Η εξέγερση του Πολυτεχνείου-17 Νοέμβρη 1973

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
σοβαρευτητε παιδια!κανεις δεν πεθανε!ουτε ηρωες ειναι!συμφωνα με μελετες που καναν κατα καιρους(ρωτηστε παιδια απο νεολεες κοματων)2 τραυματιες υπηρχαν εκ των οποιων η μια ηταν μια ακυρη γυναικα που επαθε κριση.παιδια δεν ηταν χαζοι οι φοιτητες να κοιταν το τανκ να ερχεται!σκεφτητε το λιγακι!ουτε μπορουσαν να ριξουν το καθεστος!η χουντα επεσε γιατι ηταν τα συμφεροντα των μεγαλων δυναμεων τετοια.μην πιστευετε οτι σας λενε!απλα ψαχτε το και εσεις.....

Σε διαψεύδουν οι εικόνες και οι ήχοι, λυπάμαι. Σε διαψεύδουν οι Ολλανδοί δημοσιογράφοι που τράβηξαν τα πάντα και που ουδεμία σχέση είχαν με την ΕΦΕΕ και τους φοιτητές. Άσε λοιπόν τις μαλακίες που έλεγε τότε η υπεράσπιση των φασιστών και σταμάτα να παραποιείς την αλήθεια. Δεν ξέρω ακριβώς σε ποια νεολαία σας τα μαθαίνουν αυτά, αλλά είμαι σίγουρος ότι εκεί ανήκε στα νιάτα του ο ΛΟΚΑΤΖΗΣ Ο ΠΛΕΥΡΗΣ "ΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥ ΦΛΩΡΑΚΟ, ΗΜΟΥΝ ΚΑΤΑΔΡΟΜΕΑΣ ΕΓΩ, ΟΥΓΚΑ, ΟΥΓΚΑ!" με το μυαλό πεντάχρονου και του κοκκόρου γνώση. Ο Αιζενχάουερ το 1945 διέταξε τους φαντάρους να τραβήξουν φωτογραφίες και ταινίες από τα στρατόπεδα στη Γερμανία γιατί όπως ο ίδιος είπε "μια μέρα θα χρειαστεί να τα δείξουμε στους μπάσταρδους που θα τολμήσουν να πουν ότι αυτό δεν έγινε ποτέ". Η ίδια απάντηση, λοιπόν, στον κάθε αρνητή της αλήθειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Μικρο εγχειρίδιο πολέμου.Μπερτλοτ Μπρεχτ

Αυτοι που βίσκονται ψηλά λενε: Πολεμος και Ειρηνη
ειναι δυο πραγματα ολοτελα διαφορετικα
Ομως η ειρηνη τους και ο πολεμος τους
μοιαζουν οπως ο ανεμος και η θυελλα
ο πολεμος γεννιεται απο την ειρηνη τους.....................


Στρατηγέ, το τανκ σου είναι δυνατό μηχάνημα
θερίζει δάση ολόκληρα, κι εκατοντάδες άντρες αφανίζει.
Μόνο που έχει ένα ελάττωμα:
Χρειάζεται οδηγό.

Στρατηγέ, το βομβαρδιστικό σου είναι πολυδύναμο.
Πετάει πιο γρήγορα απ΄ τον άνεμο, κι απ΄ τον ελέφαντα
σηκώνει βάρος πιο πολύ.
Μόνο που έχει ένα ελάττωμα:
Χρειάζεται πιλότο.

Στρατηγέ, ο άνθρωπος είναι χρήσιμος πολύ.
Ξέρει να πετάει, ξέρει και να σκοτώνει.
Μόνο που έχει ένα ελάττωμα:

ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ

Μπ. Μπρέχτ
Και φυσικα σκοτωθηκαν πολλοι και φυσικα δεν ειναι ψεμα...και +φωνω με Dythor + In Flames gn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Σε διαψεύδουν οι εικόνες και οι ήχοι, λυπάμαι. Σε διαψεύδουν οι Ολλανδοί δημοσιογράφοι που τράβηξαν τα πάντα και που ουδεμία σχέση είχαν με την ΕΦΕΕ και τους φοιτητές. Άσε λοιπόν τις μαλακίες που έλεγε τότε η υπεράσπιση των φασιστών και σταμάτα να παραποιείς την αλήθεια. Δεν ξέρω ακριβώς σε ποια νεολαία σας τα μαθαίνουν αυτά, αλλά είμαι σίγουρος ότι εκεί ανήκε στα νιάτα του ο ΛΟΚΑΤΖΗΣ Ο ΠΛΕΥΡΗΣ "ΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥ ΦΛΩΡΑΚΟ, ΗΜΟΥΝ ΚΑΤΑΔΡΟΜΕΑΣ ΕΓΩ, ΟΥΓΚΑ, ΟΥΓΚΑ!" με το μυαλό πεντάχρονου και του κοκκόρου γνώση. Ο Αιζενχάουερ το 1945 διέταξε τους φαντάρους να τραβήξουν φωτογραφίες και ταινίες από τα στρατόπεδα στη Γερμανία γιατί όπως ο ίδιος είπε "μια μέρα θα χρειαστεί να τα δείξουμε στους μπάσταρδους που θα τολμήσουν να πουν ότι αυτό δεν έγινε ποτέ". Η ίδια απάντηση, λοιπόν, στον κάθε αρνητή της αλήθειας.

:no1: για το κειμενο και :no1: που μπορεις και κρατας την ψυχραιμια σου και απαντας με λογικα επιχειρηματα σε κατι που απλα δεν μπορω να χαρακτηρισω..

offtopic.. προβαλλεται αυτες τις μερες η ταινια "ΤO ΣΥΜΠΛΕΓΜΑ" (BAADER MEINHOF).. χωρις να σημαινει οτι παιρνω την θεση των παιδιων της RAF (καμια σχεση με Royal Air Force) ή συμφωνω με ολες τις θεσεις της ταινιας, νομιζω οτι αξιζει να την παρακολουθησει κανεις.. (το ποσο ιστορικα αληθη ειναι ολα τα γεγονοτα δεν το ξερω αλλα το ψαχνω) ..
η ταινια δεν παιρνει ιδιαιτερη θεση και κραταει μια ψυχρη ουδετεροτητα (η ετσι μου φανηκε τουλαχιστον) και μενει επιφανειακα στους χαρακτηρες (ειδικα το ζευγαρι μπαντερ μεινχοφ ειναι λιγο σαν τους μπονυ και κλαιντ.. ποιο πολυ γκανγκστερ παρα ιδεαλιστες-επανασταστες-δεν ξερω εγω τι αλλο και οι συνεργοι τους ψιλοβλαμμενα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Μικρο εγχειρίδιο πολέμου.Μπερτλοτ Μπρεχτ

Αυτοι που βίσκονται ψηλά λενε: Πολεμος και Ειρηνη
ειναι δυο πραγματα ολοτελα διαφορετικα
Ομως η ειρηνη τους και ο πολεμος τους
μοιαζουν οπως ο ανεμος και η θυελλα
ο πολεμος γεννιεται απο την ειρηνη τους.....................


Στρατηγέ, το τανκ σου είναι δυνατό μηχάνημα
θερίζει δάση ολόκληρα, κι εκατοντάδες άντρες αφανίζει.
Μόνο που έχει ένα ελάττωμα:
Χρειάζεται οδηγό.

Στρατηγέ, το βομβαρδιστικό σου είναι πολυδύναμο.
Πετάει πιο γρήγορα απ΄ τον άνεμο, κι απ΄ τον ελέφαντα
σηκώνει βάρος πιο πολύ.
Μόνο που έχει ένα ελάττωμα:
Χρειάζεται πιλότο.

Στρατηγέ, ο άνθρωπος είναι χρήσιμος πολύ.
Ξέρει να πετάει, ξέρει και να σκοτώνει.
Μόνο που έχει ένα ελάττωμα:

ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ

Πάρα πολύ ωραίο...Με αγγίζει...Το είχε διαβάσει και κάποιο παιδί τη γιορτή του Πολυτεχνείου...Τι να πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

delirium

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασιλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Σε διαψεύδουν οι εικόνες και οι ήχοι, λυπάμαι. Σε διαψεύδουν οι Ολλανδοί δημοσιογράφοι που τράβηξαν τα πάντα και που ουδεμία σχέση είχαν με την ΕΦΕΕ και τους φοιτητές. Άσε λοιπόν τις μαλακίες που έλεγε τότε η υπεράσπιση των φασιστών και σταμάτα να παραποιείς την αλήθεια. Δεν ξέρω ακριβώς σε ποια νεολαία σας τα μαθαίνουν αυτά, αλλά είμαι σίγουρος ότι εκεί ανήκε στα νιάτα του ο ΛΟΚΑΤΖΗΣ Ο ΠΛΕΥΡΗΣ "ΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥ ΦΛΩΡΑΚΟ, ΗΜΟΥΝ ΚΑΤΑΔΡΟΜΕΑΣ ΕΓΩ, ΟΥΓΚΑ, ΟΥΓΚΑ!" με το μυαλό πεντάχρονου και του κοκκόρου γνώση. Ο Αιζενχάουερ το 1945 διέταξε τους φαντάρους να τραβήξουν φωτογραφίες και ταινίες από τα στρατόπεδα στη Γερμανία γιατί όπως ο ίδιος είπε "μια μέρα θα χρειαστεί να τα δείξουμε στους μπάσταρδους που θα τολμήσουν να πουν ότι αυτό δεν έγινε ποτέ". Η ίδια απάντηση, λοιπόν, στον κάθε αρνητή της αλήθειας.
Αληθεια Μιv.. Ποιοι ειναι οι πραγματικοι αρνητες της αληθειας?? Οι πληρωμενοι δημοσιογραφοι??? Ε? Οι δημοσιογραφοι αυτοι ενα φιασκο ητανε..Δεν υπηρξαν..Ποτε ηρθαν..Τι λογο ειχαν να ερθουν..Φτιαχτοι ειναι..Επιπλεον φιλε μου το πολυτεχνειο δεν κουνησε καν την Χουντα..Περασε και δεν ακουμπησε...Η Κυπρος το εριξε την Χουντα και κανενας αλλος...Στα @@ του παπαδοπουλου αν καμποσοι φοιτητες μαζευτηκαν στο πολυτεχνειο και λεγανε να φυγει...Δεν τον εννοιαζε...Το πολυτεχνειο ΣΥΝΕΒΕΙ αλλα δεν ΚΟΥΝΗΣΕ την χουντα ουτε στο ελαχιστο...Επιπλεον δεν το εμαθε κανενας το πολυτεχνειο εκεινες τις μερες..Οι εφημεριδες δεν το αναφεραν λογω της λογοκρισιας οπως και το ραδιοφωνο....
Και τωρα να απαντησω σε εναν ακομα....Ρε ΜΑΛΑΚΑ δεν υπηρχαν τραυματιες??? Εισαι σοβαρος??? Υπαρχουν αποδειξεις για αυτο...Οπως και για τους νεκρους...Πηγαινε διαβασε λιγο ρε βλακα και μετα ελα να μιλησεις εδω...Κατι ακομα εσυ ρε φιλε σε πια νεολαια ανηκεις??? Της μαλακιας?? ή μηπως των κωλοφασιστων??? ε? Δεν μας λες??? Θελω να μαθω λιγο...
Δεν μπορω να ακουω μαλακιες..Το καθε ηλιθιο ερχεται κανει ενα ποστ και επειδη ειναι μαθητικο φορουμ νομιζει οτι θα τον πιστεψουν...Βαρεθηκα την προπαγανδα των φασιστων...Την Βαρεθηκα πραγματικα πολυ...........................Οπου και να πας αυτο βλεπεις φασιστες και επιπλεον βλεπεις "αντιφα"(και καλα) να κανουν διαδηλωσεις κατα των αμερικανων...Εχουνε κατσει ποτε οι Αντιφα (σκατα) με τους φασιστες να μιλησουν μεταξυ τους και να ρωτησει ο ενας τον αλλον...
~Φιλε Φασιστα ποιος ειναι στην ηγεσια σου???
~και να πει ο αλλος Οι αμερικανοι βεβαια
~Α τι ωραια και σε μας αυτοι ειναι...

Σας βαρεθηκα ρε..ΔΕΝ ΣΑΣ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ ΡΕ γαμωΤΟ!!!!!!!!!!!! Αντε και γαμη ρε σεις...Δεν μπορω αλλο..εχω κουραστει να βλεπω νεους να πλακωνονται στο ξυλο για ιδεολογιες φτιαχτες χωρις νοημα...Για ιδεολογιες που προερχονται απο τους ιδιους..Εχουμε καταντησει να ειμαστε υποχειρια αλλονων..Βαρεθηκα...Βαρεθηκα.>ΔΕν γουσταρω αλλο...Μην κρυβετε την αληθεια...Αυτη ειναι η ιστορια σας..Φυγετε απο ολες τις νεολαιες και ακολουθηστε την καρδια σας..Αυτα που πιστευετε και οχι αυτα που σας βαζουν να πιστευετε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
σοβαρευτητε παιδια!κανεις δεν πεθανε!ουτε ηρωες ειναι!συμφωνα με μελετες που καναν κατα καιρους(ρωτηστε παιδια απο νεολεες κοματων)2 τραυματιες υπηρχαν εκ των οποιων η μια ηταν μια ακυρη γυναικα που επαθε κριση.παιδια δεν ηταν χαζοι οι φοιτητες να κοιταν το τανκ να ερχεται!σκεφτητε το λιγακι!ουτε μπορουσαν να ριξουν το καθεστος!η χουντα επεσε γιατι ηταν τα συμφεροντα των μεγαλων δυναμεων τετοια.μην πιστευετε οτι σας λενε!απλα ψαχτε το και εσεις.....

:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Οι Ολλανδοί δημοσιογράφοι έκαναν ταινία όλη την πραγματικότητα της Ελλάδας τότε. Είχαν τραβήξει όλο το τριήμερο, σκηνές από τη βίαιη καταστολή της εξέγερσης, την έξοδο και τα επακόλουθα, το κίνημα των Μεγαραίων κλπ. Ποιος τους πλήρωσε; Η ΕΦΕΕ μου λες ότι έφερε ευρωπαίους δημοσιογράφους στην Ελλάδα με αμοιβή; Γιατί η ταινία άρχισε να γίνεται πολύ πριν την πτώση; Γιατί ήταν εκεί και τραβούσαν πριν την πτώση; Μου λες ότι ήξερε η ΕΦΕΕ ότι θα εισέβαλαν άρματα μάχης και τους είχε πληρώσει για να τραβάνε; Πολλή φαντασία έχεις...
Φτιαχτοί σίγουρα δεν είναι. Η ταινία υπάρχει και προβλήθηκε στη Δίκη της Χούντας ολόκληρη. Ήταν δε, βασικό δικαστικό υλικό. Αν δε γνωρίζεις, λοιπόν, καλύτερα να μη λες ανυπόστατα πράγματα.
Χέστηκε ο Παπαδόπουλος; Είσαι σοβαρός; Δέκα μέρες μετά έγινε αντιπραξικόπημα και στην ουσία έπεσε ο Παπαδόπουλος από κατηγορίες του παλιού αδικημένου του συντρόφου Ιωαννίδη ότι δε μπορεί να διασφαλίσει την τάξη. Ως πολύ πιο φασίστας ο Ιωαννίδης, ήταν αναμενόμενο ότι θα προχωρήσει στο κυπριακό έγκλημα. Κι έτσι έπεσε η Χούντα. Αν αρνείσαι ότι η εξέγερση ήταν μία από τις μεγαλύτερες ρωγμές που υπέστη το καθεστώς, τότε πρέπει να μελετήσεις πάλι τα ιστορικά αίτια-αποτελέσματα.
Οι αντιδράσεις και οι διαμάχες όταν κάποιοι προσπαθούν να συγκαλύψουν εγκλήματα είναι αναπόφευκτες και αναγκαίες. Δεν θα κάνω, προσωπικά, καμία υποχώρηση από την πραγματικη ιστορική αλήθεια. Ακόμη κι αν αυτό κάνει τη βία και τη διαμάχη να συνεχίζονται επ'άπειρον. Δε μ'ενδιαφέρει να συμφιλιωθώ με κανέναν συνεργό εγκλημάτων (γιατί και η συγκάλυψη είναι συνέργεια). Και πίστεψέ με, η πάλη κατά του Φασισμού δεν εμπλέκεται με κανένα κόμμα. Είναι καθολικό άιτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Εσύ σοβαρά συμφωνείς ή το κάνεις για να μας σπάσεις τα νεύρα;


...έχει αποτέλεσμα? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

delirium

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασιλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Φιλε μου συγνωμη εχεις δικιο για τους δημοσιογραφους..Εγω εκανα λαθος μεγαλο
-----------------------------------------
Και ομως δεν τον κουνησε τον παπαδοπουλο...Κατ αρχην ποιοι την μαθανε...Οι δημοσιογραφοι οι ελληνες δεν το δειξανε...Γιατι υπηρχε υπερβολικη λογοκρισια...Το ιδιο και το ραδιοφωνο..Το πολυτεχνειο ισως να ητανε αυτο που ανεβασε τον Ιωαννιδη αλλα σιγουρα δεν εριξε τον Παπαδοπουλο...Η Κυπρος μονη της εριξε τον Παπαδοπουλο(γιατι ειναι λαθος να λεμε την χουντα)..
Φιλε μου δεν θελω να το συνεχισουμε αλλο αυτο το θεμα γιατι δν θελω να καταντησουμε αυτο το φορουμ σαν το εθνομηδενιστικο schoolwave...Οτι αλλο θες να πουμε να το πουμε μεσω μαιλ αν συμφωνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Eντάξει tsouk και στον άλλο τον π@π@ρ@ που είπε κάτι παρόμοιο, είναι πολλά μικρά παιδιά μέσα σε αυτό το φόρουμ, κανένα όμως δεν νομίζω να είναι τόσο ηλίθιο ώστε να σας πιστέψει, αντιθέτως θεωρώ ότι είναι πολύ έξυπνα και θα γελάνε με την ψυχή τους μαζί σας.

Εγώ να πω το μόνο για το οποίο παραδέχομαι την χούντα είναι ότι δεν έκλεψαν ούτε δεκάρα τσακιστή. Σε όλα τα άλλα τα έκαναν σκατά. Άλλες εποχές τότε... Σήμερα δεν σκοτώνουν στην ψύχρα, φροντίζουν να το κάνουν "με τρόπο" και φυσικά όποιος βγει στην εξουσία και δεν κλέψει θεωρείται μ@λ@κ@ς (ακόμα περιμένουμε τον πρώτο που θα το κάνει αυτό).
Μάλιστα, μετά την δήλωση του γέρου της αρπαχτής Ανδρέα Παπανδρέου "Ε, να μην κάνει κι αυτός ένα δωράκι στον εαυτό του?" όταν ο Κουτσόγιωργας (υπουργός νομίζω τότε) είχε κλέψει μαζί με τον Κοσκωτά πάνω απο 500.000.000 δραχμές (τρελά λεφτά για την εποχή), "νομιμοποιήθηκε" κι επισήμως. Γι'αυτό οι λεβέντες μας σήμερα φροντίζουν να εφαρμόζουν τον "νόμο" αυτό στο έπακρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

delirium

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασιλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Ποιος ειναι ο αλλος ο π@π@ρ@ς φιλε μου???
-----------------------------------------
Αν εννοεις εμενα πες μου τι ακριβως ειπα λαθος κ αμα ειναι σωστο το δικο σου θα σε παραδεχτω... Δεν θελω να μαλωνω με κανεναν εδω μεσα. Συζητησεις κανουμε..Οσο για την ηλικια μου μπορει να ειμαι "μικρος" αλλα ξερω αρκετα πραγματα..Για ποιον μιλας τελικα λοιπον...ΓΙα μενα η για καποιον αλλο???Για αυτα που σας ειπα μπορειτε αν ψαξετε λιγο να τα βρειτε ολα..Τεσπα καλο μεσημερι φιλε μου κ τα λεμε το απογευματακι γτ εχω και διαβασμα¨!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Κωστας Μακρης.
Eκτός κι αν το πε για πλάκα, οπότε πάω πάσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
(..)..............Η Κυπρος το εριξε την Χουντα και κανενας αλλος...Στα @@ του παπαδοπουλου αν καμποσοι φοιτητες μαζευτηκαν στο πολυτεχνειο και λεγανε να φυγει...Δεν τον εννοιαζε...Το πολυτεχνειο ΣΥΝΕΒΕΙ αλλα δεν ΚΟΥΝΗΣΕ την χουντα ουτε στο ελαχιστο...Επιπλεον δεν το εμαθε κανενας το πολυτεχνειο εκεινες τις μερες..Οι εφημεριδες δεν το αναφεραν λογω της λογοκρισιας οπως και το ραδιοφωνο............(..)

Να οι εφημερίδες της επόμενης ημέρας.

https://www.fotoartmagazine.gr/history/istorika_afieromata/polytexneio/index.htm

Λοιπόν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Αν έχετε την εντύπωση ότι το πολυτεχνείο ή οτιδήποτε άλλο έριξε τη χούντα είστε το λιγότερο μπετόβλακες. Η χούντα έπεσε από τις ρίζες τις (ο νοον νοήτω). Απλώς το πολυτεχνείο το τιμάμαι γιατί όντως τα παιδιά που το έκαναν αξίζουν μέχρι και σήμερα συγχαριτήρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όσο γι'αυτό που ειπώθηκε, ότι δήθεν οι χουντικοί δεν έκλεψαν, δεν σας τα είπαν καλά. Αν έκλεψαν όπως κλέβουν σήμερα δεν ξέρω. Ξέρω όμως ότι οι Αμερικάνοι και ο τρόπος με τον οποίο έβλεπαν την οικονομία τους ανάγκασαν να κάνουν εγκλήματα. Ξεπούλησαν την Ελλάδα σε ξένους, τόλμησαν να υψώσουν κακόγουστα, τραγικά κτήρια για να στεγάσουν τις νέες επιχειρήσεις, γέμισαν την Ελλάδα με γραφεία μετανάστευσης και προσπάθησαν να τη μετατρέψουν σε ένα κιτς, φθηνό προορισμό για αμερικανάκια, με αγγλικές ταμπέλες, night clubs και πόρνες καταστρέφοντας για πάντα την ταυτότητα της προχουντικής Ελλάδας. Για να γίνουν όλα αυτά γνωρίζετε πόσα δάνεια πήρανε; Έχετε υπ'οψιν σας ότι γι'αυτην την κακόγουστη γυφτανάπτυξη που προσπάθησαν να πετύχουν έχουν χρεώσει τη χώρα με οφειλές που πληρώνει ακόμα; Μην τρώτε το παραμύθι που σερβίρουν ορισμένοι. Ότι δήθεν οι στρατιωτικοί ήταν απλά πραξικοπηματίες και δεν έκλεψαν τίποτα. Ρωτήστε και τι βρήκανε μετά την πτώση στα ταμεία του Κράτους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=JO1aHjnf0-4&feature=related[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top