Η απάτη με το "άγιο" φως

Τελετή Αγίου φωτός (θαύμα ή απάτη) ;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 443)
  • Θαύμα

  • Απάτη

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Mάθετε πρώτα να σέβεστε τα πιστεύω και τις αξίες κάποιων ανθρώπων που τυγχάνει να είναι και η πλειοψηφία και ίσως τότε μπορέσουμε να συζητήσουμε.

Φίλος σόρρυ, αλλά το παρακάτω δείχνει ότι ούτε εσύ σέβεσαι τις αξίες κάποιων ανθρώπων. Το αν είναι πλειοψηφία ή όχι, λίγη σημασία έχει.

Αν δεν σου αρέσει άλλαξε πατρίδα, έτσι είμαστε οι Ελληνες φανατισμένοι Χριστιανο-Ταλιμπάν. Γουστάρουμε νηστεία-εκκλησιασμό μέχρι τελικής πτώσεως, εξομολόγηση και στο τέλος τρώμε το ΑΡΝΙ και το ευχαριστιόμαστε. Αυτά είναι τα ήθη και τα έθιμά μας, γιατί έτσι μας αρέσει. Ποτέ δεν θα αλλάξουν αυτά στην Ελλάδα δεν πα να χτυπιέστε εσείς οι ελάχιστοι. Εμείς περνάμε καλά και γουστάρουμε αυτές τις μέρες, ζούμε την κάθε στιγμή. Εσείς δεν την παλεύετε γιατί όλες οι μέρες σας φαίνονται ίδιες!


αφού ο χριστιανισμός είναι η ε8νική 8ρησκεία, δηλαδή αυτή στην οποία η πλειοψηφία της χώρας πιστεύει , είναι φυσιολογικό να δίνονται χρήματα για αυτό .

Δεν υπάρχει εθνική ή επίσημη θρησκεία. Μπορεί να είναι πίστη της πλειοψηφίας αλλά αυτό δε λέει κάτι. Εφόσον η θρησκεία πρέπει να είναι εντελώς χωριστή από το κράτος, ας πληρώνει η εκκλησία για τη μεταφορά, και το ίδιο κράτος να μην αποθέτει καμμία τιμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
συμφωνώ με τον alchiemist
και όσον αφορά τις οικονομικές δαπάνες που γίνονται για την μεταφορά του φωτός...αφού ο χριστιανισμός είναι η ε8νική 8ρησκεία, δηλαδή αυτή στην οποία η πλειοψηφία της χώρας πιστεύει , είναι φυσιολογικό να δίνονται χρήματα για αυτό . Αν ρωτήσεις το λαό , οι περισσότεροι 8α σου πουν ότι συμφωνούν με αυτή την κίνηση..το 8έμα φίλε μου είναι να μη <<χάνονται>>
αλλού τα εθνικά χρήματα και όχι μόνο τα μικροπόσα που σπαταλώνται για αυτή τη μεταφορά μια φορά το χρόνο .:/:
από αλλΟΎ μας κλέβουν και άλλες είναι οι αιτίες που ουσιαστικά ΠΤΩΧΕΥΣΑΜΕ!

και κατά τη γνώμη σου, είναι σωστό να δίνουν, μέσω της φορολογίας, λεφτά στην εκκλησία αυτοί που δεν πιστεύουν ή που δεν θέλουν να έχουν δεσμούς με την εκκλησία για τους γνωστούς λόγους?
σώνει και καλά, πρέπει ΌΛΟΙ να πληρώνουν τις μ**** της εκκλησίας.

όπως είπαν και άλλοι, πρέπει να γίνει διαχωρισμός κράτους-εκκλησίας και να μην υπάρχει φορολογία υπερ της εκκλησίας. όποιος θέλει, ας κάνει δωρεά. οι υπόλοιποι έχουν κάθε δικαίωμα να κρατήσουν τα λεφτά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
όλα αυτά δεν είναι λιγάκιιιιιι άκυρα;;:D:D
για το άγιο φως τελικά, που καταλήξαμε ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
και όσον αφορά τις οικονομικές δαπάνες που γίνονται για την μεταφορά του φωτός...αφού ο χριστιανισμός είναι η ε8νική 8ρησκεία, δηλαδή αυτή στην οποία η πλειοψηφία της χώρας πιστεύει , είναι φυσιολογικό να δίνονται χρήματα για αυτό....
Όχι, δεν είναι καθόλου φυσιολογικό το κράτος με οποιοδήποτε τρόπο να συμμετέχει σε τέτοιες εκδηλώσεις. Είναι εντελώς παραφύση. Και δεν είναι ο χριστιανισμός "εθνική θρησκεία", είναι απλά (όπως και κάποιος φίλος έγραψε) επικρατούσα θρησκεία. Και σε άλλες χώρες υπάρχει επικρατούσα θρησκεία, όμως πολύ σωστά το εκεί κράτος δεν ανακατεύεται σε τέτοια θέματα. Κάποτε πρέπει στην Ελλάδα να συζητηθεί σοβαρά ο χωρισμός της εκκλησίας από το κράτος.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Ειλικρινά σε μια χώρα τόσο πολιπολιτισμική όσο η Ελλάδα , η οποία φιλιξενεί μουσουλμάνους , χριστιανούς μωαμε8ανούς κα. , είναι απαράδεκτο να 8εωρούμε τους αλλό8ρησκους ηλί8ιους ανεξάρτητα από το αν συμφωνούμε με τα πιστεύω τους ή όχι . Η 8ρησκευτική ανεξάρτησια , ανεξι8ρησκεία, που είναι απαραίτητη σε ένα δημοκρατικό κράτος αυτή την έννοια έχει.
Ας χαλαρώσουμε λοιπόν , κι ας σεβόμαστε τα λεγόμενα του συναν8ρώπου μας
ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΟΣΑ ΛΕΣ , ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΤΑ ΛΕΣ....κάποιος φιλόσοφος είπε κάτι τέτοιο!

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:
πολυπολιτισμικη χωρα η Ελλαδα; Καινουριο ανεκδοτο ειναι αυτο; Ενα τζαμι θελουν να χτισουν οι ανθρωποι και δεν τους αφηνουμε... Για τα θρησκευτικα στα σχολεια δεν θα το σχολιασω.


συμφωνώ μεν ότι ο πολιτισμός της χώρας μας συμβάδισε με την ανάπτυξη της 8ρησκείας αλλά από την άλλη πιστεύω και εγώ ότι η θρησκεία δεν πρέπει να ασκέι καμία επιρροή στον πολτισμό . Βέβαια ο χριστιανισμός όπως και κά8ε άλλη 8ρησκεία εμπεριέχει κάποιες πολύ σωστές αρχές και τις προάγει όπως την ελεημοσύνη , την ισότητα των δυο φύλων αλλά γενικότερα όλων των αν8ρώπων . Δηλαδή , αναμφισβήτητα ο χριστός για την εποχή του ήταν ένας επαναστάτης με τρομερά ρηξικέλυθες απόψεις που ακόμα και σήμερα μερικές από αυτές φαντάζουν ιδανικές ...όμως ο τρόπος με τον οποίον στην πορεία της ιστορίας επιδιώχθηκε να εφαρμοστούν τις αλλοίωσε . Ο χριστιανισμός σαν ιδέα είναι πιο κοντά στα πιστεύω μου και δεν μπορώ να φανταστώ τη ζωή μου ως π.χ. μουσουλμάνα . Πιστεύω ακράδαντα στην αν8ρώπινη δύναμη και 8έληση που είναι ανεξάρτητη από κάποιον 8εό και από τη μοίρα .
Μπορεί να τα λέω λίφο μπερδεμάνα αλλά ακόμα οι 8έσεις μου δεν είναι εντελώς αποκρυσταλλωμένες . Αυτό που 8έλω να πω είναι ότι πρέπει να κρατησόυμε τα 8ατικά και να πορευτούμε ανεξάρτητα ...τώρα αν κάποιος νιώ8ει μεγαλύτερη ασφάλεια και σιγουριά πιστεύοντας ότι υπάρχει κάτι ανώτερο ..αυτό είναι δεκτό και θεμιτό !

Σε ποια ακριβως ισοτητα των 2 φυλων αναφερεσαι; Ξεχασες οτι η αμαρτωλη ειναι η Ευα; Ξεχασες οτι δεν επιτρεπεται να παει γυναικα στο ιερο της εκκλησιας; Ξεχασες οτι δεν μπορουν οι γυναικες να γινουν ιεριες; Αν συγκρινεις την θεση της γυναικας στον χριστιανισμο με την θεση της γυναικας στον ισλαμισμο, σαφως και ειναι καλυτερη, αλλα σε γενικες γραμμες δεν υπαρχει ισοτητα των 2 φυλων στον χριστιανισμο.


συμφωνώ με τον alchiemist
και όσον αφορά τις οικονομικές δαπάνες που γίνονται για την μεταφορά του φωτός...αφού ο χριστιανισμός είναι η ε8νική 8ρησκεία, δηλαδή αυτή στην οποία η πλειοψηφία της χώρας πιστεύει , είναι φυσιολογικό να δίνονται χρήματα για αυτό . Αν ρωτήσεις το λαό , οι περισσότεροι 8α σου πουν ότι συμφωνούν με αυτή την κίνηση..το 8έμα φίλε μου είναι να μη <<χάνονται>>
αλλού τα εθνικά χρήματα και όχι μόνο τα μικροπόσα που σπαταλώνται για αυτή τη μεταφορά μια φορά το χρόνο .:/:
από αλλΟΎ μας κλέβουν και άλλες είναι οι αιτίες που ουσιαστικά ΠΤΩΧΕΥΣΑΜΕ!

Παραπανω δεν μιλησες για πολυπολιτισμικη χωρα, ανεξιθρησκεια κτλ; Γιατι πρεπει ο μουσουλμανος ή ο αθεος να πληρωνει αυτο το πανηγυρι απο την τσεπη του; Γιατι πρεπει να το υποδεχτουμε με τιμες αρχηγου κρατους; Γιατι τοσα εξοδα απο το κρατος; Γιατι δεν τα πληρωνει η εκκλησια; Τα εθνικα χρηματα ειναι για την παιδεια, την υγεια, τις συνταξεις κοκ, οχι για τετοιες ανοησιες και πραγματικα δεν βρισκω τον λογο γιατι πρεπει να το πληρωνει ο φορολογουμενος πολιτης. Ουτε βρισκω τον λογο που ενας αθεος πρεπει να πληρωνει τον μισθο του καθε παπα και μητροπολιτη. Τι θα πει δημοσιος υπαλληλος; Εμενα πως ακριβως με εξυπηρετει;

and for "god's" sake, το θ βρισκεται στο u, οχι στο 8.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Eγκώ παντως ψήφισε ότι το Άγιο Φως είναι Θαύμα :worry:
Δεν γίνεται να υπάρχουν τόσοι κοντόφθαλμοι στον κόζμο :blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
μου φαίνεται έχουμε παρανοήσει την έννοια του θαύματος. Θαύμα δεν είναι κάτι που απλά δεν μπορούμε να εξηγήσουμε. Θαύμα είναι η χρονική στιγμή κατά την οποία συμβαίνει κάποιο γεγονός. Π.χ. αν πω 'Θεέ μου στείλε έναν κεραυνό ή ένα σημάδι' και εκείνη τη στιγμή ακουστεί βροντή, οκ ξέρω για τα θετικά και τα αρνητικά φορτία. Το θαύμα βρίσκεται στο ότι αυτό έγινε ακριβώς τη στιγμή που το ζήτησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
μου φαίνεται έχουμε παρανοήσει την έννοια του θαύματος. Θαύμα δεν είναι κάτι που απλά δεν μπορούμε να εξηγήσουμε. Θαύμα είναι η χρονική στιγμή κατά την οποία συμβαίνει κάποιο γεγονός. Π.χ. αν πω 'Θεέ μου στείλε έναν κεραυνό ή ένα σημάδι' και εκείνη τη στιγμή ακουστεί βροντή, οκ ξέρω για τα θετικά και τα αρνητικά φορτία. Το θαύμα βρίσκεται στο ότι αυτό έγινε ακριβώς τη στιγμή που το ζήτησα!



Θεέ μου, στείλε έναν κεραυνό!


...

...

Θαύμ...! (ΓΚΖΖΖΖΖΙΤ-ΜΠΠΠΖΖΖΖ)


...:vava:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
[troll mode on]
Eγκώ παντως ψήφισε ότι το Άγιο Φως είναι Θαύμα :worry:
Δεν γίνεται να υπάρχουν τόσοι κοντόφθαλμοι στον κόζμο :blink:

YES, WE CAN!

[/troll mode off]


Couldn't help it.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
μου φαίνεται έχουμε παρανοήσει την έννοια του θαύματος. Θαύμα δεν είναι κάτι που απλά δεν μπορούμε να εξηγήσουμε. Θαύμα είναι η χρονική στιγμή κατά την οποία συμβαίνει κάποιο γεγονός. Π.χ. αν πω 'Θεέ μου στείλε έναν κεραυνό ή ένα σημάδι' και εκείνη τη στιγμή ακουστεί βροντή, οκ ξέρω για τα θετικά και τα αρνητικά φορτία. Το θαύμα βρίσκεται στο ότι αυτό έγινε ακριβώς τη στιγμή που το ζήτησα!

That is called a coincidence.

Sorry dude.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandros451991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Το τι βλακεία έχω διαβάσει απο χθες δε λέγεται. Για όσους χριστιανούς το παίζουν έξυπνοι, ας διαβάσουν την ιστορία του ελληνικού έθνους απο τον Κωνσταντίνο παπαρηγοπουλο, και ας έρθουν μετά να ξαναγραψουν τις παπαριες τους για τα θαύματα της θρησκείας τους. Που κάθε χρόνο ο Θεός σας κάνει θαύμα για να ανάψει τις λαμπάδες και δεν κάνει ένα θαύμα να σωθούν χιλιάδες μικρα παιδάκια σε τριτοκοσμικές χώρες που ζουν σε εξαθλιωμενες συνθήκες. Αλλα βέβαια ο Θεός σας μόνο ταχυδακτυλουργικα κόλπα με φωτιές ξέρει να κάνει.
ΥΓ. Θέλω να δω τη μ...κια θα βρει να πει πάλι ο πνευματικά καθυστερημενος. Ξέρει ποιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hiro

Νεοφερμένος

Ο Hiro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
ΥΓ. Θέλω να δω τη μ...κια θα βρει να πει πάλι ο πνευματικά καθυστερημενος. Ξέρει ποιος.

Οκ ρε συ αλλά το παρακάνεις.. Δεν είναι ανάγκη να μιλάμε έτσι. Καλό είναι να σεβόμαστε την πίστη (ή μη) των άλλων ανθρώπων. Άλλο να πειράζουμε κάποιον για κάτι που λέει/πιστεύει και άλλο να κάνουμε προσωπική επίθεση.

Όπως δε μας αρέσει να μας λένε "ΟΥΥΥ 666 είσαι άθεος ανήθικος, θα καείς στην κόλαση" ούτε στον άλλον αρέσει να του λες "είσαι καθυστερημένος" επειδή πιστεύει.

Όταν εγώ αμφισβητούσα την πίστη πιο μικρός, ήθελα να διαβάζω ισχυρά, λογικά επιχειρήματα, όπως https://whywontgodhealamputees.com/, ή παροδίες όπως του George Carlin. Με χαρακτηρισμούς προς συγκεκριμένο πρόσωπο δεν αλλάζεις γνώμη σε κανένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Αν δεν σου αρέσει άλλαξε πατρίδα, έτσι είμαστε οι Ελληνες φανατισμένοι Χριστιανο-Ταλιμπάν. Γουστάρουμε νηστεία-εκκλησιασμό μέχρι τελικής πτώσεως, εξομολόγηση και στο τέλος τρώμε το ΑΡΝΙ και το ευχαριστιόμαστε. Αυτά είναι τα ήθη και τα έθιμά μας, γιατί έτσι μας αρέσει. Ποτέ δεν θα αλλάξουν αυτά στην Ελλάδα δεν πα να χτυπιέστε εσείς οι ελάχιστοι. Εμείς περνάμε καλά και γουστάρουμε αυτές τις μέρες, ζούμε την κάθε στιγμή. Εσείς δεν την παλεύετε γιατί όλες οι μέρες σας φαίνονται ίδιες!


Καλό Πάσχα

συμφωνω 100000000000% :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hiro

Νεοφερμένος

Ο Hiro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Αν δεν σου αρέσει άλλαξε πατρίδα, έτσι είμαστε οι Ελληνες φανατισμένοι Χριστιανο-Ταλιμπάν. Γουστάρουμε νηστεία-εκκλησιασμό μέχρι τελικής πτώσεως, εξομολόγηση και στο τέλος τρώμε το ΑΡΝΙ και το ευχαριστιόμαστε. Αυτά είναι τα ήθη και τα έθιμά μας, γιατί έτσι μας αρέσει. Ποτέ δεν θα αλλάξουν αυτά στην Ελλάδα δεν πα να χτυπιέστε εσείς οι ελάχιστοι. Εμείς περνάμε καλά και γουστάρουμε αυτές τις μέρες, ζούμε την κάθε στιγμή. Εσείς δεν την παλεύετε γιατί όλες οι μέρες σας φαίνονται ίδιες!
Καλό Πάσχα

Ναιιιιι. Ζήτω ο Μεσαίωνας! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ρε γιατί κάθεστε και ασχολείστε ακόμα με αυτό το ποστ, του δίνετε αξία εκεί που δεν έχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nostradamos

Νεοφερμένος

Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Το τι βλακεία έχω διαβάσει απο χθες δε λέγεται. Για όσους χριστιανούς το παίζουν έξυπνοι, ας διαβάσουν την ιστορία του ελληνικού έθνους απο τον Κωνσταντίνο παπαρηγοπουλο, και ας έρθουν μετά να ξαναγραψουν τις παπαριες τους για τα θαύματα της θρησκείας τους. Που κάθε χρόνο ο Θεός σας κάνει θαύμα για να ανάψει τις λαμπάδες και δεν κάνει ένα θαύμα να σωθούν χιλιάδες μικρα παιδάκια σε τριτοκοσμικές χώρες που ζουν σε εξαθλιωμενες συνθήκες. Αλλα βέβαια ο Θεός σας μόνο ταχυδακτυλουργικα κόλπα με φωτιές ξέρει να κάνει.
ΥΓ. Θέλω να δω τη μ...κια θα βρει να πει πάλι ο πνευματικά καθυστερημενος. Ξέρει ποιος.

δεν εχεις το καταλληλο πνευματικο επιπεδο για να δωσεις απαντησεις ...αν σταθεις στα γιατι...δν θα καταφερεις τιποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Ρε παιδιά πάμε καλά εδώ μέσα ή έχουμε ξεφύγει; Από την μία ένας ΛΑΚΑΜΑΣ (που μας το παίζει και πολιτιμένος) που κάνει προσωπικές επιθέσεις σε ανθρώπους που τόλμησαν να πούν ότι πιστεύουν και από την άλλη η παντελής έλλειψη ειρμού των υπολοίπων.

Έχεις μήπως ακούσει τίποτα για Βατοπαίδι και για την εκκλησιαστική περιουσία; Ή μήπως θα μας πείς ότι οι αρχηγοί της εκκλησίας σου ενδιαφέρονται για τον Έλληνα και για τα προβλήματά του,την ώρα που αυτοί με την κοιλιοδουλεία και με τους θησαυρούς και με την φιλαργυρία τους θέλουν να κυβερνούν την χώρα,ενώ υπάρχουν παιδιά που πεθαίνουν της πείνας και που ζουν κάτω υπό το όριο τη φτώχειας.Και αυτοι τί κάνουν;;Τους δίνουν μια φορά το χρόνο ενα πιάτο φαί και βγαίνουν στα κεντρικά δελτία ειδήσεων και το διαφημίζυον κιόλας,ενώ δεν ξέρουν οι ίδιοι τους πόσες εκτάσεις γης και τι θησαυρούς έχουν. Το μοναδικό πράγμα που τους απασχολεί είναι να διατηρήσουν το ποίμνιό τους και να το καταληστεύουν όπως συμβαίνει τώρα εδώ και αιώνες.

Η γενίκευση είναι η αρχή του Φασισμού, δεν είναι δυνατόν να βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι τους πάντες και τα πάντα, αμφιβάλλεις ότι υπάρχουν πάρα πολλοί φωτισμένοι άνθρωποι στην Εκκλησία που κάνουν αγώνα υπέρ του Ανθρώπου; Κανείς δεν αρνήθηκε ότι υπάρχει διαφθορά και στους κόλπους της εκκλησίας σημαίνει όμως αυτό ότι πρέπει να κάνουμε εκπτώσεις ή να καταργήσουμε τα έθιμά και τις παραδόσεις μας τα οποία τα υποστηρίζει η πλειοψηφία του λαού; Τι παράλογο ισοπεδωτικό σκεπτικό είναι αυτό; Κακά τα ψέμματα η Εκκλησία και η Θρησκεία έχει παίξει σημαντικότατο ρόλο στο θέμα της επιβίωσής μας σαν οντότητα και μόνο αυτό είναι αρκετό για να εμπνέει σεβασμό. Είμαι και εγώ υπέρ στο να μπεί αυστηρότατη φορολογία στην εκκλησιαστική περιουσία και να γίνεται σοβαρός έλεγχος ώστε να εξασφαλίζεται η διαφάνεια, όμως αυτό είναι ένα άλλο θέμα που λίγη σχέση έχει με τις παραδόσεις μας καθαυτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
@alexandros123ftoukaivgainw:
Παπαρρηγόπουλος?Κακή επιλογή,ήταν ιδιαίτερα christian & proud αυτός.

αμφιβάλλεις ότι υπάρχουν πάρα πολλοί φωτισμένοι άνθρωποι στην Εκκλησία που κάνουν αγώνα υπέρ του Ανθρώπου;

Ναι,αμφιβάλλω εγώ!:)

Καλημέρα btw.Έβγαλε και ωραίο ήλιο σήμερα:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Το τι βλακεία έχω διαβάσει απο χθες δε λέγεται. Για όσους χριστιανούς το παίζουν έξυπνοι, ας διαβάσουν την ιστορία του ελληνικού έθνους απο τον Κωνσταντίνο παπαρηγοπουλο, και ας έρθουν μετά να ξαναγραψουν τις παπαριες τους για τα θαύματα της θρησκείας τους. Που κάθε χρόνο ο Θεός σας κάνει θαύμα για να ανάψει τις λαμπάδες και δεν κάνει ένα θαύμα να σωθούν χιλιάδες μικρα παιδάκια σε τριτοκοσμικές χώρες που ζουν σε εξαθλιωμενες συνθήκες. Αλλα βέβαια ο Θεός σας μόνο ταχυδακτυλουργικα κόλπα με φωτιές ξέρει να κάνει.
ΥΓ. Θέλω να δω τη μ...κια θα βρει να πει πάλι ο πνευματικά καθυστερημενος. Ξέρει ποιος.

I guess i am the retarded, huh μαλάκα?:clapup:
:spasiklas::hypno::whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Ναι,αμφιβάλλω εγώ!:)

Εγώ απλά νομίζω ότι σου αρέσει να τα μηδενίζεις όλα και να τους απαξιώνεις όλους. :)
Παρόλα αυτά, θα έχει πλάκα να ακούσω τα επιχειρήματά σου για αυτό το θέμα.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%92%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%BF%CF%82_%CE%9A%CE%B1%CE%B9%CF%83%CE%B1%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top