Η "Γρίπη" αυξάνει το όριο απουσιών στα σχολεία!

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Το Υπουργείο παιδείας έδωσε«μπόνους» απουσιών στους μαθητές για να αντιμετωπίσει τις παρενέργειες που προκάλεσε στην πρωτοβάθμια και στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση της χώρας η νέα γρίπη που κορυφώθηκε τους τελευταίους μήνες του 2009. Ετσι ...
ειδικά για την εφετινή χρονιά αποφασίστηκε η αύξηση κατά 30% του ορίου των απουσιών που μπορεί να κάνει ένας μαθητής λόγω των αυξημένων κρουσμάτων της νέας γρίπης. Η σχετική εγκύκλιος εστάλη ήδη στα σχολεία .....

Πηγη: https://troktiko.blogspot.com/2010/04/blog-post_4897.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggos7

Νεοφερμένος

Ο vaggos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Το Υπουργείο παιδείας έδωσε«μπόνους» απουσιών στους μαθητές για να αντιμετωπίσει τις παρενέργειες που προκάλεσε στην πρωτοβάθμια και στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση της χώρας η νέα γρίπη που κορυφώθηκε τους τελευταίους μήνες του 2009. Ετσι ...
ειδικά για την εφετινή χρονιά αποφασίστηκε η αύξηση κατά 30% του ορίου των απουσιών που μπορεί να κάνει ένας μαθητής λόγω των αυξημένων κρουσμάτων της νέας γρίπης. Η σχετική εγκύκλιος εστάλη ήδη στα σχολεία .....

Πηγη: https://troktiko.blogspot.com/2010/04/blog-post_4897.html

Ευχαριστώ για την ενημέρωση!

Μήπως μπορούμε να μάθουμε αναλυτικά πώς διαμορφώνεται με αυτή την αλλαγή το όριο των αδικαιολόγητων και των δικαιολογημένων απουσιών?

Α, και κάτι ακόμη σε κάποιο λύκειο ειπώθηκε ότι δεν θα βάλουν απουσίες σε μαθητές της Γ' Λυκείου στις 11 και 12 Μαϊου, ισχύει για όλα τα λύκεια της Ελλάδας ή απλά τους κάνουν χάρη στο συγκεκριμένο λύκειο?

Ευχαριστώ και πάλι! Πολύ ευχάριστα νέα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas0505

Νεοφερμένος

Ο kostas0505 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
ισχυει οντως αυτο η ειναι φημες?δεν μας εχουν ενημερωσει στο σχολειο ακομη παντως....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekboy

Νεοφερμένος

Ο greekboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ισχυει ναι...

οι δικαιολογημενες απουσιες πανε στις 80 και οι αδικαιολογιτες στις 65..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassoula23523

Νεοφερμένος

Η Vassoula23523 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
και εγω το ακουσα αλλα στο σχολειο μας ο λυκειαρχης λεει να μην λειπουμε γιατι μπορει να μην ισχυει... αλλα αφου πολλοι καθηγητες μας ειπαν οτι ηρθε η εγκυκλιος γινεται να μην ισχυσει???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alloc

Νεοφερμένος

Ο Alloc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
υπάρχει περίπτωση στις πανελλήνιες να είναι πιο ελαστικοί λόγω γρίπης και χαμένων μαθημάτων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Irinaki~

Νεοφερμένος

Η ~Irinaki~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
δεν νομίζω ότι έχουν να κάνουν οι πανελλήνιες με τη γρίπη...απλά μάλλον λογικά θα πέσουν οι βάσεις

ισχύει...το όριο των απουσιών είναι 164 και για όσους έχουν πάνω από 15 φτάνουν τις 212...εγώ έχω πάνω από 15 γι αυτό το ξέρω

αφού ήρθε εγκύκλιος ισχύει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
και εγω το ακουσα αλλα στο σχολειο μας ο λυκειαρχης λεει να μην λειπουμε γιατι μπορει να μην ισχυει... αλλα αφου πολλοι καθηγητες μας ειπαν οτι ηρθε η εγκυκλιος γινεται να μην ισχυσει???
'Εχει σταλεί η εγκύκλιος σε όλα τα σχολεία,δεν γίνεται να μην ισχύει.
Εμείς σήμερα μιλήσαμε με την υποδιευθύντρια και μας είπε ότι θα το ανακοινώσουν μέσα στις επόμενες μέρες στο σχολείο μας.

Δεν θέλω να βλέπω "συνομωσίες" παντού,αλλά νομίζω πως όλη αυτή η καθυστέρηση για να το ανακοινώσουν και στα σχολεία έχει να κάνει με το ότι από την επόμενη μέρα της ανακοίνωσης δεν θα πατάει κανένας στο μάθημα,οπότε προσπαθούν να το "καθυστερήσουν" λιγουλάκι για να αποφευχθεί το φαινόμενο "μπάτε σκύλοι αλέστε". :P

υπάρχει περίπτωση στις πανελλήνιες να είναι πιο ελαστικοί λόγω γρίπης και χαμένων μαθημάτων?
...

Αν είναι δυνατόν.

Μήπως να μας αφήνουν να έχουμε και τα βιβλία από δίπλα?
Λέω ρε παιδί μου,σε περίπτωση που τα θέματα δυσκολέψουν πολύ τους μαθητές.
Τι άλλο θ'ακούσω..


EDIT:
@: ~Irinaki~ υπάρχει και η "επεξεργασία μηνύματος",ε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alloc

Νεοφερμένος

Ο Alloc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Αν είναι δυνατόν.

Μήπως να μας αφήνουν να έχουμε και τα βιβλία από δίπλα?
Λέω ρε παιδί μου,σε περίπτωση που τα θέματα δυσκολέψουν πολύ τους μαθητές.
Τι άλλο θ'ακούσω..

Μήπως είσαι λίγο κομπλεξική?
Λέω ρε παιδί μου, γιατί δεν ανέφερα καθόλου αν είμαι υπέρ των ευκολότερων θεμάτων ή οχι.
Δεν είμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geocool

Νεοφερμένος

Ο geocool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Παιδιά κάποιος ανέφερε οτι οι δικαιολογημένες απουσίες πάνε στις 80 και οι αδικαιολόγητες στις 65, ισχύει αυτό ? Είμαι σε ΕΠΑΛ και δεν ξέρουν σε αυτό το σχολείο πραγματικά τι τους γίνεται..... Ακούγεται πως αυτές οι παραπάνω απουσίες δικαιολογούνται μόνο από γιατρό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rafaa

Νεοφερμένος

Η Ρ.+ Θ. = <3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
ισχυει μονο για τα σχολεια που εκλεισαν απο γριπη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
έγινε γνωστό και σε αμάς και έτσι σήμερα έλειπε η μισή τάξη!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
65 αδικαιολογητες?πολλες ειναι!!αυτο ειναι αδικο!δηλαδη θα παιρνουν την ταξη ολοι εκεινη οι αργοσχολοι που ερχονται 2η ωρα και παιρνουν 500 Ω.Α??οχουυυ...αδικιες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Μήπως είσαι λίγο κομπλεξική?
Λέω ρε παιδί μου, γιατί δεν ανέφερα καθόλου αν είμαι υπέρ των ευκολότερων θεμάτων ή οχι.
Δεν είμαι.
Ω, αλήθεια δεν είσαι υπέρ των ευκολότερων θεμάτων?

Σε παρεξήγησα τότε, κσιουζ μι.

Όσο για το αν είμαι "κομπλεξική" ή όχι, δεν νομίζω πως αφορά κανέναν,πόσο μάλλον εσένα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MurdereSs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Δεν γίνεται να μην ισχύει παιδιά.. Αφού είναι απόφαση του Υπουργείου και ειδικά για φέτος... Επίσης το 30% του 64 που είναι το πρώην όριο των αδικαιολόγητων είναι το 19,2.. οπότε προφανώς θα πάει ή 84 στο σύνολο ή 83.. αναλόγως το πως θα το πάρουν αυτό το 0,2!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top