Η απάτη με το "άγιο" φως

Τελετή Αγίου φωτός (θαύμα ή απάτη) ;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 443)
  • Θαύμα

  • Απάτη

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χαίρομαι όταν γίνομαι αντιπαθητικός σε ανθρώπους που δίνουν περισσότερη σημασία στον τρόπο με τον οποίο λέγεται κάτι απ'ότι στην ουσία του τι έχει ειπωθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,271 μηνύματα.
Χαίρομαι όταν γίνομαι αντιπαθητικός σε ανθρώπους που δίνουν περισσότερη σημασία στον τρόπο με τον οποίο λέγεται κάτι απ'ότι στην ουσία του τι έχει ειπωθεί.

Ο σκοπος δεν αγιαζει τα μεσα...
Οταν λεω αντιπαθης δεν εννοω σε εμενα,και καταλαβα τι θες να πεις,απλα σου λεω οτι δεν ειναι ολοι το ιδιο επικοινωνιακοι οταν τους πετας μεσα στη μουρη τους πως οτι πιστευουν ειναι μπουρδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Νομίζω ότι περισσότερο ασχολούνται οι νηστεύοντες με τους μη. Πέρυσι ο (γνωστός επίσκοπος της συμμορίας της "Χ.Α.") Αμβρόσιος είχε πει για όσους φάνε κρέας τη "μεγάλη" Παρασκευή, να γίνει να γίνει το κρέας δηλητήριο και να τους τρυπήσει το στομάχι. Να γίνει πέτρα και να μην το χωνέψουν.
ΠΗΓΗ: https://www.alfavita.gr/arthron/amvr...theoi-na-ginei-dilitirio-kai-na-toys-trypisei

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,271 μηνύματα.
Νομίζω ότι περισσότερο ασχολούνται οι νηστεύοντες με τους μη. Πέρυσι ο (γνωστός επίσκοπος της συμμορίας της "Χ.Α.") Αμβρόσιος είχε πει για όσους φάνε κρέας τη "μεγάλη" Παρασκευή, να γίνει να γίνει το κρέας δηλητήριο και να τους τρυπήσει το στομάχι. Να γίνει πέτρα και να μην το χωνέψουν.
ΠΗΓΗ: https://www.alfavita.gr/arthron/amvr...theoi-na-ginei-dilitirio-kai-na-toys-trypisei


Προφανως οι καταρες ειναι τριτοκοσμικες συμπεριφορες αλλα επισης και δεν καταδικαζεται μια ολοκληρη θρησκεια στα λογια καθε τρελαμενου παπα,ετσι δεν ειναι;
Παντως ουτε εγω νηστευω,απλα επειδη δεν θελω.Δεν ειμαι σε αυτο το σταδιο της πιστης ακομα που θα αρχισω να νηστευω.Οταν αποφασισω να το κανω ομως οπως ειπα θα το κανω με τον τροπο που πρεπει και εχει νοημα,οχι τον τυπολατρικο τροπο που ακολουθουν πολλοι Χριστιανοι.Διαφορετικα ετσι καταληγεις απλα να κοιτας κρεας.jpg απο το internet και να σκεφτεσαι οτι ειναι αμαρτια.Πρεπει να βρεις τους δικους σου λογους που θα αποφασισεις να εχεις αυτοσυγκρατηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Επίσημα το πατριαρχείο Ιεροσολύμων το άγιο φως το δέχεται ως θαύμα..
Το πατριαρχείο Ιεροσολύμων δέχεται και ότι ο κόσμος δημιουργήθηκε μόλις πριν 7500 χρόνια.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.
Δηλαδή δεν μπορεί να είναι θαύμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Το πατριαρχείο Ιεροσολύμων δέχεται και ότι ο κόσμος δημιουργήθηκε μόλις πριν 7500 χρόνια.

Μην προπαγανδίζεις. Πρόκειται για μια σύμβατική χρονολογία που προσδιορίζει την αφετηρία του χρονολογικού συστήματος του Βυζαντίου.

"διά την ορθόδοξον θεολογίαν δεν έχει ιδιαιτέραν σημασίαν π.χ. η ακριβής ώρα, η
ημέρα, η ημερομηνία των κορυφαίων...γεγονότων της θείας Οικονομίας, αλλά τα γεγονότα αυτά καθ' εαυτά."
Ξεξάκης, Προλεγόμενα..., σελ. 93.

Νομίζω ότι περισσότερο ασχολούνται οι νηστεύοντες με τους μη. Πέρυσι ο (γνωστός επίσκοπος της συμμορίας της "Χ.Α.") Αμβρόσιος είχε πει για όσους φάνε κρέας τη "μεγάλη" Παρασκευή, να γίνει να γίνει το κρέας δηλητήριο και να τους τρυπήσει το στομάχι. Να γίνει πέτρα και να μην το χωνέψουν.
ΠΗΓΗ: https://www.alfavita.gr/arthron/amvr...theoi-na-ginei-dilitirio-kai-na-toys-trypisei


Ο Σεβασμιώτατος δεν μιλούσε γενικά για τους άθεους αλλά για τους άθεους που ηθελημένα κάνουν σούβλες κ.λπ. την Μεγάλη Παρασκευή κάτι που δεν κάνουν τις άλλες Παρασκευές μόνο και μόνο για να προκαλέσουν το θρησκευτικό αίσθημα των πιστών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.
Είμαι στο ischool 25 μήνες!Και κάθε φορά αυτο το site μου δίνει την εικόνα ότι μέσα του είναι τα ποιο έξυπνα μυαλά του κόσμου.Θελω να ρωτήσω τους άθεους(που έχουν το δικαίωμα να πιστεύουν ότι θέλουν) μπορούν να μου δείξουν αποδείξεις δηλαδή βίντεο που να αποδεικνύουν ότι το άγιο φως δεν υπάρχει;Μάλλον δεν το νομίζω.Και αν το πάρουμε έτσι καλά κάνουν δικαιώματα τους είναι και δεν πιστεύουν(άλλο που σε δύσκολες ακόμα και ο ποιο άθεος λέει βοηθάμε Θεέ μου)αλλα γιατί πρέπει να ακούμε τις θεωρειες συνωμοσίας που βγάζουν από το μυαλό τους μα κάθε μέρα;
Είναι πολύ εύκολο να λέμε ότι μας κατέβει στο κεφάλι για να αρέσουμε στην μάζα όμως να το κάνουμε με επιχειρήματα και με σεβασμό στα πιστεύω του άλλου.
Και αν το πάρουμε έτσι δεν σας ανάγκασε κανένας να πάτε το μεγάλο Σάββατο για να περιμένετε την ανάσταση καλά μου παιδιά άρα τα υπόλοιπα είναι λόγια κρότους και λάμψης για να προκαλέσουμε το ενδιαφέρον και να δείξουμε ότι είμαστε έξυπνοι ενώ στην πραγματικότητα είμαστε το αντίθετο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EdgyGuy1

Νεοφερμένος

Ο EdgyGuy1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εχεις βιντεο εσυ που να αποδεικνυει το αντιθετο? Καταρχας οτι βιντεο υπαρχει με θαυματα και τετοια ειναι απατη και εχει αποδειχτει απειρες φορες. Δεν μας ενδιαφερει η γνωμη σας. Υπαρχει εκπομπή η οποια λεγεται The Atheist Experience και οποιος παιρνει τηλεφωνο και λεει λογια τον ξεφτιλίζουν. Υπαρχει λογος που οι πιο πολλοι νεοι αυτες τις μερες ειναι αθεοι. Οι ανθρωποι ξυπνανε και δεν πιστεουν σε παραμυθια πια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.
Το τι είναι παραμύθι και τι όχι δεν το ξέρεις εσύ!Πολλα παιδιά που στη τάξη μου δεν πιστεύουν όταν τους συμβαίνει κάτι σοβαρό λένε Αχ Θεέ μου.Τελπς μουα αρέσει που λες ότι ξυπνάνε,ειδα ποσά ξύπνιοι είναι οι άνθρωποι στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,078 μηνύματα.
Γιατί είναι τόσο σημαντικό για έναν Χριστιανό να είναι αληθινή ή ιστορία του Αγίου Φωτός; Δεν είναι αρκετά δυνατή η πίστη σας ώστε να μη χρειάζεται θαύματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Το τι είναι παραμύθι και τι όχι δεν το ξέρεις εσύ!Πολλα παιδιά που στη τάξη μου δεν πιστεύουν όταν τους συμβαίνει κάτι σοβαρό λένε Αχ Θεέ μου.Τελπς μουα αρέσει που λες ότι ξυπνάνε,ειδα ποσά ξύπνιοι είναι οι άνθρωποι στην Ελλάδα.


Αγαπητέ Volkswagen Fan,


Τι ψάχνεις να βρείς σε ένα forum που το μεγαλύτερο ποσοστό είναι άθεοι και θα σε πούν ''βλάκα'' επειδή εσύ πιστεύεις σε κάτι ''ψέυτικο'' για αυτούς. Τι ψάχνεις να βρεις εδώ μέσα αλήθεια; Το δίκιο σου; :hmm:

Τεσπα, να ξέρεις ότι όσοι άθεοι είναι άλλοι τόσοι είναι και αυτοί που πιστεύουν και επειδή πάω πολύ συχνά στην εκκλησία βλέπω πολλούς νέους να συμμετέχουν και να εκκλησιάζονται.


Μακάρι να άνοιγε και ένα τόπικ που να αφορούσε θαύματα που μας έχουν συμβεί αλλά είμαι σίγουρη οτι και εκείνο το τόπικ μερικοί μερικοί θα το γυρνούσαν στο οτι δεν υπάρχουν θαύματα, δεν υπάρχει Θεός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,078 μηνύματα.
@Zilda δε νομίζω ότι είναι δίκαιο και ακριβές αυτό που λες. Από πού βγαίνει το συμπέρασμα ότι οι περισσότεροι στο φόρουμ αυτό είναι άθεοι; Αλλά ακόμα και έτσι να είναι, ποιο είναι το πρόβλημα; Και ποιο δίκιο ψάχνει να βρει κάποιος που πιστεύει στον χριστιανισμό αλήθεια; Έχει ανάγκη κάποιος που πιστεύει να του χτυπήσουμε την πλατούλα και να τού πούμε ότι έχει δίκιο; Δίκιο για ποιο πράγμα; Η πίστη είναι κάτι προσωπικό και δεν έχει να κάνει με τη γνώμη των άλλων πιστεύω. Αν κάποιος θέλει επιβεβαίωση για την πίστη του ίσως δεν είναι τόσο αληθινή και ισχυρή όσο πιστεύει, κατά τη γνώμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
@Zilda δε νομίζω ότι είναι δίκαιο και ακριβές αυτό που λες. Από πού βγαίνει το συμπέρασμα ότι οι περισσότεροι στο φόρουμ αυτό είναι άθεοι;


Είσαι πολλά χρόνια σε αυτό το φόρουμ όπως και εγώ, ας μην αναλύσουμε σε αυτό το τόπικ τι έχω δει εγώ και τι εσύ παρακαλώ.



Αλλά ακόμα και έτσι να είναι, ποιο είναι το πρόβλημα; Και ποιο δίκιο ψάχνει να βρει κάποιος που πιστεύει στον χριστιανισμό αλήθεια; Έχει ανάγκη κάποιος που πιστεύει να του χτυπήσουμε την πλατούλα και να τού πούμε ότι έχει δίκιο; Δίκιο για ποιο πράγμα;
Έχεις δίκιο σε αυτό. Όταν όμως ένα τόπικ ξεκινά με τίτλο '' Η απάτη με το ''Άγιο'' Φώς'' δεν είναι ήδη προπαγανδιστικό; Γιατι να συμμετέχει κανείς που πιστεύει το αντίθετο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.
Είμαι δυο χρόνια σε αυτό το φόρουμ και έχω δει πολλά.οντωσ ο τιτλος έπρεπε να είναι πιστευτε στο άγιο φως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,078 μηνύματα.
Είσαι πολλά χρόνια σε αυτό το φόρουμ όπως και εγώ, ας μην αναλύσουμε σε αυτό το τόπικ τι έχω δει εγώ και τι εσύ παρακαλώ.
Έχεις δίκιο σε αυτό. Όταν όμως ένα τόπικ ξεκινά με τίτλο '' Η απάτη με το ''Άγιο'' Φώς'' δεν είναι ήδη προπαγανδιστικό; Γιατι να συμμετέχει κανείς που πιστεύει το αντίθετο;

Επειδή ένα μέλος ξεκίνησε το παρόν θρεντ σημαίνει οτι όλο το φόρουμ είναι προπαγανδιστικό και όλα τα μέλη του άθεοι; Εξάλλου σε ένα θρεντ δε γράφουμε μόνο όταν συμφωνούμε αλλά και για να εκφράσουμε τη διαφωνία μας. Είμαστε όλοι ελεύθεροι να διαφωνήσουμε ή να ανοίξουμε εν τέλει ένα άλλο θρεντ με άλλο περιεχόμενο. :thumbup:

Δε μού απαντάει κανείς όμως σε αυτά που ρωτάω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,271 μηνύματα.
Επειδή ένα μέλος ξεκίνησε το παρόν θρεντ σημαίνει οτι όλο το φόρουμ είναι προπαγανδιστικό και όλα τα μέλη του άθεοι; Εξάλλου σε ένα θρεντ δε γράφουμε μόνο όταν συμφωνούμε αλλά και για να εκφράσουμε τη διαφωνία μας. Είμαστε όλοι ελεύθεροι να διαφωνήσουμε ή να ανοίξουμε εν τέλει ένα άλλο θρεντ με άλλο περιεχόμενο. :thumbup:

Δε μού απαντάει κανείς όμως σε αυτά που ρωτάω. :)

@Himela Ειναι θεμα σεβασμου οχι επιβεβαιωσης πιστης,διοτι καλα ειπες πως ειναι θεμα προσωπικο,ο σεβασμος που απαιτει ο καθε ανθρωπος ομως στο προσωπο του δεν ειναι μονο προσωπικος.Καποιος αλλος ανεφερε οτι το πως λες κατι ειναι αμελητεο μπροστα στην ουσια του...κατι το οποιο ειναι λαθος.Το να λες οτι θεωρεις εσυ πως ισχυει δεν σου δινει το δικαιωμα να μπορεις να εισαι προσβλητικος προς τους αλλους.Ουτε στο δικαστηριο μπορεις να πας και να εκτοξευεις απειλες η να βριζεις επειδη απλα μπορει να εχεις δικιο σε μια υποθεση.Ετσι γινονται οι πολιτισμενες και μακρια απο φανατισμους συζητησεις.Οποτε η ουσια ειναι εξισου σημαντικη με το πως την παρουσιαζεις εαν θες να εχεις τροπους και να κανεις σωστη συζητηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,078 μηνύματα.
Εννοείται πως σέβομαι προσωπικά την πίστη όλων. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,271 μηνύματα.
Εννοείται πως σέβομαι προσωπικά την πίστη όλων. :)

Εσυ την σεβεσαι δεν αντιλεγω,το θεμα ομως ειναι να το κανουν και οι αλλοι.Τουλαχιστον ας σεβαστουν τη συζητηση εαν δεν μπορουν να σεβαστουν την πιστη των αλλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.
Himela εσύ σέβεσαι οι άλλοι όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top