[Ηλεκτρονική] Γενική συζητηση

GanGeD

Νεοφερμένος

Ο P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Αξιοτιμοι παιδες xP, ειμαι Γ' και εχω σαν στοχο να περασω καπου, ειμαι στον τομεα τον ηλεκτρονικων,τα 2 μαθηματα της ειδικοτητας λεγοντε: Ψηφιακα Ηλεκτρονικα + Επικοινωνιες και Δυκτια. Θα ηθελα την βοηθεια σας οσων αφορα τις λυσεις των ασκησεων ή γενικα τι πιστευετε εσεις για τα "SOS",κλπ.Σας Ευχαριστω για την προσοχη σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ένας φίλος μου είναι στο τομέα Ηλεκτρονικών !
Για πες ασκήσεις ! Και αν μπορεί , θα σε βοηθήσει !
Τώρα θα τον ρωτήσω για τα SOS !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GanGeD

Νεοφερμένος

Ο P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
μσν παρακαλω?
-----------------------------------------
1.Σε τι διαφερει η φυμβολικη γλωσσα απο τη γλωσσα μηχανης;
2.Σε τι διαφερει ενας μικροελεγκτης απο ενα μικροεπεξεργαστη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
μσν παρακαλω?
-----------------------------------------
1.Σε τι διαφερει η φυμβολικη γλωσσα απο τη γλωσσα μηχανης;
2.Σε τι διαφερει ενας μικροελεγκτης απο ενα μικροεπεξεργαστη;


1)Στο ότι στην γλώσσα μηχανής οι εντολες που δίνει ο προγραμματιστής είναι σε 0 και 1 δηλαδή στην γλώσσα που καταλαβαίνει ο υπολογιστής ενώ στην συμβολική γλώσσα οι εντολές είναι συμοβλικές ισοδύναμες παραστάσεις που αντιστοιχούν σε εντολές γλώσσας μηχανής(0 και 1 δηλαδή) και είναι πιο εύκολο στον προγραμματιστή να τις θυμάται.
Αυτή είναι η βασική διαφορα υπάρχουν κι άλλες πχ ότι η μια χρειάζεται μετάφραση ενώ η άλλη όχι κλπ...

2)δεν το ξέρω δυστυχώς γιατί δεν ήμουν στους ηλεκτρονικούς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GanGeD

Νεοφερμένος

Ο P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ρωταω για να βεβαιωθω,για την 1η ερωτηση σωστος..λιγο την 2η αν μπορειτε xP, ευχαριστω παντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
1)Στο ότι στην γλώσσα μηχανής οι εντολες που δίνει ο προγραμματιστής είναι σε 0 και 1 δηλαδή στην γλώσσα που καταλαβαίνει ο υπολογιστής ενώ στην συμβολική γλώσσα οι εντολές είναι συμοβλικές ισοδύναμες παραστάσεις που αντιστοιχούν σε εντολές γλώσσας μηχανής(0 και 1 δηλαδή) και είναι πιο εύκολο στον προγραμματιστή να τις θυμάται.
Αυτή είναι η βασική διαφορα υπάρχουν κι άλλες πχ ότι η μια χρειάζεται μετάφραση ενώ η άλλη όχι κλπ...

2)δεν το ξέρω δυστυχώς γιατί δεν ήμουν στους ηλεκτρονικούς...


Τα ιδια κανουμε ......:hmm:???
-----------------------------------------
Και εχω ενα παραπονο με τον τομεα των ηλεκτρονικων...:P Τιποτα προσωπικο βεβαια,αλλα αν δειτε στο μηχανογραφικο Α ομαδας στον τομεα ηλεκτρονικων εχουν σχεδον ολες τις σχολες που εχουμε και εμεις!!! Ενω εμεις δεν τις εχουμε.
Και ρωταω εγω τωρα,τι σχεση εχουν οι ηλεκτρονικοι με πληροφορικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sxetlant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Απόστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Ο μικροελεγκτής είναι ένας τύπος επεξεργαστή, ουσιαστικά μια παραλλαγή μικροεπεξεργαστή, ο οποίος μπορεί να λειτουργήσει με ελάχιστα εξωτερικά εξαρτήματα, λόγω των πολλών ενσωματωμένων υποσυστημάτων που διαθέτει. Χρησιμοποιείται ευρύτατα σε όλα τα ενσωματωμένα συστήματα ελέγχου χαμηλού και μεσαίου κόστους, όπως αυτά που χρησιμοποιούνται σε αυτοματισμούς, ηλεκτρονικά καταναλωτικά προϊόντα (από ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές έως παιχνίδια), ηλεκτρικές συσκευές και κάθε είδους αυτοκινούμενα τροχοφόρα οχήματα.


Στους σύγχρονους μικροεπεξεργαστές για μη ενσωματωμένα συστήματα (πχ τους μικροεπεξεργαστές των προσωπικών υπολογιστών), δίνεται έμφαση στην υπολογιστική ισχύ. Η ευελιξία ανάπτυξης διαφορετικών εφαρμογών είναι μεγάλη, καθώς η λειτουργικότητα του τελικού συστήματος καθορίζεται από τα εξωτερικά περιφερειακά τα οποία διασυνδέονται με την κεντρική μονάδα (μικροεπεξεργαστή), η οποία δεν είναι εξειδικευμένη. Αντίθετα, στους μικροεπεξεργαστές για ενσωματωμένα συστήματα (μικροελεγκτές), οι οποίοι έχουν μικρότερες ή και μηδαμινές δυνατότητες συνεργασίας με εξωτερικά περιφερειακά, αυτού του είδους, η ευελιξία είναι περιορισμένη, καθώς και η υπολογιστική ισχύς. Οι μικροελεγκτές δίνουν έμφαση στο μικρό αριθμό ολοκληρωμένων κυκλωμάτων που απαιτείται για τη λειτουργία μιας συσκευής, το χαμηλό κόστος και την εξειδίκευση.


Δεν ξέρω αν βοήθησε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GanGeD

Νεοφερμένος

Ο P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
3.Γιατι οι μικροελεγκτες ειναι χρησιμοι στο σχεδιασμο μικρο-υπολογιστικων συστηματων;
-----------------------------------------
Ο μικροελεγκτής είναι ένας τύπος επεξεργαστή, ουσιαστικά μια παραλλαγή μικροεπεξεργαστή, ο οποίος μπορεί να λειτουργήσει με ελάχιστα εξωτερικά εξαρτήματα, λόγω των πολλών ενσωματωμένων υποσυστημάτων που διαθέτει. Χρησιμοποιείται ευρύτατα σε όλα τα ενσωματωμένα συστήματα ελέγχου χαμηλού και μεσαίου κόστους, όπως αυτά που χρησιμοποιούνται σε αυτοματισμούς, ηλεκτρονικά καταναλωτικά προϊόντα (από ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές έως παιχνίδια), ηλεκτρικές συσκευές και κάθε είδους αυτοκινούμενα τροχοφόρα οχήματα.


Στους σύγχρονους μικροεπεξεργαστές για μη ενσωματωμένα συστήματα (πχ τους μικροεπεξεργαστές των προσωπικών υπολογιστών), δίνεται έμφαση στην υπολογιστική ισχύ. Η ευελιξία ανάπτυξης διαφορετικών εφαρμογών είναι μεγάλη, καθώς η λειτουργικότητα του τελικού συστήματος καθορίζεται από τα εξωτερικά περιφερειακά τα οποία διασυνδέονται με την κεντρική μονάδα (μικροεπεξεργαστή), η οποία δεν είναι εξειδικευμένη. Αντίθετα, στους μικροεπεξεργαστές για ενσωματωμένα συστήματα (μικροελεγκτές), οι οποίοι έχουν μικρότερες ή και μηδαμινές δυνατότητες συνεργασίας με εξωτερικά περιφερειακά, αυτού του είδους, η ευελιξία είναι περιορισμένη, καθώς και η υπολογιστική ισχύς. Οι μικροελεγκτές δίνουν έμφαση στο μικρό αριθμό ολοκληρωμένων κυκλωμάτων που απαιτείται για τη λειτουργία μιας συσκευής, το χαμηλό κόστος και την εξειδίκευση.


Δεν ξέρω αν βοήθησε!

Ευχαριστω παντως αλλα νομιζω αυτα που μου λες ειναι για πιο ανωτερο επιπεδο, θελω τις διαφορες σε πιο γενικευμενη μορφη..xP
-----------------------------------------
Για να μην τα πολυλογω μηπως εχει κανεις τις λυσεις απο το 5ο κεφαλαιο του βιβλιου Επικοινωνιες και Δυκτια; να μου δωσει link. συγνωμη αν γινομαι κουραστικος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Τα ιδια κανουμε ......:hmm:???
-----------------------------------------
Και εχω ενα παραπονο με τον τομεα των ηλεκτρονικων...:P Τιποτα προσωπικο βεβαια,αλλα αν δειτε στο μηχανογραφικο Α ομαδας στον τομεα ηλεκτρονικων εχουν σχεδον ολες τις σχολες που εχουμε και εμεις!!! Ενω εμεις δεν τις εχουμε.
Και ρωταω εγω τωρα,τι σχεση εχουν οι ηλεκτρονικοι με πληροφορικη?

Πράγματι έχεις δίκιο σ' αυτό.Θα έπρεπε να μπάινουν σε καθαρά ηλεκτρονικές σχολές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GanGeD

Νεοφερμένος

Ο P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Πράγματι έχεις δίκιο σ' αυτό.Θα έπρεπε να μπάινουν σε καθαρά ηλεκτρονικές σχολές...
Στην Γ' οι ηλεκτρονικοι διαλεγουν τομεις, εχουν τεραστια σχεση μεταξυ τους οι πληροφορικαριοι με τους ηλεκτρονικους.Ας μην μιλαμε για αυτο το θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Στην Γ' οι ηλεκτρονικοι διαλεγουν τομεις, εχουν τεραστια σχεση μεταξυ τους οι πληροφορικαριοι με τους ηλεκτρονικους.Ας μην μιλαμε για αυτο το θεμα.

Δεν το ήξερα αυτό.Οκ τέλος τα off...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sxetlant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Απόστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
3.Γιατι οι μικροελεγκτες ειναι χρησιμοι στο σχεδιασμο μικρο-υπολογιστικων συστηματων;
-----------------------------------------


Ευχαριστω παντως αλλα νομιζω αυτα που μου λες ειναι για πιο ανωτερο επιπεδο, θελω τις διαφορες σε πιο γενικευμενη μορφη..xP
-----------------------------------------
Για να μην τα πολυλογω μηπως εχει κανεις τις λυσεις απο το 5ο κεφαλαιο του βιβλιου Επικοινωνιες και Δυκτια; να μου δωσει link. συγνωμη αν γινομαι κουραστικος.

Ναι είναι λίγο επιστημονικά είναι η αλήθεια!Σε γενικές γραμές ο μικροελεγκτής χρισιμοποιήτε σε ηλεκτρικές-ηλεκτρονικές συσκευές χαμηλου κόστους που δεν χρειάζοντε ιδιαίτερη εξειδίκευση ενώ ο μικροεπεξεργαστής εκτελή περισσότερες εργασίες και έχει μεγαλύτερη υπολογιστική ισχύ!Νομίζω οτι σε γενικές γραμμές αυτο είναι!Αλλα μην σε πάρω και στο λαιμό μου!Πληροφορικάριος είμαι...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GanGeD

Νεοφερμένος

Ο P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
να σε καλα. ;P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lazaros13

Νεοφερμένος

Ο lazaros13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
να σε καλα. ;P
καλα ρε μεγαλε γιατι ρωτας εμας και δεν ρωτας τον καθηγητη σου???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Πράγματι έχεις δίκιο σ' αυτό.Θα έπρεπε να μπάινουν σε καθαρά ηλεκτρονικές σχολές...

Ε ναι ρε συ,δεν το καταλαβα....Τι σχεση υπαρχει με την πληροφορικη και π.χ μπορουν να δηλωσουν ΑΤΕΙ Πληροφορικης Θεσσαλονικης??? Ε?
-----------------------------------------
Στην Γ' οι ηλεκτρονικοι διαλεγουν τομεις, εχουν τεραστια σχεση μεταξυ τους οι πληροφορικαριοι με τους ηλεκτρονικους.Ας μην μιλαμε για αυτο το θεμα.


Οχι να ξεκινησουμε ενα θεμα και σε αυτο να μας εξηγησεις να μας φυγει η απορια..:xixi: Θα κανω ενα θεμα,για να μην φυγουμε εκτος σε αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GanGeD

Νεοφερμένος

Ο P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Τεσπα,ευχαριστω για την υπομονη σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theo_17

Νεοφερμένος

Ο theo_17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Από sos:
Κεφαλαιο 6: διέγερση μανταλωτών και flip flop + τους πίνακες αληθειας
Κεφαλαιο 7: τι είναι ο καταχωρητής και τύποι καταχωρητών (SISO, SISO Αριστερής ολίσθησης, SIPO, SIPO Κυκλικής Ολίσθησης, PISO & PIPO)
Κεφαλαιο 8: τι είναι οι απαριθμητές και τύποι "απαριθμιτων"
Κεφαλαιο 10: Μνήμες/ήδη μνημών (RAM & ROM)
Κεφαλαιο 11: AD/DA
Κεφαλαιο 12: τις ασκήσεις

Που είστε στην ύλη?
Βασικά κοίτα τις ασκήσεις από κάθε κεφαλαιο, k μετά απ αυτό το βιβλίο έχει ένα ακόμα με αλλα 2 κεφαλαια.

*απάντηση στον χρηστη "Κώστας Αγια", Κώστα, ως ηλεκτρονικοί διδασκόμαστε για της μνήμες/μικροελεγκτές/μικροεπεξεργαστές... γι' αυτό έχουμε τη δυνατότητα να δηλώσουμε και πληροφορική και παρόμοιες σχολες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Ολα τα off σβήστηκαν.Υπάρχει τώρα αντίστοιχο θέμα εδώhttps://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=1854142&postcount=17 για την αντιπαράθεση ηλεκτρονικών-πληροφορικάριων:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theo_17

Νεοφερμένος

Ο theo_17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Στην Γ' οι ηλεκτρονικοι διαλεγουν τομεις, εχουν τεραστια σχεση μεταξυ τους οι πληροφορικαριοι με τους ηλεκτρονικους.Ας μην μιλαμε για αυτο το θεμα.


Συμφωνώ! Και δεν πιστεύω ότι είναι αδικία ότι μπορούμε να δηλώσουμε σχολές της Πληροφορικής...Με το ίδιο σκεπτικό, όσοι είστε στον τομέα της Πληροφορικής γιατί να έχετε την δυνατότητα επιλογής της σχολής Αυτοματισμών? Εμάς μας διδάσκουν το μάθημα "Αρχές Αυτοματισμού", εσάς?!

GanGeD, που είστε στην ύλη και στα δύο μαθήματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Συμφωνώ! Και δεν πιστεύω ότι είναι αδικία ότι μπορούμε να δηλώσουμε σχολές της Πληροφορικής...Με το ίδιο σκεπτικό, όσοι είστε στον τομέα της Πληροφορικής γιατί να έχετε την δυνατότητα επιλογής της σχολής Αυτοματισμών? Εμάς μας διδάσκουν το μάθημα "Αρχές Αυτοματισμού", εσάς?!

GanGeD, που είστε στην ύλη και στα δύο μαθήματα?

Δες το αποπάνω post πριν ποστάρεις.

P.S Και όποιος ξαναποστάρει off σε αυτό το topic θα τρώει ban για 10 μέρες χωρίς προειδοποίηση.Είπαμε είναι για τους Ηλεκτρονικούς και όχι για τις αντιπαραθέσεις για τις οποίες υπάρχει αντίστοιχο θέμα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top