Η γνώμη σας για τη Φιλοσοφία

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
μας το ειπε η φιλοσοφου αυτο.μονιμως ενα μπιρι μπιρι ακουω,καθολου διαλογος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
να την προσέχετε τη φιλοσοφία, γιατί ο πλάτων και ο αριστοτέλης είναι και στην ύλη των αρχαίων ελληνικών της θεωρητικής της γ' λυκείου!

επιπλέον, έχει και ενδιαφέρον ως μάθημα, κατ'εμέ τουλάχιστον!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PENELOPE

Νεοφερμένος

Η PENELOPE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ενταξει για το βιβλιο δεν θελω να μιλησω..Ειναι απλως για πεταμα κατα τ γνωμη μου γιατι δεν καταλαβαινω τιποτα...:(
Παλι καλα που ο καθηγητης μας ειναι υπεροχος..Τα εξηγει ωραια και μας δινει φωτοτυπιες απο καθε μαθημα με σημειωσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
παρόλου που το μάθημα ειναι δυσκατανόητο, ο καθηγητης μας ειναι πολυ καλος και σε καθε μαθημα μας λεει να υπογραμιζουμε το πιο κυρια σημεια και μας δινει και ερωτησεις. Ετσι τα μαθαινεις ευκολοτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
παρόλου που το μάθημα ειναι δυσκατανόητο, ο καθηγητης μας ειναι πολυ καλος και σε καθε μαθημα μας λεει να υπογραμιζουμε το πιο κυρια σημεια και μας δινει και ερωτησεις. Ετσι τα μαθαινεις ευκολοτερα.
δυσνοητο εννοεις:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
πες το και ετσι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
ή ακατανοητο.:P

ρε παιδια τι μαλακιες λεει για παραλληλες,επαλλασουσες,καθολιες και δε συμμαζεται εννοιες?που στα κομματια θα μου χρειαστουν αυτα στη ζωη μου????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
ή ακατανοητο.:P

ρε παιδια τι μαλακιες λεει για παραλληλες,επαλλασουσες,καθολιες και δε συμμαζεται εννοιες?που στα κομματια θα μου χρειαστουν αυτα στη ζωη μου????

Καλα και που 'σαι ακομα. :D

Απο τη Φιλοσοφια περυσι παντως,θυμαμαι μονο οι αποψεις του Ντεκαρτ μου ειχαν αρεσει. =/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagr97

Νεοφερμένος

Ο panagr97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Το πιο αγαπημένο μου μάθημα σε όλο το Λύκειο.Το αγαπώ αυτό το μάθημα,βέβαια να ξέρετε πως αν πραγματικά κάποιος θέλει να ασχοληθεί ορθώς με αυτό το μάθημα πρέπει να του κόβει γενικώς(απαιτεί πολλά πράγματα οξύνοια,ευχέρεια στην εκμάθηση θεωριών- ιδεολογιών,ακρίβεια-σαφήνεια στις διατυπώσεις,μαθηματική σκέψη,κριτική ικανότητα και υψηλό επίπεδο του λόγου),γενικά είναι από τα λίγα μαθήματα τα οποία καλλιεργούν πολύπλευρα την ανθρώπινη προσωπικότητα (και ειδικότερα όσον αφορά την πνευματική-διανοητική οντότητα του ανθρώπου..).Εγώ το διάβαζα σε επίπεδο Πανελλαδικών μαθημάτων(τόσο πολύ το αγαπούσα) και είχα μία καθηγήτρια πραγματικά ανοιχτή εγκυκλοπαίδεια-φοβερό μυαλό...Δεν ξέρω εμένα μου αρέσει πάρα πολύ και καλό θα ήταν ιδίως οι θεωρητικοί να αρχίζουν να ασχολούνται με την ουσία του μαθήματος και γενικότερα να οικειοποιούνται με την φύση αυτού του μαθήματος,διότι πιστέψτε με δεν μπορείς να παπαγαλίζεις με τίποτα όλα τα αναλυτικά-ερμηνευτικά σχόλια πάνω στον φιλοσοφικό λόγο των αρχαίων της κατεύθυνσης της Γ΄Λυκείου,είναι σπουδαία βοηθητική προετοιμασία, η Φιλοσοφία Κατεύθυνσης...:D :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λοιπόν

Νεοφερμένος

Η λοιπόν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Το λατρεύω αυτό το μάθημα, 'όπως και τον καθηγητή!
Αυτό που μου κάνει εντυπωση είναι ότι τα περισσότερα παιδιά δε γράφουν καλά.
Εγώ πάντως έχω πάει πολύ καλά στα διαγωνίσματα: (90/100, 98/100,93/100,100/100)!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Το λατρεύω αυτό το μάθημα, 'όπως και τον καθηγητή!
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι τα περισσότερα παιδιά δε γράφουν καλά.
Εγώ πάντως έχω πάει πολύ καλά στα διαγωνίσματα: (90/100, 98/100,93/100,100/100)!!!
Είναι τέλειο, το μάθημα! Αν εξαιρέσουμε πως το βιβλίο είναι λίγο κάπως γραμμένο, είναι ωραίο σαν μάθημα. Όμως η καθηγήτρια που έχουμε ετοιμάζει από πριν κάποια κείμενα βασισμένα στο βιβλίο, ώστε να μας είναι κατανοητά και να μην ξεφεύγουμε από την ύλη και μας τα υπαγορεύει.
Αν δεν προσέχεις ή δεν σε ενδιαφέρει τόσο φυσικό είναι να μην γράφεις καλά ή αν το επέλεξες έτσι για να το επιλέξεις χωρίς να το αγαπάς.
Πότε γράψατε 4 διαγωνίσματα καλέ;;;:eek:
Εμείς ένα διαγώνισμα και ένα τεστ έχουμε γράψει.:|
(100/100 και 90/100 αντίστοιχα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νεφέλη πολλοί τα τεστ τα λένε "διαγωνίσματα". :P

Οn: Τρομερό μάθημα! Ειδικά αν έχεις και καλό/ή καθηγητή/τρια... Αναμφισβήτητα από τα αγαπημένα μου! :happy: :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Νεφέλη πολλοί τα τεστ τα λένε "διαγωνίσματα". :P

Οn: Τρομερό μάθημα! Ειδικά αν έχεις και καλό/ή καθηγητή/τρια... Αναμφισβήτητα από τα αγαπημένα μου! :happy: :inlove:
Εγώ τα ξεχωρίζω. :| Ρώτησα για να το επιβεβαιώσω κυρίως.:P

Το καλύτερο μάθημα, συμφωνώ! Μακάρι να είχαμε ξεκινήσει νωρίτερα να προλαβαίναμε παραπάνω κεφάλαια.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ τα ξεχωρίζω. :| Ρώτησα για να το επιβεβαιώσω κυρίως.:P

Το καλύτερο μάθημα, συμφωνώ! Μακάρι να είχαμε ξεκινήσει νωρίτερα να προλαβαίναμε παραπάνω κεφάλαια.:(

Καλά κάνεις και τα ξεχωρίζεις! :D Και εγώ μία από τα ίδια... :redface:

Βασικά αυτό το μάθημα θα έπρεπε να ήταν γενικής παιδείας. Δε βρίσκω τον λόγο να γίνεται μόνο στην θεωρητική κατεύθυνση. :P Λες και μόνο οι "θεωρητικοί" μπορούν να συζητήσουν και να σχολιάσουν φιλοσοφικές έννοιες. :upside: Ας μην ξεχνάμε άλλωστε ότι οι μεγάλοι φιλόσοφοι της αρχαίας Ελλάδας (και όχι μόνο) ήταν συγχρόνως και μεγάλοι μαθηματικοί. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Παιδιά, άσχετο λίγο, αυτό στην β' είναι μάθημα κατεύθυνσης (υποχρεωτικό) ή είναι στα επιλογής?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Παιδιά, άσχετο λίγο, αυτό στην β' είναι μάθημα κατεύθυνσης (υποχρεωτικό) ή είναι στα επιλογής?

Κατεύθυνσης και μόνο στην θεωρητική. Υπάρχει δίκαιο και φιλοσοφία ως επιλογές. Έτσι όμως όπως σας έχουν κάνει τα μαθήματα δεν ξέρω πλέον τι ισχύει για να σου πω ακριβώς.:P

Ωστόσο, γι' αυτό που λες Ναταλία θα συμφωνήσω. Αλλά τι να κάνουμε δεν τους περίσσευε κανένα άλλο μάθημα να το βάλουν στην ύλη να βασανίζουν την θεωρητική!:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Ας γράψω κι εγώ.. Πιστεύω πως θα έπρεπε να διδάσκεται ως μάθημα γενικής παιδείας και από την Α' Λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top