Η εμπειρία σας από τις πανελλήνιες

arko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Καλησπέρεςς, επειδή δυστυχώς δεν έχω κάποιον από τον κοντινό μου κύκλο που να έδωσε πανελλήνιες και έρχεται η σειρά μου, θα ήθελα να ακούσω τις δικές σας εμπειρίες για να καταλάβω αν αυτά που νιώθω είναι φυσιολογικά... Υπήρχαν φορές που θέλατε να τα παρατήσετε όλα και απλά να κάψετε τα βιβλία; Υπήρχαν φορές που δεν νιώθατε αρκετά έξυπνοι και συγκρινόσασταν με τους άλλους;; Όταν πήρατε τα αποτελέσματα περιμένατε αυτό που είδατε;;
Thread 'ΑΠΟΦΟΙΤ-TALKS'
https://www.ischool.gr/threads/ΑΠΟΦΟΙΤ-talks.208782/

Ισως σε ενδιαφέρει, ειδικά τώρα που βγαίνει και δευτερο επεισοδιο
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Την δικια μου εμπειρια δεν θα την πω γιατι πανω κατω οσα γραψατε με καλυψανε.Αυτο που θελω να μοιραστω που ισως να βοηθησει καποιον ειναι οταν ερθει η ωρα να πας στο σχολειο για να δωσεις πανελλαδικες εγω προσωπικα
α)δεν συζητουσα με κανεναν για τις εξετασεις διοτι ο καθενας απο το αγχος του ελεγε οτι του κατεβει στο κεφαλι οπως: θα πεσει αυτο ή θα πεσει το άλλο ή απο γνωστο που δουλευει στο υπουργειο θα βαλουν αυτο που οπως καταλαβαινετε οσοι δωσατε ολα αυτα ειναι μια μπουρδα οποτε η θα μιλουσα με τα παιδια για ασχετα θεματα η αν εβλεπα οτι ολοι λενε για το μαθημα καθομουν σε μια γωνια μονος μου για να διατηρησω την ψυχραιμια μου.
Β)Ενα πραγμα που δεν εκανα και η γνωμη μου να μην το κανετε οσο και να πιστευετε οτι θα βοηθησει αλλα δεν θα βοηθησει ειναι να πας στο σχολειο με το βιβλιο.Τεραστιο λαθος γιατι απο το αγχος θα νομιζεις οτι τα ξεχασες ολα και θα αρχισει να το ξεφυλλιζεις με αποτελεσμα να τα κανεις αχταρμα.Δεν εχεις ξεχασει τιποτα,διαβαζες ολο τον χρονο δεν γινεται να τα ξεχασες ολα την ημερα της εξετασης.Οποτε μην παρεις το βιβλιο μαζι σου.
Γ)Οταν εκατσα στο θρανιο που ειχα αρκετο αγχος προσπαθησα και ειναι πολυ σοβαρο αυτο, προσπαθησα να μην ακουω τους αλλους που βογκαγανε απο το αγχος και λεγανεοτι δεν θα γραψουμε κτλ.Κλεισε τα αυτια σου, δεν ειναι ευκολο αλλα καντο.
Δ)Οταν ερθουν τα θεματα που η καρδια απο το αγχος θα εχει βγει στο θρανιο οκ θα τα ξεφυλλισεις απο αγχος να δεις οτι τα ξερεις,αλλα μετα δωσε στον εαυτο σου 1 λεπτο να ηρεμησει, να κατεβασεις παλμους και μετα ξεκινα να γραφεις. Τα πρωτα 5 λεπτα θελουν προσοχη γτ απο το αγχος μπορει να κανεις λαθη.Δωσε λιγα λεπτα στον εαυτο σου να κατεβασει παλμους,να ηρεμησει και σιγα σιγα ξεκινα.
Ε)Οταν τελειωσεις μην βιαστεις να δωσεις γραπτο και να φυγεις ουτε να πεις οτι εγραψα εγραψα κουραστικα φευγω,οχι. Οταν τελειωσεις και θα εχεις ηρεμησει ξαναπιαστα ηρεμα και χαλαρα σαν να διαβαζεις ενα περιοδικο για να δεις τωρα που πεσανε οι παλμοι και εφυγε το αγχος τι εχεις γραψει,καμια φορα οταν εισαι χαλαρος βλεπεις ευκολα τα λαθη και τα διορθωνεις.
Ζ) Οταν βγεις απο την αιθουσα μην πιασεις κουβεντα με συμμαθητες του στυλ τι εγραψες,τι εβαλες εκει,πως τα πηγες γτ μπορει να εχουν κανει καποιο λαθος να νομιζεις οτι και εσυ εχεις κανει καποιο λαθος και να πεσεις ψυχικα.Με το που τελειωσεις φευγεις λες εκανα οτι μπορουσα παμε για το επομενο.Δεν παμε στο φροντιστηριο να πουμε τι γραψαμε γτ αν πχ εχουμε κανει ενα λαθος θα μας επηρεασει,δεν υπαρχει λογος.Ασε που πολλες φορες δεν θυμομαστε ακριβως τι εχουμε γραψει!!!
Εγω προσωπικα μια μερα πριν το καθε μαθημα δεν ανοιγα βιβλιο,ξερω οτι θα πει καποιος μα ηταν ευκαιρια να καλυψεις κενα.ΟΧΙ!!! Το διαβασμα που εχεις κανει 1 χρονο μαζι με επαναληψεις ειναι αρκετα, μια μερα πριν δεν καλυπτεις τιποτα ισα ισα που μπορει να μπερδευτεις,οποτε δεν ανοιγα βιβλιο και εβλεπα ταινιες και κοιμομουν πολλες ωρες.Ο υπνος ειναι πολυτιμος γτ το μυαλο ειναι καθαρο.
Ειναι πολυ σημαντικη η προετοιμασια ολη την χρονια αλλα ειναι εξισου πολυτιμη η ψυχικη προετοιμασια εκεινες τις μερες.Ειναι πολυ πιο πολυτιμο να διαχειριστεις το αγχος σου την ημερα το γραπτου απο το να κανεις 2-3 μερες νωριτερα επαναληψη.Την πρωτη φορα που ειχα δωσει ειχα τετοιο αγχος που λυνω ολα τα θεματα χημειας αλλα το τελευταιο δεν το μετεφερα απο το προχειρο στο κανονικο και πηρα 15 ενω θα επαιρνα 20.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Όλα
Την δικια μου εμπειρια δεν θα την πω γιατι πανω κατω οσα γραψατε με καλυψανε.Αυτο που θελω να μοιραστω που ισως να βοηθησει καποιον ειναι οταν ερθει η ωρα να πας στο σχολειο για να δωσεις πανελλαδικες εγω προσωπικα
α)δεν συζητουσα με κανεναν για τις εξετασεις διοτι ο καθενας απο το αγχος του ελεγε οτι του κατεβει στο κεφαλι οπως: θα πεσει αυτο ή θα πεσει το άλλο ή απο γνωστο που δουλευει στο υπουργειο θα βαλουν αυτο που οπως καταλαβαινετε οσοι δωσατε ολα αυτα ειναι μια μπουρδα οποτε η θα μιλουσα με τα παιδια για ασχετα θεματα η αν εβλεπα οτι ολοι λενε για το μαθημα καθομουν σε μια γωνια μονος μου για να διατηρησω την ψυχραιμια μου.
Β)Ενα πραγμα που δεν εκανα και η γνωμη μου να μην το κανετε οσο και να πιστευετε οτι θα βοηθησει αλλα δεν θα βοηθησει ειναι να πας στο σχολειο με το βιβλιο.Τεραστιο λαθος γιατι απο το αγχος θα νομιζεις οτι τα ξεχασες ολα και θα αρχισει να το ξεφυλλιζεις με αποτελεσμα να τα κανεις αχταρμα.Δεν εχεις ξεχασει τιποτα,διαβαζες ολο τον χρονο δεν γινεται να τα ξεχασες ολα την ημερα της εξετασης.Οποτε μην παρεις το βιβλιο μαζι σου.
Γ)Οταν εκατσα στο θρανιο που ειχα αρκετο αγχος προσπαθησα και ειναι πολυ σοβαρο αυτο, προσπαθησα να μην ακουω τους αλλους που βογκαγανε απο το αγχος και λεγανεοτι δεν θα γραψουμε κτλ.Κλεισε τα αυτια σου, δεν ειναι ευκολο αλλα καντο.
Δ)Οταν ερθουν τα θεματα που η καρδια απο το αγχος θα εχει βγει στο θρανιο οκ θα τα ξεφυλλισεις απο αγχος να δεις οτι τα ξερεις,αλλα μετα δωσε στον εαυτο σου 1 λεπτο να ηρεμησει, να κατεβασεις παλμους και μετα ξεκινα να γραφεις. Τα πρωτα 5 λεπτα θελουν προσοχη γτ απο το αγχος μπορει να κανεις λαθη.Δωσε λιγα λεπτα στον εαυτο σου να κατεβασει παλμους,να ηρεμησει και σιγα σιγα ξεκινα.
Ε)Οταν τελειωσεις μην βιαστεις να δωσεις γραπτο και να φυγεις ουτε να πεις οτι εγραψα εγραψα κουραστικα φευγω,οχι. Οταν τελειωσεις και θα εχεις ηρεμησει ξαναπιαστα ηρεμα και χαλαρα σαν να διαβαζεις ενα περιοδικο για να δεις τωρα που πεσανε οι παλμοι και εφυγε το αγχος τι εχεις γραψει,καμια φορα οταν εισαι χαλαρος βλεπεις ευκολα τα λαθη και τα διορθωνεις.
Ζ) Οταν βγεις απο την αιθουσα μην πιασεις κουβεντα με συμμαθητες του στυλ τι εγραψες,τι εβαλες εκει,πως τα πηγες γτ μπορει να εχουν κανει καποιο λαθος να νομιζεις οτι και εσυ εχεις κανει καποιο λαθος και να πεσεις ψυχικα.Με το που τελειωσεις φευγεις λες εκανα οτι μπορουσα παμε για το επομενο.Δεν παμε στο φροντιστηριο να πουμε τι γραψαμε γτ αν πχ εχουμε κανει ενα λαθος θα μας επηρεασει,δεν υπαρχει λογος.Ασε που πολλες φορες δεν θυμομαστε ακριβως τι εχουμε γραψει!!!
Εγω προσωπικα μια μερα πριν το καθε μαθημα δεν ανοιγα βιβλιο,ξερω οτι θα πει καποιος μα ηταν ευκαιρια να καλυψεις κενα.ΟΧΙ!!! Το διαβασμα που εχεις κανει 1 χρονο μαζι με επαναληψεις ειναι αρκετα, μια μερα πριν δεν καλυπτεις τιποτα ισα ισα που μπορει να μπερδευτεις,οποτε δεν ανοιγα βιβλιο και εβλεπα ταινιες και κοιμομουν πολλες ωρες.Ο υπνος ειναι πολυτιμος γτ το μυαλο ειναι καθαρο.
Ειναι πολυ σημαντικη η προετοιμασια ολη την χρονια αλλα ειναι εξισου πολυτιμη η ψυχικη προετοιμασια εκεινες τις μερες.Ειναι πολυ πιο πολυτιμο να διαχειριστεις το αγχος σοτ την ημερα το γραπτου απο το να κανεις 2-3 μερες νωριτερα επαναληψη.Την πρωτη φορα που ειχα δωσει ειχα τετοιο αγχος που λυνω ολα τα θεματα χημειας αλλα το τελευταιο δεν το μετεφερα απο το προχειρο στο κανονικα και πηρα 15 ενω θα επαιρνα 20.
Όλα σωστά και συμφωνώ απόλυτα. Άλλωστε τα ίδια συμβουλεύουν και οι περισσότεροι ειδικοί επι του θέματος. Αλλά να προσθέσω και κάτι που θα ήθελα να είχα ακούσει και γω. Την μέρα πριν τις εξετάσεις το καλύτερο είναι να κοιμηθείτε 6-7 ώρες. ΩΣΤΟΣΟ αν κάποιος έχει αυτό στο μυαλό του ίσως όταν πέσει για ύπνο να το σκέφτεται τόσο που να χάνει τον ύπνο του. Αγχώνεσαι πως πρέπει να κοιμηθείς και από το άγχος δεν κοιμάσαι. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι και με ελάχιστο ύπνο το μυαλό μπορεί να λειτουργήσει, εξαιτίας της έντασης κατά την διάρκεια της εξέτασης. Αρκεί φυσικά να έχεις κάνει αποχή τουλάχιστον από το απόγευμα από τα βιβλία, ώστε να είσαι ξεκούραστος. Επίσης κάτι άλλο που νομίζω ισχύει γενικά είναι ότι το άγχος μειώνεται κατακόρυφα από τη στιγμή που πιάνεις τα θέματα στα χέρια σου.
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Μολις πιασεις τα θεματα νομιζω μεσα σε 5 λεπτα θες δεν θες το αγχος εχει μειωθει παρα πολυ.
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,442 μηνύματα.
.Την πρωτη φορα που ειχα δωσει ειχα τετοιο αγχος που λυνω ολα τα θεματα χημειας αλλα το τελευταιο δεν το μετεφερα απο το προχειρο στο κανονικο και πηρα 15 ενω θα επαιρνα 20.
Συμφωνώ σε όσα είπες.
Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες , γιατί εμάς είπαν πολλάκις τόσο στο φροντιστήριο όσο και οι επιτηρητες ότι μπορείς να ζητήσεις να βαθμολογηθεί το πρόχειρο. Οι βαθμολογητες είναι υποχρεωμένοι να δουν όλο το γραπτό μέχρι να βρουν υπογραφή
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Οταν ειχα δωσει εγω την πρωτη φορα πριν αρκετα χρονια το προχειρο δεν το βαθμολογουσαν.Ασε γιατι ειχα πονεσει πολυ τοτε.
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Οταν ειχα δωσει εγω την πρωτη φορα πριν αρκετα χρονια το προχειρο δεν το βαθμολογουσαν.Ασε γιατι ειχα πονεσει πολυ τοτε.
Πάντως δεν μπορώούτε να φανταστώ το πόσο αδικημένος ένιωσες...Να πας για 20 και να φύγεις με 15 για τις διαδικαστικές βλακείες του συστήματος των πανελληνίων
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Την πρωτη φορα που εδωσα πανελλαδικες εδινες 14 μαθηματα,ειχαμε ξεκινησει Μαιο τελειωσαμε Ιουλιο.Η χημεια με ειχε πονεσει πολυ, γιατι ηταν μαθημα με συντελεστη τοτε.Εδωσα και περυσι πανελλαδικες και σαν πιο μεγαλος μου φανηκανε πολυ πιο ευκολη διαδικασια.
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Η αξιολόγηση σταματάει στο σημείο των υπογραφών των επιτηρητών. Προφανώς αν είναι πριν το πρόχειρο δεν επιτρέπεται να βαθμολογηθεί
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Αφου σε ρωτανε κιολας: Εδω τελειωνεις?και απανταμε ναι
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Εγώ έδωσα πανελλήνιες χωρίς άγχος κυρίως. Θυμάμαι χαρακτηριστικά να είχα αγχωθεί φουλ τον Μάιο γιατί βιαζόμουν να βγάλω την ύλη και είχα εξουθενωθεί.
Υπήρχαν φορές που θέλατε να τα παρατήσετε όλα και απλά να κάψετε τα βιβλία;
Πολλές φορές. Ειδικά την ιστορία ήθελα να την κάνω χίλια κομμάτια. Μιλάμε όλες μου τις ημέρες (εκτός από ΣΚ) τις έβγαζα πάνω από ένα γραφείο, καμπουριασμένη, γράφοντας συνέχεια. Είχα βγάλει ρίζες στην καρέκλα.
Υπήρχαν φορές που δεν νιώθατε αρκετά έξυπνοι και συγκρινόσασταν με τους άλλους;;
Ναι, όμως κατάλαβα ότι το να συγκρίνεσαι με τους άλλους μόνο κακό θα σου κάνει. Ο καθένας έχει δικό του σύστημα διαβάσματος και άλλες δυνάμεις και αδυναμίες.
Όταν πήρατε τα αποτελέσματα περιμένατε αυτό που είδατε;;
Πάνω-κάτω ναι. Αν και με το διάβασμα που έκανα θα ήθελα κάτι παρά πάνω. Όμως σημασία έχει να περάσεις σε μία σχολή που σου αρέσει.

Σε όσους δίνετε πανελλήνιες το 24 εύχομαι καλή επιτυχία. Προσπαθήστε όσο γίνετε και όσο μπορείτε να μην αγχώνεστε και να κρατήσετε τις δυνάμεις σας. Οι πανελλήνιες είναι μια εξέταση όπως κάθε άλλη και θα συναντήσετε πολλές στην ζωή σας. Το σημαντικό είναι να αντιμετωπίζετε τέτοιες καταστάσεις με ψυχραιμία γιατί μετά μπορεί να μετανιώσατε που αγχωθήκατε τόσο πολύ.

You Got This Harry Potter GIF by Sky
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top