Η απάτη με το "άγιο" φως

Τελετή Αγίου φωτός (θαύμα ή απάτη) ;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 443)
  • Θαύμα

  • Απάτη

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το εθνικό στοιχείο και συνάμα το θρησκευτικό είναι βαθειά ριζωμένα στην συνείδηση του μέσου Έλληνα και δεν πρόκειται να αλλάξουν any time soon. Το Ελληνικό κράτος ιδρύθηκε πάνω στο τρίπτυχο πατρίς θρησκεία οικογένεια και αυτό αντανακλάται και στις στενές σχέσεις κράτους εκκλησίας, που πηγάζουν από τις στενές σχέσεις εκκλησίας και λαού στην Ελλάδα. Η εκκλησία δεν είναι το μείζον πρόβλημα της Ελλάδας πλέον καθώς η δύναμή της είναι μικρή. Πιο πιθανόν το βρίσκω το κράτος να απορροφήσει εντελώς την εκκλησία (με ότι φαγοπότι αυτό σημαίνει για τους πολιτικούς αν περιέλθει στα χέρια τος η εκκλησιαστική περιουσία) παρά να αποχωριστεί τελείως η εκκλησία από το κράτος. Σε μια δήλωση που είχα ακούσει από τον αρχιεπίσκοπο έλεγε πως η εκκλησία θέλει να διαχωριστεί αλλά δεν την αφήνει ο κρατικός μηχανισμός. Το πόσο αληθεύει αυτή η δήλωση πάντως δεν το γνωρίζω.

Να και ένα λινκ που βρήκα όσον αφορά την εκκλησιαστική περιουσία και φορολόγηση
https://oodegr.co/oode/koinwnia/oikonomika/ekkl_periousia_forologia_1.htm
Συνοπτικά λέει πως τα 200 χρόνια ζωής του Ελληνικού κράτους έχουν γίνει τεράστιες αρπαγές δίχως αποζημίωση εκκλησιαστικής περιουσίας. Η πληρωμή δε των παπάδων αλλά και όλα τα άλλα όπως η ιστορία με το άγιο φως πληρώνονται από το δημόσιο λόγω αυτού χρέους. Σε περίπτωση δηλαδή διαχωρισμού κράτους εκκλησίας το κράτος θα έπρεπε να καταβάλει τεράστιες αποζημιώσεις στην εκκλησία, γι'αυτό και το κράτος δεν θέλει το διαχωρισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ας αφήσουμε λοιπόν τους άθεους, τους άθρησκους, τους αιρετικούς, τους ειδωλολάτρες, τους αντίχριστους, τους κομμουνιστές, τους σατανιστές κλπ να λένε και ας δούμε τι γράφει για το θέμα ο νυν Μέγας Πρωτοπρεσβυτέρος (και διδάκτωρ θεολογίας) του Οικουμενικού Πατριαρχείου κ. Γεώργιος Τσέτσης. (ΠΗΓΗ)

«Υπάρχει, αιώνες τώρα, διάχυτη η πεποίθηση στον ευσεβή μεν, αλλά θεολογικά και λειτουργικά απαίδευτο ορθόδοξο πιστό, που ψάχνει για "θαύματα" προκειμένου να πληρώσει το πνευματικό του κενό, ότι κατά την τελετή της αφής το άγιον φως κατέρχεται θαυματουργικά "ουρανόθεν" για να ανάψει την λαμπάδα του πατριάρχου. [...] Η ευχή την οποία αναπέμπει ο πατριάρχης προ της αφής μέσα στο «ιερό κουβούκλιο» είναι σαφέστατη και δεν επιδέχεται καμιά παρερμηνεία. Ο πατριάρχης δεν προσεύχεται για την διενέργεια θαύματος.
Απλώς «αναμιμνήσκεται» της θυσίας και της τριημέρου αναστάσεως του Χριστού και απευθυνόμενος σ' Αυτόν λέγει: «εκ του επί τούτον τον φωτοφόρον σου Τάφον εκκαιομένου φωτός ευλαβώς λαμβάνοντες, διαδιδόαμεν τοις πιστεύουσιν εις σε το αληθινόν φως, και δεόμεθά σου όπως αναδείξης αυτό αγιασμού δώρον...».
Πράγμα το οποίο σημαίνει ότι ο πατριάρχης ανάβει την λαμπάδα του από την ακοίμητη κανδήλα που βρίσκεται πάνω στον πανάγιο τάφο. [...] Το μυστήριο όμως που καλλιεργήθηκε γύρω από το τελετουργικό της αφής του αγίου φωτός και οι λαϊκές περί αυτού αντιλήψεις στις μέρες μας συνετέλεσαν στην οικειοποίηση και εκμετάλλευση από εξωεκκλησιαστικούς κύκλους της άκρως συμβολικής και κατανυκτικής αυτής λειτουργικής πράξεως της εκκλησίας μας.
Ο λόγος τώρα για την διαπόμπευση του αγίου φωτός με την οργανωμένη αεροπορική μεταφορά του στον ελλαδικό χώρο, συνοδεία κυβερνητικών παραγόντων, τιμητικών αγημάτων, ευζώνων και προσκόπων (και φυσικά τηλεοπτικών συνεργείων!), προκειμένου όπως ο νεοέλληνας γιορτάσει "αυθεντικό ελληνικό Πάσχα". Ωσάν οι πρόγονοί μας να μη γιόρταζαν Ανάστασιν Χριστού προτού εφευρεθεί το αεροπλάνο!»


.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
To Πάσχα σε λίγες ώρες πλησιάζει και οι περισσότεροι από μας θα πάνε εκκλησία για να ζήσουμε την Ανάσταση του Κυρίου για μία ακόμη χρονιά. Αυτό το Πάσχα καλό είναι να παρακολουθήσουμε ολόκληρη την Θεία Λειτουργία και όχι να φύγουμε οταν ο ιερέας πει Χριστός Ανέστη στις 12μ.μ. και να πάμε στο σπίτι να φάμε μαγειρίτσα. Αυτό είναι χειρότερο από το να μην πηγαίνουμε καθόλου γιατί δηλώνει αδιαφορία και ασέβεια.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κοίτα εμένα η γιαγιά μου φτιάχνει θεϊκή μαγειρίτσα, οπότε θα ήταν βλασφημία να μην πάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Το ιδιο με τον ξεχασμένο οποτε αμαρτία να μην παω να την φάω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Κοίτα εμένα η γιαγιά μου φτιάχνει θεϊκή μαγειρίτσα, οπότε θα ήταν βλασφημία να μην πάω.

Το ιδιο με τον ξεχασμένο οποτε αμαρτία να μην παω να την φάω

Μπροτείτε να πάτε την φάτε μετα την Θεία Λειτουργία όπως εγώ .


Είναι καλύτερο να μην πηγαίνετε καθόλου εκκλησία από αυτό το πράγμα γιατί το να μην πηγαίνεις δηλώνεις ότι απλά δε πιστεύεις (δεν είναι απαραίτητα κακό) ενώ όταν πηγαίνεις δηλώνεις Χριστιανος Ορθόδοξος πηγαίνεις 5 λεπτά εκκλησία κοροδιεύοντας ουσιαστικά τον Θεό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Μπροτείτε να πάτε την φάτε μετα την Θεία Λειτουργία όπως εγώ .


Είναι καλύτερο να μην πηγαίνετε καθόλου εκκλησία από αυτό το πράγμα γιατί το να μην πηγαίνεις δηλώνεις ότι απλά δε πιστεύεις (δεν είναι απαραίτητα κακό) ενώ όταν πηγαίνεις δηλώνεις Χριστιανος Ορθόδοξος πηγαίνεις 5 λεπτά εκκλησία κοροδιεύοντας ουσιαστικά τον Θεό.

Δλδ οταν πηγε ο τσιπρας και η παπαρηγα σε εκκλησια π δεν εχουν βαφτίσει ουτε τα παιδια τους ηταν χριστιανοί τι ακούμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δλδ οταν πηγε ο τσιπρας και η παπαρηγα σε εκκλησια π δεν εχουν βαφτίσει ουτε τα παιδια τους ηταν χριστιανοί τι ακούμε

Ο Τσίπρας και η Παπαρήγα έχουν δηλώσει άθεοι (ή άθρησκοι) και το δηλώνουν και είναι σεβαστό αυτό οι λόγοι που πάνε εκκλησία είναι για να σεβαστούν τον θεσμό της εκκλησίας όχι το Θείο. Δεν έχει κανένα νόημα πνευματικό για αυτούς να πάνε εκκλησία το κάνουν είτε για την ψήφο ήταν για σεβασμό στο θεσμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπροτείτε να πάτε την φάτε μετα την Θεία Λειτουργία όπως εγώ .


Είναι καλύτερο να μην πηγαίνετε καθόλου εκκλησία από αυτό το πράγμα γιατί το να μην πηγαίνεις δηλώνεις ότι απλά δε πιστεύεις (δεν είναι απαραίτητα κακό) ενώ όταν πηγαίνεις δηλώνεις Χριστιανος Ορθόδοξος πηγαίνεις 5 λεπτά εκκλησία κοροδιεύοντας ουσιαστικά τον Θεό.

Εγώ είμαι άθεος, πηγαίνω απλά γιατί είναι έθιμο και γιατί μου αρέσει το event. To μύνημά σου όμως ανοίγει ένα ωραίο τόπικ. Όποιος δηλαδή δεν πηγαίνει στην εκκλησία ή δεν κάθεται στην ανάσταση δεν είναι σωστός χριστιανός? Εγώ νόμιζα πως η ουσία του χριστιανισμού είναι να τηρείς το λόγο, δηλαδή να αγαπάς τον πλησίον. Αντίθετα αυτό που πρεσβεύεις εσύ είναι ο φαρισαϊσμός. Ο μεγάλος σταυρός για το φαίνεσθαι. Τι έγινε στο μην κρίνεις για να μην κριθείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εγώ είμαι άθεος, πηγαίνω απλά γιατί είναι έθιμο και γιατί μου αρέσει το event. To μύνημά σου όμως ανοίγει ένα ωραίο τόπικ. Όποιος δηλαδή δεν πηγαίνει στην εκκλησία ή δεν κάθεται στην ανάσταση δεν είναι σωστός χρηστιανός?

Σεβαστό το να είσαι άθεος και να πηγαίνεις γιατί είναι έθιμο. Είναι λογικό με τις αποψείς που έχουνε οι άρχοντες της εκκλησίας να έχει απομακρυνθεί το σύνολο σχεδόν της νεολαίας από τον Θεό.

Αυτός που δε πάει εκκλησία δεν είναι καλός Ορθόδοξος Χριστιανός μπορεί να είναι καλός Χριστιανός γιατί το να είσαι καλός Χριστιανός είναι διαφορετικό από το να πηγαίνεις στην Θεία Λειτουργία απλά να ακολουθεί τα μηνύματα που είπες και εσύ.

:hmm:
Η σημερινη νεολαία δε μπορεί να κάτσει ως τις 2πμ στην εκκλησία να τιμήσει το Χριστό και σχεδόν κάθε Σάββατο ξενυχτά στα Club. :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σεβαστό το να είσαι άθεος και να πηγαίνεις γιατί είναι έθιμο.

Αυτός που δε πάει εκκλησία δεν είναι καλός Ορθόδοξος Χριστιανός μπορεί να είναι καλός Χριστιανός γιατί το να είσαι καλός Χριστιανός είναι διαφορετικό από το να πηγαίνεις στην Θεία Λειτουργία απλά να ακολουθεί τα μηνύματα που είπες και εσύ.

:hmm:
Η σημερινη νεολαία δε μπορεί να κάτσει ως τις 2πμ στην εκκλησία να τιμήσει το Χριστό και σχεδόν κάθε Σάββατο ξενυχτά στα Club. :eek:

Αν καθόταν δηλαδή μέχρι τη μία στην ανάσταση θα τιμούσε το Χριστό ασχέτως αν κάθε Σάββατο ήταν στα club?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αν καθόταν δηλαδή μέχρι τη μία στην ανάσταση θα τιμούσε το Χριστό ασχέτως αν κάθε Σάββατο ήταν στα club?

Είναι διαφορετικό το ένα από το άλλο. Τα club δεν είναι κάτι το σατανικό είναι ένας τρόπος διασκέδασης. :P είναι μερικά τραγούδια σατανικά αλλά anyway. Απλά δικαιολογίας νυστάζω, έχω να φάω κοκ δε πιάνουν στο να μην πηγαίνεις εκκλησία είναι σεβαστό να λες όμως ότι δε πιστεύεις σε Θεό ή είσαι άθρησκος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Είναι διαφορετικό το ένα από το άλλο. Τα club δεν είναι κάτι το σατανικό είναι ένας τρόπος διασκέδασης. :P Απλά δικαιολογίας νυστάζω, έχω να φάω κοκ δε πιάνουν στο να μην πηγαίνεις εκκλησία.

Ναι αν σκεφτείς οτι εχω δει παπαδακια π ρίχνουν ποιο παλια καντήλια και απο γήπεδο θα τρέξω Συγουρα
Και αυτο με τις αμαρτίες π εχετε διαβολικός χοροί και κακή μουσικη (ειμαι απο Κίν σε λιγο καιρό θα ας δείξω τη φωτο) ποια ειναι η κακη μουσικη και ποιοι οι διαβολικοι χώροι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι διαφορετικό το ένα από το άλλο. Τα club δεν είναι κάτι το σατανικό είναι ένας τρόπος διασκέδασης. :P Απλά δικαιολογίας νυστάζω, έχω να φάω κοκ δε πιάνουν στο να μην πηγαίνεις εκκλησία.

Ναι αλλά και πάλι δεν μπορείς να κρίνεις κάποιος ως μη σωστό χριστιανό απλά και μόνο επειδή δεν πηγαίνει μέχρι το τέλος στην ανάσταση, διότι ο ίδιος ο Χριστός είπε το μην κρίνεις για να μην κριθείς. Ουσιαστικά λοιπόν το να κρίνεις κάποιος κάνει εσένα μη σωστό χριστιανό. οπότε η κρίση σου χάνει λόγω ακεραιότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ναι αν σκεφτείς οτι εχω δει παπαδακια π ρίχνουν ποιο παλια καντήλια και απο γήπεδο θα τρέξω Συγουρα
Και αυτο με τις αμαρτίες π εχετε διαβολικός χοροί και κακή μουσικη (ειμαι απο Κίν σε λιγο καιρό θα ας δείξω τη φωτο) ποια ειναι η κακη μουσικη και ποιοι οι διαβολικοι χώροι

Τα παπαδάκια δεν είναι επιλογή τους που είναι πααπαδάκια έχουν αναγκαστεί έμμεσα ή άμεσα από τους γονείς τους. Συνεπως μπορεί ένα παπαδάκι να είναι και άθρησκο και να εκληδωθεί αργότερα αυτό.

Ναι αλλά και πάλι δεν μπορείς να κρίνεις κάποιος ως μη σωστό χριστιανό απλά και μόνο επειδή δεν πηγαίνει μέχρι το τέλος στην ανάσταση, διότι ο ίδιος ο Χριστός είπε το μην κρίνεις για να μην κριθείς. Ουσιαστικά λοιπόν το να κρίνεις κάποιος κάνει εσένα μη σωστό χριστιανό. οπότε η κρίση σου χάνει λόγω ακεραιότητας.
Θεωρώ ότι οι υπερβολικά φανατικοί Χριστιανοί είναι χειρότεροι από τους άθεους οπότε συμφωνώ με τα λόγΙα του Χριστού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα παπαδάκια δεν είναι επιλογή τους που είναι πααπαδάκια έχουν αναγκαστεί έμμεσα ή άμεσα από τους γονείς τους. Συνεπως μπορεί ένα παπαδάκι να είναι και άθρησκο και να εκληδωθεί αργότερα αυτό.


Θεωρώ ότι οι υπερβολικά φανατικοί Χριστιανοί είναι χειρότεροι από τους άθεους οπότε συμφωνώ με τα λόγΙα του Χριστού.

Το ίδιο δεν μπορεί να ισχυριστεί και αυτός που φεύγει στις 12 για μαγειρίτσα για σένα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Το ίδιο δεν μπορεί να ισχυριστεί και αυτός που φεύγει στις 12 για μαγειρίτσα για σένα?
\:hmm::P:/::(:)
ναι

εγώ κάθομαι σε όλη την Θεία Λειτουργία γιατί μου αρέσει η Βυζαντινή Μουσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Τα παπαδάκια δεν είναι επιλογή τους που είναι πααπαδάκια έχουν αναγκαστεί έμμεσα ή άμεσα από τους γονείς τους. Συνεπως μπορεί ένα παπαδάκι να είναι και άθρησκο και να εκληδωθεί αργότερα αυτό.


Θεωρώ ότι οι υπερβολικά φανατικοί Χριστιανοί είναι χειρότεροι από τους άθεους οπότε συμφωνώ με τα λόγΙα του Χριστού.

Ναι εδω οι δικοί μας πολυ π δεν ήθελαν να πανε πείραν και άλλους τηλέφωνα να πανε και αυτοί παπαδακια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ναι εδω οι δικοί μας πολυ π δεν ήθελαν να πανε πείραν και άλλους τηλέφωνα να πανε και αυτοί παπαδακια

Εκεί στα κατηχητικά τα παιδιά οργανώνονται σε κοινωνίες και περνάνε καλά , κάνουν φίλους κοκ . Αλλά κατά κάποιο τρόπο έχουν υποστεί πλύση εγκεφάλου μεγαλώνοντας τα παιδιά αυτά μπορεί να γίνουν οι μεγαλύτεροι άθρησκοι και από τους εκ γενετής άθρησκους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top