Η αξία ενός διδακτορικού και βλέψεις εργασίας

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Εξαρτάται από το διδακτορικό. Αν ενδιαφέρεσαι για εσένα, εφόσον σπουδάζεις Πληροφορική, είναι πιθανόν να βρεις θέση επί πληρωμή σε lab στο εξωτερικό (στην École Polytechnique και στο Université de Paris έχω ακούσει και συμβόλαια με πάνω από 3.000 το μήνα, σε natural language processing και robotics). Το να εργάζεσαι κάπου έξω επίσης είναι εφικτό, αν και πιθανότατα θα ζοριστείς. Μπορείς πάντοτε να το κάνεις part-time ή να πάρεις υποτροφίες, κάποιες σου εξασφαλίζουν μία καλή διαβίωση.
Από εκεί και πέρα, το κάθε άτομο που κάνει διδακτορικό, κάνει για τους δικούς του λόγους. Ναι, σε ορισμένες (το τονίζω "ορισμένες") θέσεις σε θεσμούς, όργανα ΕΕ, ΟΗΕ, Ουνέσκο ζητάνε οπωσδήποτε διδακτορικό, αλλιώς δεν μπορείς να κάνεις αίτηση. Ναι, κάποια άτομα μπορεί να το κάνουν για τα μόρια. Ναι, κάποια άλλα άτομα το κάνουν για να προχωρήσει η έρευνα, επειδή παθιάζονται με την έρευνα. Ναι, κάποια άτομα το κάνουν επειδή δεν βρίσκουν δουλειά και, στα STEM, μετράει ως πολύτιμη εργασιακή εμπειρία και 9 στις 10 φορές είναι επί πληρωμή. Το ποι@ είναι πιο έξυπν@ και πιο χαζ@ που διάβασα παραπάνω, είναι ό,τι πιο ανούσιο έχω διαβάσει τις τελευταίες μέρες, απλούστατα επειδή το όραμα ευτυχίας δεν είναι κοινό για όλα τα άτομα. Τόσο απλό.
Τέλος, είχα κάνει ένα θέμα για υποτροφίες, το βάζω εδώ για να ποστάρουμε σε περίπτωση που δούμε ενδιαφέρουσες προκηρύξεις. :) Καλή τύχη σε όλ@!:clapup:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! και γω για ρομποτική σκεφτόμουν , απλά δεν ξέρω την κατάσταση γενικά στον συγκεκριμένο τομέα όσον αφορά τα διδακτορικά. Στην Ελλάδα από ότι γνωρίζω δεν υπάρχει τίποτα σε σχέση με αυτόν τον τομέα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! και γω για ρομποτική σκεφτόμουν , απλά δεν ξέρω την κατάσταση γενικά στον συγκεκριμένο τομέα όσον αφορά τα διδακτορικά. Στην Ελλάδα από ότι γνωρίζω δεν υπάρχει τίποτα σε σχέση με αυτόν τον τομέα.

Δεν θα το έλεγα, κάτι υπάρχει σε αυτό τον τομέα(ιατρικά & βιομηχανικά κυρίως ρομποτ) ;) .
Δεν υπήρχε και ένα μεταπτυχιακό του ΕΚΠΑ σε συστήματα ελέγχου & ρομποτικής εαν δεν κάνω λάθος ;
Ξεκίνα να ασχολείσαι απο τώρα πάντως εαν είναι .
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! και γω για ρομποτική σκεφτόμουν , απλά δεν ξέρω την κατάσταση γενικά στον συγκεκριμένο τομέα όσον αφορά τα διδακτορικά. Στην Ελλάδα από ότι γνωρίζω δεν υπάρχει τίποτα σε σχέση με αυτόν τον τομέα.

Ένα γνωστό μου άτομο που έκανε ρομποτική στην École Supérieure d'Ingénerie ήξερα ότι έπαιρνε πάνω από 3.000 ευρώ το μήνα. Ένα άλλο που έκανε natural language processing, 2.500 ευρώ το μήνα. Αναφέρομαι στη Γαλλία γιατί γι' αυτήν έχω πιο σίγουρες πληροφορίες. Θα σε συμβούλευα να τσεκάρεις τις σελίδες των πανεπιστημίων, να κάνεις ίσως και κάποιο μάστερ (με υποτροφία, μπορείς να πάρεις) και πρακτική μέσω Erasmus Placement. Υπάρχουν πολλά ερευνητικά κέντρα που βγάζουν τρελή δουλειά σε αυτόν τον τομέα, υπάρχει ζήτηση. Καλή τύχη με όλα!:)
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Ένα γνωστό μου άτομο που έκανε ρομποτική στην École Supérieure d'Ingénerie ήξερα ότι έπαιρνε πάνω από 3.000 ευρώ το μήνα. Ένα άλλο που έκανε natural language processing, 2.500 ευρώ το μήνα. Αναφέρομαι στη Γαλλία γιατί γι' αυτήν έχω πιο σίγουρες πληροφορίες. Θα σε συμβούλευα να τσεκάρεις τις σελίδες των πανεπιστημίων, να κάνεις ίσως και κάποιο μάστερ (με υποτροφία, μπορείς να πάρεις) και πρακτική μέσω Erasmus Placement. Υπάρχουν πολλά ερευνητικά κέντρα που βγάζουν τρελή δουλειά σε αυτόν τον τομέα, υπάρχει ζήτηση. Καλή τύχη με όλα!:)

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! θα το ψάξω σίγουρα! Καλή επιτυχία και με το δικό σου διδακτορικό! :clapup:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top