Η Οδύσσεια μιας λάθος επιλογής στο μηχανογραφικό

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
. Υποτίθεται ότι ο καθένας λίγο-πολύ έχει καταλήξει στο ποιά είναι η κλίση του. Αν όμως θέλει να το επιβεβαιώσει, ας φτάσει και στα "άκρα" κι ας πάει και στο αμφιθέατρο.

Δηλαδή αν κάποιος έχει αποφασίσει γενικά και αόριστα ότι θέλει να ασχοληθεί με την Πληροφορική π.χ. [γιατί εγώ δεν ξέρω πολλούς που να είναι 100% κατασταλαγμένοι με τι ακριβώς θέλουν να κάνουν] πρέπει να πάει στο τμήμα Εφαρμοσμένης Πληροφορικής του Πα.Μακ, στο Τμήμα πηροφορικής του ΑΠΘ, στο ΤΕΙ Πληροφορικής και να περάσει και μια βόλτα από το Πολυτεχνείο για τους ΗΜΜΥ για να διαπιστώσει έμπρακτα τις διαφορές τους; [και μιλάω μόνο για Θεσσαλονίκη]. Δε τη θεωρώ άσχημη λύση, τη θεωρώ απλά ανέφικτη:/:. Συν ότι πολλά παιδιά δεν μένουν σε φοιτητουπόλεις.

Διαφορετικά, ας ψάξει να βρει στο ίντερνετ σχετικά τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού.

Δεν βοηθάνε καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Δηλαδή αν κάποιος έχει αποφασίσει γενικά και αόριστα ότι θέλει να ασχοληθεί με την Πληροφορική π.χ. [γιατί εγώ δεν ξέρω πολλούς που να είναι 100% κατασταλαγμένοι με τι ακριβώς θέλουν να κάνουν] πρέπει να πάει στο τμήμα Εφαρμοσμένης Πληροφορικής του Πα.Μακ, στο Τμήμα πηροφορικής του ΑΠΘ, στο ΤΕΙ Πληροφορικής και να περάσει και μια βόλτα από το Πολυτεχνείο για τους ΗΜΜΥ για να διαπιστώσει έμπρακτα τις διαφορές τους; [και μιλάω μόνο για Θεσσαλονίκη]. Δε τη θεωρώ άσχημη λύση, τη θεωρώ απλά ανέφικτη:/:. Συν ότι πολλά παιδιά δεν μένουν σε φοιτητουπόλεις.



Δεν βοηθάνε καθόλου.

Για το πρώτο, είπαμε, ότι είναι μια πρόταση. Κάποιοι το έκαναν και τους βοήθησε, κάποιοι όχι. Δεν είπε κανείς ότι είναι υποχρεωτικό, προφανώς. Για τα τεστ, και η δική μου γνώμη είναι ότι δεν βοηθάνε. Για να υπάρχουν όμως, ίσως για κάποιους να λειτουργούν. Από εκεί και μετά, κουβέντα κάνουμε. Αν έχει κανείς να προτείνει κάτι καλύτερο, μια γαμάτη και σίγουρη λύση, ας την πεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Παιδιά με όλο το θάρρος δε σου φταίει το σύστημα ή το μηχανογραφικό και το θεωρώ δικαιολογία 'Δεν ξέρω ακόμα τί θέλω...". Γίνεσαι 18 πρέπει να ωριμάσεις! Και ναι, αν είναι, πρέπει να επισκεφτείς όλες τις σχολές! Εγώ το είχα κάνει και με βοήθησε πάρα μα πάρα πολύ! Δεν κατάλαβα δε θα πάθετε κάτι να επισκεφτείτε καμιά σχολή. Μιλάμε για το μέλλον σας. Και εν τέλει αν δεν ξέρετε τί θέλετε μην κάνετε μηχανογραφικό.

Δε λέω κι εγώ ήμουν αναποφάσιστος αλλά δεν έκατσα με σταυρωμένα τα χέρια. Έκανα και τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού αλλά έβγαλε αυτό που περίμενα τσάμπα τα λεφτά που έδωσα! χαχα! Έμπαινα στο ίντερνετ, ρωτούσα γνωστούς, ρωτούσα καθηγητές.

Για μένα αποτελεί δικαιολογία κάποιος να μην ξέρει τί θέλει... Κι αν δεν ξέρεις κάνε κάτι... Δηλαδή περιμένετε την ημέρα δηλώσεων του μηχανογραφικού και να το παίξετε κορώνα γράμματα με το ποντίκι του υπολογιστή πάνω σε ποιά σχολή θα πέσει;;;;;

Θυμάμαι όταν πήγαινα να δηλώσω τις σχολές του μηχανογραφικού στο Γραφείο (Πριν 2 χρόνια έπρεπε να πάμε στο Γραφείο Δευτετεροβάθμιας Εκπαίδευσης που ανήκε το σχολείο για να δηλώσουμε τις σχολές) και θυμάμαι πριν μπούνε μέσα στο κτήριο μερικοί παίζανε ΠΡΟ-ΠΟ τις σχολές. Του τύπου "Ωραίος ακούγεται ο τίτλος της σχολής. Βάλε κι αυτό...". Ανεπίτρεπτο.

Είμαι σύμφωνος ότι μας βάζουν πολύ νωρίς να επιλέξουμε τί θα κάνουμε στη ζωή μας αλλά δεν είναι ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ το μηχανογραφικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τολμηρος

Νεοφερμένος

Ο Τολμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Παιδιά με όλο το θάρρος δε σου φταίει το σύστημα ή το μηχανογραφικό και το θεωρώ δικαιολογία 'Δεν ξέρω ακόμα τί θέλω..."
. Γίνεσαι 18 πρέπει να ωριμάσεις! Και ναι, αν είναι, πρέπει να επισκεφτείς όλες τις σχολές! Εγώ το είχα κάνει και με βοήθησε πάρα μα πάρα πολύ! Δεν κατάλαβα δε θα πάθετε κάτι να επισκεφτείτε καμιά σχολή. Μιλάμε για το μέλλον σας. Και εν τέλει αν δεν ξέρετε τί θέλετε μην κάνετε μηχανογραφικό.

Δε λέω κι εγώ ήμουν αναποφάσιστος αλλά δεν έκατσα με σταυρωμένα τα χέρια. Έκανα και τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού αλλά έβγαλε αυτό που περίμενα τσάμπα τα λεφτά που έδωσα! χαχα! Έμπαινα στο ίντερνετ, ρωτούσα γνωστούς, ρωτούσα καθηγητές.

Για μένα αποτελεί δικαιολογία κάποιος να μην ξέρει τί θέλει... Κι αν δεν ξέρεις κάνε κάτι... Δηλαδή περιμένετε την ημέρα δηλώσεων του μηχανογραφικού και να το παίξετε κορώνα γράμματα με το ποντίκι του υπολογιστή πάνω σε ποιά σχολή θα πέσει;;;;;

Θυμάμαι όταν πήγαινα να δηλώσω τις σχολές του μηχανογραφικού στο Γραφείο (Πριν 2 χρόνια έπρεπε να πάμε στο Γραφείο Δευτετεροβάθμιας Εκπαίδευσης που ανήκε το σχολείο για να δηλώσουμε τις σχολές) και θυμάμαι πριν μπούνε μέσα στο κτήριο μερικοί παίζανε ΠΡΟ-ΠΟ τις σχολές. Του τύπου "Ωραίος ακούγεται ο τίτλος της σχολής. Βάλε κι αυτό...". Ανεπίτρεπτο.

Είμαι σύμφωνος ότι μας βάζουν πολύ νωρίς να επιλέξουμε τί θα κάνουμε στη ζωή μας αλλά δεν είναι ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ το μηχανογραφικό...

Στην ηλικία των 18 δεν έχεις ακόμα γνωρίσει τον εαυτό σου, όλες τις κλίσεις και τα ενδιαφέροντά σου και μάλιστα επηρεάζεσαι πολύ εύκολα από άλλους. Οπότε κάτι που θα επιλέξεις σε μια τόσο νεαρή ηλικία μπορεί κάλλιστα να το μετανοιώσεις μετά από 2-3 χρόνια.
Και η ωριμότητα έχει να κάνει πιο πολύ με τις εμπειρίες και όχι απαραίτητα με την ηλικία΄.

Ναι μωρέ, ό,τι θέλει λέει ο καθένας! Ο,τι θες κάνε... μπα....
.



Ε εντάξει... σε αυτήν την περίπτωση δεν έχω να προτείνω κάτι.. πάσο :)



Ναι, ό,τι θέλει λέει ο καθένας, κι αυτό ισχύει και για σένα. Ο καθένας λέει τη γνώμη του για το πώς μπορείς να είσαι σίγουρος γι΄αυτό που θα επιλέξεις. Προσωπικά ήξερα από την αρχή τι θέλω και με μια παραπάνω έρευνα το επιβεβαίωσα. Δεν μπορούσα να φανταστώ ότι κάποιος θα πρέπει να κάνει τουρνέ σε όλα τα τμήματα για να αποφασίσει. Υποτίθεται ότι ο καθένας λίγο-πολύ έχει καταλήξει στο ποιά είναι η κλίση του. Αν όμως θέλει να το επιβεβαιώσει, ας φτάσει και στα "άκρα" κι ας πάει και στο αμφιθέατρο. Διαφορετικά, ας ψάξει να βρει στο ίντερνετ σχετικά τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού. Προφανώς οι οδηγοί σπουδών, ακόμα κι η παρακολούθηση από κοντά βοηθούν να αποκτήσεις άποψη σε ένα ποσοστό, κι όχι 100%. Αλλά αυτό δεν είναι ελληνικό πρόβλημα, υπάρχει σε κάθε χώρα του κόσμου. Αν δεν σπάσεις αυγά, δεν θα φας ομελέτα, τουτέστιν, αν δεν βιώσεις κάτι ο ίδιος, δεν θα μαθεις ποτέ αν σου κάνει ή όχι, ακόμα κι αν πηγαίνεις στο καλύτερο σχολείο και κάνεις και ΣΕΠ και θεωρείσαι "κατασταλαγμένος". Τέλος πάντων, αν περιμένεις να σε πάρουν από το χεράκι και να στα εξηγήσουν όλα, αυτό δεν θα γίνει. Οποιος θέλει, παίρνει βαθιά ανάσα και βουτάει. Μόνο έτσι θα κολυμπήσετε.

@whitelioness έχεις δίκιο σε αυτό που λες... σε αυτή την περίπτωση.. πάσο!


Και έχεις την εντύπωση πως κάποιος με 2 ώρες παρακολούθηση ενός μόνο από τα 10αδες μαθήματα μια σχολής θα μπορεί να καταλάβει το αντικείμενο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Και έχεις την εντύπωση πως κάποιος με 2 ώρες παρακολούθηση ενός μόνο από τα 10αδες μαθήματα μια σχολής θα μπορεί να καταλάβει το αντικείμενο??

Εγώ δεν έχω καμια εντύπωση, προσωπικά... αυτό που λέμε, κι εγώ κι ο thanosmylo και ίσως και άλλοι πιό πριν, είναι ότι καλώς ή κακώς, δεν υπάρχει τρόπος να ξέρεις από πριν πώς θα σου βγει μια σχολή. Προτείναμε κάποιους τρόπους για να πάρει κανείς μια ιδέα. Από εκεί και πέρα, κανείς δεν έχει να προτείνει κάτι άλλο.... μόνο ειρωνικά σχόλια! Για να τελειώνουμε λοιπόν, δεν είναι θέμα ηλικίας, είναι καθαρά θέμα συγκροτημένου μυαλού. Αν δεν ξέρεις τι θέλεις να κάνεις στη ζωή σου, παίρνεις ένα χαρτί και κάθεσαι και γράφεις τι σ' αρέσει να κάνεις μέχρι να φτάσεις σε ένα συμπέρασμα. Οπως κάνουν τα παιδιά επί τόσα χρόνια σε όλο τον κόσμο.

Είπαμε, εκτός αν έχει κάποιος μια καλύτερη ιδέα για επαγγελματικό προσανατολισμό.

**όσο για το τι μπορείς να καταλάβεις μέσα σε ένα δίωρο, θα σου πω απλά, ότι αν εγώ για παράδειγμα, είχα πάει να παρακολουθήσω για λίγο "αρχές βιβλιοθηκονομίας", που είναι ας πούμε ένα από τα βασικότερα μαθήματα της σχολής μου, θα είχα γλιτώσει κάποια χρόνια!! Δυστυχώς όμως, δεν το έκανα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top