Η δουλειά που θέλετε να κάνετε

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Προσπαθω να βολευτω συνεχιζοντας την οικογενειακη επιχειρηση? Με δουλευεις?
Δηλαδη αν λαδωνα για να μπω στο δημοσιο τι θα εκανα?

Καλα κανεις και ακολουθεις το ονειρο σου, αλλα η ζωη δεν ειναι παραδεισος και τα λεφτα δεν πεφτουν ως μανα εξ ουρανου..
Λαθος, εισαι η τουλαχιστον υπηρξες ερμαιο των χρηματων των αλλων γιατι αν δεν κανω λαθος καποιοι σε μεγαλωσαν..

Ε φυσικα,η οικογενειακη επιχειρηση αποτελει μια δεσμευση για εσενα,ειτε αμεση ειτε εμμεση,βαζοντας στην μεση και τον οικονομικο παραγων.
Δεν μπορεις απλα να ακολουθησεις αυτο που θες να κανεις?Θελει θυσιες,το ξερω,αλλα δεν αξιζει η προσπαθεια?Εσυ θα το κρινεις αυτο.

Και με την λογικη σου δηλαδη,οποιος εχει γονεις γιατρους,πρεπει να γινει εξ αναγκης γιατρος.
Οποιος εχει γονεις που εχουν φουρνο,πρεπει να γινει φουρναρης.Λαθος.

Απο μια ηλικια και μετα ξερεις,μεγαλωνουμε,κοινωνικοποιουμαστε και αποχωρουμε απο τον οικογενειακο κλοιο,δομουμε την δικη μας ζωη,την δικη μας οικογενεια.Δεν υπαρχει καμια δεσμευση.Εσυ φανερα δεσμευεσαι απο μια οικογενειακη επιχειρηση,και δεν κανεις αυτο που θες.

Lets Define ''ερμαιο'' διοτι μαλλον δεν γνωριζεις την εννοιολογικη υποσταση της λεξης.
Ερμαιο λοιπον εστι,οτι πανω σε ενα αντικειμενο,ενας εξωτερικος παραγοντας,κατι αλλο δηλαδη,καθοριζει την τυχη του σε βαθμο που να μην μπορει να απαγκιστρωθει και να επιλεξει τον δικο του δρομο.

Ολοι μεγαλωσαμε με μια οικονομικη υποστηριξη,της οικογενειας,διοτι δεν γινονταν απο 5 χρονων να δουλευουμε ωστε να βγαζουμε τα δικα μας λεφτα.Ετσι λοιπον,αυτη η οικονομικη εξαρτηση εξ αναγκης,δεν κανει καποιον ερμαιο.

Ερμαιο γινεσαι εσυ,οταν τα λεφτα καθοριζουν την ζωη σου πλεον,και εμποδιζουν τις επιλογες σου.
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Βασικά αν είχα λεφτά, θα μπορούσα πιο εύκολα να ακολουθήσω το όνειρό μου :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Κάτι ανάμεσα σε γιατρός χωρίς σύνορα, χημικός και εγκληματολόγος. .. Θα δείξει! :-P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tina Winchester

Νεοφερμένος

Η Tina Winchester αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Θέτος ξεκινάω την β' Λυκείου!Πρώτη μου επιλογή είναι να γύνω βιολόγος σε κάποιο εργαστήριο,αυτ'ο ελιναι το όνειρό μου ,το πάθος μου!Αλλά πόσει στις μέρες μα καταφέρνουν να πραγματοποιήσουν τα όνειρά τους;(Ελάτε παιδιά ας είμαστε ρεαλιστές!)Δεύτερη επιλογή μου είναι να γίνω μαθηματικός και να κάνω ιδιαίτερα σε παιδια.Και καλά λεφτά είχει και δεν σε τρελαίνουν 30 ,μανιασμένα τέρατα,5 ώρες τη βδομάδα και είναι μια δουλειά που πάντα θα έχει μέλλον στην Ελλάδα !;)Στην πραγματικότητα όμως θα ήθελα να έχω τα κότσια και το χαρακτήρα να γίνω ακτιβίστρια,να μπορούσα να κάνω τον κόσμο λίγο καλύτερο!Αλλά όπως είπαμε ας είμαστε ρεαλιστές,αυτός ο κόσμος ποτέ δεν θα γίνει καλύτερος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Θέτος ξεκινάω την β' Λυκείου!Πρώτη μου επιλογή είναι να γύνω βιολόγος σε κάποιο εργαστήριο,αυτ'ο ελιναι το όνειρό μου ,το πάθος μου!Αλλά πόσει στις μέρες μα καταφέρνουν να πραγματοποιήσουν τα όνειρά τους;(Ελάτε παιδιά ας είμαστε ρεαλιστές!)Δεύτερη επιλογή μου είναι να γίνω μαθηματικός και να κάνω ιδιαίτερα σε παιδια.Και καλά λεφτά είχει και δεν σε τρελαίνουν 30 ,μανιασμένα τέρατα,5 ώρες τη βδομάδα και είναι μια δουλειά που πάντα θα έχει μέλλον στην Ελλάδα !;)Στην πραγματικότητα όμως θα ήθελα να έχω τα κότσια και το χαρακτήρα να γίνω ακτιβίστρια,να μπορούσα να κάνω τον κόσμο λίγο καλύτερο!Αλλά όπως είπαμε ας είμαστε ρεαλιστές,αυτός ο κόσμος ποτέ δεν θα γίνει καλύτερος!

Εεεε,ναι!Εχεις μπερδεψει τον Ρεαλισμο,με τον πεσσιμισμο.

Ξερω,και τα δυο εχουν καταληξη σε -ισμος αλλα δεν εχουν ιδιο νοημα :P

Define,one by one.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
μηχανολογος μηχανικων αλλα δυσκολο το βλεπω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tina Winchester

Νεοφερμένος

Η Tina Winchester αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Εεεε,ναι!Εχεις μπερδεψει τον Ρεαλισμο,με τον πεσσιμισμο.

Ξερω,και τα δυο εχουν καταληξη σε -ισμος αλλα δεν εχουν ιδιο νοημα :P

Define,one by one.
Νομίζω πως η πραγματικότητα δεν είναι και τόσο ευχάριστη στις μέρες μας,άρα μπορείς να με πεις και πεσιμίστρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alesa

Νεοφερμένος

Η Αλεξανδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Εγω θελω να γινω ιππιατρος η εκπαιδευτρια αλογων:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefania96

Νεοφερμένος

Η Stefania96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Δασκάλα φυσικά!!!! Το καλύτερο και αυτό που πραγματικά μου αρέσει!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Είμαι ανάμεσα σε ορθοπεδικός και ρευματολόγος.....:/:Έχω ακόμη χρόνο να διαλέξω ε??;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Νομίζω ότι το Avatar μου φανερώνει την απάντηση μου :P
Θέλω να πάω στην Ιατρική και να γίνω Παθολόγος, μου αρέσει πραγματικά, εξετάζεις συμπτώματα και βρίσκεις ασθένειες. Δεν με ενδιαφέρει τόσο να ανοίξω δικό μου ιατρείο γιατί, αν και βγάζεις περισσότερα χρήματα, οι υποθέσεις είναι βαρετές (γαστρεντερίτιδες, κρυολογήματα, γρίπες κτλ..) ενώ στα νοσοκομεία υπάρχει ποικιλία :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μελισσοκόμος.... boring ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Μελισσοκόμος.... boring ε?

Αν θες την γνώμη μου, είναι γαμάτο!!!
Γενικά ότι έχει να κάνει με ζώα είναι συναρπαστικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.

Δαφνη300

Νεοφερμένος

Η Λωρη! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Εγω δεν ξερω ακομα ειμαι αναμεσα σε πολλα.Αλλα στους περισσοτερους ολες οι ιδεας μου φενονται βαρετετες !!!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Νομίζω ότι το Avatar μου φανερώνει την απάντηση μου :P
Θέλω να πάω στην Ιατρική και να γίνω Παθολόγος, μου αρέσει πραγματικά, εξετάζεις συμπτώματα και βρίσκεις ασθένειες. Δεν με ενδιαφέρει τόσο να ανοίξω δικό μου ιατρείο γιατί, αν και βγάζεις περισσότερα χρήματα, οι υποθέσεις είναι βαρετές (γαστρεντερίτιδες, κρυολογήματα, γρίπες κτλ..) ενώ στα νοσοκομεία υπάρχει ποικιλία :D

Οι μισοί που πάνε ιατρική είναι επειδή έπαθαν πλύση εγκεφάλου με χάουζ.
Τζίζας.
:whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Οι μισοί που πάνε ιατρική είναι επειδή έπαθαν πλύση εγκεφάλου με χάουζ.
Τζίζας.
:whatever:

Και οι αλλοι μισοι επειδη νομιζουν οτι θα γινουν διασημοι και θα βγαζουν λεφτα:P

Προτιμω αυτους που πανε λογω χαουζ :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Και οι αλλοι μισοι επειδη νομιζουν οτι θα γινουν διασημοι και θα βγαζουν λεφτα:P

Προτιμω αυτους που πανε λογω χαουζ :whistle:

I like both of them :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top