Η εκδρομή Γ' Λυκείου συμπίπτει με πολλές ώρες φροντιστηρίου (θα τις χάσω)

karamanly

Νεοφερμένος

Η karamanly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 113 ετών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!
Είμαι μαθήτρια της Γ λυκείου! Τις τελευταίες μέρες στο σχολειο μου έχουμε την συζητηση για μια εκπαιδευτική πενθήμερη εκδρομή που θα πραγματοποιηθεί λίγο πριν τα Χριστούγεννα!! Μόλις το ακουσα ενθουσιάστηκα με την ιδέα καθώς θα είμαι με φίλους και συμμαθητές και θα περάσω πολύ ωραία με αξέχαστες εμπειριες… Τις ημερες αυτες ομως που θα πάμε οι ωρες των φροντιστηρίων μου ειναι αρκετεσ (Συνολικά 12) και ειναι πραγματικά δύσκολο να τα αφήσω όλα για εκείνο το διάστημα και να πάω στην εκδρομή… Είμαι καλή μαθήτρια και έχω στοχεύσει σε μια σχολή με υψηλά μόρια και πιστεύω πως αν καταφέρω και πάω στην εκδρομη θα αποσυντονιστω από όλα και θα αργησω να βρω ξανά τον ρυθμό μου :( Από την άλλη ομως σκέφτομαι ότι ειναι η τελευταία εκδρομη και πως αν δεν πάω ΤΩΡΑ σε αυτήν δεν θα ξανά έχω την ευκαιρία να πάω σχολική εκδρομη πολυήμερη και ίσως το μετανιώσω αλλά είμαι πραγματικά σε ένα δίλημμα…
 

augustine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η augustine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!
Είμαι μαθήτρια της Γ λυκείου! Τις τελευταίες μέρες στο σχολειο μου έχουμε την συζητηση για μια εκπαιδευτική πενθήμερη εκδρομή που θα πραγματοποιηθεί λίγο πριν τα Χριστούγεννα!! Μόλις το ακουσα ενθουσιάστηκα με την ιδέα καθώς θα είμαι με φίλους και συμμαθητές και θα περάσω πολύ ωραία με αξέχαστες εμπειριες… Τις ημερες αυτες ομως που θα πάμε οι ωρες των φροντιστηρίων μου ειναι αρκετεσ (Συνολικά 12) και ειναι πραγματικά δύσκολο να τα αφήσω όλα για εκείνο το διάστημα και να πάω στην εκδρομή… Είμαι καλή μαθήτρια και έχω στοχεύσει σε μια σχολή με υψηλά μόρια και πιστεύω πως αν καταφέρω και πάω στην εκδρομη θα αποσυντονιστω από όλα και θα αργησω να βρω ξανά τον ρυθμό μου :( Από την άλλη ομως σκέφτομαι ότι ειναι η τελευταία εκδρομη και πως αν δεν πάω ΤΩΡΑ σε αυτήν δεν θα ξανά έχω την ευκαιρία να πάω σχολική εκδρομη πολυήμερη και ίσως το μετανιώσω αλλά είμαι πραγματικά σε ένα δίλημμα…
Καλησπέρα! Απαντώ ως συμπασχουσα 😅 Διαβάζοντας ότι είσαι μια καλή μαθήτρια και ότι έχει θέσει υψηλούς στόχους, θεωρώ ότι κάποιες μέρες ξεκούρασης ναι μεν ίσως σε βγάλουν εκτός προγράμματος, από την άλλη όμως γρήγορα θα επανέλθεις εφόσον υποθέτω ότι δεν έχεις κενά κλπ. Εξάλλου, θα ήταν κρίμα να έχανες την πενθήμερη. (Ας πει και κάποιος άλλος που το έχει περάσει την γνώμη του!)
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
ρε πάτε καλά; το σκέφτεστε σοβαρά να μην πάτε πενθήμερη για να μην χάσετε μάθημα; ρωτήστε κι εμάς που δεν είχαμε καν την επιλογή.

Εννοείται να πάτε και να περάσετε και υπέροχα. Η πενθήμερη της τρίτης λυκείου είναι one in a lifetime experience. Μπορεί να αποδιοργανωθείτε όπως λέτε για μια εβδομάδα, αλλά θα ξεκουραστείτε και δεν νομίζω να δυσκολευτείτε να βρείτε ξανά τον ρυθμό σας, ειδικά εφόσον έχετε στόχους κι έχετε ήδη συγκεντρωθεί στην προετοιμασία σας. Εξάλλου, μην ξεχνάτε ότι οι περισσότεροι μαθητές τηε τρίτης λυκείου πηγαίνουν πενθήμερη, οπότε θεωρητικά οι περισσότεροι χάνουν μαθήματα ή "αποδιοργανώνονται" για αυτό το χρονικό διάστημα, οπότε δεν πρόκειται να υστερείται σε κάτι σε σχέση με την πλειοψηφία. Αλλά ακόμα και να μην πήγαιναν οι περισσότεροι συνομήλικοί σας και πάλι, δεν θα υστερούσατε σε κάτι με, ας πούμε, μια εβδομάδα λιγότερη προετοιμασία.

Άντε να πάτε, να προσέχετε και να περάσετε τέλεια. Αλλά μην μας στείλετε φωτός, γιατί θα ζηλέψουμε εμείς που δεν μπορέσαμε ποτέ να πάμε.
 

karamanly

Νεοφερμένος

Η karamanly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 113 ετών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
ρε πάτε καλά; το σκέφτεστε σοβαρά να μην πάτε πενθήμερη για να μην χάσετε μάθημα; ρωτήστε κι εμάς που δεν είχαμε καν την επιλογή.

Εννοείται να πάτε και να περάσετε και υπέροχα. Η πενθήμερη της τρίτης λυκείου είναι one in a lifetime experience. Μπορεί να αποδιοργανωθείτε όπως λέτε για μια εβδομάδα, αλλά θα ξεκουραστείτε και δεν νομίζω να δυσκολευτείτε να βρείτε ξανά τον ρυθμό σας, ειδικά εφόσον έχετε στόχους κι έχετε ήδη συγκεντρωθεί στην προετοιμασία σας. Εξάλλου, μην ξεχνάτε ότι οι περισσότεροι μαθητές τηε τρίτης λυκείου πηγαίνουν πενθήμερη, οπότε θεωρητικά οι περισσότεροι χάνουν μαθήματα ή "αποδιοργανώνονται" για αυτό το χρονικό διάστημα, οπότε δεν πρόκειται να υστερείται σε κάτι σε σχέση με την πλειοψηφία. Αλλά ακόμα και να μην πήγαιναν οι περισσότεροι συνομήλικοί σας και πάλι, δεν θα υστερούσατε σε κάτι με, ας πούμε, μια εβδομάδα λιγότερη προετοιμασία.

Άντε να πάτε, να προσέχετε και να περάσετε τέλεια. Αλλά μην μας στείλετε φωτός, γιατί θα ζηλέψουμε εμείς που δεν μπορέσαμε ποτέ να πάμε.
Εχεις απόλυτο δίκιο απλά επειδή δεν το έχω ξανά ζήσει όλο αυτό με τις πανελλήνιες αγχώνομαι αν ο χρόνος θα μου φτάσει για να κάνω τις επαναλήψεις που πρέπει και αν από αυτήν την εκδρομη θα χάσω τον ρυθμό μου εντελώς… Σε ευχαριστώ πολυυυ!
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Εχεις απόλυτο δίκιο απλά επειδή δεν το έχω ξανά ζήσει όλο αυτό με τις πανελλήνιες αγχώνομαι αν ο χρόνος θα μου φτάσει για να κάνω τις επαναλήψεις που πρέπει και αν από αυτήν την εκδρομη θα χάσω τον ρυθμό μου εντελώς… Σε ευχαριστώ πολυυυ!
το καταλαβαίνω, αλλά μην ανησυχείς, υπάρχει χρόνος για όλα.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,735 μηνύματα.
Η πενθήμερη είναι τρομερά overrated change my mind. Και τώρα για να περάσουμε στο θέμα μας αν αυτό που σε κρατά είναι ότι θα χάσεις μερικές ώρες μαθήματος/διαβάσματος να πας, θα ξεκουραατείς, καλό θα σου κάνει. Αν μπορείς να πειθαρχείς δε θα μείνεις πίσω, θα καλύψεις τα όποια κενά θα προλάβουν να δημιουργηθούν.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,684 μηνύματα.
Αχ τώρα στο τμήμα μου στο φροντιστήριο μιλάνε όλοι για το πότε θα πάνε πενθήμερη και εγώ ζηλεύω 🥲 Ήμουν από τους ατυχούς. Να πάτε, έχω ακούσει υπέροχα λόγια διαχρονικά.
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 789 μηνύματα.
Γενικά πολύ υπερεκτιμημένη θα έλεγα, αλλά αν πας με παρεα και γίνεις λιώμα ή ... αξιζει.
Όσον αφορά το πρόγραμμα τώρα που λες, δεν πιστεύω ότι μια αποχή 5 ημερών είναι ικανή να σε αποσυντονισει εφόσον διάβαζες το μισό έτος σταθερά
 
Τελευταία επεξεργασία:

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!
Είμαι μαθήτρια της Γ λυκείου! Τις τελευταίες μέρες στο σχολειο μου έχουμε την συζητηση για μια εκπαιδευτική πενθήμερη εκδρομή που θα πραγματοποιηθεί λίγο πριν τα Χριστούγεννα!! Μόλις το ακουσα ενθουσιάστηκα με την ιδέα καθώς θα είμαι με φίλους και συμμαθητές και θα περάσω πολύ ωραία με αξέχαστες εμπειριες… Τις ημερες αυτες ομως που θα πάμε οι ωρες των φροντιστηρίων μου ειναι αρκετεσ (Συνολικά 12) και ειναι πραγματικά δύσκολο να τα αφήσω όλα για εκείνο το διάστημα και να πάω στην εκδρομή… Είμαι καλή μαθήτρια και έχω στοχεύσει σε μια σχολή με υψηλά μόρια και πιστεύω πως αν καταφέρω και πάω στην εκδρομη θα αποσυντονιστω από όλα και θα αργησω να βρω ξανά τον ρυθμό μου :( Από την άλλη ομως σκέφτομαι ότι ειναι η τελευταία εκδρομη και πως αν δεν πάω ΤΩΡΑ σε αυτήν δεν θα ξανά έχω την ευκαιρία να πάω σχολική εκδρομη πολυήμερη και ίσως το μετανιώσω αλλά είμαι πραγματικά σε ένα δίλημμα…
Όταν έδινα πανελληνιες, το πάλαι ποτέ 2000 είχαμε όχι 4, αλλά 15 μαθήματα και στο φροντιστήριο καμία 7αρια. Δεν υπήρχε, όμως, περίπτωση να χάσω την πενθήμερη. Εμείς πήγαμε ακριβώς πριν το Πάσχα και είχα κάνει συμφωνία με τους γονείς μου ότι αν πήγαινα πενθήμερη δεν θα πηγαίναμε Πάσχα οικογενειακώς στο χωριό μου και θα καθόμασταν στην Αθήνα, ώστε να καλυψω τις ώρες διάβασματος. Σαφώς και προτίμησα την εκδρομή. Οπότε, μπορείς κι εσυ να κανείς ίσως μια τέτοια συμφωνία με τους δικούς σου σε περίπτωση που προγραμματίζουν χριστουγεννιάτικες διακοπές. Επίσης, μην ξεχνάς ότι οι περισσότεροι κρατάνε απουσίες και προς το τέλος της σχολικής χρονιάς 2-3 βδομαδες πριν τις πανελληνιες δεν πατάνε πόδι στο σχολείο. Οπότε και το διάστημα αυτό θα έχεις σίγουρα χρόνο για να καλύψεις τις 5 μέρες που θα χάσεις. Αφού είσαι και καλή μαθήτρια θα επιστρέψεις γρήγορα στους ρυθμούς σου, μη το φοβάσαι αυτό.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,993 μηνύματα.
ρε πάτε καλά; το σκέφτεστε σοβαρά να μην πάτε πενθήμερη για να μην χάσετε μάθημα; ρωτήστε κι εμάς που δεν είχαμε καν την επιλογή.

Εννοείται να πάτε και να περάσετε και υπέροχα. Η πενθήμερη της τρίτης λυκείου είναι one in a lifetime experience. Μπορεί να αποδιοργανωθείτε όπως λέτε για μια εβδομάδα, αλλά θα ξεκουραστείτε και δεν νομίζω να δυσκολευτείτε να βρείτε ξανά τον ρυθμό σας, ειδικά εφόσον έχετε στόχους κι έχετε ήδη συγκεντρωθεί στην προετοιμασία σας. Εξάλλου, μην ξεχνάτε ότι οι περισσότεροι μαθητές τηε τρίτης λυκείου πηγαίνουν πενθήμερη, οπότε θεωρητικά οι περισσότεροι χάνουν μαθήματα ή "αποδιοργανώνονται" για αυτό το χρονικό διάστημα, οπότε δεν πρόκειται να υστερείται σε κάτι σε σχέση με την πλειοψηφία. Αλλά ακόμα και να μην πήγαιναν οι περισσότεροι συνομήλικοί σας και πάλι, δεν θα υστερούσατε σε κάτι με, ας πούμε, μια εβδομάδα λιγότερη προετοιμασία.

Άντε να πάτε, να προσέχετε και να περάσετε τέλεια. Αλλά μην μας στείλετε φωτός, γιατί θα ζηλέψουμε εμείς που δεν μπορέσαμε ποτέ να πάμε.
Σιγα την one life time experience και εσυ.Ειναι οντως το highlight των σχολικων χρονων αλλα μπροστα στα φοιτητικα χρονια και γενικα την υπολοιπη ζωη δεν ειναι τιποτα πραγματικα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,905 μηνύματα.
Μωρέ πώς κάνετε έτσι; Θα πάτε άλλη φορά με το boyfriend.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Κλασικό. Αυτό το δίλημμα/άγχος το βάζουν στους μαθητές (ποιος άλλος; ) τα φροντιστήρια. Παίδες, απολαύστε την εκδρομή σας και ας αποργανωθεί λιγάκι το φροντιστήριο.

1665745924464.png
 

mitsss

Νεοφερμένος

Ο mitsss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Μην πας.
Κατσε και απολαυσε την ησυχία σου.
Θα πας Αράχωβα το πρώτο έτος οπότε μη σκας.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top