Η άσκηση του διημέρου

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Πολύ σωστός στην πρώτη.
Ξανακοίταξε την παραγώγιση της h στην δεύτερη και πρόσεξε ότι f'(1)=0 και όχι το f'(2)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Exomag

Νεοφερμένος

Ο Exomag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Αυτό θα πει λάθος απο απροσεξία... Με λίγο σβηστικό όμως όλα διορθώνονται;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Devian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 243 μηνύματα.
:rtfm:


https://img717.imageshack.us/f/ex9a.jpg/
https://img38.imageshack.us/f/891k.jpg/


:D Ενδιαφέρουσες όντως! Το δωράκι σου ηταν μια ευκαιρία να θυμηθούμε τα παλιά χD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Σωστοί και οι δύο τώρα ! Μια παρατήρηση Devian, όταν ορίζεις μια συνάρτηση να γράφεις πάντα σε ποιο διάστημα την ορίζεις. Για να μην δώσεις δικαίωμα να σου κόψουν κανά μόριο.

Ορίστε μια άσκηση που θέλει υπομονή και ψυχραιμία. Δυσκολότερο ερώτημα κατά τη γνώμη μου είναι το (γ). Επίσης να σας θυμίσω να έχετε γενικά το νου σας στα προηγούμενα ερωτήματα. Μπορεί εκεί να κρύβεται η λύση.

Άσκηση 10

Έστω οι δύο παραγωγίσιμες συναρτήσεις f,g με πεδίο ορισμού το για τις οποίες ισχύουν
Να αποδείξετε ότι :

α)

β) Υπάρχει

γ) Η εξίσωση έχει λύση στο (1,α)

δ) Η εξίσωση έχει λύση στο (1,α)

ε)

στ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Exomag

Νεοφερμένος

Ο Exomag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Πολύ καλή άσκηση. Προσωπικά με δυσκόλεψε πολύ περισσότερο το (δ) ερώτημα, παρά το (γ)... Επίσης το (ε) δε μου έκατσε πολύ καλά, και δεν είμαι τόσο σίγουρος για τη λύση μου:hmm:

Άσκηση 10.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Άσκηση 10

Έστω οι δύο παραγωγίσιμες συναρτήσεις f,g με πεδίο ορισμού το για τις οποίες ισχύουν
Να αποδείξετε ότι :
δ) Η εξίσωση έχει λύση στο (1,α)

Βάζω μια άλλη λύση στο δ το οποίο και μένα μου φάνηκε πιο δύσκολο, στα άλλα πάνω κάτω τα ίδια με τον exomag έκανα.

έστω συνάρτηση





h(1)=h(α)=2

από Rolle στο [1,α] ...

για x=Xo έχω

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Σωστοί είστε και οι δύο. Η ιδιαιτερότητα του ξ που βρήκατε στο (δ) είναι ότι ταυτίζεται με το x0 του (β) γιατί:

Ας γράψω και τη διαδικασία εύρεσης της συνάρτησης στο (γ) γιατί εκεί βρίσκεται όλη η ουσία του ερωτήματος

Άσκηση 11

Έστω 2 φορές παραγωγίσιμη συνάρτηση f στο R, για την οποία ισχύουν


Αν , τότε:

α) Να βρείτε την εξίσωση της εφαπτομένης της γραφικής παράστασης της f στο σημείο της

β) Να δείξετε ότι υπάρχει μοναδικός αριθμός στο διάστημα (1,3). στον οποίο η f παρουσιάζει ελάχιστο

γ) Να δείξετε ότι η εξίσωση έχει μοναδική ρίζα στο διάστημα (0,1)

Άσκηση δώρο
Έστω
Να λυθεί η εξίσωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Exomag

Νεοφερμένος

Ο Exomag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Άσκηση 11

Έστω 2 φορές παραγωγίσιμη συνάρτηση f στο R, για την οποία ισχύουν


Αν , τότε:

α) Να βρείτε την εξίσωση της εφαπτομένης της γραφικής παράστασης της f στο σημείο της

β) Να δείξετε ότι υπάρχει μοναδικός αριθμός στο διάστημα (1,3). στον οποίο η f παρουσιάζει ελάχιστο

γ) Να δείξετε ότι η εξίσωση έχει μοναδική ρίζα στο διάστημα (0,1)

Άσκηση δώρο
Έστω
Να λυθεί η εξίσωση
Ενδιαφέρουσες, αν και κάπως πιο απλές σε σχέση με τις προηγούμενες... Παρεπιπτόντως, μήπως έγραψες τίποτα λάθος στη δεύτερη? Γιατι μου φαίνεται περίερο να έχει f(x) και στα δύο σκέλη της εξίσωσης... Επίσης, στη πρώτη, θα μπορούσες να δώσεις το δεδομένο περι παραγωγισιμότητας της f(x) απο το δεύτερο ερώτημα και μετά, ώστε να μη μπορεί να χρησιμοποιήσει κανείς (σε αντίθεση με τον τρόπο που έκανα εγώ) την απλή λύση με de L'Hopital:D
Άσκηση 11.jpgΆσκηση δώρο 2.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Άσκηση δώρο
Έστω
Να λυθεί η εξίσωση

Προφανώς έχω κάνει λάθος :redface:
Η εξίσωση είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Exomag

Νεοφερμένος

Ο Exomag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Προφανώς έχω κάνει λάθος :redface:
Η εξίσωση είναι
Ορίστε και η "ανανεωμένη" (κάνει θαύματα αυτό το σβηστικό:D) λύση μου...
Άσκηση δώρο 2.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Σωστός ! Συνεχίζουμε

Άσκηση 12 (Μην την υποτιμήσετε :ropalo: )

Θεωρούμε την εξίσωση

α) Να αποδείξετε ότι η εξίσωση έχει δύο ακριβώς ρίζες. Τις ονομάζουμε α,β

β) Να αποδείξετε ότι αβ=1

Άσκηση δώρο

Να υπολογιστεί το :

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Ανεβαζω λυση......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • P3290523.jpg
    P3290523.jpg
    288.7 KB · Εμφανίσεις: 250
Τελευταία επεξεργασία:

Exomag

Νεοφερμένος

Ο Exomag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Μου αρέσει που βλέπω διαφορετικές λύσεις από αυτές που έχω. Ας βάλω μια άλλη:

α)
To 1 προφανώς δεν είναι ρίζα της εξίσωσης. Άρα για x διάφορο του 1 με x>0 θεωρούμε τη συνάρτηση

Άρα η f γνησίως αύξουσα στα (0,1) και (1,+οο)





Άρα το σύνολο τιμών της f σε καθένα από τα (0,1), (1,+οο) είναι το R. Κι επειδή το 0 ανήκει στο R, η f έχει μοναδική ρίζα (λόγω μονοτονίας) σε καθένα απ'αυτά τα διαστήματα. Τελικά η f έχει ακριβώς δύο ρίζες α,β
β)


Άρα και ο 1/α είναι ρίζα της f. Κι επειδή η f έχει μόνο δύο ρίζες α,β και προκύπτει ότι

Σωστός και ο Exomag !


Άσκηση 13
α) Να δείξετε ότι
β) Θεωρούμε την παραγωγίσιμη συνάρτηση για την οποία ισχύει
i) Να δείξετε ότι η g είναι 1-1
ii) Αν να βρεθεί η εξίσωση της εφαπτομένης στο σημείο

Άσκηση δώρο (για να θυμηθούμε μια συγκεκριμένη παραγώγιση)
Δίνεται συνάρτηση f: (0,+oo)->R με
Να βρεθεί για ποιες τιμές του κ, το μέγιστο της f γίνεται ελάχιστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Άσκηση 12 (Μην την υποτιμήσετε :ropalo: )

Θεωρούμε την εξίσωση

β) Να αποδείξετε ότι αβ=1

αλλιώς

α, β οι ρίζες







όμως έχω 2 ρίζες, άρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Άσκηση 13
α) Να δείξετε ότι
β) Θεωρούμε την παραγωγίσιμη συνάρτηση για την οποία ισχύει
i) Να δείξετε ότι η g είναι 1-1
ii) Αν να βρεθεί η εξίσωση της εφαπτομένης στο σημείο

κάτι μου θυμίζει αυτή :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
κάτι μου θυμίζει αυτή :P

E-parea :popcorn:
Εσύ την είχες λύσει? :P
By the way τι απέγινε αυτό το forum? Γιατί εκλεισε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
E-parea :popcorn:
Εσύ την είχες λύσει? :P
By the way τι απέγινε αυτό το forum? Γιατί εκλεισε?

νομίζω, αλλά δεν πρέπει να χα βάλει λύση
ε, εντάξει ήταν στα τελευταία του θα κλεινε κάποια στιγμή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Exomag

Νεοφερμένος

Ο Exomag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Άσκηση 13
α) Να δείξετε ότι
β) Θεωρούμε την παραγωγίσιμη συνάρτηση για την οποία ισχύει
i) Να δείξετε ότι η g είναι 1-1
ii) Αν να βρεθεί η εξίσωση της εφαπτομένης στο σημείο

Άσκηση δώρο (για να θυμηθούμε μια συγκεκριμένη παραγώγιση)
Δίνεται συνάρτηση f: (0,+oo)->R με
Να βρεθεί για ποιες τιμές του κ, το μέγιστο της f γίνεται ελάχιστο.
Ορίστε και οι λύσεις μου... Μήπως, στο (α), ξέχασες να πεις για τα x>0;
Άσκηση 12 και Άσκηση δώρο 4.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Περασε το διημερο και ασκησεις δεν εχουμε:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top