Η δουλειά που θέλετε να κάνετε

akrione

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akrione αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 202 μηνύματα.
ποιος σου είπε πως τα λέω μόνο για να πω;και ποιος σου εγγυάται πως στο μυαλό μου έχω το επάγγελμα του δασκάλου ως 'το ιδανικό όνειρο για κάθε κοπέλα;'έχω πάααρα πολύ καλά εν γνώσει μου τις δυσκολίες του επαγγέλματος και φυσικά την κατάσταση των επαγγελματικών διεξόδων,παρόλα αυτά το θέλω...εγώ το πιστεύω,πως όποιος το θέλει κάτι όσο τίποτε,το παλεύει...δεδομένου ότι ανήκω σε δασκαλόσογο επί το πλείστον,ακούω πολλά και τα βίωσα και από κοντά (ουκ ολίγες φορές από την αδερφή ειδικά της μαμάς μου που είναι δασκάλα)...

εφοσον ξερεις τις δυσκολιες και θες να το κανεις μπραβο σου.απλα εγω ειπα διαβαζοντας 3-4 σχολια καποιων παιδιων.2 παιδια ειπαν οτι θελουν να γινουν δασκαλοι.ενας ειπε για ερευνα και ο αλλος για γυμναστης σε σχολειο.για αυτος αναφερομουν.και επειδη θελω να μαθω πού ακριβως ειπα ,πως εσυ πιστευεις πως καθε κοπελα εχει το επαγγελμα του δασκαλου ως ιδανικο ονειρο?εγω ο καψερος το μονο που ειπα ειναι οτι η ζωη των δασκαλων ειναι ζορικη,πως η ρουτινα σκοτωνει το ενδιαφερον και οτι η ερευνα δεν εχει μελλον στην ελλαδα.με κανεις και επαναλαμβανομαι συνεχεια για να μη δημιουργησω παρεξηγησεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
εφοσον ξερεις τις δυσκολιες και θες να το κανεις μπραβο σου.απλα εγω ειπα διαβαζοντας 3-4 σχολια καποιων παιδιων.2 παιδια ειπαν οτι θελουν να γινουν δασκαλοι.ενας ειπε για ερευνα και ο αλλος για γυμναστης σε σχολειο.για αυτος αναφερομουν.και επειδη θελω να μαθω πού ακριβως ειπα ,πως εσυ πιστευεις πως καθε κοπελα εχει το επαγγελμα του δασκαλου ως ιδανικο ονειρο?εγω ο καψερος το μονο που ειπα ειναι οτι η ζωη των δασκαλων ειναι ζορικη,πως η ρουτινα σκοτωνει το ενδιαφερον και οτι η ερευνα δεν εχει μελλον στην ελλαδα.με κανεις και επαναλαμβανομαι συνεχεια για να μη δημιουργησω παρεξηγησεις!

δε μίλησα επιθετικά,απλά το πήρα κάπως πριν λίγο γιατί νόμισα πως όλο αυτό το είπες βασιζόμενος στη δική μου άποψη πριν:P
καθολικά αν τα λες δεν έχεις άδικο,απλά υπάρχουμε κι εμείς οι εξαιρέσεις που όντως το θέλουμε,αυτό προσπαθώ να πω...αν σ'έθιξα σε κάτι,κτλ κτλ δεν το'θελα...κοίτα,ακούνε όλες την κλασική ατάκα 'τρέξτε στα παιδαγωγικά,είναι εύκολα,κάθονται χριστούγεννα-πάσχα-καλοκαίρι,το αντικειμενο ειναι πανευκολο κι ευχαριστο'..ε με τη δικη μας λογικη αν καποια επιλεξει το επαγγελμα της δασκαλας,ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ δυναται να το συνδυασει με οικογενεια και προσωπικη ζωη μαζι..αυτο εννοω..ασε που πριν 2-3 χρονια ολοι τρεχαν στις ακαδημιες γιατι διοριζαν στο δημοσιο έτσι,τόσο εύκολα...όσον αφορά την έρευνα,νομίζω κανείς από εμάς που θέλουμε παιδαγωγικά δεν την έχει στις βλέψεις του,εκτός αν πρόκειται για εξωτερικό σε κάτι σχετικό με παιδαγωγική/ειδική αγωγή και γενικά ψυχολογία...στην ελλάδα κανείς δεν είπε πως έχει μέλλον η έρευνα..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akrione

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akrione αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 202 μηνύματα.
δε μίλησα επιθετικά,απλά το πήρα κάπως πριν λίγο γιατί νόμισα πως όλο αυτό το είπες βασιζόμενος στη δική μου άποψη πριν:P

no problem
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evg_steven

Νεοφερμένος

Η evg_steven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Κάτι που να έχει σχέση με τη μουσική :D Από σολίστ μέχρι και υπάλληλος σε μαγαζί με μουσικά όργανα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τζεν

Νεοφερμένος

Η τζεν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
εγω θελω να ασχοληθω επαγγελματικα με το χορο..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αεράτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αεράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Εγώ θέλω να γίνω Στρατιωτικός... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
εγω θα ηθελα να ασχοληθω με το χωρο της μοδας.....δηλαδη να δουλευω σε ενα γυναικειο περιοδικο η να σχεδιαζω ρουχα η να κανω φωτογραφησεις για μοντελα :D αλλα δυστυχως δεν νομιζω οτι θα μπορεσω να κανω κατι τετοιο οποτε θα αρκεστω σε κατι πιο συμβατικο!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τζεν

Νεοφερμένος

Η τζεν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
εγω θα ηθελα να ασχοληθω με το χωρο της μοδας.....δηλαδη να δουλευω σε ενα γυναικειο περιοδικο η να σχεδιαζω ρουχα η να κανω φωτογραφησεις για μοντελα :D αλλα δυστυχως δεν νομιζω οτι θα μπορεσω να κανω κατι τετοιο οποτε θα αρκεστω σε κατι πιο συμβατικο!:/:

να μην αρκεισαι σε τιποτα λιγοτερο απο αυτο που θες, ειδικα τη στιγμη που δν το εχεις επιχειρησει..μπορει στην Ελλαδα η παρουσα κατασταση να μην ειναι η ιδανικη για ονειρα και μεγαλα σχεδια, ομως αυτο δεν σημαινει πως οι Ελληνες απο δω και περα θα σταματησουν να διεκδικουν και θα αρκεστουν σε μια συμβατικη ζωη που διαμορφωνουν οι αλλοι γ αυτους..τιποτα δν ειναι απολυτα ευκολο ομως τιποτα δεν ειναι και ακατορθωτο αν εχεις πιστη και κοτσια να κυνηγας αυτο που θες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
.και οσον αφορα για ενα παιδι που θελει να γινει γυμναστης σε σχολειο,επειδη πιστευει πως θα ειναι διαφορετικος απο τους αλλους,θελω να του πω ,πως κανει μεγαλο λαθος.και αυτος μετα απο καποια χρονια ετσι θα καταληξει.Η ρουτινα σε ολες τις πτυχες της καθημερινοτητας καταστρεφει την διασκεδαση και το ενδιαφερον.αυτο ειναι αναποφευκτο.Για αυτο να επιλγετε επαγγελματα που σας αρεσουν και που θα αναπτυσσονται συνεχεια.

Μην συγκρίνεις τους σημερινούς καθηγητές του δημοσίου με την επερχόμενη γενιά....το 70% των σημερινών μπήκαν στο δημόσιο σαν εκπαιδευτικοί επειδή θελαν την ασφάλεια του...(μισθό,ωράριο κλπ.)δεν αγαπούσαν το επάγγελμα του καθηγητή ούτε τους νέους και ούτε θα το κάνουν ποτέ...Σε πληροφορώ ότι φέτος έχω στο σχολείο μου γυμναστή ο οποίος κάνει καλά τη δουλειά του και καμιά φορά παίζει και ο ίδιος με τους μαθητές μπάλα,μπάσκετ,βόλευ κλπ. Ο συγκεκριμένος αγαπά τους νέους...φαίνεται καθημερινά από τις αντιδράσεις του,την ευτυχία που είναι προφανέστατη κάθε φορά που έρχεται στο σχολείο...Ο συγκεκριμένος είναι γύρω στα 30-35...Εχω και φιλόλογο στην ίδια φάση...κάνει το μάθημα του,δείχνει κατανόηση στα παιδιά,το χαίρεται...Αυτοί οι δύο δεν έχει χρειαστεί να φωνάξουν ΠΟΤΕ γιατί πολύ απλά αγαπάνε αυτό που κάνουν και είναι συμπαθείς στους μαθητές αφού ξέρουν να επικοινωνούν με αυτούς ανεξάρτητα με την τάξη που διδάσκουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

$Johnny$

Νεοφερμένος

Ο $Johnny$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Παιδια , εγω εχω σαν ονειρο να γινω αρχιτεκτωνας καθως ειναι η μονη δουλεια που εχω σκεφτει μεχρι τωρα που με ενθουσιαζει , με κανει να απεχω απο τη ρουτινα και ικνοποιει το ψωνιο μου ( να αφισω το στιγμα μου , κατι που να βλεπουν οι αλλοι και να θαυμαζουν ) Με ενθουσιαζει η καλιτεχνικη πλευρα της και η δημιουργικοτητα που την χαρακτηριζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paul95

Δραστήριο μέλος

Ο paul95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Εμένα το όνειρό μου πάλι είναι λίγο, ή μάλλον πολύ, μακάβριο, καθώς θέλω να γίνω ιατροδικαστής ή εγκληματολόγος, γιατί θεωρώ ότι τέτοια επαγγέλματα αφενός βοηθούν την κοινωνία και τη δικαιοσύνη, αφετέρου τα βρίσκω ιδιαίτερα ενδιαφέροντα, αλλά υπάρχει ευρύτατη εφαρμογή χημείας - βιολογίας, που είναι οι μεγάλες μου αγάπες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Ως όνειρο έχω να περάσω Ημμυ, και μετά θα ήθελα να ασχοληθώ με hardware αλλά και με τον προγραμματισμό παράλληλα. Την βρίσκω φανταστική αυτή την δουλειά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Summer rainbow

Νεοφερμένος

Η Summer rainbow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Θελω οσο τιποτα να γινω αρχιτεκτονακιιιιι !!!!:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drymenia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Drymenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 180 μηνύματα.
το τελευταιο καιρο σκεφτομαι πολιτικος μηχανικος.Μου φενεται αρκετα ενδιαφερον...δεν ξερω βασικα οταν ημουν μικρη ηθελα πολυ να γινω αρχαιολογος...αλλα οχι δεν παω για κανενα λογο θεωρητικη κατευθυνση....ασχετο το ξερω...:P επισης μου αρεσει τρελα να μιλαω με ξενους ανθρωπους(τουριστες δηλαδη που ερχονται για διακοπες κτλπ ) ομως για πολιτικος μηχανικός με βλεπω να το πηγαινω... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Εγώ από μικρός ήθελα να γίνω φιλόλογος και να διδάσκω σε σχολείο. Αλλά πού διορισμός τώρα; Ε, θα τα βγάλουμε πέρα. :P
θέλω να πιστεύω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paokathens

Νεοφερμένος

Η paokathens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
οποιος ξερει ας με διαφωτισει λιγο:περσυ δουλευα σε μια κατασκηνωση και δεν πληρωθηκα οπως πολλοι αλλοι και ζηταμε τα λεφτα και μας πουλανε τρελιτσα οι υπευθυνοι..θελουμε να διεκδικησουμε τα δεδουλευμενα μας.ποιος ειναι ο πιο καλυτερος τροπος και ο πιο οικονομικος???δικαστηριο,αγωγη,εξωδικο ή κατι αλλο.??οποιος ξερει ας μου απαντησει ειτε εδω ειτε σε προσωπικο μηνυμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
οποιος ξερει ας με διαφωτισει λιγο:περσυ δουλευα σε μια κατασκηνωση και δεν πληρωθηκα οπως πολλοι αλλοι και ζηταμε τα λεφτα και μας πουλανε τρελιτσα οι υπευθυνοι..θελουμε να διεκδικησουμε τα δεδουλευμενα μας.ποιος ειναι ο πιο καλυτερος τροπος και ο πιο οικονομικος???δικαστηριο,αγωγη,εξωδικο ή κατι αλλο.??οποιος ξερει ας μου απαντησει ειτε εδω ειτε σε προσωπικο μηνυμα..
Εδώ δεν πληρώνουν Κοτσόβολοι και Ράδιο Κορασίδηδες - η κατασκήνωση θα σας πληρώσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paokathens

Νεοφερμένος

Η paokathens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Εδώ δεν πληρώνουν Κοτσόβολοι και Ράδιο Κορασίδηδες - η κατασκήνωση θα σας πληρώσει;

και να μη διεκδικησω δηλαδη τα δεδουλευμενα μου επειδη δεν πληρωνουν γενικα???και στο κατω κατω οι κατασκηνωσεις ειναι ιδιωτικες και οπως τα παιρνουν χοντρα απο τους γονεις ετσι οφειλουν να πληρωνουν και τους υπαλληλους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samaritan

Νεοφερμένος

Ο Samaritan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Η λέξη προγραμματιστής είναι λάθος έννοια για μένα, προτιμώ computer engineer, much better now. Θα ήθελα πολύ να γίνω αρχιτέκτονας ή οικονομολόγος, που με ενδιαφέρουν κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
Εγώ θέλω αεροσυνοδός! Από μικρός ήταν το όνειρο μου :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top