. Τι να πω, αν είσαι τόσο ανίκανη ή τόσο ηλίθια για να συζητήσεις χωρίς να κάνεις σαν υστερικό, καλύτερο στον προβληματισμό που θέτω ν'απαντήσει κάποιος άλλος. Θα απαντάω όποτε θέλω και σε ό,τι θέλω ασχέτως αν εσύ θα έχεις την ικανότητα να απαντήσεις στα πλαίσια του διαλόγου ή όχι. Αυτό είναι κάτι που θα έπρεπε να έχεις διορθώσει από καιρό και δε με αφορά καν. Περίμενα μια σοβαρότερη απάντηση, ίσως γιατί αρχικά είχα θεωρήσει ότι σκέφτεσαι πολιτικά, ασχέτως αν συμφωνώ με αυτά που λες ή όχι, αλλά όσο πας και κατεβάζεις το επίπεδο, λυπάμαι. :bye:

Εγω λυπαμαι που υπαρχουν τοσοι μαλακες.. διαλογος απαιτει αμοιβαια κατανοηση την οποια δσεν διαθετεις σαν ξερολας που εισαι..Ποτε δεν εχεις σεβαστει μια αποψη μου ποτε ομως..καθε φορα εισαι ολο χαρακτηρισμους ες βαρεθηκα ρε ανθρωπε δεν μπορω αλλο καταλαβε το ειναι αποψη ΜΟΥ και θελω σεβασμο μπορει να μην σ αρεσει να μην συμφωνεις αλλα οχι να λες και οτι λεω ασυναρτησιες.
Υγ.Ειμαι ανορθογραφη τιμη μου και καμαρι μου αμα θες το σεβεσε αμα θες οχι.Ετσι γραφω εγω/....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

οΟοNantiAoOo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ναντια-βασουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 903 μηνύματα.
συμφωνω απολυτα με το κειμενο.

μια εξεργεση σαν αυτη του πολυτεχνειου τωρα, εχει πολλους λογους για να ξεσπασει. Εχουν γινει πολλα και πρεπει κατι να αλλαξει αλλα δε ξερω αν υπαρχουν ατομα ικανα να την υποστηριξουν αν ειμαστε ολοι εμεις ικανοι για κατι τετοιο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
αυτοι τωρα δεν πρεπει να φανε ενα μπαν που μιλανε και βριζονται ετσι??ειναι και οφφ τοπικ...


ον τοπικ...Αυριο θα παω σε πορεια!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Αληθεύει ότι στους στρατιωτικούς μαθαίνουν ότι στο πολυτεχνείο δεν πέθανε κανένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Αληθεύει ότι στους στρατιωτικούς μαθαίνουν ότι στο πολυτεχνείο δεν πέθανε κανένας.

Γενικά αληθεύει αυτό....
-----------------------------------------
Τι λες μωρέ; :cool:

Όσοι πέθαναν (και αν), ήταν έξω απο το πολυτεχνείο.. Ακόμα και το άρμα μάχης που μπήκε στο πολυτεχνείο αν δεις το βίντεο μπαίνει τοσο σιγά που όλοι απομακρύνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αληθεύει ότι στους στρατιωτικούς μαθαίνουν ότι στο πολυτεχνείο δεν πέθανε κανένας.


Ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Αληθεύει ότι στους στρατιωτικούς μαθαίνουν ότι στο πολυτεχνείο δεν πέθανε κανένας.
αληθεια κανεις δεν πεθανε??δεν το πιστευω με αυτα που ειδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
. Ο κόμπος σήμερα έχει φτάσει πολύ περισσότερο στο χτένι από το 1973. Από μόνο του αυτό είναι κίνητρο εξέγερσης ίσως ισχυρότερο κι απ'του Πολυτεχνείου.

Συμφωνώ αρκεί να μην εννοείς ότι υπάρχει λιγότερη δημοκρατία σήμερα γιατί τότε διαφωνώ κάθετα

Ε μάλλον ζεις σε άλλη χώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αυτοι πεθαναν απ'εξω, αλλα δεν εχει και τοση σημασια το που ηταν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Ακριβώς αυτό.. Εις τους πέριξ χώρους του πολυτεχνείου και όχι μέσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν αποκλειεται να πεθαναν και μεσα καποιοι, απλα βρηκα αυτο τωρα. Ετσι κι αλλιως λιγη σημασια εχει το μερος, σφαιρες φαγανε... και το υπολοιπο Σαββατο γινοταν χαμος εκει επεσαν περισσοτεροι νεκροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top