Η απάτη με το "άγιο" φως

Τελετή Αγίου φωτός (θαύμα ή απάτη) ;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 443)
  • Θαύμα

  • Απάτη

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Ούτε οι μεν ούτε οι δε έχουν αποδείξεις σχετικά με το αγιο φως οπότε ποιό είναι το πρόβλημα σας, η ύπαρξη μια ανώτερης δύναμης;
Ο καθένας έχει τα πιστεύω του και δεν μπορείς να τον κατακρίνεις γι'αυτό.
Απ'την άλλη ομως ο θεματοθέτης συμπεριλαμβάνει στον τίτλο την λέξη απάτη οπότε έμμεσα αρχίζει έναν "πόλεμο" οπότε είναι εξ'αρχής φάουλ σε ένα σοβαρό κατα τ'άλλα θέμα όπως είναι η θρησκεία.
Όπως επίσης και η ύπαρξη εισαγωγικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karv2

Νεοφερμένος

Η Sandra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Ούτε οι μεν ούτε οι δε έχουν αποδείξεις σχετικά με το αγιο φως οπότε ποιό είναι το πρόβλημα σας, η ύπαρξη μια ανώτερης δύναμης;
Ο καθένας έχει τα πιστεύω του και δεν μπορείς να τον κατακρίνεις γι'αυτό.
Απ'την άλλη ομως ο θεματοθέτης συμπεριλαμβάνει στον τίτλο την λέξη απάτη οπότε έμμεσα αρχίζει έναν "πόλεμο" οπότε είναι εξ'αρχής φάουλ σε ένα σοβαρό κατα τ'άλλα θέμα όπως είναι η θρησκεία.
Όπως επίσης και η ύπαρξη εισαγωγικών.

Συμφωνώ απόλυτα. :) Φαίνεται ο κόσμος άλλη δουλειά δεν έχει να κάνει απ'το να δημιουργεί λίγο τζέρτζελο. Οπότε τι να σας πω παιδιά δεν έχει νόημα να το συνεχίσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Εδώ, συζητάτε για το "Αγιο Φώς"!!!

Κάποιοι, κόπτονται να υποβαθμίσουν την σημασία του γεγονότος.
Ετσι, δίχως κανένα ενδοιασμό, λένε ότι μπορούν.
Αυτά που λένε, είναι ανάλογα της γνώσης τους.
Δεν υπάρχει καλύτερη απάντηση απο την: "Πάτερ, άφεσ αυτοίς, ού γαρ οίδασι τι ποιούσιν"

Ναι, ο όχλος που πίεσε τον Πιλάτο, "δεν ήξερε τί έπραττε" και αυτό αποδείχθηκε περίτρανα ως σήμερα.

Εσείς που δίχως να έχετε χειροπιαστές αποδείξεις "περι εξαπάτησης", γιατί δεν κουράζετε λίγο το μυαλουδάκι σας και παίρνετε τέτοια βιαστική θέση;

Υ.Γ. πάντα υπάρχει χώρος για όλους όσοι επιθυμούν να αποδείξουν για την Ορθόδοξη Θρησκεία τα αντίθετα απο αυτά που μας διδάσκει.
Προσπαθήστε και μη δείχνετε οτι είστε παιδιά δίχως σκέψη και σοβαρότητα.

Προσπαθήστε γιατι δεν είναι μόνο το "Αγιο Φώς" που υπάρχει στην Ορθόδοξη Πίστη.
Είναι και ο "Αγιασμός", είναι και η "Θεία Κοινωνία", είναι το "Βάπτισμα"...
Μη σας κουράσω άλλο.

Είναι όλα όσα μαρτυρούν οι Αγιοι Πατέρες της εκκλησίας μας για τον πεπτωκό άνθρωπο.

Είναι όλες οι ασκήσεις που η Ορθοδοξία προτρέπει να ακολουθήσει ο Χριστιανός.


Ως τελικό συμπέρασμα, έχω να σας πω το εξής.

«όσοι δεν θέλετε να πιστέψετε στο Αγιο Φώς, αν επιθυμείτε να σας πάρω στα σοβαρά, ανεβάστε το επίπεδο της συζήτησης, δίχως να βρίζετε κανέναν».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Νομίζω ότι έχω κάθε δικαίωμα να πω την άποψη μου καθώς αισθάνομαι ότι θίγομαι από την όλη ιστορία. Πρώτον γιατί με θεωρούν βλάκα και μου λανσάρουν τέτοια παραμύθια και δεύτερον γιατί σε καιρό οικονομικής κρίσης πετιούνται τόσα λεφτά γαυτά. Μου φαίνεται αστειο να τα θεωρείς "ένα από τα σημαντικότερα γεγονότα της Χριστιανοσύνης" :P
(Υ.Γ. αν οι διαχειριστές πιστεύουν ότι το θέμα μου δεν έχει θέση στο φόρουμ, δεν έχω αντίρρηση να το διαγράψουν)
Το δικαίωμα να θέτεις υπο συζήτηση τις απόψεις σου, είναι κατανοητό και σεβαστό.
Αλλά, το να αποκαλείς απάτη και μετά να θες να συζητήσουμε, αυτό είναι ανήκουστο δίχως τις απαραίτητες αδιάσειστες αποδείξεις.
Μόνο τρόπους που κάποιος μπορεί να ανάψει με χημικά και τίποτ' άλλο δεν μας λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Εσείς που πιστεύετε οτι είναι «απάτη», πως αιτιολογείτε την άποψή σας; Έχετε δει με τα ίδια σας τα μάτια τον παπά να βγάζει αναπτήρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Εσείς που πιστεύετε οτι είναι «απάτη», πως αιτιολογείτε την άποψή σας; Έχετε δει με τα ίδια σας τα μάτια τον παπά να βγάζει αναπτήρα;
:confused: ποιος μίλησε για αναπτήρα?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν παρακολούθησα την συζήτησή σας, θέλω όμως να βάλω και μια άλλη παράμετρο που δεν νομίζω να έχει ειπωθεί. Εκτός από το ότι υπάρχουν πολλοί τρόποι να κάνεις ένα κερί να ανάψει και που έχουν αναφερθεί, ακόμη κι αν ήταν πράγματι ''άγιο'' το φως αυτό, αποκλείεται να παρέμενε για πολύ. Όσοι γνωρίζουν χημεία θα ξέρουν πως η φλόγα που βλέπουμε δεν είναι ποτέ η ίδια! Συνεχώς παράγεται νέα φλόγα λόγω της καύσης, άρα αν υπήρχε άγιο φως θα χανόταν αμέσως! Το ότι μας μεταφέρουν και καλά το άγιο φως αντιβαίνει σε βασικούς νόμους της Φύσης!

Αυτά... σέβομαι απολύτως τον Χριστιανισμό, αλλά η εμμονή σε τέτοια παραμύθια περισσότερο διώχνει πιστούς, παρά ελκύει νέους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Δεν παρακολούθησα την συζήτησή σας, θέλω όμως να βάλω και μια άλλη παράμετρο που δεν νομίζω να έχει ειπωθεί. Εκτός από το ότι υπάρχουν πολλοί τρόποι να κάνεις ένα κερί να ανάψει και που έχουν αναφερθεί, ακόμη κι αν ήταν πράγματι ''άγιο'' το φως αυτό, αποκλείεται να παρέμενε για πολύ. Όσοι γνωρίζουν χημεία θα ξέρουν πως η φλόγα που βλέπουμε δεν είναι ποτέ η ίδια! Συνεχώς παράγεται νέα φλόγα λόγω της καύσης, άρα αν υπήρχε άγιο φως θα χανόταν αμέσως! Το ότι μας μεταφέρουν και καλά το άγιο φως αντιβαίνει σε βασικούς νόμους της Φύσης!

Αυτά... σέβομαι απολύτως τον Χριστιανισμό, αλλά η εμμονή σε τέτοια παραμύθια περισσότερο διώχνει πιστούς, παρά ελκύει νέους.
Αν είναι πράγματι άγιο φως γιατί πρέπει να συμβαδίζει με το φυσιολογικό που αναφέρεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Ενημέρωση.
Το νήμα ξεκλειδώθηκε. Παρακαλώ να μείνετε εντός θέματος. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
:hmm:Διάβασα στις ειδήσεις ότι και φέτος θα παιχθεί ξανά η ταχυδακτυλουργική παράσταση του "αγίου" φωτός. Στα Ιεροσόλυμα ο πατριάρχης θα μπει στο καμαράκι και τσαφ θα ανάψει μαγικά η λαμπάδα του. Στη συνέχεια το "άγιο" φως θα μεταφερθεί με αεροπλάνο στην Ελλάδα και θα γίνει υποδοχή με τιμές αρχηγού κράτους!!!
:crazy: Σέβομαι την πίστη του καθενός αλλά δεν μπορώ να δεχθώ να με θεωρούν τόσο βλάκα να πιστεύω τέτοια παραμυθάκια. Όλη η ιστορία είναι μια τεράστια απάτη. Όλοι το ξέρουν και το καταλαβαίνουν αλλά κάνουν την πάπια για να μη θιγεί τάχα η χριστιανική πίστη? Δηλαδή τι πίστη είναι αυτή που στηρίζεται σε απάτες και ψευτομαγείες? Πολύ εύκολα έχει αποδειχθεί με τη χημεία ότι ο καθένας μπορεί να κάνει ένα τέτοιο "θαύμα". Γιατί δεχόμαστε να μας δουλεύουν έτσι χοντρά?

Χριστός Ανέστη φίλοι μου.

Αν είναι να πώ κάτι, αυτό θέλω να έχει πραότητα. Θέλω επίσης να μην αφήνει καμιά μορφή επίθεσης, ούτε και εμπάθειας.

Αγιο Φώς!

Αλήθεια εκτός απο την απόρριψη που κάνει ο φίλος μας Δίας,
θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε κάποια άλλη λέξη;
Μου έρχεται στο μυαλό μου μια λέξη.
Υπέρβαση...
Υπέρβαση σε τί όμως;
Υπέρβαση στο ποσοστό των αντιληπτικών ικανοτήτων μας.
Βλέπουμε.
Αλλά κατα πόσο τα βλέπουμε όλα;
Εκτός απο τις παθήσεις στα μάτια μας, είμαστε σε θέση να δούμε την ύλη;
Κάπου είχα δει ένα πείραμα που έδειχνε το ηλεκτρόνιο που περνούσε απο μια σχισμή, να αφήνει περισσότερα της μιας δέσμης ίχνη.

Παρ' όλ' αυτά, εδώ παρατηρώ την απόρριψη "ελαφράν την καρδία".

Αλλά, πού αλλού έχουμε παρ' όμοια με το Αγιο Φώς εμφάνιση;

Στην καιόμενη βάτο.
Με τον Μωϋσή που αφού έβγαλε τα σανδάλια του, μπόρεσε να πλησιάσει.

Υ.Γ. για να μπορέσουμε να συζητήσουμε και να εμβαθύνουμε, γιατι δεν βλέπω κάποιον λόγο ουσίας στην διαφωνία και μόνο αν επικεντρώσουμε την σκέψη μας, οφείλουμε να ενδυθούμε "πραότητα", απλότητα, στις σκέψεις και τα γραφόμενα μας.
Τότε θα έχουμε κάνει ένα μεγάλο βήμα σε ένα άλλο μεγάλο θέμα, που λέγεται "αγάπη".
Αγάπη απέναντι στους άλλους, αλλά και στον εαυτό μας.
Στον εαυτό μας που του χρωστάμε την πνευματική του Ανάσταση.
Του οφείλουμε την απαλλαγή απο εμπάθειες όπως είναι η οργή, η θλίψη.

Δε βλέπω κάτι ποιο απλό να σας πω για την δια μέσω του Αγίου Φωτός, παρουσία Του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
https://www.youtube.com/watch?v=D9Y5VptJNMg Για τους δυσπιστους. Μια προσωπικη εμπειρια του π.Αντωνιου, ψυχιατρου στη θσσαλονικη. Ακομη κι ενας επιστημονας παραδεχεται το ΑΓΙΟ ΦΩΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
https://www.youtube.com/watch?v=D9Y5VptJNMg Για τους δυσπιστους. Μια προσωπικη εμπειρια του π.Αντωνιου, ψυχιατρου στη θσσαλονικη. Ακομη κι ενας επιστημονας παραδεχεται το ΑΓΙΟ ΦΩΣ
Και επειδή ένας επιστήμονας πιστεύει στο άγιο φως πρέπει να πιστέψουμε όλοι. Καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Και επειδή ένας επιστήμονας πιστεύει στο άγιο φως πρέπει να πιστέψουμε όλοι. Καλό.
ειναι ενας απο τους πολλους που το πιστευουν. Αυτο πρεπει να εμβαλει σε σκεψεις οσους το αμφισβητουν με επιστημονιστικα σοφισματα και τερτιπια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
ειναι ενας απο τους πολλους που το πιστευουν. Αυτο πρεπει να εμβαλει σε σκεψεις οσους το αμφισβητουν με επιστημονιστικα σοφισματα και τερτιπια
Με την ίδια λογική υπάρχουν άλλο τόσοι επιστήμονες που δεν πιστεύουν. Και το αν θα πιστέψεις στο άγιο φως ή όχι έχει να κάνει με το αν πιστεύεις στον θεό. Αν είσαι χριστιανός θα πιστέψεις αν όχι θα έχεις την άποψη ότι το άγιο φως είναι απάτη. Και οι δύο γνώμες δέκτες αλλά μη βάζεις μπροστά τον χ,ψ επιστήμονα για να μας πείσεις ότι το άγιο φως υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Με την ίδια λογική υπάρχουν άλλο τόσοι επιστήμονες που δεν πιστεύουν. Και το αν θα πιστέψεις στο άγιο φως ή όχι έχει να κάνει με το αν πιστεύεις στον θεό. Αν είσαι χριστιανός θα πιστέψεις αν όχι θα έχεις την άποψη ότι το άγιο φως είναι απάτη. Και οι δύο γνώμες δέκτες αλλά μη βάζεις μπροστά τον χ,ψ επιστήμονα για να μας πείσεις ότι το άγιο φως υπάρχει.
στον βαζω για να σου δειξω οτι και μορφωμενοι ανθρωποι πιστευουν σε Αυτο και οχι μονο οι αμορφωτοι και οι γιαγιαδες, οπως ισως πιστευεις. Και για να πιστευει αυτος παει να πει οτι ειναι αληθεια και οχι απατη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
στον βαζω για να σου δειξω οτι και μορφωμενοι ανθρωποι πιστευουν σε Αυτο και οχι μονο οι αμορφωτοι και οι γιαγιαδες, οπως ισως πιστευεις. Και για να πιστευει αυτος παει να πει οτι ειναι αληθεια και οχι απατη
Δεν είχα την εντύπωση ότι μόνο οι γιαγιάδες πιστεύουν στο θεό, λολ στον ίδιο κόσμο ζω και εγώ. Και πάλι όμως αυτός o επιστήμονας πιστεύει ε και τι έγινε; Υπάρχουν μορφωμένοι άνθρωποι που δεν πιστεύουν. Γιατί να μη συμφωνήσω με τη δεύτερη κατηγορία ανθρώπων;

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η πίστη στην ύπαρξη θεού (και στη συγκεκριμένη συζήτηση του αγίου φωτός) είναι προσωπικό θέμα του καθενός. Εγώ αν δεν πιστεύω δεν θα με αλλάξει τη γνώμη ένας άνθρωπος που πιστεύει (είτε είναι μορφωμένος είτε όχι) όπως και εσένα αν πιστεύεις δεν θα σε πείσει για το αντίθετο κάνεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Δεν είχα την εντύπωση ότι μόνο οι γιαγιάδες πιστεύουν στο θεό, λολ στον ίδιο κόσμο ζω και εγώ. Και πάλι όμως αυτός o επιστήμονας πιστεύει ε και τι έγινε; Υπάρχουν μορφωμένοι άνθρωποι που δεν πιστεύουν. Γιατί να μη συμφωνήσω με τη δεύτερη κατηγορία ανθρώπων;

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η πίστη στην ύπαρξη θεού (και στη συγκεκριμένη συζήτηση του αγίου φωτός) είναι προσωπικό θέμα του καθενός. Εγώ αν δεν πιστεύω δεν θα με αλλάξει τη γνώμη ένας άνθρωπος που πιστεύει (είτε είναι μορφωμένος είτε όχι) όπως και εσένα αν πιστεύεις δεν θα σε πείσει για το αντίθετο κάνεις :)
εδω δεν μιλαμε για πιστη σε υπαρξη υπερβατικου οντος αλλα σε ψηλαφητο θαυμα που γινεται αντιληπτο απο τις ανθρωπινες αισθησεις, αλλα δεν μπορει να εξηγηθει επιστημονικως, εξ ου και θαυμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
εδω δεν μιλαμε για πιστη σε υπαρξη υπερβατικου οντος αλλα σε ψηλαφητο θαυμα που γινεται αντιληπτο απο τις ανθρωπινες αισθησεις, αλλα δεν μπορει να εξηγηθει επιστημονικως, εξ ου και θαυμα
Να χωρίς να πιστεύεις στον θεό πως θα πιστεύεις στο άγιο φως; :worry:

Και για το αν μπορεί να εξηγηθεί το είπαν αρκετές φορές παραπάνω πως είναι δυνατόν τα δημιουργηθεί φλόγα έτσι άρα μπορείς να καταλάβεις γιατί για κάποιους δεν αποτελεί θαύμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
εδω δεν μιλαμε για πιστη σε υπαρξη υπερβατικου οντος αλλα σε ψηλαφητο θαυμα που γινεται αντιληπτο απο τις ανθρωπινες αισθησεις, αλλα δεν μπορει να εξηγηθει επιστημονικως, εξ ου και θαυμα
έχει ειπωθεί πάνω από 15 φορές ο τρόπος, αλλά που να το καταλάβεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
έχει ειπωθεί πάνω από 15 φορές ο τρόπος, αλλά που να το καταλάβεις..
δεν ειναι μονο η αναφλεξη, αλλα και οι λαμψεις που φαινονται στοναο μεσα και η ακαϊα του φωτος τα πρωτα λεεπτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top