Η γνώμη σας για τα greeklish

Ποια είναι η γνώμη σας για τα greeklish;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 307)
  • Είμαι υπέρ

    Ψήφοι: 36 11.7%
  • Είμαι κατά

    Ψήφοι: 216 70.4%
  • Δε με ενδιαφέρει

    Ψήφοι: 55 17.9%

jim mag

Νεοφερμένος

Ο kost@kos!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
παλι καλα που ειπαρχουν και ελληνικα forum μ αυτα εχουμε χασει πλεον τις ελληνικες ριζες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
παλι καλα που ειπαρχουν και ελληνικα forum μ αυτα εχουμε χασει πλεον τις ελληνικες ριζες!!!

Υπερβολές. Αν ειναι να χανονται οι ελληνικες ριζες εξαιτιας αυτου ειμαστε αξιοι της μοιρας μας... ελεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά,απ'όσο έχω δει,γράφω πιο γρήγορα( παρ'ότι γράφω με ελληνικούς χαρακτήρες και φυσικά με τόνους-αναρωτιέμαι,οι Γάλλοι στο msn και λοιπά,γράφουν με ελληνικούς χαρακτήρες;Ή μήπως γράφουν κανονικά,αλλά χωρίς τους τόνους;Τίποτα απο τα δυο.Γράφουν κανονικά Γαλλικά,με τόνους και λοιπά.Αλλά εδώ είναι μόδα,ε; )απο ένα παιδί που γράφει με greeklish,αυτό το έχω παρατηρήσει είναι η αλήθεια.

Όσον αφορά τους Γάλλους στην ηλικία μας, κατακρεουργούν τη γλώσσα τους στο msn όσο κι εμείς τη δική μας.

Késkésé αντί qu' est-ce que c' est, bcp αντί beaucoup, koi de 9 αντί quoi de neuf...
Μη νομίζεις ότι είναι ελληνικό φαινόμενο δηλαδή. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
χαχαχαχαχαχαχαχα!!!!έσκασα στο γέλιο μ αυτά που διάβασα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MLG rose GR

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εντλαξει τα greeklish ίσως είναι κάπως πιο γρήγορα..αλλά τώρα και να χάσεις 5 δευτερολέπτα δεν παθαίνεις και κάτι...ίσως για κάποιους να είναι δύσκολο να πατήσουν το Alt + Shift ή ίσως απλά βαριούνται πάντως δεν βοηθάει και πολύ...η άποψη μου είναι..να γίνει κάτι σε πολλά sites όπως και αυτο και να μην επιτρέπονται τα greeklish(τα οποιά είναι χρήσιμα μόνο σε μηνύματα σε κινητό για να μην πληρώνεις 2 μηνύματα για 1 λέξη..
(Κάτι άκυρο: είμαι καινούριος σε αυτό το site και πιστεύω οτι θα γνωρίσω πολύ κόσμο...σας εύχομαι καλή συνέχεια,καλό χειμώνα και καλό...κουράγειο για την αρχή του σχολείου,σχολής ή οτιδήποτε...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Πιστεύω ότι αποτελούν κίνδυνο για την σωστή χρησιμοποίηση της γλώσσας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
αν και ψηφισα υπερ επειδη πρεπει να τα γραφω, δεν πλ ενδιαφερει αυτο το θεμα γραφω και με greeklish και με ελληνικα!αυτο που μου την σπαει ειναι να γραφει ο αλλοσ μισα ελληνικα μισα greeklish

συμφωνω και με τον pavlitos
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexander

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
To Grapse.gr μπορεί να σας φανεί χρήσιμο αν δεν έχετε δικαιώματα να αλλάξετε τις ρυθμίσεις του υπολογιστή σας ή απλά δεν ξέρετε πως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Κατά βεβαίως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

d3m1$94

Νεοφερμένος

Ο Ντεμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Εγω παλια τα χρησιμοποιουσα αλλα τελευταια εχω στραφει στα ελληνικα χωρις τονους γιατι με βολευει στο γραψιμο και θεωρω σωστη την αποφαση του ischool να μη χρησιμοποιουν οι χρηστες του, greeklish
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikola Tesla

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
υπερ ρε παιδια τωρα οτι εγινε εγινε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MLG rose GR

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εγώ γράφω ελάχιστά greeklish,τα χρησημοποιώ μόνο όταν μιλάω στο μσν με κάποιον έλληνα και κάποιον άγγλο
και βιάζομαι και δεν προλαβαίνω να πατήσω ALT+Shift και άμα γράψω το εγώ το γράφω ego και όχι egw γιατί το W δεν διαβάζεται όπως το Ωμέγα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Κατα οσο δεν παει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Εγώ συνήθως γράφω ελληνικά. Και στο μσν και στα φόρουμς και στα μηνύματα. Τις λίγες φορές που θα χρησιμοποιήσω τα γρίκλις είναι επειδή βιάζομαι να σηκωθώ από το πισί γι αυτό και δεν αλλάζω τα αγγλικά σε ελληνικά. Αν θέλω να γράψω γρήγορα απλά δε θα βάζω τόνους(αν βιάζομαι πολύ). Αλλιώς ελληνικά. Όπως είπαν και σε προηγούμενες σελίδες, πολλά παιδιά τα χρησιμοποιούν(τα γρικλις) για πιο γρήγορα. Πώς γίνεται αυτό απο τη στιγμή που βάζουν C(κεφαλαίο κιόλας) αντί για s, τελείες μεταξύ των λέξεων και αριθμούς αντί για σύμφωνα; Ναι το έχω συναντήσει και αυτό. Και όταν τους ρωτάω γιατί γράφεις γρίκλις μου απαντάνε: Για πιο γρήγορα. Για τον ίδιο λόγο που γράφω γρίκλις κάποιες φορές, γράφω και τα αγγλικά ονόματα με ελληνικούς χαρακτήρες.(π.χ. πισί αντί για pc, γιου τιουμπ αντί για You tube, γούγλης αντί για Google και πάει λέγοντας). Επίσης όπως είδα και κάπου εδώ(σε θυμάμαι σελίδα) τα παιδιά χρησιμοποιούν από το δημοτικό τα γρίκλις. Το χω παρατηρήσει αυτό και είναι αλήθεια. Ο μόνος τρόπος για να εμποδίσω τον αδερφό μου να υιουθετήσει(όπως και να γράφεται) αυτή τη λογική γραψίματος είναι να τον βάζω αν γράφει ελληνικά. Το ερώτημα είναι πού. Τον αφήνω να μιλάει με γνωστούς μου που τον ξέρουν απο το μσν. Αργεί απίστευτα αλλά δεν τον χαλάει γιατί του δίνεται η ευκαιρία να χρησιμοποιήσει το μσν που τόσο του αρέσει. Έτσι μαθαίνει να γράφει ελληνικά με τόνους, ορθογραφημένα όσο ξέρει(άσε που εξασκείται κιόλας).
Και τέλος στα μηνύματα πα΄ντα ελληνικά και ας κάνουμε και κανένα ορθογραφικό λάθος. Πάντα αποδεκτό. Οι μόνες περιπτώσεις που θα συμπτήξω λέξεις ειναι όταν το μήνυμα είναι μεγάλο και χρεώνεται δύο μηνύματα ενώ περισεύουν δυο λεξούλες. Ε εκεί το απαιτεί η περίσταση!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
Το κακό είναι ότι άμα γράφεις με greeklish μετά κάνεις ορθογραφικά λάθη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Εγώ συνήθως γράφω ελληνικά. Και στο μσν και στα φόρουμς και στα μηνύματα. Τις λίγες φορές που θα χρησιμοποιήσω τα γρίκλις είναι επειδή βιάζομαι να σηκωθώ από το πισί γι αυτό και δεν αλλάζω τα αγγλικά σε ελληνικά. Αν θέλω να γράψω γρήγορα απλά δε θα βάζω τόνους(αν βιάζομαι πολύ). Αλλιώς ελληνικά. Όπως είπαν και σε προηγούμενες σελίδες, πολλά παιδιά τα χρησιμοποιούν(τα γρικλις) για πιο γρήγορα. Πώς γίνεται αυτό απο τη στιγμή που βάζουν C(κεφαλαίο κιόλας) αντί για s, τελείες μεταξύ των λέξεων και αριθμούς αντί για σύμφωνα; Ναι το έχω συναντήσει και αυτό. Και όταν τους ρωτάω γιατί γράφεις γρίκλις μου απαντάνε: Για πιο γρήγορα. Για τον ίδιο λόγο που γράφω γρίκλις κάποιες φορές, γράφω και τα αγγλικά ονόματα με ελληνικούς χαρακτήρες.(π.χ. πισί αντί για pc, γιου τιουμπ αντί για You tube, γούγλης αντί για Google και πάει λέγοντας). Επίσης όπως είδα και κάπου εδώ(σε θυμάμαι σελίδα) τα παιδιά χρησιμοποιούν από το δημοτικό τα γρίκλις. Το χω παρατηρήσει αυτό και είναι αλήθεια. Ο μόνος τρόπος για να εμποδίσω τον αδερφό μου να υιουθετήσει(όπως και να γράφεται) αυτή τη λογική γραψίματος είναι να τον βάζω αν γράφει ελληνικά. Το ερώτημα είναι πού. Τον αφήνω να μιλάει με γνωστούς μου που τον ξέρουν απο το μσν. Αργεί απίστευτα αλλά δεν τον χαλάει γιατί του δίνεται η ευκαιρία να χρησιμοποιήσει το μσν που τόσο του αρέσει. Έτσι μαθαίνει να γράφει ελληνικά με τόνους, ορθογραφημένα όσο ξέρει(άσε που εξασκείται κιόλας).
Και τέλος στα μηνύματα πα΄ντα ελληνικά και ας κάνουμε και κανένα ορθογραφικό λάθος. Πάντα αποδεκτό. Οι μόνες περιπτώσεις που θα συμπτήξω λέξεις ειναι όταν το μήνυμα είναι μεγάλο και χρεώνεται δύο μηνύματα ενώ περισεύουν δυο λεξούλες. Ε εκεί το απαιτεί η περίσταση!:D

Αυτοι που γραφουν γρηγορα με γκρικλις δεν βαζουν τελιτσες, φατσουλινια και λοιπα ντρεντιστικα:P
Απλα κοβουν λιγο τις λεξεις.
Π.χ το ''τι κανεις''μπορει να γραφτει και ετσι''t.KnC???^^ κτλ.''αλλα μπορει και ετσι'' Τ kaneis''
E ενταξει υπαρχουν διαφορες απο γκρικλις με γκρικλις. Οπως και κατι αλλα τελειως για γελια.
ειναι κουραστικο για τα ματια αλλα οσο αναφορα την ταχυτητα ειναι θεμα συνηθειας. Εγω παντως τα αντιπαθω τρομερα. Γραφω σχεδον παντα με ελληνικα και εκνευριζομαι οταν μου απαντανε με λατινικους χαρακτηρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efthymios1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 250 μηνύματα.
Αυτοι που γραφουν γρηγορα με γκρικλις δεν βαζουν τελιτσες, φατσουλινια και λοιπα ντρεντιστικα:P
Απλα κοβουν λιγο τις λεξεις.
Π.χ το ''τι κανεις''μπορει να γραφτει και ετσι''t.KnC???^^ κτλ.''αλλα μπορει και ετσι'' Τ kaneis''
E ενταξει υπαρχουν διαφορες απο γκρικλις με γκρικλις. Οπως και κατι αλλα τελειως για γελια.
ειναι κουραστικο για τα ματια αλλα οσο αναφορα την ταχυτητα ειναι θεμα συνηθειας. Εγω παντως τα αντιπαθω τρομερα. Γραφω σχεδον παντα με ελληνικα και εκνευριζομαι οταν μου απαντανε με λατινικους χαρακτηρες.
+φωνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Αυτοι που γραφουν γρηγορα με γκρικλις δεν βαζουν τελιτσες, φατσουλινια και λοιπα ντρεντιστικα:P
Απλα κοβουν λιγο τις λεξεις.
Π.χ το ''τι κανεις''μπορει να γραφτει και ετσι''t.KnC???^^ κτλ.''αλλα μπορει και ετσι'' Τ kaneis''
E ενταξει υπαρχουν διαφορες απο γκρικλις με γκρικλις. Οπως και κατι αλλα τελειως για γελια.
ειναι κουραστικο για τα ματια αλλα οσο αναφορα την ταχυτητα ειναι θεμα συνηθειας. Εγω παντως τα αντιπαθω τρομερα. Γραφω σχεδον παντα με ελληνικα και εκνευριζομαι οταν μου απαντανε με λατινικους χαρακτηρες.
+φωνω

Ειδικά κάποια κορίτσια. Πχ από το μσν μου :

T Knc pic00ni m00. Ila riiiiii κτλπ.. εντελώς σπαστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Υπάρχει ήδη θέμα για τα Greeklish.
Πάντως και εγώ παρατηρώ σε μένα, κάποια τραγικά ορθογραφικά λάθη που μου <<ξεφεύγουν>>, συντμήσεις στο <<και>> ενώ χρησιμοποιώ κατα κόρον το <<τέσπα>> στον προφορικό μου λόγο.

Πάντως, φταίνε και λίγο θα σύγχρονα λειτουργικά που δεν έχουν ένα εύκολο τρόπο αλλαγής γλώσσας (ειδικά το alt_shift που έχουν τα windows απο default είναι τραγικό και αρκετά επίπονο) και γραφής της. Θα πρεπε να υπάρχει κάτι σε στυλ T9, ωστε τουλάχιστον να διαβάζουμε τις λέξεις σωστά.

Τέσπα το λέει και η μάνα μου, κούλαρε, πολλοί το χρησιμοποιούν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DEMI 1789

Νεοφερμένος

Η DEMI 1789 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Θεωρώ ότι η γραφή της ελληνικής γλώσσας με τον ανωτέρω τρόπο είναι απαράδεκτη και λυπάμαι τους νεοέλληνες οι οποίοι τείνουν στην υιοθέτησή της....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top