Η γνώμη σας για τα greeklish

Ποια είναι η γνώμη σας για τα greeklish;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 307)
  • Είμαι υπέρ

    Ψήφοι: 36 11.7%
  • Είμαι κατά

    Ψήφοι: 216 70.4%
  • Δε με ενδιαφέρει

    Ψήφοι: 55 17.9%

nitsa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 389 μηνύματα.
ειναι βολικα στον υπολογιστη. απο κει κ περα γραφω κανονικα χωρις ορθογραφικα λαθη, δε με επηρεαζει καθολου αυτο.....:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Εγώ είμαι φανατικά κατά των greeklish και πιστεύω ότι καταστρέφουν την γλώσσα μας. Μπορεί να ακούγεται δραματικό, αλλά το να αντικαταστούμε το ελληνικό αλφάβητο με το λατινικό με την δικαιολογία ότι μιλάμε με τους φίλους μας στο msn και όχι μόνο το θεωρώ γελοίο. Όπου και να κοιτάξεις σε κοινωνικές ιστοσελίδες βλέπεις τα greeklish που είναι και δυσανάγνωστα και άσχημα. Ακόμα με ενοχλούν κάποιες ιντερνετικές συντομογραφίες όπως τεσπα κτλ.
(δεν μου αρέσει καθόλου όταν κάποιος στο msn μου γράφει hi, ti kaneis?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Το τεσπα δεν εχει να κανει με τα greeklish, ειναι κλασσικη λεξη στην αργκο των νεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω τόσο μεγάλο πρόβλημα όταν βλέπω greeklish. Σπάνια τα χρησιμοποιώ, αλλά όταν χρησιμοποιώ τηρώ τους κανόνες των λατινικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Η πλάκα είναι που στο msn και στα μηνύματα στο κινητό γράφω ελληνικά και μου λένε ''δεν καταλαβαίνω τι γράφεις''.
Βασικά λένε ''dn.ktlvnW.tι.grAfC''.
Γιατί εγώ καταλαβαίνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Κατά.

Είναι τελείως αντιαισθητικά και υποβαθμίζουν τη γλώσσα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex F-17

Νεοφερμένος

Ο Alex F-17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ερυθρές (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Έχω ακούσει για αλλαγές στην ελληνική γλώσσα παρόμοιες με την αλλαγή από πολυτονικό σε μονοτονικό σύστημα. Αν πράγματι ισχύουν , τότε σε λίγα χρόνια καποια γράμματα θα διαγραφούν από το αλφάβητο μας , τα οποία είναι πια άχρηστα:ω σε ο , η σε ι κτλ . Και η επόμενη κίνηση θα είναι η επίσημη αναγνώριση των greeklish(δλδ τα ελληνικά σε λατινικούς χαρακτήρες....) , κάτι που έγινε πριν από λιγα χρόνια στην Κροατία-Σλοβενία-Βοσνία(από κυριλλικα) αλλά σε λίγους μήνες και στην Σερβία, και όπως συνέβη τον 20ο αιώνα στα Τούρκικα από αραβικη γραφή αλλά και στα αλβανικά.

Τουλάχιστον θα μιλάμε ελληνικά...........(ελπίζω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Κι εγώ κατά...Γιατί δηλαδή να γράφουμε με λατινικούς χαρακτήρες, ενώ μπορούμε και με ελληνικούς;;Το θεωρώ χαζομάρα. Είμαι νομίζω από τα λίγα άτομα στην παρέα μου που γράφω στο msn και στο facebook με ελληνικούς χαρακτήρες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerin0ula

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Όπως είπε και ο Κίσσινγκερ για να καταστρέψεις τον Έλληνα πρέπει να τον χτυπήσεις στη γλώσσα στη θρησκεία και στην οικογένεια!Όπως όλοι βλέπουμε τα καταφέρνουν καλά!
Και με την χρήση των greeklish τους βοηθάμε!
Εγώ προσωπικά ΔΕΝ τα χρησιμοποιώ ούτε καν στο μσν που είθισται από τους περισσότερους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Ποιους βοηθάμε? Ποιος θέλει να χτυπήσει τους Έλληνες? Ποιος? Κάτι χάνω στο όλο ποστ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
υπέρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Η πλάκα είναι που στο msn και στα μηνύματα στο κινητό γράφω ελληνικά και μου λένε ''δεν καταλαβαίνω τι γράφεις''.
Βασικά λένε ''dn.ktlvnW.tι.grAfC''.
Γιατί εγώ καταλαβαίνω.

To άλλο επικό που άκουσα σε ένα φόρουμ είναι το εξής: Σας το δίνω ακριβώς όπως το είπε.

Τι να πεις τώρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Όπως είπε και ο Κίσσινγκερ για να καταστρέψεις τον Έλληνα πρέπει να τον χτυπήσεις στη γλώσσα στη θρησκεία και στην οικογένεια!Όπως όλοι βλέπουμε τα καταφέρνουν καλά!
Και με την χρήση των greeklish τους βοηθάμε!
Εγώ προσωπικά ΔΕΝ τα χρησιμοποιώ ούτε καν στο μσν που είθισται από τους περισσότερους!

Χιοστηκαμε τι λεει ο Κισσινγκερ, αυτα ειναι μονο για να προκαλουν ξενοφοβια σε αυτους που πειθονται. Δεν ειναι μονο στην Ελλαδα που αλλαζουμε με τετοιο τροπο τη γλωσσα στο ιντερνετ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lorinser

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο lorinser αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
Όπως είπε και ο Κίσσινγκερ για να καταστρέψεις τον Έλληνα πρέπει να τον χτυπήσεις στη γλώσσα στη θρησκεία και στην οικογένεια!Όπως όλοι βλέπουμε τα καταφέρνουν καλά!
Και με την χρήση των greeklish τους βοηθάμε!
Εγώ προσωπικά ΔΕΝ τα χρησιμοποιώ ούτε καν στο μσν που είθισται από τους περισσότερους!
πολυ καλα κανεις ειναι απαισιοτατα . :jumpy::jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emile

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Emile αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Τα greeklish είναι χρήσιμα άμα ξέρετε καλά αγγλικά και σας αρέσουν και τα χρησιμοποιείτε πολύ. :)

Ψήφος: Υπέρ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheClash

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 375 μηνύματα.
Τι σχέση έχουν τα αγγλικά με τα greeklish;Τα greeklish καταστρέφουν τόσο τα Ελληνικά όσο και τα Αγγλικά.Και που είναι χρήσιμα;Εγώ είμαι της άποψης,αν δεν θέλεις να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες,να γράφεις στα Αγγλικά.Κανονικά αγγλικά.Όχι αυτό το χάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^IoaNNa^

Νεοφερμένος

Η Ioanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
οκ δεν λέω είμαι υπέρ ως ένα σημείο όμως:) δεν λέω βολεύουν να μίλας με τους φίλους σου στα chat,msn και fb δλδ γράφεις πιο γρήγορα και δεν χρειάτεται ούτε τόνοι ούτε ορθογραφίες κτλ.:xalara: αλλά ως εκεί!:( όταν είναι να γράψεις ένα μεγάλο κείμενο ή εργασιές και τέτοια δείχνει λίγο χάλι:xixi:τι λίγο δλδ έλεος γίνετε! γι αυτό νομίζω πως πρέπει να συνηθίσουμε και να χρεισιμοποιούμε σιγά σιγά όσο μπορούμε και λιγα ελληνικά ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ!!!:P:boom:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Τι σχέση έχουν τα αγγλικά με τα greeklish;Τα greeklish καταστρέφουν τόσο τα Ελληνικά όσο και τα Αγγλικά.Και που είναι χρήσιμα;Εγώ είμαι της άποψης,αν δεν θέλεις να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες,να γράφεις στα Αγγλικά.Κανονικά αγγλικά.Όχι αυτό το χάλι.
That's right.

Άλλο τα Ελληνικά, και άλλο τα Αγγλικά.

Τα greeklish είναι μια... ιδιαίτερη περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lenoOz

Νεοφερμένος

Η Lena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Δεν με ενοχλουν ιδιαιτερα...Μπορω να διαβασω κειμενα greeklish και με βολευει κιολας να γραφω ετσι σε chat κοκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Κατά..Έχουμε αγνοήσει παντελώς την γλώσσα μας και χρησιμοποιούμε τα λεγόμενα greeklish..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top