Η δυστυχία του να είσαι μαθητής

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Έλεος με την Φιλανδία...έλεος με την θέληση για αντιγραφές :/: Πολύ έλεος με τους κρυόκ**λους φιλανδούς, που δεν έχουν καθόλου το μεσογειακό ταπεραμέντο και το ηλιοκαμμένο αστραφτερό χαμόγελο αισιοδοξίας με τα καστανά διαπεραστικά μάτια! Ο ήλιος, το μπλε και τα βουνά της Ελλάδας μας γεμίζουν ενέργεια αισιοδοξίας και δύναμη. Με αυτά αντέξαμε τόσους αιώνες στις ταλαιπωρίες και πορευτήκαμε. Τώρα, θα παραιτηθούμε; :D Εμείς σαν χώρα (του αρχαίου πνεύματος) δεν μπορούμε να φτιάξουμε δική μας παιδεία που να είναι ανθρωποκεντρική και κοινωνιοκεντρική;

Δεν μου αρέσει ο όρος «εκπαιδεύση» γιατί μου θυμίζει εκπαίδευση σκύλων...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
ακριβως!!αν και εγω επιμενω!!! δεν εχουμε τις υποδομες για αλλαγες.υπαρχουν σχολεια που ακομα ειναι ετοιμορροπα!καθηγητες που δεν ελεγχονται απο πουθενα!πιστευω οτι αν διορθωθουν αυτα θα εχει γινει ενα τεραστιο βημα!
ετσι!αυτο ειναι!αμα θελουν να αλλαξουν το εκπαιδευτικο συστημα και να το κανουν σαν της φινλανδιας,ας το κανουν ακριβως αντεγραμμενο και οχι διαφορες ευκολες εφαρμογες που εχουν!(πραγμα το οποιο για εμας αυτη τη στιγμη ειναι και σχεδον αδυνατον)...αλλα μην ξεχναμε οτι ουτε οι φινλανδοι βρισκονται σε τιποτα φοβερη οικονομικη κατασταση...βεβαια δεν εχουν χρεωκοπησει κιολας αλλα νταξ!

Έλεος με την Φιλανδία...έλεος με την θέληση για αντιγραφές :/: Πολύ έλεος με τους κρυόκ**λους φιλανδούς, που δεν έχουν καθόλου το μεσογειακό ταπεραμέντο και το ηλιοκαμμένο αστραφτερό χαμόγελο αισιοδοξίας με τα καστανά διαπεραστικά μάτια! Ο ήλιος, το μπλε και τα βουνά της Ελλάδας μας γεμίζουν ενέργεια αισιοδοξίας και δύναμη. Με αυτά αντέξαμε τόσους αιώνες στις ταλαιπωρίες και πορευτήκαμε. Τώρα, θα παραιτηθούμε; :D Εμείς σαν χώρα (του αρχαίου πνεύματος) δεν μπορούμε να φτιάξουμε δική μας παιδεία που να είναι ανθρωποκεντρική και κοινωνιοκεντρική;

Δεν μου αρέσει ο όρος «εκπαιδεύση» γιατί μου θυμίζει εκπαίδευση σκύλων...:whistle:
η τελευταια φραση ειναι λοοοολ! και οχι δεν μπορουμε!!!!δηλαδη καποιοι μπορει να μπορουνε αλλα δεν ειναι αυτοι που ασχολουνται με αυτο....αμα μπορουσαμε θα ειχαμε φτιαξει αλλα που μυαλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
Έλεος με την Φιλανδία...έλεος με την θέληση για αντιγραφές :/: Πολύ έλεος με τους κρυόκ**λους φιλανδούς, που δεν έχουν καθόλου το μεσογειακό ταπεραμέντο και το ηλιοκαμμένο αστραφτερό χαμόγελο αισιοδοξίας με τα καστανά διαπεραστικά μάτια! Ο ήλιος, το μπλε και τα βουνά της Ελλάδας μας γεμίζουν ενέργεια αισιοδοξίας και δύναμη. Με αυτά αντέξαμε τόσους αιώνες στις ταλαιπωρίες και πορευτήκαμε. Τώρα, θα παραιτηθούμε; :D Εμείς σαν χώρα (του αρχαίου πνεύματος) δεν μπορούμε να φτιάξουμε δική μας παιδεία που να είναι ανθρωποκεντρική και κοινωνιοκεντρική;

Δεν μου αρέσει ο όρος «εκπαιδεύση» γιατί μου θυμίζει εκπαίδευση σκύλων...:whistle:


η εκπαιδευση ειναι κατι διαφορετικο απο την παιδεια αν αυτο εννοεις ,πρεπει να υπαρχουν και τα δυο,μπορει να ειναι ξενερωτοι αλλα τα παιδια εκει χαιρονται την ζωη και δεν παιρνουν τα εφηβικα τους χρονιας στα φροντηστηρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
η εκπαιδευση ειναι κατι διαφορετικο απο την παιδεια αν αυτο εννοεις ,πρεπει να υπαρχουν και τα δυο,μπορει να ειναι ξενερωτοι αλλα τα παιδια εκει χαιρονται την ζωη και δεν παιρνουν τα εφηβικα τους χρονιας στα φροντηστηρια
ε μα τι!αυτο λεω κι εγω!ετσιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
η εκπαιδευση ειναι κατι διαφορετικο απο την παιδεια αν αυτο εννοεις ,πρεπει να υπαρχουν και τα δυο,μπορει να ειναι ξενερωτοι αλλα τα παιδια εκει χαιρονται την ζωη και δεν παιρνουν τα εφηβικα τους χρονιας στα φροντηστηρια

το σύστημα στο εξωτερικό, μπορεί να μην έχει φροντιστήρια αφήνοντας την «εικονική» ελευθερία στον μαθητή να ζήσει την εφηβεία του, αλλά την πολύ ανεμελειά θα την πληρώσει στο Πανεπιστήμιο:

α). που είτε δεν θα μπορέσει να μπει λόγω χαμηλών βαθμών απολυτηρίου
β). που είτε δεν θα μπορέσει να περάσει τα μαθήματα του 1ου εξαμήνου/ έτους και θα πάρει πόδι, λόγω έλλειψης κάποιων γνώσεων σε βασικά μαθήματα ή έλλειψης εξεταστικής εμπειρίας και ωριμότητας (οι Έλληνες νέοι φοιτητές έχουν κάποια εξεταστική ωριμότητα)
γ). που είτε δεν θα μπορέσει να μπει λόγω μαθησιακών κενών ύστερα από σχετική έκθεση ενημέρωσης των γονέων από τον εκπαιδευτικό σύμβουλο (στην τελευταία τάξη) αν το παιδί, δεν σκαμπάζει τα γράμματα (στο εξωτερικό δεν είναι κακό ούτε ντροπή, το παιδί να μην τα παίρνει τα γράμματα γι' αυτό και υπάρχουν διαβαθμίσεις επίδοσης, όχι όλοι οι μαθητές να έχουν ψεύτικα 20άρια και εικονικά 19.999+ μόρια και η κουτσή μαρία παίρνει-δεν παίρνρει τα γράμματα, να θέλει ιατρική αθήνας με ενέσεις φροντιστηρίων-παπαγαλίας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
δεν μιλαμε για πολυ ανεμελια ,αλλα για λογικο διαμοιρασμο του χρονου ,οχτω ωρες υπνου ,οχτω διαβασματος μελετης,σχολειου ,οχτω ψυχαγωγια ,σε εντιθεση με τον ελληνα μαθητη που εχει 8 ωρες υπνου και 16 ωρες φροντηστηριων ,σχολειων κα δεν συμαζευεται ,δεν νομιζω να σημαινει ανεμελια το να ζει ενας εφηβος οπως πρεπει και να αναπτυσει την προσωπικοτητα του σωστα .και στο κατω εαν επιδιωκεις την παιδεια πρωτα θα κανεις τον μαθητη να σκεφτεται σωστα και θα του δωσεις αξιες και αρχες και μετα περνας στην εκπαιδευση που στο κατω γιατι να μην ειναι ανταγωνιστικη ?

οι φιλανδοι ομως εκπαιδευονται στο πανεπιστημιο και οχι απο το προνηπιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
γιατι εχουν μεγαλυτερες επιδοσεις οι ελληνες??τι λεμε ρε τωρα!! συγκρινουμε το εκπαιδευτικο συστημα της φινλανδιας με το δικο μας????????????? ξεφυγαμεεε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
δεν μιλαμε για πολυ ανεμελια ,αλλα για λογικο διαμοιρασμο του χρονου ,οχτω ωρες υπνου ,οχτω διαβασματος μελετης,σχολειου ,οχτω ψυχαγωγια ,σε εντιθεση με τον ελληνα μαθητη που εχει 8 ωρες υπνου και 16 ωρες φροντηστηριων ,σχολειων κα δεν συμαζευεται ,δεν νομιζω να σημαινει ανεμελια το να ζει ενας εφηβος οπως πρεπει και να αναπτυσει την προσωπικοτητα του σωστα .και στο κατω εαν επιδιωκεις την παιδεια πρωτα θα κανεις τον μαθητη να σκεφτεται σωστα και θα του δωσεις αξιες και αρχες και μετα περνας στην εκπαιδευση που στο κατω γιατι να μην ειναι ανταγωνιστικη ?

οι φιλανδοι ομως εκπαιδευονται στο πανεπιστημιο και οχι απο το προνηπιο...
++++++++
Πέεες τα όμως.
Συμφωνώ μαζί σου σε όλα.
Πραγματικά υπέροχο πόστ.

Έλεος με την Φιλανδία...έλεος με την θέληση για αντιγραφές :/: Πολύ έλεος με τους κρυόκ**λους φιλανδούς, που δεν έχουν καθόλου το μεσογειακό ταπεραμέντο και το ηλιοκαμμένο αστραφτερό χαμόγελο αισιοδοξίας με τα καστανά διαπεραστικά μάτια! Ο ήλιος, το μπλε και τα βουνά της Ελλάδας μας γεμίζουν ενέργεια αισιοδοξίας και δύναμη. Με αυτά αντέξαμε τόσους αιώνες στις ταλαιπωρίες και πορευτήκαμε. Τώρα, θα παραιτηθούμε; :D Εμείς σαν χώρα (του αρχαίου πνεύματος) δεν μπορούμε να φτιάξουμε δική μας παιδεία που να είναι ανθρωποκεντρική και κοινωνιοκεντρική;

Δεν μου αρέσει ο όρος «εκπαιδεύση» γιατί μου θυμίζει εκπαίδευση σκύλων...:whistle:
Θα προτιμούσα 132948239 φορές να είμαι κρυόκ*λη,να μην έχω μεσογειακό ταμπεραμέντο,να είναι λίγοτερο διαπεραστικά τα καστανά μπιρμπιλωτά μου μάτια αλλά να έχω ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ και να ζώ σε ένα κράτος που να ΜΕ ΣΕΒΕΤΑΙ. -

Το "ηλιοκαμμένο αστραφτερό χαμόγελο αισιοδοξίας" έχει χαθεί εδώ και πάρα πολύ καιρό από όλους τους Έλληνες,σε πληροφορώ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
αυτο το μεσογειακο ταπεραμεντο, και το ονομα και ο τιτλος τελοσπαντων ελληνας ητανε καποτε ουσιαστικο, τωρα εμεινε μονο το ονομα και η φημη που κοντευει να χαθει...

Επικοινωνω με μια κοπελα απο φινλανδια η οποια ειναι στην ηλικια μου και ξερει αγγλικα σε ιδιο επιπεδο με το δικο μου, κανοντας μονο στο σχολειο! και σουηδικα επισης!
γιατι εγω δεν γνωριζω κανεναν ελληνα που να εμαθε αγγλικα ή γαλλικα αντιστοιχα απο ΔΗΜΟΣΙΟ ελληνικο σχολειο?
τουλαχιστον σε ενα σεβαστο επιπεδο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Μην περιμένετε να αλλάξει το εκπαιδευτικό σύστημα. Χωρίς λεφτά και με το υπουργείο που τα ξύνει, εγώ τουλάχιστον δεν περιμένω τίποτα περισσότερο από το να γίνουν χειρότερα τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
το μονο που μπορει να γινει χωρις χρηματα και να βοηθησει ειναι η καταργηση των μαθηματων για τα οποια δεν υπαρχουν υποδομες! χανονται ωρες διδασκαλιας, χανονται ωρες απο τη ζωη μας εντελως ΑΣΚΟΠΑ!
ας γινει εστω αυτο!
και το χειροτερο που θα μπορουσαν να κανουν τωρα θα ητανε να πιστοποιησουν τα αγγλικα του σχολειο δινοντας κρατικο πτυχιο σε καποιο επιπεδο! ποιος ο λογος να γινει κατι τετοιο?
να νομιζουμε οτι ξερουμε αγγλικα ή γαλλικα και να μην ξερουμε? καλα κρασια!
ή μηπως να δειξουμε οτι υπαρχει σημαντικο επιπεδο στην εκπαιδευση την στιγμη που δεν υπαρχει, μιλαω παντα για ξενες γλωσσες και δημοσια σχολεια!!
στην πλειοψηφια των δημοσιων σχολειων μαθημα στις ξενες γλωσσες δεν γινεται!
το επιπεδο ειναι χαμηλοτατο και εκτος αυτου, εμας φετος παροτι ειμασταν καπου 60 παιδια στην ταξη (23 στο τμημα μου) πηγαμε ολοι προχωρημενοι!! ψευτοπροχωρημενοι!! δεν μας ρωτησαν καν!
δεν ξερω αν αυτο ηταν θεμα του σχολειου ή εγινε παντου ετσι αλλα μια φορα το μαθημα γινεται ακομα χειροτερα απ' οτι θα μπορουσε να γινει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top